Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

DJ Shadow - Endtroducing

 DJ Shadow rap graffiti breakdance video DJ Shadow, dj_shadow.hip-hop.pl
DJ Krush, RJD2, DJ Cam, Amon Tobin, Prefuse 73 - to wielkie postacie dla rozwoju muzyki elektronicznej, obecnie są szanowanymi i docenianymi producentami i DJ'ami, jednak czy ich sukces miałby szansę osiągnąć taki poziom na jakim jest gdyby nie pewie...

DJ Shadow - "Endtroducing"

(1996, wytwórnia nieznana, Album)
Muzyka rap hip-hop mp3 DJ Shadow - Endtroducing,
Âśrednia ocena: 8.75 (8)
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z DJ Shadow - Endtroducing
 • 01.Best Foot Forward
 • 02.Building Steam With a Grain of Salt
 • 03.The Number Song
 • 04.Changeling
 • 05.Transmission 1
 • 06.What Does Your Soul Look Like (Part 4)
 • 07.Untitled Stem/Long Stem
 • 08.Transmission 2
 • 09.Mutual Slump
 • 10.Organ Donor
 • 11.Why Hip Hop Sucks in 96
 • 12.Midnight in a Perfect World
 • 13.Napalm Brain - Scatter Brain
 • 14.What Does Your Soul Look Like (Part 1 - Blue Sky Revisit)
 • 15.Transmission 3 (1996 Mo Wax)

Jest wiele sposobów na zmarnowanie całego dnia, DJ Shadow wybrał jeden. Digging. Pozornie bezsensowne i bezużyteczne wyszukiwanie starych, zakurzonych płyt winylowych pozwoliło mu na stałe zaistnieć w świadomości słuchaczy, a samym słuchaczom zapewniło niesamowite przeżycia podczas słuchania "Endtroducing".

W 1996 roku świat muzyki dostał prawdziwą perełkę w prezencie od DJ'a Shadowa. Album "Endtroducing" jako pierwszy w historii składał się całkowicie z sampli, i przeszedł do annałów nie tylko muzyki hip-hop'owej, ale muzyki w ogóle. Na płycie znajdziemy 16 utworów, z czego 9 jest klasycznymi, długimi kawałkami, a 7 krótszych stanowi niejako klamrę spinającą całą płytę. Album jednak cały swój kunszt ukazuje podczas słuchania w całości, pojedyncze utwory gdy słuchać je osobno nie mają takiego samego klimatu jak wtedy, gdy są wplecione w płytę. Davis dzięki godzinom spędzonym na wyszukiwaniu płyt zaprezentował na płycie całe spektrum gatunków muzycznych, w niesamowity sposób łącząc ze sobą funk, soul rock, trip hop, ambient i wiele innych rodzajów muzyki. Ten pozorny miszmasz zostaje w perfekcyjny sposób obrobiony przez Shadowa, który z pozornie niepasujących elementów tworzy wspaniałe dzieło. Czasem ma się wręcz wrażenie że niemożliwością jest aby te sample z tych utworów nie były ze sobą wcześniej powiązane i dopiero mało znany chłopak z Hayward połączył je w całość. Dodatkowym smaczkiem są sample rozmaitych "spoken words" które dodatkowo budują i tak niesamowity klimat.

Najczęstszym argumentem wśród osób narzekających na muzykę hip-hop'ową jest monotonność podkładów opartych na pętlach. Jeśli kogoś takiego spotkacie, puśćcie mu "Endtroducing". Shadow nie serwuje nam beatów opartych na jednym loopie, o nie. Jego podkłady są starannie zaaranżowanymi, wielowarstwowymi kompozycjami. Ilość sampli w każdym kawałku mogła by przyprawić o zawrót głowy gdyby ktoś chciał je policzyć. Na płycie znajdziemy zarówno spokojne, odprężające kawałki, jak "Midnight in a perfect world", przez nieco szybsze ale wciąż odprężające "Building steam with grain of salt", po szybkie kawałki w stylu "The number song". Na osobną pochwałę zasługuje zwłaszcza utwór "Steam/Long Steam" gdzie w idealny sposób połączono delikatne brzmienie z hardkorową napierdalanką. Czy jednak rozkładanie poszczególnych piosenek na części pierwsze ma tu jakiś sens? Moim zdaniem nie, zwłaszcza że jak już wspomniałem słuchane osobno nie mają tak dużej magii. DJ Shadow stworzył dzieło, które jest jak dobra książka. Wciąga od pierwszych sekund i nie pozwala oderwać się aż do końca, w międzyczasie wielokrotnie grając na uczuciach słuchacza. Zatem zarezerwuj sobie godzinę, włóż płytę do napędu, odpal... cokolwiek chcesz i pozwól się wciągnąć w misternie zbudowaną pajęczynę dźwięków.

Info
Leśny Wykole..., 28 lat
mężczyzna, Zielona Góra
dodano: 2009-08-25

średnia ocena: 8.67 (12)
Aby ocenić recenzję musisz się zalogować
Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:48:07, 25-08-09
ŁAP 10 ZIOMKU ZA TĄ RECENZJĘ

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:40:44, 29-08-09
ŁAP 10 ZIOMKU ZA TĄ RECENZJĘ

DR.SLAFF
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:36:22, 06-10-09
Ohohohoh Boniu Shadowa słucha? Beka.

AniaHipHopOnly
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
05:41:36, 14-11-09
morda slaff bo masz zerowe pojęcie o hip hopie

PRZEROBILI
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:53:49, 29-11-09
NIELATWA MUZYKA

k02m3n
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:21:30, 21-08-10
Dj Shadow jest mistrzem.

GRAMO FONISTA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:56:30, 03-02-12
The crate digging zamiast " Digging".to pierwsze oznacza grzebanie w starych skrzynkach z winylami w celu zdobycia interesujacych sampli,to drugie zaś rujnuje naglowek twojego artykulu.Popraw to na biegu brada.
Pozdro!

GRAMO FONISTA-the crate digger.

esc
Autor: esc   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:13:43, 28-11-16
Po przeczytaniu tej recenzji stałem się innym, lepszy człowiekiem. Płyty nie słuchałem, ale z pewnością kiedyś posłucham, gdyż zakupiłem już w tym celu odtwarzacz CD i zarejestrowałem go we właściwym urzędzie.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-200-218-187.compute-1.amazonaws.com (34.200.218.187). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.