Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

X-MAN (Dyskusja III-98)

X-MAN (Dyskusja III-98)

Autor: X-MAN

Tytuł oryginalny: "X-MAN", przedruk z gazety "Ślizg" #29 marzec 1998.

X-man(uc) jest jednym z prekursorów graffiti w Polsce. Pochodzi ze Szczecina, z jednego z najstarszych polskich crew United Clan - redakcja(Ślizgu).

Czas chyba wyraźnie sobie powiedzieć, że nie ilość w graffiti się liczy, lecz jakość, czyli styl. Tak naprawdę to niewiele osób wie czym jest styl. Graffiti hardcorowe także powinno ukazawyć dobrą jakość liter. Niestety wiele osób tzw. hardcorowców po prostu maluje zwykłe czasem niezbyt kształtne "literki". Styl powinien być zauważalny od razu, a przede wszystkim winien być oryginalny. Spójrzmy na Loomita, Batesa lub Cana 2. Po wielu latach malowania ich litery nabrały specyficznego charakteru, ale wciąż zaskakują nowymi formami. Odważnym jest stwierdzenie, że u nas w Polsce, coś na kształt stylu posiada może 5-6 osób.

W poprzednim numerze w artykule pt. "Instrukcja obsługi" pojawiło się następując zdanie. "...Jeżeli masz kłopot ze zrobieniem jakiejś litery zobacz jak robią ją inni...". Totalny błąd, w ten sposób twoje litery nabierają cech innych malarzy, co może prowadzić do kopiowania ich stylu. Według mnie należy tak długo rysować daną literę aż będzie po prostu oryginalna, wymyślona przez ciebie. Nikt wtedy nie powie, że widział ją np. u SEENa. Będąc ostatnio w Warszawie (bynajmniej nie na urodzinach JAYa jak głosi plotka(?)), zauważyłem, że prawie 2/3 malarzy warszawskich usiłuje kopiować KRIZMa lub szwedzkie albo francuskie obecnie tam panujące formy (żeby choć z dobrym skutkiem). Znajdą się także osoby oryginalne, ale w liczbie 3 - 4 twarzy.

I jeszcze jedna ważna sprawa. Dziwi mnie fakt, że warszawscy malarze tak bardzo hołdują nielegalnej działalności JAYa. Fakt, że zrobił 115 pociągów (najczęściej litery są na niskim poziomie artystycznym) jest pewny, ale powstaje pytanie: gdzie? Wiadomo, każdy robi tam gdzie chce i gdzie może, ale tak ogromny respekt dla tego malarza jest przesadą. Warszawskie yardy to w większości pola, które są trudne do ustawicznego patrolowania. Zapraszam do Szczecina, Gdańska lub Poznania, tam dowiecie się co to jest hardcore. Może wyda się to śmieszne, ale zrobienie w tych miastach panela jest równe zrobieniu 6-ciu w Warszawie. Nie każdy potrafi bowiem wyczesać pełnowartościowy wild style w 8-10 minut. Powyższe wywody nie wynikają bynajmniej z prowincjonalnych kompleksów, ale z obserwacji polskiej sceny.

Respekt dla: Krizm, Special, Ash, Sir oraz moje UC, EWC, SD, TSK.Informacje o artykule
Data dodania:2010-12-01
Dział / Kategoria: graffiti / felieton
Średnia ocena:10.00 (4)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
X-MAN   rap graffiti breakdanceX-MAN

Ostatnie artykuły tego autora:
Nacpaj polamanca
XMAN - UC EWC SD TSK

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: osirus   Link do posta
02:51:15, 04-08-06
respect x-man.fuck system

anonim
Autor: dekat   Link do posta
01:37:33, 07-10-06
obserwuje polską scene od 4 lat sam zajmuje sie malowaniem od 5 lat i chce zwrócić uwage na to że znajde przynajmien 4 razy więcej writerów którzy robią swoje a nie podpierdalają style. Sam nigdy nie skopiowałem napierdalam po 4-5 godz dziennie i styl wymyśliłem sam dlatego mówie że są jeszcze grupy prawdziwe

anonim
Autor: R3im   Link do posta
23:28:42, 15-03-07
Trochę smutne jest to, że w Polsece jest tyle wrzutów, a tak mało  ludzi, którzy posiadają świezy styl. Chyba X man wie co mówi

elowiry87
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
06:02:06, 03-12-10
dobry artykuł,stary ale jary,jak to się mówi, pozdrówki dla prawdziwych .zdrówka

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-228-10-34.compute-1.amazonaws.com (3.228.10.34). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.