Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Onar i O$ka

Onar i O$ka

Autor: V1

Dowiedz się więcej o: Onar.

Ostatnio powiedzieliście, że nowa płyta jest kontynuacją pierwszej. Nie mówiliście chyba o muzyce, bo muzyka się bardzo różni, w większości sample zastąpił klawisz. Co wpłynęło na tą zmianę?

O$ka: Wpłynęło to, że generalnie nie mogliśmy używać zbyt dużo sampli, ponieważ jesteśmy w poważnej wytwórni i musielibyśmy mieć zgodę na wykorzystanie tych sampli itd. No i dlatego zrobiliśmy na klawiszu całą płytę.

Na poprzednią płytę gości wybierał Onar, jak było z "Wszystko co mogę mieć"?

Onar: Podobnie chyba. Wiesz, ja tam jakoś proponowałem a O$ka zatwierdzał albo kwiczał. Ostatecznie jednak gości ustaliliśmy razem.

O$ka: Ja nie wybierałem, wybrałem tylko Martę, ale to było oczywiste, że ona będzie.

Onar, pamiętam Twoją sprzeczkę z Deusem w jednym z wywiadów dotyczącą śpiewanych refrenów. Z O$ką chyba nie masz takich problemów, bo zarówno na pierwszej, jak i drugiej Waszej płycie, można usłyszeć damskie głosy.

Onar: Nie, nie. O$ka się jara r'n'b więc nie było problemów.

O$ka: Ja to się w ogóle bardziej jaram Hip-Hop'em niż r'n'b. Ja to już w ogóle nie nagrywam rapu tylko r'n'b.

Onar: No (śmiech).

O$ka: Nie, żartuję. Nagrywam, nagrywam.

O$ka, kiedyś Volt w jednym ze swoich felietonów napisał, że kończysz z muzyką.

O$ka: Wiesz co, kiedyś jechałem z nim samochodem i tak mówiłem, że już mnie trochę wkurza robienie muzyki w tym kraju i tak mu powiedziałem, że może tak się stać, że jest taka opcja. No i on o tym napisał, chociaż tak wcale nie jest.

Igor ostatnio powiedział, że robienie Hip-Hop'u to najdroższe hobby na świecie i żeby go robić musi ciężko pracować, bo muzyka nie przynosi mu zysków, a straty. Czy z Wami też tak jest?

Onar: Ja mam ciężko bo muszę kupować długopisy i kartki (śmiech). Nie no, nie wiem, to się bardziej kojarzy z producencką opcją. Jak ktoś jest producentem to musi większe koszta ponosić.

O$ka: Ej no, wcale nie. Jak wydajesz dużo płyt i zarabiasz na tych płytach, to wcale nie jest droga opcja, po prostu musisz coś zainwestować żeby potem zarobić.

Onar, a co z Płomieniem, Pezet występuje na Waszej płycie, Deusa nie ma. Czy planujecie jeszcze coś razem zrobić?

Onar: Nie wiem, wiesz. Zobaczymy jeszcze jak to się wszystko ułoży po kolei.

O$ka, masz już na koncie dwie kompilacje. Zamierzasz jeszcze zrobić jakąś składankę?

O$ka: Teraz robię trzecią składankę w połowie śpiewaną przez dziewczynki. Będzie połowa r'n'b i połowa hip-hop'owa.

Kogo będziemy mogli na niej usłyszeć?

O$ka: Mnie. (śmiech)

Chodziło mi raczej o gości, kto będzie rapował?

O$ka: No ja! (śmiech)

Onar: Ha! O$ka będzie rapował! (jeszcze większy śmiech).

O$ka: Nie no, będę miał jeden kawałek. No nie wiem, kto więcej. Onar, Tede, Numer, Ostry, Fu miał być na tej płycie, Kołcz, Ryba, Stasiak, Pezet, Mes i Żądło.

DrinAllStars o co chodzi z tym składem, czy to było takie jednorazowe nagranie na JuNouMi, czy planujecie coś wspólnie wydać?

Onar: Nie no, to była taka opcja, że po prostu nagrywaliśmy kawałek i zamiast pisać po kolei kto wystąpił w tym kawałku to wymyśliliśmy taką nazwę, bo w tym kawałku jest sporo o drinkach i stwierdziliśmy, że zajebiście będzie to nazwać DrinAllStars.

Podpisaliście kontrakt z Warnerem. Zwykle artyści, którzy wiążą się z dużymi wytwórniami nie są z tego zadowoleni. O Was się mówi, że podpisaliście bardzo dobry, korzystny dla Was kontrakt. Możecie wyjaśnić, dlaczego jest taki dobry i w czym jest lepszy od innych?

O$ka: No mamy rzeczywiście dobry kontrakt. A skąd Kozak wie jaki mamy kontrakt?

Mówił o tym w wywiadzie bodajże dla Klanu. Nawijał, że odeszliście od niego, bo dostaliście lepszy kontrakt w Warnerze.

Onar: Po pierwsze, gdyby był gorszy to byśmy nie odeszli, wiesz o co chodzi. Chcesz iść tam gdzie jest ci lepiej.

