Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

wizytówka - Nelly

 Nelly rap graffiti breakdance video Nelly, nelly1.hip-hop.pl
Cornell "Nelly" Haynes Jr. od zawsze był maszyną do zarabiania pieniędzy. Wszystko, czego dotknie zamienia się w złoto. Jego debiutancki album "Country Grammar" rozszedł się w ilości 9 milionów sprzedanych egzemplarzy. Ten 29-letni raper nie marzy...
FOTO_3 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
FOTO_4 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
FOTO_1 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
Cornell "Nelly" Haynes Jr. od zawsze był maszyną do zarabiania pieniędzy. Wszystko, czego dotknie zamienia się w złoto. Jego debiutancki album "Country Grammar" rozszedł się w ilości 9 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Ten 29-letni raper nie marzył o karierze muzyka. Chciał grać w football. Zdanie zmienił dopiero po studiach, ale sport jest nadal bardzo ważna częścią jego życia. Gdy tylko znajduje czas, ćwiczy w centrum sportowym w swoim rodzinnym mieście St. Louis. Oprócz tego jest współwłaścicielem drużyny NBA Charlotte Bobcats, interesuje się wyścigami NASCAR i stara połączyć życiowe pasje występując w przerwie finałów Superbowl (ostatnio dzięki biustowi Janet Jackson ta impreza stała się bardzo popularna).

Napój alfonsów

Lecz Nelly nie tylko w to ładuje swoje ciężko zarobione pieniądze. Założył własną firmę Derrty Ent., która ściśle współpracuje z Universal Records. Jest również właścicielem Vokal and Apple Bottoms produkującej ubrania dla kobiet i mężczyzn. Pisząc o biznesach Nelly'ego nie można pominąć linii napojów energetycznych Pimp Juice. Sama jej nazwa wzbudziła spore kontrowersje, bo skoro Orange Juice jest robiony z pomarańczy, to z czego zrobiono Pimp Juice? (pimp z ang. alfons). Złośliwi zastanawiali się nawet, czy Nelly pójdzie krok dalej i wyda Hoe Cakes. Jednak napój sprzedaje się wspaniale, a magazyn Vibe nadał mu tytuł "najlepszego napoju".

Rodzinny Nelly

Forsa to nie jedyna rzecz, o której myśli Nelly. Prowadzi dwie organizacje charytatywne: "4 Sho 4 Kids" pomagająca dzieciom z biednych rodzin zdobywać edukacje i książki oraz "Jes Us For Jackie", która powstała z myślą o chorej na białaczkę siostrze Nelly'ego. Mało osób wie, że za każdym razem, gdy jego siostrze wypadają włosy, on również goli sobie głowę. Mało tego. Nelly w geście solidarności z bratem, gdy ten poszedł do więzienia, przylepił sobie na twarz plaster i obiecał, że ściągnie go dopiero, gdy jego brat będzie wolny. Plaster przeszedł do historii.

Kto jest #1?

To, co od zawsze najbardziej jara fanów Hip-Hop'u to beefy. W tym temacie Nelly ma również wiele do powiedzenia. Historia jego walk nie jest zbyt długa, ale warto wspomnieć o starciu z legendarnym już KSR-ONE. Nie znając jeszcze przebiegu owej bitwy, można powiedzieć, że Nelly z miejsca stoi na straconej pozycji. Nelly wyzwał gwiazdę, człowieka, który wychował się i doszedł do sławy właśnie dzięki beefom.

Zaczęło się, gdy KRS w wywiadzie powiedział, że są pewne gwiazdy obniżające wartość Hip-Hop'u i dzięki którym na koncerty przychodzą napalone małolaty, nie mające zielonego pojęcia o prawdziwym rapie. Niedługo po tym Nelly nagrał piosenkę "#1" na ścieżkę dźwiękową z filmu "Dzień próby". W drugiej zwrotce zwraca się do bliżej nieokreślonego rapera słowami: "Jest wkurwiony, bo ja jestem na topie, jest wkurwiony, bo on nie jest". Traf chciał, że kilka lat wcześniej KRS nagrał piosenkę o podobnie brzmiącym tytule ("I'm Still #1"). Wtedy rozpętało się piekło. KRS-ONE wydał kawałek, w którym już oficjalnie jedzie po Nelly'm. Ten odpowiedział remixem kawałka Beanie'go Sigela "Roc Tha Mic", w którym rymuje, że KRS jest już za stary i powinien niezwłocznie udać się do domu starców. Dodatkowo w wywiadach Nelly twierdził, że KRS jest hipokrytą, ponieważ uważa, że to co on robił kilka lat temu to był prawdziwy Hip-Hop, ale to co obecnie robi Nelly już Hip-Hop'em nazwać nie można. Dodał, że KRS zawsze mógł do niego zadzwonić i wyjaśnić całą sprawę, ale zwęszył szansę na powrót, więc nagrał diss. To rozwścieczyło KRS na tyle, że postanowił jak najszybciej rozstrzygnąć spór. W swojej kolejnej piosence prosił fanów, aby nie kupowali "Nellyville". Sprawa była prosta. Jeśli płyta będzie się dobrze sprzedawać Nelly wygra, a jeśli nie to przegra. Jako, że piosenkę KRS słyszało nieliczne grono odbiorców, a w każdej większej stacji radiowej w kółko leciały piosenki z nadchodzącej płyty Nelly'ego, jego twarz była na okładce co drugiego magazynu, płyta sprzedała się świetnie. Do końca roku album rozszedł się w ilości 4.757.000 egzemplarzy, zajął drugie miejsce na liście najlepiej sprzedających się płyt w USA. KRS został bezbronny. Wtedy jego fani wzięli sprawy w swoje ręce i wygwizdali Nelly'ego na imprezie Summer Jam organizowanej przez radiostacje Hot 97. Na tym się skończyło.

Przeprosił Eminema?
Ciekawy był beef Nelly'ego z Eminemem. Nelly promując swoją płytę "Nellyville" pojawił się w programie "Total Request Live" w MTV. Jego płyta zdetronizowała na listach sprzedaży album Eminema. Rzucił w jego kierunku kilka obraźliwych uwag. Mówił, że nie szanuje żadnego rapera z Detroit. Ostrzegł Ema, aby ten nie przyjeżdżał na koncerty do St. Louis, bo ekipa Nelly'ego (St. Lunatics) się nim zajmie. Na koniec dodał, że z chęcią zjadłby M&M'sy. Slim Shady. Długo nie czekając, nagrał kawałek "Detroit Grammar". I nagle wszystko ucichło. Chodzą ploty, że Nelly zadzwonił do Eminema, przeprosił go i przyznał, że nieco przesadził.

Nelly ostatnio zapisał się w historii jako pierwszy raper, który jednego dnia wydał dwie, różne płyty. "Suit" to bardziej hip-pop niż solidna rapowa produkcja. Jakby to powiedział Mes: "dla dziewcząt, dla chłopców, dla starców, kierowców, dla żon i dla matek, ale nie dla obcujących z rapem". Płytka jest tak delikatna, że trzeba uważać przy wkładaniu jej do wieży, żeby nie pękła. Natomiast "Sweat" to bounce w typowym dla Nelly'ego wykonaniu.

Dyskografia:
1996: St.Lunatics EP (St.Lunatics & Nelly)
2000: Country Grammar
2001: Free City (St.Lunatics & Nelly)
2002: Nellyville
2003: Da Derrty Versions (The Reinvention)
2004: Suit
2004: Sweat
2006: Nelly & St.Lunatics - Who´s The BossRedakcja, 18 lat
zespół, Szczecin
Hip-Hop.pl © 2000-2018 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies