Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

wizytówka - Promoe

 Promoe rap graffiti breakdance video Promoe, promoe.hip-hop.pl
 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
 Rap graffiti grafiti grafitti breakdance Hip-Hop  
Promoe - właściwie Marten Edh, szwedzki raper urodzony 28 kwietnia 1976 roku w miejscowości Västerås w Szwecji. Promoe ma na swoim koncie 4 płyty solowe oraz 4 płyty ze swoją grupą Looptroop (obecnie Looptroop Rockers). Promoe przez wielu uważany jest razem z Mike Skinnerem z The Streets oraz Kano, najlepszymi raperami w Europie. Looptroop Rockers nazywano też "Królami Europejskiego Podziemia". Grupa słynie z żywiołowych koncertów.

Jak tłumaczy Marten, jego ksywka pochodzi z połączenia 2 słów: "Pro" czyli Professionell oraz "Moe" czyli skrócona wersja imienia rapera. Promoe jest także właścicielem i założyciele wytwórni "DvsG" (David versus Goliath) przez której nazwę wyraża swój przeciw do komercji w muzyce i tym samym pozwala Looptroop Rockers i sobie pozostanie w undergroundzie.

W 2006 roku Promoe zaangażował się w beef z niemieckim raperem Kool Savas. Co ciekawe, odpowiedź Promoe na zaczepki Kool’a Savas w utworze pt. "Sag Was (Kool Savas diss)" jest bardzo popularna z racji umieszczenia utworu na niemieckiej stronie rap.de ale za to kawałek Savasa w którym raper dissuje Promoe jest unikatem, który nie wiele osób miało okazję słuchać. Savas zdissował Promoe na składance innego rapera a mianowicie Cool DJ DQ. Płyta ta nie została nigdy opublikowana, krążyła w formie mixtape’u po Internecie. Co zabawne, Promoe nawet tego dissu nie słyszał, o zaczepce dowiedział się od swoich niemieckich przyjaciół. Kool Savas nie odpowiedział do tej pory na diss Promoe co sprawiło, że to szwedzki raper uważany jest za zwycięzcę.

Promoe w swojej muzycy miesza Hip-Hop z reggae. Jego styl rapowania jest specyficzny, to mieszanka ostrego dancehall’u i europejskiego rapu. W 2007 został najczęściej słuchanym raperem w Szwecji (według My Space). W swoich utworach Promoe głownie porusza tematy polityczne, krytykując obecny porządek społeczno-gospodarczy oraz kulturę Zachodu. Prywatnie Promoe jest wegetarianinem. Swoje poglądy opisuję jako typowo anarchistyczne. Na tle innych osób Marten wyróżnią się długą brodą oraz ogromnymi dreadami. Sam raper ze swoją fryzurą nie wiąże żadnych ideologii a w jednym z wywiadów stwierdził, że zaczął zapuszczać włosy po zapoznaniu się z twórczością Kool Herc’a (amerykański raper i producent jamajskiego pochodzenia, uważany za pioniera Hip-Hop’u, także nosi dready). W tym samy czasie Promoe ukończył średnią szkołę i postanowił się nie golić. Były to lata 95’ więc łatwo policzyć, że dready rapera mają już prawie 15 lat. Taki image był protestem przeciwko kolegom ze szkoły, którzy ogromną uwagę przywiązywali do markowej odzieży oceniając człowieka po ciuchach, które ma na sobie.

Promoe zagrał tysiące koncertów w USA, Niemczech, Polsce, Anglii, Irlandii, Francji, Hiszpanii, Norwegii, Danii czy rodzinnej Szwecji. Co ciekawe, raper nagrał wspólny utwór z polskim zespołem EastWest Rockers (utwór pt. "Stop!" z płyty "Jedyna Broń").Jednym z najbardziej popularnych utworów Promoe jest utwór "These Walls Don’t Lie" poświęcony graffiti. Raper użył w tym utworze sampla z Bollywood’skiego przeboju "Mehndi Lagake Rakhna"

Obecnie raper pracuje nad swoim pierwszym solowym projektem w szwedzkim języku.
Poza tym niebawem ukaże się 5 solowa płyta rapera zatytułowana "New Day".
Promoe pracuje także nad kolejną płytą Looptroop Rockers.

Dyskografia:
Government Music (2001)
Long Distance Runner (2004)
White Man's Burden (2006)
Standard Bearer (2007)
New Day (2009)

jako Looptroop Rockers:
Modern Day City Symphony (2000)
The Struggle Continues (2002)
Fort Europa (2005)
Good Things (2008)
Remastered, 30 lat