Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Wywiad z Morskim Punktem Widzenia

Wywiad z Morskim Punktem Widzenia

Autor: ania

Z chłopakami spotkałam się w ciepły, słoneczny dzień i mimo początkowych problemów ze znalezieniem jakiegoś miejsca gdzie można by w spokoju pogadać, w końcu usiedliśmy i mogłam im zadać parę pytań.

Redakcja: Na początek może się przedstawcie, powiedzcie ile macie lat, skąd jesteście.

Szmer: W skład grupy wchodzą Skor, Tomb, DaZ i ja, czyli Szmer, a także Lyro i Esram, których niestety nie ma dziś z nami. Wszyscy jesteśmy z Gdańska, mamy po 18 lat, tylko Lyro czeka w tym roku maturka, a DaZ jest z Gdyni.

Red.: Powiedzcie jak to wszystko się zaczęło?

Skor: Ja z Tombem próbowaliśmy już coś robić od jakichś trzech lat, a żeby tak na poważnie nagrywać to od roku, gdy poznaliśmy Szmera.

Szmer: Ja Tomba poznałem na Odysei Umysłu, puściłem mu swoje podkłady, oni zaprosili mnie na swoją pierwszą nagrywkę, wrzuciliśmy całość na komp i mimo, iż brzmiało to paskudnie jakoś się zaczęło. Nasz nowy "nabytek" to właśnie DaZ. Wyłowiliśmy go na castingu z pośród 4 tys. twarzy (śmiech).

Red.: Na czym robicie podkłady? Używacie jakichś żywych instrumentów? Macie DJ'a?

Szmer: Generalnie ja gram na keyboardzie, wszystko jest robione na kompie. Nie mamy screatchy, ale to tylko kwestia czasu. Chcemy spróbować zgrywać co nieco z winyli, bo jak na razie ja wszystko robiłem, ja wszystko grałem, teraz chcemy wykorzystać trochę sampli itp.

Red.: Powiedzcie, jaka jest tematyka waszych tekstów, klimat?

DaZ: Ja na początku chciałem robić hardcore, strzelałem jak z pistoletu w swoich kawałkach, teraz robimy "przemyślenia", ale ogólnie na naszej nowej płycie będą kawałki o jaraniu, będzie też bauns. Zaczniemy baunsowe kawałki z Borixonem i Onarem robić. (śmiech).

Skor: Drugie demo będzie chyba bardziej optymistyczne od pierwszego, nie będzie już kawałków "Niech się stanie amen". (śmiech).

Tomb: Generalnie klimatu cały czas szukamy, to się cały czas zmienia.

Szmer: Teraz najgorzej jest grać na koncertach, bo nam się stary materiał strasznie nie podoba, wiemy, że możemy to zrobić lepiej. Widzimy w nim tyle błędów, że nie możemy sami tego słuchać, to jest paskudne. Teraz zrobimy o wiele lepiej i już nie mogę się tego doczekać...tyle, że nikt nie ma na to czasu.

Red.: No właśnie jak u Was wygląda sprawa koncertów?

Szmer: Na razie mieliśmy dwa koncerty. Niestety nie było mnie w Wejherowie, ale słyszałem, że tam było najlepiej.

Skor: Wszystko w koncercie zależy tylko i wyłącznie od sprzętu. Najważniejsze są właśnie dobry sprzęt, dobra scena, mikrofony i żeby byli ludzie. Bo słów i tak zazwyczaj nie słychać tylko podkłady.

Szmer: Najlepsze przyjęcie mieliśmy na pierwszym koncercie. Ja myślałem, że to klapa, a jednak gdy skończyła grać "gwiazda wieczoru" to wszyscy "MPW MPW !"Ja stałem w tym momencie z boku, patrzę, a tam było takie jeb! bum! I w ogóle każdy dźwięk gdzie indziej, a chłopaki twardo do przodu. Jeszcze był taki motyw, że Skor stoi z Tombem na scenie i Skor się pyta - "ej, jak się zaczynała moja zwrotka?" Pod takim wrażeniem byliśmy.

Red.: Na waszym pierwszym demie - "Na Równi Pochyłej" - znajduje się kawałek "Sam sobie odpowiedz", w którym się między sobą kłócicie. Co było powodem?

