Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

OMP - Wilanów... Zobacz różnicę

 OMP rap graffiti breakdance video OMP, omp.hip-hop.pl
Rok 2005 przeszedł pod znakiem muzyki, która wyszła z pod ręki doświadczonych graczy, osób, które walnie przyczyniły się do powstania i rozwoju hip-hop'u w Polsce. Do sklepów trafiły m.in. płyty takich artystów jak WWO, Włodi, Grammatik, dAb. Przynió...

OMP - "Wilanów... Zobacz różnicę"

(1998, Asfalt Records , Album)
Muzyka rap hip-hop mp3
Âśrednia ocena: 10.00 (7)
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z


Zespół OMP to legenda polskiego rapu. Założony został przez O$kę i Janowak'ka. Niegdyś był to słynny, rozwijający się w dobrym kierunku skład, stojący w jednym szeregu z takimi żołnierzami polskiej rap sceny, jak Płomień 81, Grammatik, czy Wiele CT, dziś zapomniany i odtrącony na bok. Mam zatem zamiar przypomnieć wam o nim, recenzując jego debiutancką produkcję "Wilanów... Zobacz różnicę". Owa kasetka nawet dziś zasługuje na najwyższe laury. Dlaczego? Już wyjaśniam. Otóż ma to coś, czego nie miały wówczas inne produkcje (a i dzisiaj ma to niewiele płyt) - pozytywny przekaz. Podczas, gdy dominowało ciężkie brzmienie i teksty o tematyce ulicznego życia, warszawski duet wypuścił longplay'a, niosącego ze sobą ze wszechmiar pozytywną treść. Znajdziemy tu rymy o relaksie ("Relaks w sobie noś"), zielonych liściach ("Ziołasy"), własnej dzielnicy ("Otzafszetu", "Wilanów"), o sobie samym ("Oempe") i ostatecznie stuprocentowo pozytywne rokowania na przyszłość ("Wszystko będzie dobrze").

Drugą kwestią są rewelacyjne bity spod ręki O$ki (poza niektórymi remiksami). Są lekkie i przyjemne do słuchania, od niektórych głowa sama się buja. Wiele hardcore'owych, ciężkostrawnych bitów tu nie uświadczymy, co jest moim zdaniem wielkim plusem tej płyty, ponieważ zarówno wtedy, jak i teraz jesteśmy wprost zalewani hardcore'owymi produkcjami o wtórnej tematyce ulicy (nie licząc oczywiście tzw. nurtu hiphopolo). Najlepsze bity O$ka skleił do "Oempe", "Relax w sobie noś", "Ogrut zwany Eden", "Wszystko będzie dobrze", a przede wszystkim do najlepszego na płycie "Otzafszetu", które do dziś uważam za jeden z najlepszych polskich utworów.

Jeśli chodzi o zdolności MC's, jeśli porównać ich rymy, flow i technikę do dzisiejszych standardów, może wydać się to minusem, jednak jeśli porównamy ją z innymi produkcjami z tamtego okresu, kiedy dobrymi rymami można było nazwać "pisałem, słuchałem, nie naśladowałem, spodziewałem", lub "namieszają, pytają, mają", z pewnością można stwierdzić, iż MC's spisali się zupełnie dobrze. Jednakże już po pierwszym przesłuchaniu prawie każdy słuchacz przyzna, że O$ka jest lepszym producentem, niż MC. Znajdziemy tu także wiele gościnnych występów na mic'u, m.in. Onar (Płomień 81), Kret, Pucek i Solfernus, oprócz MC's na płycie wystąpili DJ Repertuar (bardzo dobre partie scratch'owe partie) i DJ 600V (remix "Oempe" i produkcja "Zobacz różnicę"). Mimo, iż 600V nie wypadł jakoś szczególnie źle, uważam, iż jego bitom daleko do tych, które zrobił O$ka.

Produkcję OMP opisałem bardzo pozytywnie prawie na każdej płaszczyźnie, jednak nie myślcie, że produkcja jest pozbawiona wad. Niemniej jednak nie jest ich dużo - właściwie są tylko dwie. Pierwsza to niejednokrotnie kiepska obróbka sampli, w niektórych kawałkach wyraźnie słychać, że O$ka, by utrzymać się w rytmie, przyciął sampel w połowie grania, bądź też trwa nienaturalnie długo, jak w "Otzafszetu" (nie ujmując jednak nic bitowi, ani kawałkowi, gdyż jest bez wątpienia po prostu "kozakiem"). Do tego często gramatyka i sens wypowiadanych przez chłopaków zdań bardzo kuleje. Słowa w stylu "mikrofona", "gramofona", "rapa" po prostu dają po uszach. Wśród bezsensownych sformułowań królują przypadki takie, jak "nie ma porównania, tego nic nie zasłania, ja od zawsze tutaj do zlokalizowania" (co tu do porównywania?), "słyszałeś Enigmę? To odpowiedź głucha", czy "no który? To oczy w chmury i koniec, kawałek ma symboliczną wypowiedź". Mimo tego, wymienione wady nie przeszkadzają aż tak bardzo.

Podsumowując, debiutancka kaseta OMP należy do zdecydowanej klasyki polskiego Hip-Hop'u. Polecam ją każdemu - i temu, który głodny jest dobrego rapu, i temu, który zmęczony zalewem papki w dzisiejszych mediach i chce wysłuchać czegoś lepszego, i temu, który pamięta tamte czasy i lubi grzebać w starych, dobrych, polskich produkcjach. Piszący te słowa zalicza się do wszystkich trzech wspomnianych grup. Gorąco polecam!

Info
Doktor Watson, 72 lata
mężczyzna, Londyn
dodano: 2007-08-14

średnia ocena: 5.75 (4)
Aby ocenić recenzję musisz się zalogować
anonim
Autor: abnormal na 100%   Link do posta
00:28:19, 28-11-07
przepłyta. po prostu trzeba sprawdzic.

Roman_Gie
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:41:28, 05-01-08
KUPIłEM NA ALLEGRO ZA 60PLN. nIE SPRZEDAM JUż NIGDY, I ZA żADNE PIENIąDZE!

anonim
Autor: kjsehdkjs   Link do posta
08:33:47, 20-03-08
hujowa recenzja , niepisz wiecej bo sie nienadajesz

anonim
Autor:    Link do posta
18:02:01, 14-08-08
Recenzent przynajmniej nie uciekał z podstawówki i wie, że "nienadajesz" piszę się osobno ! Ale spoko, może kiedyś będzie Ci dane ją skończyć... wieczorowo pajacu !!

Sama recenzja gut ! :D

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:00:47, 01-01-09
Wszystko zajebiscie


EMA

Bulass... Pozdro!
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:27:10, 15-01-09
YOŁ

Vieri
Autor: Vieri   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:05:18, 25-03-11
Klasyk!

Sahin
Autor: Sahin   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
05:04:20, 19-07-19
Klasyka

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-35-172-233-2.compute-1.amazonaws.com (35.172.233.2). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.