Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Bahamadia - Kollage

 Bahamadia rap graffiti breakdance video Bahamadia,

Bahamadia - "Kollage"

(1996, Chrysalis Records, Album)
Muzyka rap hip-hop mp3 Bahamadia - Kollage,
Âśrednia ocena: 6.00 (1)
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z Bahamadia - Kollage
 • 01.Intro
 • 02.Wordplay
 • 03.Spontaneity
 • 04.Rugged Ruff
 • 05.Interlude
 • 06.I Confess
 • 07.Unknowhowedu
 • 08.Interlude
 • 09.Total Wreck
 • 10.Innovation
 • 11.Jawn
 • 12.Interlude
 • 13.True Honey Buns (Dat Freak Sh*t)
 • 14.3 the Hard Way
 • 15.Biggest Part

W środku złotej ery na przełomie lat 94-95 wypłynęło parę singli od mającej uznanie na undergroundowej scenie tegoż miasta ale szerzej nieznanej raperki o pseudonimie Bahamadia.

Jej kojący spokojny głos, świetna technika oraz teksty zwróciły uwagę wielu w grze, między nimi byli Guru i Dj Premier, którzy zdecydowali się ją wciągnąć do swojego Gang Starr Foundation (jak to była potęga w tych czasach). Premier wraz Da Beatminerz wzięli na swoje barki produkcję a efekt jest po prostu mistrzowski. Swoje trzy grosze wtrącili: Guru, N.O. Joe (ten kojarzony raczej z południem producent wysmażył 2 wyśmienite tracki), Dj Red Handed & SKI oraz nie mogło oczywiście zabraknąć najznamienitszych przedstawicieli Filadelfi czyli The Roots.

Patrzysz na listę producentów i mówisz: aha to musi być klasyk i jest co do tego nie ma wątpliwości. Ale głównym atutem tej płyty nie są podkłady to ona. Bahamadia jest tu gospodarzem i to ona dyktuje warunki. Jej wokal jest wprost magiczny i wbija cię w fotel a jak jeszcze w tym momencie "na tle rośliny się kamuflujesz" to z pewnością docenisz kolaż słów, który przedstawia przed tobą ta wyjątkowa artystka. Jest tu trochę zabawy słowem, trochę bragga, trochę bitewnych rymów w zależności w jakim humorze Bahamadia jest w danej chwili. Do każdego numeru podkład komponuje się wręcz idealnie, czasem jest ostrzej czasem tempo zwalnia a wszędzie da się wyczuć lekką domieszkę soulu, które tutaj są jak przyprawy, które każdej idealnej potrawie nadają ostatecznego niepowtarzalnego smaku. Gdybyście się mnie spytali o mój ulubiony album, który jest dziełem żeńskiego MC, po krótkim zastanowieniu odpowiedziałbym, że właśnie "Kollage". Mógłbym powiedzieć, że jest ona najlepszą raperką w grze, mógłbym aczkolwiek z drugiej strony po 15 latach od pierwszej wydanej 12" ma na koncie 2 albumy i 1 Ep. To trochę za mało (to samo tyczy się Lauryn), mimo że każda produkcja jest świetna. Bahamadia znana jest w swoim mieście z show radiowego jaki prowadzi i pewnie jest bardzo zajęta ale mogłaby w końcu wpaść do studia i nagrać kolejny klasyk bo wielu fanów których uznanie zaskarbiła sobie przez te lata czeka na to z niecierpliwością. Tymczasem można posłuchać innych kobiet, które idą wytyczoną przez nią ścieżką: Jean Grae (według mnie to ona nosi teraz koronę kobiecego rapu), Apani B, Psalm One, T Love.

Na płytę weszły również utwory nagrane w latach 94 i 95 także w sumie płyta miała aż 5 singli do których powstały klipy: "Total Wreck" (czuć tu jeszcze ten underground), "I Confess" (bardzo lajtowy track to właśnie zasługa N.O. Joe), "Uknowhowwedu", "True Honey Buns (Dat Freak Shit)" (większość bez wątpienia rozpozna sampel użyty również przez Noon w 5-10-15 na ich wspólnej płycie z Pezetem) i na koniec "3 Tha Hard Way" (prawdziwa petarda od Premiera, bez wątpienia najmocniejszy numer na płycie i zarazem mój faworyt), jako ciekawostkę można dodać że ten sam sampel z Catalyst - Uzuri użyty w "Spontaneity" przez Da Beatminerz został również użyty przez nich (a właściwie przez jednego z ich członków Baby Paul'a) w tym samym roku w słynnym "Leflaur Leflah Eshkoshka" kooperacji Heltah Skeltah i The O.G.C. (znanej również jako Fab Five) - uwielbiam obie wersje i ciężko byłoby wybrać lepszą.

Podsumowując, płyta: "must have" - więcej nie trzeba dodawać.

Info
CZAS ODEJSC Z TEGO PIERDOLNIKA NARA 234324 424234 rap graffiti breakdanceCZAS ODEJSC ...
dodano: 2010-03-16

średnia ocena: 0.00 (0)
Aby ocenić recenzję musisz się zalogować
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-236-8-46.compute-1.amazonaws.com (3.236.8.46). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.