Szmer: Tzn. był taki okres kiedy spotkaliśmy się i mówię - chłopaki trzeba wreszcie nagrać ten materiał, a Skor mi na to - "wiesz co, to ja tak se wpadnę raz na tydzień na godzinkę, nagram sobie i se pójdę".

Tomb: Chodziło głównie o to, że część chciała to nagrać, część w ogóle to olewała itd. I dla tego ten kawałek nagraliśmy.

Skor: Poza tym związane to było również z tym, że nasze nagrywki głównie kończyły się problemami z powrotem do domu.

Szmer: Stał się on zresztą motywacją do nagrania reszty materiału.

Red.: No dobra lekka zmiana tematu - słuchaliście może ostatnio czegoś, co utkwiło Wam w pamięci?

DaZ: Ostatnio słuchałem bauns i hardcore Borixona i jest to moim zdaniem dość nieciekawe. Teksty w stylu "nie masz szans grac ze mną bauns" czy coś takiego...to nie są dobre teksty.

Szmer: To się wytnie (śmiech). Wiesz, gdyby coś to ty nie jesteś w Morskim Punkcie (śmiech).

Daz: Teraz czekam na płytkę Noon & Pezet, to będzie klasyk.

Szmer: Mi się podobał z ostatnich wykonawców Ostry. Afro Kolektyw też jest fajny, trochę inny styl mają... Fisz zrobił kapitalnie płytę. Ogólnie słuchamy wszystkiego, co nam wpadnie w ręce, żeby być na bieżąco.

Red.: A Wasze ulubione grupy?

DaZ: Ja uwielbiam obie płyty Grammatika.

Skor: Generalnie możesz napisać, że Eldo to jest nasz Bóg, guru sekty, chcielibyśmy co z nim kiedyś nagrać.

Szmer: Dużo ludzi czyta tą gazetę?

Red.: Około 12,5 tysiąca.

Szmer: No to, to też się wytnie(śmiech).

Red.: Co sądzicie o modzie na Hip-Hop, która teraz nastała?

Szmer: Tzn. na przykład mój brat, który ma 14 lat, zaczyna właśnie z kumplami malować i widzę tych starszych, którzy się z nich śmieją, ale wiadomo, że każdy od czegoś zaczyna. Mi się podoba, że to się rozwija... o ile oczywiście rozwija się w pozytywnym tego słowa znaczeniu, a nie, że np. część dzieciaków zaczyna jarać, bo właśnie o tym są kawałki.

DaZ: Mnie też nie wkurza jeśli np. moja koleżanka zaczyna słuchać Hip-Hop'u. Wiadomo, pożyczę jej wtedy parę płytek. Jeśli ona zna trzy zespoły, jara i mówi, że już słucha Hip-Hop'u to ona dla mnie nie jest jeszcze pozerem, ale jakby zaczęła wygadywać, jaka to ona jest bardzo hip-hop'owa, jak zacznie gadać siema, elo ziom, choć zajaramy, wyrwiemy jakieś sztuki....

Szmer: Panienka? "Wyrwiemy jakieś sztuki"? (śmiech)

DaZ: No gdyby ona była w mniejszościach... albo, choć wyrwiemy jakichś facetów... to chyba nie o to chodzi.

Red.: Jakieś ostatnie słowa, pozdrowienia na koniec?

DaZ: Kupujcie nasze płyty! (śmiech)

Szmer: Pozdrawiam babcię z Koszalina, wszystkich z Gdańska.

Skor: Mirexa, MW cru.

Szmer: Esrama.

DaZ: Jamra z Ósmego Dnia Tygodnia - jeszcze coś razem zrobimy.

Szmer: Pozdrawiam naszą reporterkę.

Red.: Ok. dzięki za rozmowę.

MPW: Dzięki.Informacje o artykule
Data dodania:2002-07-15
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
ania Anna Jaworek  rap graffiti breakdanceania

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-214-184-124.compute-1.amazonaws.com (3.214.184.124). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2019 ? kontakt ? redakcja ? reklama ? materiały promocyjne ? FAQ, pomoc i zasady ? Polityka Cookies ?