Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Historia Breakdance

Historia Breakdance

Autor: Blow_

Taniec ten powstał w Stanach Zjednoczonych na przełomie lat 60 i 70 (dokładnej daty niestety nie można ustalić), nie można również dokładnie ustalić w jakich rejonach Stanów Zjednoczonych, możemy przyjąć, że dwoma miastami, w których najprężniej rozwijał się Break Dance to Nowy Jork i Los Angeles. Bardzo szybko rozprzestrzenił się po całych Stanach Zjednoczonych, a głównym centrum tego tańca został Nowy Jork. Ojcem chrzestnym muzyki Break Dance jest James Brown, który to swoją muzyką, min. utworami: "Good Foot" i "Sex Machine", a także koncertami i spektakularnymi występami na scenie, a przede wszystkim swoim tańcem inspirował b-boy'i do tworzenia nowych kroków i ewolucji.

W Nowym Jorku tacy artyści jak Afrika Bambaataa, Kool Herc, Sugarhill Gang, Grandmaster Flesh, Cold Crash Brothers i wielu innych artystów tworzyli i z powodzeniem popularyzowali wśród młodzieży muzykę i kulturę Hip-Hop. To właśnie młodzi ludzie wzorując się na tańcu J.Brown'a i słuchając muzyki nowojorskich DJ'i tworzyli nowy taniec. Jeszcze wtedy nie miał on nazwy, aż do momentu kiedy DJ Kool Herc na prowadzonej przez siebie imprezie do tancerzy zawołał: "Hej b-boy's are you ready". I od tego momentu taniec miał już swoją nazwę - "BREAK DANCE", jak i również tancerze byli nazywani - "b-boy's" i "b-girl's" (fly-girl's).

Na przełomie lat 70 i 80 nastąpił największy rozwój breakdance'ingu. W tych latach często organizowano imprezy zwane "roof & block parties" ( film "Beat Street" dokładnie ukazuje te imprezy ). W Nowym Jorku w wielu parkach i na osiedlach DJ'e organizowali imprezy hip-hop'owe - Jam'y, a na nich DJ'e puszczali muzykę z gramofonów, MCs na żywo popisywali się swoim kunsztem rymowania, Graffitti writer's malowali na okolicznych murach, a B-boy'e pokazywali swoje najnowsze i najlepsze numery. Jednym z najsłynniejszych parków, w którym organizował swoje imprezy DJ Kool Herc był 1520 Cedric Avenve na Bronx'ie (w późniejszym czasie zmieniono jego nazwę na Rock Steady Park).

Lata mijały i Break Dance przestawał być tylko tańcem z prostymi, chaotycznymi, wyszukiwanymi na miejscu ruchami i krokami. To właśnie b-boy'e: Crazy Legs i Kid Freeze stworzyli nowe figury i elementy b-boy'ingu. Oni wymyślili min. takie figury jak: backspin, windmill, headspin itd.

Powstawały grupy, które toczyły ze sobą walki o prym najlepszej (oczywiście bez przemocy). Warto tu wspomnieć o dwóch najlepszych nowojorskich grupach Rock Steady Crew i New York City Breakres (te dwie grupy i ich umiejętności możemy podziwiać w filmie "Beat Street" '84r.).

Kultura Break dance wyszła z miejskich gett, zaczęto pokazywać i promować taniec ten w teledyskach, podczas koncertów, festiwali, a także podczas takich dużych imprez jak rozdawanie nagród MTV itp. B-boy'e wytworzyli swój nowy styl, nową modę - dresy (najczęściej: adidas, puma), adidasy '70, z szerokimi sznurówkami, kapelusze, czapki. Po dziś dzień można rozpoznać b-boy'a, który ma swój niepowtarzalny styl. Sam Break Dance jako taniec rozwijał się cały czas i powstawały nowe style: power moves, footwork, poping, locking... Każdy b-boy starał się mieć swój jedyny, niepowtarzalny styl, co również jest istotne i wartościowe w czasach obecnych.

Pierwszymi nowojorskimi b-boy'ami byli (a część z nich wciąż jest): Ace, Lace, Afrika Islam, Sasa, Spy, Willie D., Kid Freeze, Crazy Legs, E-Swift, Prince Ken Swift, Kuriaki, Jimmy D., Pow-Wow, The Nigger Twins, DST i wielu innych, którzy tworzyli Break Dance i o których warto pamiętać, bo to dzięki nim większość z nas robi obecnie to co robi, czyli tańczy.

"Wild Style" i "Beat Street" to filmy dzięki, którym cały świat poznał kulturę Hip-Hop. Filmy te docierają do Europy ("Beat Street" z 84 roku miał swoją premierę w Cannes) spowodowały one wielkie zainteresowanie b-boy'ingiem i w wielu krajach powstały grupy, które można nazwać prekursorami Europejskiego b-boy'ingu, min. "Battle Squad" (Niemcy), TDB - Tod Durch Breakdance" (Niemcy), "Second To None" (Anglia), "Enemy Squad" (Węgry), itd. Również w Polsce powstały składy, które promowały Break Dance na naszej scenie hip-hop'owej, min. "Broken Steps" (Szczecin), "Scrap Beat" (Włocławek).

Od tego momentu do dnia dzisiejszego Break Dance jako część kultury hip-hop'owej cieszył się większym lub mniejszym zainteresowaniem młodzieży, lecz jego prawdziwi fanatycy, prawdziwi b-boy'e nie pozwolą na to, aby ten taniec poszedł w zapomnienie. "Break Dance nigdy nie umrze!!!"

Tak właśnie wygląda krótka historia Break Dance, może nie jest kompletna, ale starałem się rzetelnie przedstawić jakie były początki i jak się ten taniec rozwijał.

Szacunek dla wszystkich b-boy'i!
Pozdrowienia dla: ABC, UB, NASA, RTB, WHSB, AZIZZI, NTM, SCRAP BEAT i wszystkich, których nie wymieniłem.Informacje o artykule
Data dodania:2003-09-15
Dział / Kategoria: taniec / felieton
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Blow_   rap graffiti breakdanceBlow_

Ostatnie artykuły tego autora:
Break Dance Battle czyli Pokaż Swój Styl
Historia Ready To Battle

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-226-244-70.compute-1.amazonaws.com (34.226.244.70). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.