Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: Dawid

Redakcja: Jak trzeba być sprawnym, żeby ćwiczy capoeira'e? Bo chyba nie każdy może.

Wojtek Pierzyński: W zasadzie, capoeira jest dla wszystkich, jeden z naszych prekursorów Mesire Pastinia powiedział kiedyś takie bardzo mądre zdanie: "capoeira jest dla wszystkich: kobiet, mężczyzn i dzieci, a nie powinni jej ćwiczyć tylko ci, którzy nie chcą".

Red: Ile czasu trzeba poświęcić capoeira'rze żeby coś osiągnąć i umieć się obronić?

Wojtek aţ

Praktycznie rzecz biorąc, ktoś kto się zajmuje capoeira po około roku ćwiczeń już sobą coś reprezentuje. To wszystko zależy od tego ile kto ćwiczy, ile czasu poświęca na to żeby się doskonalić.

Red: Czy jest jakaś konkretna data od kiedy capoeira jest w Polsce?

Wojtek Pierzyński: Nie ma konkretnej daty. Capoeira do Polski sprowadził mój Mestre Adam Faba w roku 1995 i on był pierwszym człowiekiem, który zaczął ćwiczyć capoeira w Polsce. W tej chwili jest już w Polsce kilka sekcji, ale wszystkie wywodzą się w zasadzie od jednego człowieka

Red: To co bardzo widać w ruchach, ciosach capoeira, to dynamizm. Czy może dlatego cieszy się taką popularnością?

Wojtek Pierzyński: Myślę że nie. Nie o to tu chodzi, że capoeira cieszy się popularnością, dlatego że jest dynamika w ruchach. Jest to rodzaj sztuki walki, która jest zupełnie inna niż wszystkie inne. Ona nie jest ani gorsza, ani lepsza, ona jest po prostu inna i wszyscy ci, którzy nie czują się dobrze w takich stylach jak karate, kung-fu czy aikido, czy jeszcze jakieś inne, czasami realizują się w capoeira. Może dlatego właśnie jest zainteresowanie. Przede wszystkim jest to jedyna sztuka walki, którą się uprawia przy muzyce.

Red: Czy w capoeira są jakieś stopnie i jeżeli tak to jakie?

Wojtek Pierzyński: Tak, są stopnie. Żeby być mistrzem trzeba ćwiczyć co najmniej 20 lat i nie ma jeszcze takiego człowieka w Polsce. Tak jak mówiłem capoeira jest dopiero od 1995 roku w Polsce. Niemniej jednak, poziom naszych ćwiczących i szkolących, ludzi, którzy się od dawna zajmują capoeira jest bardzo wysoki. Żeby zdobyć stopień instruktora lub wyższy trzeba niestety wyjechać do Brazyli, tutaj nie rady.

Red: Wiemy, że do treningu potrzebny jest rytm i muzyka. Dlaczego?

Wojtek Pierzyński: Tak, muzyka wymusza na ćwiczących pewne tempo ćwiczenia. Ciężko jest się, że tak powiem, "obijać", jeżeli na zajęciach robimy coś w takt muzyki.

Red: Czy masz do czynienia z młodzieżą, która tańczy breakdance?

Wojtek Pierzyński: Tak, przychodzi do nas bardzo dużo ludzi, którzy ćwiczą breakdance i wykorzystują elementy capoeira do break'a. Z resztą breakdance wywodzi się ponoć z capoeira. Przypuszczam, że także masa technik w break'u jest identyczna i poza tym breakdance, wiadomo przywieźli "czarni" do Stanów, a czarni ludzie zajmowali się capoeira. Capoeira wywodzi się z Afryki i Brazyli.

Red: Z perspektywy nauczyciela, jak widzisz przyszłość capoeira w dużych miastach?

Wojtek Pierzyński: Taką samą przyszłość jak innych sztuk walki, z tym, że jest to właśnie jest to jedyna forma sztuki walki, która daje ćwiczącym to co oni od niej chcą, każdy może na swój sposób ćwiczyć capoeira. Dla jednych jest to sztuka walki, dla innych jest to sztuka ruchu, dla jeszcze innych forma tańca, dla jeszcze innych akrobatyka, dla jeszcze innych wspaniała zabawa - każdy z tego weźmie coś dla siebie.

Red: Czy capoeira ma jakieś przesłanie odnośnie sensu życia?

Wojtek Pierzyński: Tak, jest filozofia capoeira. Capoeira jest wyzbyta agresji. Taką przewodnią cechą capoeira'y jest podstęp ruchu, ruch nieprzewidywalny, jest to malisia, czyli chytrość, przebiegłość. Jest to przebiegłość w ruchach. Dla każdego, kto ćwiczy capoeira, w pewnym momencie zaczyna ona dla niego być sposobem na życie. Łatwiej się żyje, po prostu, łatwiej postawić czoła codzienności, codziennym problemom i codziennemu życiu.

Red: Czy chciałbyś się w jakiś sposób zareklamować?

Wojtek Pierzyński: Zareklamować... myślę, że capoeira się reklamuje, my nie będziemy na siłę starali się o pozyskiwanie nowych ludzi. Tu nie chodzi o ilość tylko o jakość, żeby ta sztuka walki była w Polsce na jak najwyższym poziomie. Żeby ci ćwiczący byli zadowoleni z tych zajęć, byli zadowoleni z pracy nad sobą. Myślę, że tak jak w innych miastach (ja przyjechałem do Szczecina z Kielc, tam założyłem sekcję i teraz ją prowadzi mój kolega), tu capoeira już jest, od człowieka do człowieka, od słowa do słowa i ludzie się o niej dowiadują. Oczywiście będziemy na pewno robili co jakiś czas akcję plakatowania, nabór do nowej sekcji, ale nie chodzi o ilość, tak jak powiedziałem, tylko o jakość. Żeby ta capoeira była na poziomie.

Red: Dzięki za wywiad.Informacje o artykule
Data dodania:2002-01-22
Dział / Kategoria: taniec / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Dawid Kuba Kudzia  rap graffiti breakdanceDawid

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad z Wiele
Wywiad z zespołem Molesta Ewenement
Wywiad z zespołem De Luks
Wywiad z Grammatik
Wywiad z Raze

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: pbpo   Link do posta
22:39:41, 12-08-04
oh no!!! ale wywiad połowa tego co tu jest napisane to nieprawda a połowa zdań jest źle sformułowana. Capoeira nie jest tylko sztukom walki bowiem jest też częscią kultury brazylijskiej.W polsce jest wiele grup o różnych tradycjach (innych początkach niekoniecznie tak jak tu jest napisane). Więc uważam że do tego tekstu powinny zostać wprowadzone pewne poprawki.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-200-236-68.compute-1.amazonaws.com (34.200.236.68). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.