Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Recenzja: PlanBe "Insomnia"

Recenzja: PlanBe "Insomnia"

Autor: Igor Wiśniewski

PlanBe to istny fenomen roku 2017; od pojawienia się w Młodych Wilkach Popkillera, coraz częściej mieliśmy okazję widywać jego osobę, chociażby na feacie u Quebonafide w kawałku "Kawa i xanax", czy "Noc w noc". Po głośnych singlach i bardzo nagłym wzroście popularności, w końcu dostaliśmy od reprezentanta QueQuality najnowszy, dwupłytowy album, zatytułowany "Insomnia". Pytanie brzmi: Czy PlanBe spełnił w pełni oczekiwania stawiane przez słuchaczy?

"Insomnię" otwiera "Gomorra", mocny, charakterny numer z dosadnym refrenem. Od samego początku Plan pokazuje, że technicznie nie można przyczepić się do niczego. Reprezentant QQ to raper kompletny; potrafi przyśpiewać, przyspieszyć, bawić się flow, spinając to wszystko klamrą, niepozostawiajacą wątpliwości, że drugiego takiego gościa nie znajdziemy na polskiej scenie.

Legalny debiut tegorocznego Młodego Wilka opiera się na trzech głównych tematach: ziomkach, rodzinie i dziewczynach. "Insomnia" jest albumem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. PlanBe trafi jednocześnie do słodkich dziewczyn chcących posłuchać śpiewania o miłości i relacjach damsko-męskich ("Tinder Love", "Ona to ziomal", "Lubię", "Na tylnych siedzeniach", "Tańcz"), oraz do chłopaków chcących dobrze zarapowanych zwrotek i chwytliwych refrenów ("Wiele", "Gomorra", "Piszę tekst").

Choć całości słucha się lekko i przyjemnie, gospodarz przemycił w treść albumu trochę goryczy i poważniejszego spojrzenia na świat ("XXL", "Sen", "Pamiętam"). Mimo tego, nawet w tych momentach, raper potrafi utrzymać lekkość w brzmieniu i nawijce, przez co słuchacz nie odczuwa negatywnych emocji, jakie PlanBe prezentuje odbiorcom.

Jedynym zarzutem, jaki można wysunąć w kierunku debiutu drugiej głównej twarzy QueQuality, to właśnie mało ambitna tematyka. Jest to, szczerze mówiąc, szukanie wad na siłę, ponieważ mimo tego, czuć ogromną szczerość i prawdziwość bijącą od gospodarza. PlanBe nawet gdy mówi o tym, jaki sukces odniósł, nie zapomina o swoich kumplach i rodzinie ("Mieliśmy już chude czasy/Mieliśmy w duchu te plany/Starczy dojadania resztek, chcemy ten respekt nawet jak większe są straty", "Ziomy z podstawówki jeżdżą ze mną na koncerty/Patrzę na to z boku czując się dziś tak kompletny/Przyjaciele i rodzina to nie hajs i pręty/Robię to by móc przeżywać z nimi czas najlepszy"), jednocześnie będąc świadom ciężkiej pracy, jaką włożył w to, by się udało ("W pustych salach, a raz najlepszą publiką na czele/Po pięćdziesiąt sztuk płyt, nie chodziło o szelest/Wystarczyły piony by się rap robiło tam jeszcze/Myślisz, że tak łatwo to wszystko nam przyszło to jeb się").

PlanBe, doskonale świadom swoich umiejętności, w pełni wykorzystuje swój potencjał do tworzenia hitów. Śpiewane refreny czy podśpiewki w zwrotkach, otwierają raperowi drzwi do zawojowania rozgłośni radiowych (rzecz jasna, pomijając wulgaryzmy), co w przyszłości może wyjść zawodnikowi QQ na plus. Jeśli "Insomnia" nie będzie jego furtką do ogromnej rozpoznawalności i wyników sprzedażowych, na pewno będzie to jeden z większych kroków w karierze. Album pełen pozytywnej energii, nadziei i zapału, by stale iść do przodu, który pomimo małego zakresu tematów potrafi do siebie przyciągnąć i nie nudzić? Taki właśnie jest legalny debiut PlanaBe; każdy fan lekkiego rapu, pełnego powiewu świeżości znajdzie tu coś dla siebie.

Igor WiśniewskiInformacje o artykule
Data dodania:2017-10-04
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / recenzja
Średnia ocena:9.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Igor Wiśniewski, 20 lat
mężczyzna, Zduńska Wola
Gwiazda Hip-Hop.pl

Ostatnie artykuły tego autora:
Sarius "Wszystko co złe"
"To nie jest hip-hop. Rozmowy" - przedpremierowa recenzja
5 alternatywnych propozycji do Fryderyków 2018
Relacja: Bonsoul w Łodzi
RECENZJA: Mateusz Bajas "Dwie Świątynie"

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-94-129-211.compute-1.amazonaws.com (3.94.129.211). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2019 ? kontakt ? redakcja ? reklama ? materiały promocyjne ? FAQ, pomoc i zasady ? Polityka Cookies ?