Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Rzecz o coverach

Rzecz o coverach

Autor: TikTak

Imitowanie i przerabianie starych przebojów znanym jest zjawiskiem i na to nic poradzić nie można. Niektórzy z miejsca odrzucają kolejne powtórzenia klasyków, inni zachwycają się i sięgają po coraz to nowszy remake. Ba, niektórzy heretycy powiedzą nawet o pewnych coverach, że są lepsze niż oryginał. Tych tradycjonaliści publicznie ukrzyżują, potępiając i skazując na wieczną banicję wszelkie kopie. Otóż z beatboxem rzecz ma się nieco inaczej.

Praktycznie rzecz biorąc są w sferze beatboxowej numery, które każdy1 

Przygotowując kilka własnych coverów, sięgałem po kawałki nie tylko hip-hop'owe, ale też takie, które na stałe wpisały się do historii muzyki współczesnej. Przykładem może być motyw muzyczny z "Różowej Pantery", "Blues Brothers", czy "Bevery Hills Cop", jeśli mowa o tych nowszych. Wybierając do wykonania numer, weź ten, w którym zostaje dużo miejsca na improwizację i własne wstawki.

Oczywiście mówiąc o coverach beatboxowych, nie można zapomnieć o wykonawcach z tego gatunku. Doug E Fresh, Biz Markie, Kenny Muhammad, Rahzel, Killa Kela, czy chociażby nasi rodzimi Bak i Sot dostarczają przecież godziny materiału. Każdy początkujący beatboxer w swej drodze na szczyt z pewnością mniej lub bardziej szczegółowo powtarzał ich sety. Właściwie to spora liczba ludzi - skromnie zaliczę do tej grupy swoją osobę - uczyła się beatboxu właśnie słuchając cudzych nagrań, dopiero później przystąpiła do tworzenia własnych kompozycji. Oczywiście powtarzanie wszystkiego nie ma sensu, ale jest jedna rzecz, której znajomością powinien się wykazać każdy beatboxer - "If your mother" Rahzela.

Ten numer słyszało wielu i na pewnym etapie rozwijania swoich umiejętności próbował go naśladować niejeden z nas. Z początkowego osłupienia w stylu "K****, jak on to robi?!" przechodzi się płynnie do zrozumienia chwytów technicznych użytych mistrzowsko w tym kawałku. Podstawowym problemem jest, jak to ujął sam mistrz, "and now for the tricky part - the beat and the chorus at the same time..." W rzeczy samej, słuchając tego przez pierwsze kilkanaście razy można dojść do wniosku, że jest to mówione równocześnie. Jest to jednak sprytna sztuczka, którą we właściwym czasie każdy szanujący się beatboxer powinien poznać - w końcu do takich jest skierowany ten artykuł, nie ?

Przy śpiewaniu poszczególnych słów, Rahzel wstawia beaty. Miesza je ogólnie mówiąc z początkami wyśpiewywanych słów. Jego talent i zdolności pozwalają to zręcznie zamaskować, dając pełne złudzenie. Załóżmy, że mocny kick to [P], a krótki snare z pogłosem fff to [Pff]. Schemat beatu wygląda wtedy mniej więcej tak:

[P].........[Pff]........[P]-[P]..[P].........[Pff]

Jest to jeden loop i powinien być tworzony bez brania oddechu w międzyczasie. Beaty układają się na początkach i w środkach słów w miejscach, w których nie przeszkadzają w wymawianiu poszczególnych głosek. Przykładowo głoski /p/ i /m/ mają wspólne miejsce artykulacji, czyli wargi dolną i górną. Snare [Pff] w słowie "mother" można utworzyć zakładając lekko dolną wargę na górną. Po [P] można bez większych problemów powiedzieć /i/, co na początku brzmi jak 'Piff', później da się to zamaskować, żeby brzmiało jak oddzielny dźwięk. /l/ naturalnie następuje w angielskim po /p/ - chociażby w "please", "plow" czy "plum". Problem w tym, że w środku "only" znajduje się snare [Pff]. Należy powiedzieć coś w rodzaju "Pffli" - po 'pff' od razu przesuń język do tyłu, żeby "zdążyć" na "ly". Po "knew" (wym. /niu/ - dla słabo-angielskich beatboxer'ów) słychać beat wraz z echem "oo". Razhel powtarza po beacie całe "knew". Schemat wygląda więc następująco:

[P]if your m[Pff]other [P]-[P]on[Pff]ly knew[P] knew[Pff]

Spróbuj na początku powoli, później zwiększaj prędkość, trzymając się dokładnie schematu beatów. Teraz włącz z płyty Magazynu utwór "If your mother only knew" i kilka razy go wysłuchaj, najpierw spróbuj powtórzyć sam beat, później wplataj słowa. Po pewnym czasie okaże się to dość łatwe. Oczywiście nie od razu Rzym zbudowano, pamiętaj, że Rahzel jednak ma pewne doświadczenie w tym całym beatboxie. Na zakończenie życzę cierpliwości oraz równych i czystych beatów.

Autor prowadzi beatbox'owy serwis ..::Zegar TikTaka::.. na: http://beatbox.hip-hop.plInformacje o artykule
Data dodania:2003-02-27
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
TikTak Patryk Matela  rap graffiti breakdanceTikTak

Ostatnie artykuły tego autora:
Konserwacja instrumentu
Usta czy nos?
Wywiad ze zwycięzcami Beatbox Contest, RDW oraz Bladym (a.k.a Kriss'em)
Click tha Supah Latin - beatbox'owe uderzenie z Kalifornii
Killa Kela - wywiad

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-234-208-66.compute-1.amazonaws.com (3.234.208.66). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.