Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: Marcin Cholewka

Dowiedz się więcej o: .

#RapSpojrzenie to nowy cykl felietonów, gdzie będziemy przybliżali sylwetki interesujących, niekoniecznie znanych raperów, których od jakiegoś czasu obserwujemy. Wybory dokonywane są subiektywnie. Na pierwszy strzał idzie Młody Goh (Gniazdo Ohydnej Histerii), reprezentant krakowskiej sceny hardcore rapu, jeden z inicjatorów horrorcore w Polsce, członek formacji Stygmat oraz Sekty 666. Zachęcamy do czytania.

Mój rap nie dla mas, powtarzam jeszcze raz...
Jeśli w rapie posługiwano by się pojęciami typu "konserwatyzm", to ten artysta reprezentowałby jego skrajny sektor. Unikalne, dosyć ordynarne brzmienie na bum-bapowych, klasycznych bitach przenosi nas mentalnie do czasów sprzed ponad dekady. Bliżej tutaj do Cypress Hill, oldschoolu z lat 90. Większość tekstów oparta jest na mocnym ujęciu tematów społecznych, psychologicznych, w które wplata się liryka często budująca nastrój horroru, grozy. To wszystko zestawione z dosyć ordynarną postawą Młodego Goha na trackach, jego przyspieszeniami i zawiłą dykcją, daje mocny, wręcz psychodeliczny efekt.

W wywiadzie dla "Chore Melodie" można się dowiedzieć, że artysta często szuka różnych wzorców także z muzyki metalowej (przykład: kawałek "Pogo" prod. Le Neewyedz). Jeśli chodzi natomiast o cały mistyczny repertuar Młodego Goha, który stale przewija się przez jego twórczość, to według niego ma on wyrażać subiektywne spojrzenie na rzeczywistość połączone z dozą prowokacji. Co istotne zatem przy słuchaniu tego rapera? Otworzyć się na treść, nastawić się do niej z lekkim dystansem. Dzięki temu nawet tych mocnych kawałkach będzie można znaleźć ciekawą koncepcję, której warto przyjrzeć się bliżej. Jeśli chodzi o pojedyncze tracki, to moje faworyty to "Da dope Flava" prod. Skillz Flav oraz oldschoolowa "Surowa Skała" (prod. Kozim, scratche Dj Wash). Kozacki jest również singiel "Gangrena" (prod. Kozim) od formacji Stygmat, gdzie "szamańska" stylizacja zbudowała cały urok (do tego nawijka i flow Kozima zdecydowanie na plus). Płyty, które warto przesłuchać dokładnie? "Teoria Mentalnego Oszpecenia", także "Herezje" nagrane razem z Sektą 666.

A ja nadal ten sam, nie ulegam, swoje gram
Chociaż artysta rozpoczął przygodę z rapem w 1998 roku, do tej pory zebrał całkiem niewielkie grono śledzących jego twórczość. Można powiedzieć, że muzyka ta jest skierowana dla wąskiego grona słuchaczy, wciąż mających zajawkę na dawne, hip-hopowe brzmienia z lat 90. w klimatach hardcore oraz death rapu. Większość kawałków osadzono w dosyć chłodnych nastrojach, więc jeśli nie cierpisz fantasy, zamiast horrorów preferujesz komedie, a na trackach hip-hopowych wolisz łagodny wokal, to twórczość Młodego Goha raczej nie będzie dla Ciebie. Trzeba jednak przyznać, że raper nie należy do osób, którym zależy na pozowanej rozbudowie fanbase'u.

W marcu wyjdzie kolejne LP artysty, czyli "Toksyny". Znajdzie się na niej 18 kawałków, na bitach ponownie pojawi się wspomniany producent Le Neewyedz. 5. marca będzie można zobaczyć nowy klip do utworu "Nerwica", jednego z promujących płytę. Lista gości natomiast nie będzie opublikowana aż do dnia premiery. Myślę, że zdecydowanie warto poczekać. Młody Goh to jeden z bardziej oryginalnych wykonawców, ciągle łączący ze sobą odmiany, które w Polsce są już wykonywane tylko przez wąskie grono osób.

Dowiedz się więcej o: .


Informacje o artykule
Data dodania:2016-02-26
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:10.00 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Marcin Cholewka, 24 lata
mężczyzna, Andrychów

Ostatnie artykuły tego autora:
Looptroop Rockers - wywiad
Looptroop Rockers - interview
Kochamy Polskę - wywiad z Dope D.O.D.
We love Poland - Dope D.O.D. interview
Artykuł o wspomnieniach - Smarki Smark

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-235-107-209.compute-1.amazonaws.com (3.235.107.209). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.