Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

wizytówka - 213

 213 rap graffiti breakdance video 213, 213.hip-hop.pl
Grupa 213 powstała w Long Beach w Kaliforni na początku lat 90-tych. W jej skład wchodzili nikomu jeszcze wtedy nieznani Warren G (przyrodni brat Dr. Dre), Nate Dogg i Snoop Dogg (kuzyn Nate'a). Początkowo członkiem 213 był też Lil' 1/2 Dead, który r...
FOTO_3 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
FOTO_4 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
FOTO_5 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
Grupa 213 powstała w Long Beach w Kaliforni na początku lat 90-tych. W jej skład wchodzili nikomu jeszcze wtedy nieznani Warren G (przyrodni brat Dr. Dre), Nate Dogg i Snoop Dogg (kuzyn Nate'a). Początkowo członkiem 213 był też Lil' 1/2 Dead, który również był kuzynem Nate Dogga. Warren zajął się przede wszystkim produkcją, chociaż udzielał się też oczywiście na mikrofonie razem ze Snoopem i Natem.

Inspiracją dla nazwy grupy był projekt Richiego Richa 415. 415 to kod obowiązujący w Oakland, z którego pochodzi Richie Rich, a 213 to jak nietrudno się domyślić kod dla Long Beach. Po raz pierwszy z nazwą grupy mogliśmy się spotkać w słynnym utworze "Regulate" Nate Dogga i Warrena G. Pierwszym kawałkiem grupy był natomiast numer "Long Beach Is A Muthafucka", którego kilkunastosekundowy fragment można znaleźć w internecie.


Dzięki powiązaniom Warrena z Dr. Dre piosenki 213 trafiły do znanego z NWA rapera. Dre spodobały się utwory grupy, ale szczególnie do gustu przypadły mu kwestie Snoop Dogga. Snoop nagrał z Dre kawałek "Deep Cover", który promował film o tym samym tytule. Potem pojawił się na albumie The Chronic, co na dobre rozpoczęło jego solową karierę. Swoimi projektami zajęli się także pozostali członkowie grupy i 213 nie zdążyło wydać albumu. Mimo to artyści często razem nagrywali, m.in. na The Chronic, albumach Snoopa (Doggystyle, Tha Doggfather, No Limit Top Dogg, Paid tha Cost to Be da Bo$$), Nate'a (G Funk Classics vol.2), Kurupta (Tha Streetz Iz A Mutha ) czy Warrena (I Want it all, In the Mid-Nite Hour).


I to właśnie na albumie Warrena G "The Return of the Regulator" w 2002 roku trio znowu wystąpiło razem jako 213 w kawałku "Yo' Sassy Ways", co można było uznać za nieformalny powrót grupy. Rok później, na mixtapie Snoop Dogga "Welcome to tha chuuch, Vol. 2" pojawiła się piosenka "So Fly", która została nagrana na bicie do piosenki "So Gone" Monici. Piosenkę Monici wyprodukowała Missy Elliot, ale po przesłuchaniu "So Fly" nie robiła chłopakom z 213 żadnych problemów i nie miała nic przeciwko ich kawałkowi. W zamian Snoop, Warren i Nate pojawili się w remixie piosenki "Can't Go for That", który wykonywała Tamia. "So Fly" zmobilizowało artystów do nagrania długo oczekiwanego albumu i stało się pierwszym, nieoficjalnym singlem z pierwszej płyty grupy - The Hard Way. Album został wydany 17 sierpnia 2004 roku, czyli ponad 10 lat po powstaniu 213. Produkcją oprócz Missy zajęli się m.in. Kanye West, Hi-Tek, DJ Pooh, a także Lil' 1/2 Dead, były członek grupy. Płytę promowała piosenka "Groupie Luv". The Hard Way sprzedał się w liczbie ponad 500 tysięcy kopii. Po nagraniu krążka artyści wrócili do swoich solowych projektów i na razie nic nie słychać, żeby planowali coś wspólnie nagrać.

MIC L, 32 lata