Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

Głowa PMM - Jak nie dzisiaj, to kiedy?

 Głowa PMM rap graffiti breakdance video

Głowa PMM - "Jak nie dzisiaj, to kiedy?"

(2017, Stoprocent, Album)
Muzyka rap hip-hop mp3 Głowa PMM - Jak nie dzisiaj, to kiedy?,
Ten album nie został jeszcze oceniony
Zaloguj się aby ocenić album.
 • 01.Intro
 • 02.Mocniej od nich
 • 03.Cisza
 • 04.Trzeba gośc. Paluch, Wężu PMM
 • 05.Gdybym gośc. Sobota, Roma
 • 06.Jak nie dzisiaj, to kiedy?
 • 07.Dobrze, konkretnie, ostro 2 gośc. Wężu PMM
 • 08.Spróbuj pokochać mnie gośc. Maleo
 • 09.Celebrujemy gośc. Łona, Bonson
 • 10.O mnie gośc. Cywinsky
 • 11.Wtedy wchodzimy my
 • 12.W ogniu
 • 13.Mówimy im odbij gośc. Rena, TKZetor
 • 14.Jeden moment
 • 15.Wygrany gośc. Cywinsky
 • 16.Outro (Pojawiam się) gośc. Angelika Anozie

"Jak nie dzisiaj, to kiedy?" to długo oczekiwany solowy album reprezentanta Szczecina -  Głowy. Wymowny jest już sam tytuł płyty. Początkowo krążek szczecinianina miał się ukazać w 2016 roku, niedługo po solowym debiucie jego kolegi ze składu PMM - Węża. Ostatecznie album ukazał się 28 kwietnia 2017 roku nakładem wytwórni StoproRap. Po wielokrotnym odsłuchu krążka mogę stwierdzić, że warto było na niego tyle czekać. Album został dopracowany i nie zawiera ani jednego zbędnego utworu, jak to ma miejsce w przypadku niektórych płyt.

Na "Jak nie dzisiaj, to kiedy?" znalazło się 15 kawałków, za produkcję których odpowiedzialni są Tom Sweden, Uraz oraz PSR. Należy podkreślić, że Głowa wybrał takie bity, dzięki którym umiejętnie połączył na płycie klasyczne brzmienia z nowymi rapowymi trendami. Na krążku Głowy znajdziemy zarówno hardcorowe teksty ("Mocniej od nich", "Dobrze, konkretnie, ostro 2","Wtedy wchodzimy my"), jak i te skłaniające do refleksji  ("Cisza", "Gdybym").

Z singli wypuszczonych przed premierą najbardziej do gustu przypadł mi utwór "Gdybym". W kawałku tym Głowa przedstawia możliwe zachowania swoich ziomków w przypadku różnych sytuacji mających miejsce w jego życiu. Padają w nim m.in.  następujące wersy: "Powiedz, gdybym stracił rodzinę, dom, oszczędności/ Chodził głodny, na dworcu spał wśród bezdomnych/ Wyciągnąłbyś dłonie po mnie czy bez słowa odszedł?/ Napawałbyś się widokiem, że nie mogłem się podnieść?". Całość dopełniają świetne refreny w wykonaniu Soboty i Romy. Na przeciwnym biegunie znajdują się linijki z numeru "Mocniej od nich", w którym szczecinianin prezentuje swoją agresywną nawijkę: "Tańczymy pogo wrogom na grobach/ Głowa czołowa postać Pomorza/ Loża szyderców na miejscu menciu/ Śmieciom serwuje niebezpieczeństwo". Inne utwory godne polecenia to "Spróbuj pokochać mnie", "Celebrujemy", "Wtedy wchodzimy my", "Jeden moment", "Cisza" czy "Dobrze, konkretnie, ostro 2".

W pierwszym z wymienionych kawałków gościnnie występuje Maleo - lider zespołu Maleo Reggae Rockers i legenda polskiej sceny reggae. Było to tylko z pozoru dość zaskakujące połączenie, jednak efekt ich współpracy wypadł bardzo dobrze. Należy podkreślić, że Głowa to nie pierwszy raper, z którym Maleo nagrał utwór. Wcześniej współpracował już m.in. z Vieniem, Wilkiem z Hemp Gru oraz poznańską grupą Pięć Dwa. W 2015 roku pojawił się też gościnnie w numerze Tau pt. "Jestem", pochodzącym z albumu "Restaurator". Udział  tego artysty na solowym krążku Głowy potwierdził więc, że jest on otwarty na nagrywki z polskimi raperami.

Jeśli chodzi natomiast o kawałek z gościnnym udziałem Łony i Bonsona, to pozostawia on spory niedosyt. Pierwszy z wymienionych gości pojawia się tylko w refrenie, a i cały utwór - choć trzyma dobry poziom - wypada  słabiej niż "Pewnego razu w Szczecinie" z płyty PMM "Zatrzymać gniew".  Na albumie obecne są także nawiązania do grupy tworzonej przez Głowę i Węża. Raperzy nagrali na "Jak nie dzisiaj, to kiedy?" udaną kontynuację numeru "Dobrze, konkretnie, ostro" z krążka "Rap, stresy, hulana, interesy". Dodatkowo Wężu dograł się do wspólnego kawałka z Paluchem i udzielił wokalnie w refrenie utworu "Cisza". Trzeba przyznać, że w tej drugiej roli zaprezentował się bardzo dobrze. Jego partie wokalne, obok Soboty i Romy,  są najlepszymi na płycie. Ciekawie wypadł również udział Angeliki Anozie w numerze  "Outro (Pojawiam się)" zamykającym "Jak nie dzisiaj, to kiedy?". Za to najmniej w połączeniu z rapem Głowy sprawdzają się refreny w wykonaniu Cywinskiego.

Jak można łatwo zauważyć, na solowym krążku rapera wśród gości pojawili się głównie przedstawiciele szczecińskiej sceny. Żaden z nich nie przyćmił jednak gospodarza albumu. Podsumowując, "Jak nie dzisiaj, to kiedy?" to bardzo dobra solowa płyta Głowy, nie zawierająca ani jednego słabego kawałka. Jest to także jeden z najlepszych albumów wydanych w tym roku w Polsce.

Info
Sebastian Ką..., 31 lat
mężczyzna, Szczecin
dodano: 2017-05-22

średnia ocena: 0.00 (0)
Aby ocenić recenzję musisz się zalogować
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-54-224-118-247.compute-1.amazonaws.com (54.224.118.247). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2018 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies