Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Bob Marley & The Wailers - Exodus

 Bob Marley & The Wailers rap graffiti breakdance video Bob Marley & The Wailers, bob_marley__the_wailers.hip-hop.pl
(1977, Island Records, Album)
Muzyka rap hip-hop mp3 Bob Marley & The Wailers - Exodus,
Âśrednia ocena: 10.00 (1)
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z Bob Marley & The Wailers - Exodus


Kolejna płyta Boba Marleya i Wailersów "Exodus", była zainspirowana przede wszystkim próbą zamachu na życie artysty i jego rodziny w 1976 roku. W Wyniku tego Bob opuścił Jamajkę i przeniósł się do Anglii gdzie w ciągu trzech miesięcy nagrał prawdopodobnie najlepszą płytę w karierze. Na półki sklepowe trafiła w 1977 roku. "Exodus" obok "Kaya" to najbardziej znana płyta jamajskiego artysty. Przez "Times" została okrzykniętą najlepszą płytą XX wieku.

Pierwszą piosenką jest spokojny i bardzo osobisty "Natural Mistic", Bob nawiązuje do zamachu na jego życie, mówi, że nic już nie będzie takie, jakie było przedtem. Kolejnym utworem jest "So much things to say", artysta ponownie nawiązuje do sytuacji z 1976 roku. Twierdzi, iż ludzie nie mają prawa sądzić się na wzajem i że on nie chce podlegać ludzkiemu prawu. Przy okazji atakuje swoich przeciwników, mówiąc, że "zabili Jezusa", "sprzedali Marcusa Garveya za ryż", a teraz "mają tyle do powiedzenia". "Guiltiness" - Bob atakuje ludzi, którzy liczą tylko na zyski materialne. Nazywa ich "grubymi rybami", które każdego dnia zjadają "małe ryby". Przestrzega również, że "Ci, którzy poniżają, będą jeść chleb smutku". Kolejnym utworem jest "The Heathen", ze wspaniałą sekwencją gitarową Juliana (Juniora) Marvina. Poganin (bo tak brzmi polska nazwa utworu) jest okrzykiem do walki. "Powstańcie upadli wojownicy, powstańcie i przyjmijcie pozycję bojową jeszcze raz (...) Bo kto walczy i ucieka żyje by walczyć następnego dnia". Pozycja 5 to "Exodus" - Ruch Ludzi Jah. Utwór jest swoistym manifestem buntu. Bob nawołuje do wyjścia z Babilonu, mentalnej rewolucji. Krzyczy o wolność, sprawiedliwość i równość. Jest to chyba najbardziej wyraźny wyraz buntu na całej płycie. "Jammin" to wesoły i skoczny utwór. Zupełnie różniący się od poprzedniego numeru. Marley nawołuje do zabawy, tańca, radości. Jednocześnie zdaje się mówić, że taniec to coś więcej niż ruch ciała, to manifestacja duszy, której nie powstrzyma śmierć. Kolejna piosenka "Waiting In vain" to typowa piosenka o miłości. Artysta mówi, że nie chce czekać na próżno na miłość, jeśli ona nie przyjdzie. Nie chce się łudzić. Mówi, że życie jest pełne smutku, natomiast miłość to zbawienie. Track 8 to "Turn Your Lights Down Low" jest to piosenka dedykowana dziewczynie Boba (mimo tego, że był już wtedy żonaty). Kolejna bardzo osobista piosenka pokazująca tak ważną wartość jaką jest miłość. "Three little birds" to zdecydowanie najweselszy utwór na płycie. Pozytywny przekaz, kojąca uszy muzyka. "O Nic się nie martw, ponieważ z każdą małą rzeczą będzie wszystko dobrze" Marley pokazuje piękno życia i uroki natury, przy okazji przekazując nam "pozytywne wibracje". Ostatni utwór na płycie to "One love/people get ready" kolejny "pozytywny" kawałek, nawołujący do miłości i przygotowania się na przyjście Jah.

Jeżeli nie znasz twórczości Boba Marleya i chcesz zacząć z nim muzyczną przygodę, to zacznij od płyty "Exodus". Album stanowi swoisty przekrój twórczości Marleya, od buntowniczych piosenek głoszących wolność, równość i manifestujących wiarę, po radosne utwory o miłości i zachęcające do zabawy. Wszystko to ubrane w wspaniałe aranżacje muzyczne, których niektórzy wykonawcy zadroszczą Wailersom do dziś. "Exodus" to reggae na najwyższym poziomie, które nie zawiedzie nawet najwybredniejszego słuchacza.


Info
RobunioWieeesz   rap graffiti breakdanceRobunioWieeesz
mężczyzna
dodano: 2005-03-21

średnia ocena: 10.00 (2)
Aby ocenić recenzję musisz się zalogować
anonim
Autor: crausus   Link do posta
22:50:31, 21-03-05
fajnie ze pojawiaja sie na tej stronie recenzje takich plyt...

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-235-66-217.compute-1.amazonaws.com (3.235.66.217). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.