Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

wizytówka - Noon

 Noon rap graffiti breakdance video Noon, Noon.hip-hop.pl
Noon (Mikołaj Bugajak) - producent muzyczny, inżynier dźwięku, instrumentalista, kompozytor muzyki filmowej. Urodził się w 1979 roku w Warszawie. Swoją kariere zaczynał z zespołem Grammatik, z którym wydał dwie płyty "EP" (1998) oraz "Światła Miasta...
Noon urodził się w 1979 roku w Warszawie jako Mikołaj Bugajak. Pracuje jako realizator dźwięku w telewizji a prywatnie jest jednym z najbardziej cenionych, polskich producentów "hip-" i "noon-" hopowych. Na jego obecny styl muzyczny duży wpływ miała muzyka, której dużo nałykał się w dzieciństwie - między innymi Brian Eno ("Music For The Airports"). Z biegiem czasu i rozwoju muzycznych kierunków przeżywał erę Portishead, DJ Shadowa czy DJ Krusha. Dzisiaj, w swoim "33 Obroty" Studio, Noon sampluje wyłącznie winyle, używa AKAI MPC 2000 i komputera, oraz wzbogaca powoli analogowy ekwipunek w celu uzyskania swego ulubionego brzmienia. Najbardziej znanym epizodem w jego historii jest bez wątpienia ekskluzywne produkowanie przez jakiś czas warszawskiej hiphopowej grupy Grammatik (albumy "EP+" oraz "Światła Miasta") oraz współstworzenie wraz z Pezetem albumu Pezet-Noon "Muzyka Klasyczna". Na koncie ma trzy własne producenckie płyty: album "Bleak Output" (2000/01), singiel "Vision" z DJ Twisterem (2002) oraz najnowsze dzieło - epkę "Gry studyjne" (2003). Aktualnie robi także pojedyncze produkcje dla innych grup (WWO). Mixował i realizował płyty: Soundtrack "To my rubiści", Eldo "Opowieść o tym, co tu dzieje się naprawdę" (prod. Dena), Elemer "Poszło w biznes" (prod. Dena) oraz Łona "Koniec żartów" (prod. Webber).

Noon inaczej warszawski producent. związany początkowo z zespołem grammatik, z którym wydał dwie płyty - "ep+" i "światła miasta" (z którego singiel "friko" wyszedł na winylu). po nagraniu drugiego albumu Noon opuścił grammatik.Zaprezentowany wspomnianych płytach styl różnił się znacząco od dotychczasowych polskich i warszawskich produkcji. Noon nazywany mistrzem zapomnianych sampli wydobywa ze starych płyt to, co najlepsze. wkładając wiele pracy w konstrukcję muzyki osiągnął znaczny postęp i pozycję wśród polskich producentów. bez przesady można powiedzieć iż jest on jedną z ciekawszych postaci muzycznej części sceny hiphopowej w Polsce.

W roku 2002 ukazał się album "muzyka klasyczna" na który dźwięki skomponował właśnie Noon, a tekstami zajął się pezet znany z formacji płomień 81. Jest to z pewnością jedna z najlepszych muzycznie płyt hiphopowych jakie wydano w Polsce.
Oprócz całych płyt Noon jest także autorem "gościnnych" podkładów. jest autorem muzyki do utworu "nienawiść" na epkę grupy elemer pt. nadejdzie świt, stworzył muzykę do kawałka "szansa" zespołu fenomen (płyta "efekt" oraz soundtrack "to my, rugbiści"), razem z Dj Romkiem stworzył "intro" na winyl jumoumi records vol. 1.


Noon jest także współwłaścicielem studia "33 obroty", z racji czego zajmuje się także mixem i masteringiem utworów (np. druga płyta elemera - "poszło w biznes"). Więcej o studiu na oficjalnych stronach projektu pezet-noon: http://www.pezetnoon.prawda.org


Jednak Noon to nie tylko producent zajmujący się hiphopem. co więcej, w jednym z wywiadów stwierdził, że muzycznie hiphop się skończył - jest ograniczona ilość sampli, dróg ich składania - innymi słowy istnieje pewnien schemat, który definiuje hiphop. dlatego noon szuka innych gatunków muzycznych dla lepszej ekspresji swego muzycznego wnętrza.


Przykładem takiego poszukiwania jest z pewnością album "bleak output", na którym noon eksperymentuje z wieloma elektornicznymi dźwiękami. wydany początkowo w holandii nakładem dd records, później ukazał się też w polsce (teeto reocrds) - także na winylu.


"Bleak output" jest albumem solowym noona, który jednak od czasu do czasu nawiązuje współpracę z innymi wykonawcami. Tak było z thunderem, innym warszawskim producentem z korzeniami tkwiącymi w muzyce ambientowej - ich utwór pt. Quest zamieszczony został na płycie "melancholijny oblend", dodatku do machiny, który prezentował wrocławską wytwórnię blend records (na tejże płycie noon zamieścił jeszcze przed wydaniem "bleak output" kawałek "why be good" właśnie z niej pochodzący). Dalej, noon nawiązał współpracę z pezetem, co zaowocowało wspomnianą już płytą "muzyka klasyczna". Kolejnym muzykiem z którym noon podjął współpracę jest szczeciński dj - twister. wspólnie nagrali singiel pt. vision.

autor:pawelwitecki@gazeta.pl

info www.teetorecords.com