Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

wizytówka - Onar

 Onar rap graffiti breakdance video Onar, onar.hip-hop.pl
Urodził się jako Marcin Donesz 19 grudnia 1982 roku na Warszawskim Ursynowie. Tam też dorastał. Jako nastolatek tworzył wspólnie z WuBe (bity, rap), Kretem (rap) i Nicerem (rap) zespół TJK. Do największych osiągnięć zespołu należy m.in. koncert na Ra...
 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
Urodził się jako Marcin Donesz 19 grudnia 1982 roku na Warszawskim Ursynowie. Tam też dorastał. Jako nastolatek tworzył wspólnie z WuBe (bity, rap), Kretem (rap) i Nicerem (rap) zespół TJK. Do największych osiągnięć zespołu należy m.in. koncert na Rap Day '97 jako support przed RUN DMC.

Zespół szybko się rozpadł. Wówczas Onar utworzył z nieznanym dotąd Pezetem duet Płomień 81. Docenił ich wydawca drugiej części składanki 022 Enigma dzięki czemu utwór Ursynów 99 z gościnnym występem Lady K. został na niej opublikowany. Krok ten otworzył furtki karier ursynowskich raperów - Tytus po usłyszeniu singla zaproponował im wydanie płyty w swojej wytwórni Asfalt Records. Efektem były utwory Muzyka i Miłe słowa na składance EPka Asfalt Wiosna '99 oraz wydana w 1999 roku płyta Na "Zawsze będzie płonął". Krążek został optymistycznie przyjęty przez słuchaczy, co zaowocowało winylową edycją albumu, oraz umieszczeniem utworu "Kim Jestem Pytasz" na płycie "Hip-hop'owy raport z osiedla".

Kolejnym sukcesem zespołu był utwór "Mieszkam w mieście", z refrenem zarejestrowanym przez Izę, na bicie DJ'a 600V i umieszczonym na jego płycie Szejsetkilovolt.

Zespół liczył się już w środowisku. Zmotywowało to początkujących raperów do nagrania drugiej płyty. Tym jednak razem nagrali ją w poszerzonym o Deusa składzie. Album zatytułowali "Nasze Dni", natomiast jego wydaniem zajął się znany wszystkim słuchaczom rapu Krzysztof Kozak i jego wytwórnia RRX. Płyta zachwyciła zdecydowanie słabiej, aniżeli debiut. Nie przeszkadzało to jednak DJ'owi 600V, który na swoją kolejną płytę - Wkurwione Bity - zaprosił chłopaków.

Onar udzielił się na wspomnianym wyżej krążku w dwóch utworach "Projekt jest w drodze"; razem z Pezetem jako PM81, oraz "Na prawdę warto"; solo.

W tym samym roku Onar decyduje się na nagranie pierwszej solowej płyty. Tak się też staje - 31 sierpnia światło dzienne ujrzał "Superelaks", który w całości wyprodukował Ośka. Płyta, podobnie jak drugi krążek PM81, wydany został przez legendarne RRX, jednak został zdecydowanie lepiej przyjęty. Płytę promował teledysk zrealizowany do utworu "Od lat".
Talent Onara został po raz kolejny doceniony przez DJ'a 600V, który na swojej drugiej w 2001 roku płycie - V6 - zamieszcza jego singiel A łzy płyną.

Po 2 latach bycia w cieniu sceny Onar powraca na rynek fonograficzny z singlem Klubing, zwiastującym album "Wszystko co mogę mieć", gdzie ponownie za wszystkie podkłady odpowiadał Ośka. Zarówno singiel (w wersji fizycznej) jak i późniejsza całość płyty wydana została przez wytwórnię Warner Music Poland. Podobnie jak w wypadku drugiej płyty Płomienia, krążek nie przebił swojego poprzednika, a chwilę po wydaniu płyty WMP rozwiązało kontrakt z Onarem.

Po upływie roku Onar powrócił na rynek fonograficzny z trzecim już solowym albumem - "Osobiście" - który zapowiadały 3 single - bardzo krytycznie przyjęte "Weź to poczuj" i "Drugie piętro" z śpiewem Lerka w refrenach oraz zdecydowanie cieplej przyjętym przez słuchaczy "Osobiście". Zdania o płycie są bardzo podzielone; jedni uważają ją za najlepszą w jego karierze inni zaś przez pryzmat singli się z niej naśmiewają.

Kolejny rok oznaczały dla Onara prace nad wznowieniem projektu Płomień 81, bowiem w 2005 roku zespół wydał swój trzeci album. Tym razem, jak w przypadku pierwszej płyty, w duecie Onar&Pezet. Podwórkowy hymn Powiedz na osiedlu, mrocza Odwaga, oraz ukazujący lokalny patriotyzm WWA to single, które zapowiadały świetnie przyjęte Historie z sąsiedztwa, które otrzymały status najlepszej płyty zespołu, oraz płyty roku w plebiscycie Hip-Hop.pl i Wudoo.

Na płycie znalazł się również utwór Co jest? w którym zwrotka Onara została odebrana jako diss na Tede przez zainteresowanego. Tede na swojej płycie "Esende Mylffon" postanowił odpowiedzieć i utworem Zamknij pyskKiedy powiem na osiedlu, następnymi dissami były w kolejności: Tede - 68, Płomień 81 - Knebel w pysk, Tede - 3 korony, Onar - Ślizgi parkiet, Tede - Mordo ty moja, Onar - Teraz ty jesteś pragnienie. Beef był jedną z najgłośniejszych wojen na słowa w polskim hip-hopie i do dziś pozostaje kością niezgodny między fanami raperów. Mimo, że ostatni z dissów pojawił się w 2007 roku między Onarem a Tede nadal widoczny jest konflikt.

09.09.09 - to data wydania kolejnego solowego albumu, zamykającego na chwilę obecną dyskografię Onara. Krążek "Jeden na milion" wydany został nakładem wydawnictwa onar.com.pl we współpracy z Alkopoligamia.com. Singlami były dwa utwory: "To ma sens" i "Mam zajawkę", do których nakręcono teledyski. Płytę ukazała się w dwóch wersjach - limitowanej - wydanej  w digipacku, wzbogaconej o remixy z dodatkowymi zwrotkami, którą można było zamówić tylko na stronie rapera oraz standardowej, która dystrybuowana była do sklepów w całym kraju.

Po dwóch latach przerwy Onar na bieżący rok zapowiedział swoją nową, solową, płytę. Ma ona znacznie odbiegać stylistycznie od poprzednich, pierwszymi znanymi producentami płyty są: duet Złote Twarze a także DonDe. Gościnnie ma pojawić się m.in. Miuosh. Dokładny termin wydania nie jest jeszcze znany, wiadomo jednak, że album pojawi się na półkach sklepowych nie wcześniej niż we wrześniu.
m.iks, 29 lat