Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl

Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl

Autor: Redakcja

W ubiegłym tygodniu wybraliśmy się do Torunia, gdzie mieliśmy okazję porozmawiać z reprezentantem ekipy PTP - Zelem. Szczerze mówiąc od 2014 roku, kiedy światło dzienne ujrzał numer "Ślizgam się", nie spodziewaliśmy się, że Piotrek będzie kontynuował przygodę z autotunem. Przed piernikowym piwem wjechaliśmy bez żadnego przygotowania do studia PTP, co zaowocowało luźną gadką z toruńskim reprezentantem PTP.

Najbardziej interesuje mnie kwestia produkcji, byłeś jedną z nielicznych osób w Polsce tworzących takie brzmienia (crunk). Jak oceniasz wejście nowych trendów w produkcyjny świat rapu?

Zelo: Już w ekipie PTP zacząłem wprowadzać elektornikę do swoich produkcji. W przełożeniu na dzisiejsze czasy wydaje mi się, że mocno zostało to rozwinięte, nadal kontynuowane przez młodsze pokolenia. Trap jest jakby powiązany z crunkiem jeśli chodzi i rytmike, tempo, hi hat'y specyficzne

Jeśli chodzi o trapowe produkcje, bo pewnie skądś musisz czerpać inspiracje - jakimi beatmakerami się inspirowałeś?

Zelo: Metro Boomin to na pewno, produkuje dużo Uzi'emu jest to na topie, najświeższa opcja.

Ostatnio Funkmaster Flex podczas swojej audycji poleciał po całości nazywając m.in. Nicki Minaj czy G-Eazy'ego 'wack mc'. W muzyce od zawsze byli ghost wrighterzy. Maryli Rodowicz teksty pisał Jacek Cygan, jednak rap rządzi się swoimi prawami, co o tym myślisz?

Zelo: Nie jestem zwolennikiem. Rap dużo bazuje na autentyczności, to co nawijasz musi być Twoje, aczkolwiek wiem że tak to poszło daleko. Tyle się na tym  zarabia, że Ci artyści może się nie wyrabiają z pisaniem (śmiech). To tez nie jest tak, że ktoś im pisze texty od A do  Z. Oni często redagują te teksty.

Pjus robił coś podobnego (szacun) z braku możliwości realizacji nagrań wokalu posłużył się w związku z tym raperami. Jay-Z też namieszał siekając wielu raperom teksty.

Zelo: No właśnie, ile jest takich momentów w hip-hopie, że te teksty klasyków okazywały się napisane przez kogoś innego. Tak samo bit do "Still" Dr. Dre, gdzie został podpisany Scot Storch. Ciężko to ocenić, ja sam sobie pisze texty i nie wiem czy chciałbym komukolwiek to oddawać. Myślę, że to jest indywidualna sprawa każdego i jak się z tym czuje. Uważam, że to jest nie do końca w porządku.

W ubiegłym roku wypuściliście sequel "Ulice Tego Słuchają". Twoja solówka to  takie odcięcie od tego crunku i pójście w typowy newschool?

Zelo: Nie powiem, że się odcinam od swojej przeszłości, to  co było było spoko i ma swój urok. Ale ja nie mógłbym  teraz crunkować, nie crunkuje - śpiewam tylko. Śpiewam trap, r&b czy tropical trap, czyli takie bardziej rytmy dancehallowe, rapowo egzotyczne. Nie zdzieram gardła, na płycie zarapowałem (bez autotune) 4 wersy.

Młode koty, ksywki, które namieszają na naszej rodzimej scenie to?

Zelo: To są moi ziomale Puchala i Erpson, którzy są na mojej najnowszej płycie w kawałku "Być sobą". To są ziomki z okolic Torunia, których poznałem przypadkiem i nagrywają u mnie w studiu. Robimy fajne nutki, także na pewno oni mają dużą szanse zaistnieć ze względu na specyficzną stylówę, również używają dużo autotune, podśpiewują - fajnie się tego słucha, chłopaki mają fajne pomysły. Myślę, że ma dużą szane... choć już zaistniał - Merghani, który wydaje mi się że jeszcze nie wykorzystał swojego potencjału.

W branży mówią, że youtuber to już nie raper :D

Zelo: On nie jest raperem przede wszystkim, jest piosenkarzem z trapowym zacięciem.

O co chodzi z tymi dwoma refrenami w kawałku z Wac Toja?

Zelo: Jest jeden refren Waca, a jeden mój. Miałem już nagrany swój refren, Wac mnie zaskoczył nagrywając swoją wersję refrenu, ale szkoda mi tego było wyrzucać.

Masz, w zasadzie to macie (PTP) na koncie współpracę z jednym z największych trapowych kotów w Holandii - Mr. Polską, który pochodzi z Torunia. Czy macie w planach jakiś feat?

Zelo: Póki co nie mam z nim kontaktu. Wiem, że on teraz mocno chce wypłynąc na polskie szerokie wody, chce tutaj robić muzę, chce ze swoimi rzeczami wjechać 'po polsku' z tym hard stylem.

Przejdźmy do spraw mniej przyjemnych, jak to było z Zawikiem? Dosłownie przed premierą  "Ulicze Tego Słuchają 2" Zawik opublikował oświadczenie, w którym wyłamuje się z szeregów PTP.

Zelo: Zaczęło to powoli siadać, cały ten klimat. Olewka poszła stopniowo ze strony Zawika i nie zachował się w porządku z tym oświadczeniem. Takie to trochę przykre było dla nas. Nie zrobiliśmy mu jakiegoś świństwa, żeby poszła taka akcja (oświadczenie)... no ale poszła. Trudno tym rozmawiać.

Nowe rzeczy?

Zelo: Mam oczywiście plany, zacząłem zbierać bity. Myślę, aby cały album zrobić z Dudzikiem, który udziela się na mojej nowej płycie. Być może współprodukcje.Informacje o artykule
Data dodania:2018-05-11
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad: Praktyczna Pani x Hip-Hop.pl
TOP Hip-Hop shows vol 2.
TOP Hip-Hop shows vol. 1
Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl
Wywiad: Hip-hop.pl x Erick (Flatbush Zombies)

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-215-182-81.compute-1.amazonaws.com (3.215.182.81). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.