Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Cappadonna - informacje, biografia, płyty

Cappadonna - informacje, biografia, płyty

Autor: El Paso

Dowiedz się więcej o: Cappadonna.

Cappadonna (Darryl Hill) wypłynął w nowojorskim dystrykcie Staten Island stając się 10, oficjalnym członkiem legendarnej grupy Wu-Tang Clan. Hill, kiedy tylko skończył szkołę, w wieku 15 lat zaczął pisać rymy i poświęcił całe swoje życie tworzeniu Hip-Hopu. Jego pierwsze nagranie na produkcji firmowanej znakiem Wu-Tang Clan pokazało się w 1995 na płycie Reakwona "Only Built 4 Cuban Linx..." i był to jeden z największych utworów jakie kiedykolwiek powstały - "Ice Cream". Rok pózniej współpracował z kolejnym wielkim Ghostface Killah czego owocem był odnoszący wielkie sukcesy album "Ironman". Następną płytą na której mogliśmy usłyszęć Cappadonne był drugi krążek Wu-Tang Clan "Wu-Tang for Ever".

W końcu pojawił się długo oczekiwany, pierwszy solowy album Cappadonny "The Pillage". Zadebiutował na 3 miejscu amerykańskiej listy sprzedaży 3 marca 1998. Przy produkcji tej płyty zatrudnieni zostali specjaliści z Wu czyli: RZA, True Master i Goldfinnghaz. Nie zabrakło też raperów z Wu-Tang. Nikogo nie zdziwiło zatem, że płyta z łatwością osiągnęła nakład, który pozwolił jej zdobyć status złotej płyty.

Rok 2001 otwiera najnowszy i najmocniejszy pod względem muzycznym rozdział w Hip-Hopowej historii Cappadonny. Artysta podpisał kontrakt bezpośrednio z wytwórnią Epic i nagrał "The Yin & The Yang" - zabójczy krążek pełen wspaniałych tekstów, dopracowanej produkcji i jedynego w swoim rodzaju stylu rymowania. Pierwszym singlem jest "Supermodel" wyprodukowany przez Tru Master. "Przez całą moją karierę ludzie chcą przypiąć etykietkę do tego co robię, ale nawet ja nie potrafię tego uczynić i nie uczyniłbym gdybym mógł." - mówi mieszkający w Nowym Jorku Cappadonna. Jako ostatni dołączył do Wu-Tang Clan, ale jako pierwszy oświadczył, że chce zając się swą indywidualną osobowością artystyczną. "Tan album - dodaje - ukazuje moje prawdziwe ja, zło i dobro, grzeszność i duchowość, w skrócie: Yin i Yang."

Czytanie między wierszami jest niezwykle ważne kiedy słuchacie "The Yin & The Yang". "Moim zadaniem jest zmuszenie ludzi do myślenia lub chociaż dostarczenie im czegoś do przemyśleń, kiedy słuchają mojej płyty" - mówi Cappadonna. Artysta, oprócz Ghostface, zaprosił do współpracy jeszcze dwóch innych członków Wu-Tang: Raekwon The Chef i Killah Priest. Kolorów nagraniom Cappadonny dodają również: Shyheim The Rugged Child oraz Da Brat. Obecny jest także jej odkrywca i opiekun - Jermaine Dupri. "Mimo iż jestem dumny z płyty "The Pillage" i tego co dzięki niej osiągnąłem jako artysta solowy - zwierza się Cappadonna - to jednak czuje, że dopiero nowa płyta pokazuje ludziom pełne oblicze Cappadonny. Od produkcji, do występujących wraz ze mną artystów, piosenek jakie napisałem, moich rymów - zrobiłem to wszystko, by każdy mógł wreszcie zobaczyć, usłyszeć i poczuć co tworzę."

