Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

PLK - Polak

 PLK rap graffiti breakdance video

PLK - "Polak"

(2018, BOR Crew, Album)
Muzyka rap hip-hop mp3 PLK - Polak,
Ten album nie zostaÂł jeszcze oceniony
Zaloguj siĂŞ aby oceniĂŚ album.
PosÂłuchaj utworĂłw z PLK - Polak
 • 01.Intro
 • 02.Le sel
 • 03.Waow
 • 04.Gozier
 • 05.Polak
 • 06.Séparer
 • 07.Olcho Gvng
 • 08.250
 • 09.Enfant du hall
 • 10.Idiote
 • 11.Ils nous comprennent pas
 • 12. Bunkoeur
 • 13.Monégasque
 • 14.Weed
 • 15.Hier

Europejski rap w Polsce zyskuje coraz większy rozgłos. Co jakiś czas również słyszymy o raperach z Polski lub polskiego pochodzenia, którzy stają się popularni za granicami naszego państwa. PLK, raper z Francji, to najświeższy z przykładów. Na "Polaku" nie doznamy jednak szumu skrzydeł husarskich na tle zachodzącego słońca ani nawet słowa po polsku w wykonaniu dwudziestojednolatka. I bardzo dobrze; PLK to Francuz o polskich korzeniach, u którego polskość i dumę z pochodzenia tak czy inaczej słychać i czuć bardziej niż u sporej części nadwiślańskich "patriotów". 

Zostawmy jednak sprawy etniczne i zajmijmy się muzyką. A jest nad czym się pochylić. Piąty album paryżanina to postawienie solidnego, wyrazistego kroku i obwieszczenie wszystkim wokół, że autor nie zamierza szybko zniknąć. Świadczy o tym nie tylko sam poziom rapera, ale również osoby, którymi się otoczył. Na albumie obok PLK zobaczymy takie ksywki jak Nekfeu, SCH i Paluch. Podsumowując - czołówka francuskiej oraz dumny reprezentant polskiej sceny. Podobnie sprawy mają się w kwestii muzyki. Trapowe, nowoczesne bity spod rąk czołowych producentów jak Junior Alaprod, Benjay (obecny również na "Czerwonym Dywanie" Palucha), DSTprod czy grupy beatmakerskiej Katrina Squad mówią same za siebie. "Polak" brzmi i przykuwa uwagę, pasując zarówno do płyty w sam raz do radia, jak i do samochodu czy na imprezę - "Ils nous comprennent pas" potwierdza każde słowo napisane w tym zdaniu. 

Pomaga w tym na pewno przekrojowość samego rapera. Oprócz wszechstronnego flow, którym potrafi się bawić jak w "250" czy "Monégasque", PLK manewruje między radiowymi patentami i mocnymi, ulicznymi bangerami, sprawiając jednocześnie, że każdy z numerów nadawałby się do emisji. Obok refleksyjnego, gorzkiego "Weed", gdzie autor mówi otwarcie, że odczuwa presję i docenia to, co osiągnął, stoi chociażby "Olcho Gvng", gdzie raper już nie bierze jeńców. Ma do tego pełne prawo, biorąc pod uwagę młody wiek i album na takim poziomie, z takimi gośćmi i producentami. "Polak" to manifest Francuza, który staje dumnie wśród tłumu i oznajmia, że teraz czas na niego i jeszcze nie powiedział ostatniego słowa, a bardziej rozpoznawalne ksywki mają powody, by się tego młodego gościa z Paryża obawiać. 

Wracając jednak do gościnnych zwrotek. PLK tylko na chwilę pozwala się przyćmić. SCH w "Hier" jest więcej niż gospodarza, w ciągu jednego występu zmieniał sposób nawijania niejednokrotnie, a jego sposób wymowy nieco kojarzy się z niemieckim rapem (co ciekawe, SCH rzeczywiście ma niemieckie korzenie), po prostu zdominował kawałek.

"Polak" to piąty krok ku wielkości rapera i oby obyło się bez potknięć w przyszłości. Umiejętności paryżanina, ludzie jakich ma za sobą, samoświadomość i samozaparcie, które bije z najnowszego albumu, otwierają praktycznie niekończące się możliwości rozwoju. Póki co musimy jednak zadowolić się "tylko" tym, co mamy. A będąc szczerym, mamy całkiem sporo, bo niemal godzinę dobrego, nowoczesnego rapu na światowym poziomie. Droga Francjo, oprócz MHD, SCH i PNL, macie jeszcze PLK. 

Ocena: 9/10

Info
Igor Wiśniewski, 20 lat
mężczyzna, Zduńska Wola
Gwiazda Hip-Hop.pl
dodano: 2018-12-20

średnia ocena: 10.00 (1)
Aby ocenić recenzję musisz się zalogować
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-228-10-34.compute-1.amazonaws.com (3.228.10.34). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.