Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl

Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl

Autor: Redakcja

Zeszłoroczna edycja Bronx Hip Hop Festival zebrała ok 2,5 tysiąca uczestników. Festiwal nie tylko ma na celu promocję koncertów, ale przede wszystkim edukacje poprzez kulturę hip-hop. Warsztaty z tańca, graffiti, dj'ingu, beatboxu to nie wszystkie atrakcję, które na nasz czekają na Bronx Hip Hop Festiwal.

Jak to wygląda ze strony twórców? Zapraszamy do wywiadu z organizatorami Bronx Hip Hop Festiwalu w Łodzi.

To już 2ga edycja Festivalu Bronx w ŁDZ. Inspirowaliście się takimi festivalami jak Outline Color czy Meeting of styles. Kiedy i jak powstał pomysł stworzyć Bronx Festival?

MaTek: Owszem, przy tworzeniu BRONX Festiwalu inspirowaliśmy się wcześniejszymi łódzkimi imprezami tego typu, takimi jak Outline Colour Festival, czy Meeting of Styles. A to dlatego, że w ich organizacji i przebiegu braliśmy czynny udział co roku. Geneza powstania naszej imprezy jest jednak inna i wiąże się ze zorganizowanymi w latach wcześniejszych 15-tych i 16-tych urodzinach naszego składu, czyli grupy NTK. 17-lecie zaś świadomie odpuściliśmy, by przekształcić imprezy urodzinowe - także z udziałem polskich gwiazd rapu - w duży festiwal, jakiego brakuje w naszym mieście. MOS i OCF "rozstrzelali" bowiem organizatorzy, pospołu z łódzkimi politykami. Teraz tak się nie stanie. Powstaniu BRONX festiwalu przyświecał także cel upamiętnienia naszego zmarłego Przyjaciela Bronka.

Foch: Inspirowaliśmy się tymi festiwalami - oczywiście. Sami braliśmy w nich czynny  udział, ponadto organizowali je nasi znajomi. Przyjeżdżały wówczas do Łodzi postacie ze światowej czołówki sceny graffiti oraz rapu. Byliśmy dumni mogąc uczestniczyć w tych wydarzeniach. Po śmierci naszego przyjaciela Bronka  chcieliśmy uczcić jego pamięć w szczególny sposób. W głowach tliły się przeróżne pomysły. Zaczęliśmy od imprezy z okazji 15-lecia działalności naszej grupy - NTK w 2012r., przez którą przewinęło się ok 700 osób. Ale apetyty  były coraz większe. Pod koniec 2014 i po kolejnej urodzinowej imprezie NTK stwierdziliśmy, że czas na duży festiwal. Nazwa sama w sobie kojarzy się z naszym kolegą (w swoich kawałkach często mówił o sobie Bronx), a jednocześnie z miejscem, gdzie początki miała ta kultura.

Nie jest to tylko Festival, na którym fani machający reką pod sceną mogą posłuchać tylko raperów. W programie przewidziane są zajęcia z breakdance, tańca hip-hop, warsztaty graffiti, Dj'ingu, produkcji muzycznej czy też pisania tekstów. Cel?

MaTek: Celem festiwalu jest nie tylko upamiętnienie Bronka i impreza w rytmie rap, ale też propagowanie poszczególnych elementów kultury hip-hop wśród młodych ludzi i nie tylko. A także pokazanie ich im w praktyce. Temu służy bogaty pakiet warsztatów, jakie przygotowaliśmy. Wziąć w nich udział może każdy, kto weźmie udział w festiwalu. Dodatkowo, od lat wychodzimy z nauką hip-hopu do dzieci z łódzkich domów dziecka. Tak też jest tym razem. W efekcie, w przygotowanych przez nas zajęciach weźmie udział niemal setka dzieciaków pochodzących z rozbitych rodzin! M.in. podopiecznych Fundacji "Poducha". A w pakiecie jest nie tylko hip-hop, ale też np. capoeira.

Foch: Właśnie. To przede wszystkim aktywizacja młodych ludzi, którym chcemy pokazać jakie wartości niesie ze sobą hip-hop, jak wspaniale rozwija i kształtuje oraz jest zarazem sposobem na zabicie nudy. Podopieczni Fundacji "Poducha" zaś, to dzieci będące w trudnej sytuacji życiowej, mające problemy alkoholowe i inne. Warsztaty dają im możliwość integrowania się z rówieśnikami.

W ubiegłym roku na Waszym festivalu zebrało się ok. 2,4 tys. ludzi.
Ile przewidujecie w tym roku?

MaTek: Mamy nadzieję, że więcej! :)

Foch: Przewidujemy ponad 2 tys. uczestników każdego dnia.

Doszły nas słuchy, że w tym roku na festivalu miał zagościć Onyx,
co poszło nie tak i kogo możemy się spodziewać na nastepnych edycjach eventu? - no, chyba że to ostatnia edycja :P

MaTek: Absolutnie nie! To dopiero począTek. Chcielibyśmy w przyszłym roku wyjść wreszcie poza Polskę i zaprosić kogoś z zagranicy. Docelowo celujemy w graczy z USA, ale i gracze z Wielkiej Brytanii, czy Holandii byliby mile widziani. Moi faworyci to Four Owls, Blabbermouf i Het Verzet, Dope D.O.D., Yarah Bravo, Foreign Beggars. A zza oceanu to już Krs-One, Masta Ace, Boot Camp Click, Wu-Tang, Onyx - wreszcie. A mamy jeszcze ze sto innych pomysłów! Będzie więc w czym wybierać. Chcemy też zebrać propozycje wśród fanów hip-hopu. Wszystko w miarę rozwoju imprezy.
Co do Onyxu zaś... No cóż, nie udało się dogadać i spiąć terminów oraz warunków. Ale jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa! ;)

Foch: Prowadzone były rozmowy, ale nie wyszło. O przyczynach nie chcielibyśmy mówić. Tak czasem bywa.  Za wcześnie wyrokować kto będzie na kolejnych edycjach. Na razie skupiamy się na tegorocznej. Co będzie dalej, to się okaże. ;)

Dlaczego Bronx a nie np. Brooklin?

MaTek: Bronx to jeden z pseudonimów naszego Zioma i członka NTK Bronka, który zginął tragicznie sześć lat temu. Przy okazji jest to miejsce, w którym narodził się hip-hop, a zatem nazwa ta ma ręce, nogi i głowę na swoim miejscu. Choć mogą nie zgodzić się ze mną fani MC Shan'a. ;)
Dodać tu należy, że logo festiwalu jest wzorowane na klamrze paska, który Bronek dostał kiedyś ode mnie w prezencie i z którym niemal się nie rozstawał.

Czy jest coś, co wyróżnia Bronx Hip-Hop Festiwal od innych festiwali w Polsce?

MaTek: Myślę, że jest to właśnie bogaty pakiet darmowych i otwartych warsztatów, podczas których uczymy chętnych uczestników poszczególnych dyscyplin hip-hopowych w praktyce. A poza tym to jedyny taki festiwal w Łodzi! ;)
Foch: Tak. To część warsztatowa, w którą chcemy zaangażować dzieci ze szkół i podopiecznych fundacji.

Największe marzenie festiwalu?

MaTek: Największe marzenie festiwalu to, żeby bezproblemowo utrzymywał się z zajawki hip-hopem, przyciągał do Łodzi z roku na rok coraz więcej ludzi i byśmy wreszcie mogli zaprosić na naszą scenę naszych największych idoli z USA.
Foch: Aby stał się stałym wydarzeniem międzynarodowym w kalendarzu imprez w Polsce.

Dzięki za wywiad, na pewno nasza ekipa w tym roku zawita na Wasz festival, zatem trzymamy kciuki, aby wszystko poszło po Waszej myśli!

MaTek: Dziękujemy i najserdeczniej zapraszamy! Przybywajcie jak najliczniej, bo będzie co robić i czym się jarać! Do zobaczenia!Informacje o artykule
Data dodania:2016-09-22
Dział / Kategoria: kultura hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl
Wywiad: Praktyczna Pani x Hip-Hop.pl
TOP Hip-Hop shows vol 2.
TOP Hip-Hop shows vol. 1
Wywiad: Hip-hop.pl x Erick (Flatbush Zombies)

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: mr Y   Link do posta
18:04:13, 23-09-16
A  ta koszulka to z krochmalu ?

anonim
Autor: mr g   Link do posta
20:10:50, 26-09-16
typie cooooooooo ?

anonim
Autor: mr z   Link do posta
15:17:25, 27-09-16
? ? ?

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-215-182-81.compute-1.amazonaws.com (3.215.182.81). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.