Na "The Yin & The Yang" ciekawe przemyślenia łączą się ze specyficzną, ukształtowaną przez getto, duchowością, a ta mieszanka długo oddziałuje na umysł słuchającego. Kawałki oparte są na miejskiej rzeczywistości i powstałe pod ogromnym wpływem Czarnej Historii i Kultury. Oprócz "Supermodel" wyróżniają się jeszcze inne, radykalne rapowe numery: "Straw Rats" opowiadający o mentalności zinstytucjonalizowanego społeczeństwa i prowadzącym do samozagłady zachowaniu ludzi z getta; "We Know", wyprodukowany przez Jermaine Dupri z gościnnym udziałem Da Brat; "Bread of Life", w którym słyszymy zabójcze rymy producenta numeru Neonek oraz Killah Priest, mówi o życiowych próbach, problemach i gniewie bożym; "Save The Children" zwraca naszą uwagę na problemy dzieci z gett i obowiązek społeczeństwa, by im pomóc; "Love is the Message" zawiera sampel z klasycznego, funkowego utworu MFB z lat 70, a Cappadonnę wspomaga w nim Raekwon. Piosenka jest pobudzająca, wprawia w dobry nastrój i jest pewne, że w tym roku rozkręci zabawę w wielu klubach.

Jego występy na żywo stanowią niezapomniane widowisko. Podczas swoich koncertów gra numery zarówno ze swoich płyt jak płyt na których występował m.in. Wu-Tang, czy Ghostfacekillah. Pomagają mu w tym dwaj MC i DJ, z którymi jest wstanie zaprezentować bardzo szeroki materiał muzyczny.

Płyty Cappadonn'y:

"THE PILLAGE"

premiera: 24.03.1998

1. SLANG EDITORIAL
2. PILLAGE
3. RUN
4. BLOOD ON BLOOD WAR
5. SUPA NINJAZ
6. MCF
7. SPLISH SPLASH
8. OH-DONNA
9. MILK THE COW
10. SOUTH OF THE BORDER
11. CHECK FOR A NIGGA
12. DART THROWING
13. YOUNG HEARTS
14. EVERYTHING IS EVERYTHING
15. PUMP YOUR FIST
16. BLACK BOY

producenci: TRU MASTER, GOLDFINGHAZ, THE RZA, MATHEMATICS, 4TH DISCIPLE

goście: KILLA BAMZ, U-GOD, GHOSTFACE KILLAH, REAKWON, METHOD MAN, TEKITHA, RHYME RECCA.

"THE YIN AND THE YANG"

premiera: 03.04.2001

1. THE GRITS (FEAT. 8-OFF)
2. SUPERMODEL (FEAT. GHOSTFACE KILLAH)
3. WAR RATS (FEAT. NEONEK)
4. BREAD OF LIFE (FEAT. KLLAH PRIEST/NEONEK)
5. LOVE IS THE MESSAGE (FEAT. REAKWON)
6. WE KNOW (FEAT. DA BRAT/JD)
7. SHAKE DAT (FEAT. JAMMIE SOMMERS)
8. BIG BUSINESS (FEAT. SHYHEIM/CRUNCH)
9. REVENGE (FEAT. TIMBO KING/MASTA KILLA/PRODIGAL SON)
10. ONE WAY 2 ZION (FEAT.CULTURE)
11. REAL NIGGAS

producenci: GOLDFINGAZ, INSPECTAH DECK, NEONEK, 8-OFF THE ASSASSIN, JERMAINE DUPRI

goście:
- RAP: GHOSTFACE KILLAH, DA BRAT, KILLAH PRIEST, MASTA KILLA, SHYHEIM, CULTURE, REAKWON, 8-OFF, NEONEK, JD, JAMMIE SOMMERS, CRUNCH, TIMBO KING
- instrumentaliści: LAMARQUIS JEFFERSON
- wokal: STARCIA HILL

Dowiedz się więcej o: Cappadonna.


Informacje o artykule
Data dodania:2002-01-11
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / informacja, biografia
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
El Paso El Paso Andrzej Tyszkiewicz rap graffiti breakdanceEl Paso

Ostatnie artykuły tego autora:
Bahamadia - biografia
Lone Catalysts - historia i informacje o zespole
Grand Agent - biografia i informacje
Jason Rawls (J.RAWLS) - biografia i informacje
Declaime - biografia i informacje

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-235-172-213.compute-1.amazonaws.com (3.235.172.213). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.