A ogólnie jesteście zadowoleni ze współpracy z Warnerem?

Onar: No raczej tak. Wiesz, są plusy i minusy każdej współpracy, póki co jest na razie więcej plusów. Na razie minusy jakieś tam dostrzegamy, ale zobaczymy jak się niektóre sprawy rozwiążą. Na wszystko musimy jeszcze poczekać.

O$ka: Ja widzę więcej plusów niż minusów.

Kolejne płyty też tam wydacie, czy tradycyjnie co płyta, to inna wytwórnia?

Onar: Nie wiem. Nie planuję gdzie będę wydawał następne płyty.

Dużo osób powiedziało, że nie kupi Waszej płyty bo nie lubi bouncu, tymczasem na "Wszystko co mogę mieć" nie ma ani cykaczy, ani takiej tematyki. Dlaczego, czy chodzi właśnie o to, że bounce nie jest zbyt dobrze odbierany?

Onar: Nie no, wiesz, bounce to jest raczej Hardkorowa Komercja, to jest kwintesencja bouncu polskiego, a my poszliśmy w swoją stronę, kontynuujemy pierwszą płytę i w tym stylu produkcje i rymy.

Kozak rozpisuje się na forum na temat HK. Kiedy postanowiłeś Onar wycofać się z projektu, napisał, że uległeś presji uliczników. Jak było w rzeczywistości?

Onar: Uległem presji niezadowalających mnie moich starych tekstów. Kiedy Krzysiek powiedział, że płyta wyjdzie za półtora tygodnia, stwierdziłem, że to w takiej formie nie może wyjść. A poza tym kwestia jest taka, że nie za bardzo miałem teraz możliwość nagrywać nowe zwrotki, poprawiać je, a nie było na to czasu, bo Krzysiek narzucił jakąś konkretną datę wydania. No i nie chciałem póki co uczestniczyć w tym.

A Ty O$ka zrobiłeś aż 10 z 14 bitów na HK. Jakie to są podkłady w porównaniu do Waszej wspólnej płyty?

Onar: Skurwysyńskie (śmiech).

O$ka: No, cykacze, jak powiedziałeś na początku. To jest pięć nowych, a pięć takich starych podkładów, sprzed roku. Słychać ogromną różnice, między tymi sprzed roku, a tymi nowymi. No ale ogólnie cykacze jedno i drugie.

Wydaliście singla na winylu. Czy na tym koniec jeśli chodzi o wosk, czy płytę będą promowały kolejne single?

Onar: Nie, nie. To był taki maxisingiel raczej z dwoma numerami plus acapelle, instrumentale i nie będzie nic. Jedynie jak drugi singiel to kompakt do radia.

O$ka: Nieee, będzie drugi singiel. Dzwoniła do mnie Agnieszka z Warnera, że mamy się spotkać i ustalić drugi singiel.

Onar: To do mnie nie dzowniła, sorry.

O$ka w Twoim studiu nagrywasz tylko Onara, czy powstają jakieś inne płyty?

O$ka: Nowak nagrywa, ale ja nie wiem, czy on nagrywa u mnie płytę, czy tak sobie nagrywa. On nagrał już tyle kawałków, że płytę mógłby złożyć z tego.

W zeszłym roku występowaliście na Hip-hop Opolu. Co sądzicie o idei tej imprezy, w ogóle o takich masowych imprezach?

O$ka: Mnie się podoba idea tej imprezy, co teraz będzie. Wystąpi w ogóle najgorszy zespół na polskim rynku. Który, wypłynął w ogóle nie wiem jak. Zaprosili w ogóle jakichś ludzi nie wiadomo skąd.

Onar: Ale spoko, wiadomo, że Hirek stara się robić jakiś tam przekrój przez nowe rzeczy, nowe single, które ukazały się w jakimś roku, no i zaprasza różne osoby. To jest jego sprawa, jego selekcja i trzeba by jego zapytać co nim kieruje, że zaprasza takie zespoły.

O$ka wyprodukowałeś już dosyć dawno wydaną solową płytę Komy. Przeszła ona zupełnie bez echa, jesteś zadowolony z tej płyty i współpracy z białostoczaninem?

O$ka: Ja uważam, że Koma jest spoko raperem, że płyta w ogóle jest muzycznie bardzo dobra. A to, że jakoś się nie spodobała w Polsce, może po prostu ludzie nie słuchają takiego rodzaju rapu.

Onar: Ej, ja na przykład nie widziałem teledysku solowego Komy, reklam w gazetach, wywiadów. To jest tego też kwestia, na każdą płytę znajdzie się odbiorca, więc też nie można mówić, że ta płyta nie była fajna.

"Czasem się boję, czy to jest moje". Jak należy to rozumieć, że boicie się nieświadomie kogoś skopiować, czy to jest w ogóle możliwe?

O$ka: Wiesz co, nie ma opcji, żeby czegoś nie skopiować. Po prostu powstało tyle rzeczy już, że czasem kopiujesz nieświadomie. Więc tekst, że ja kopiuję kogoś, jest dla mnie bezsensowny.

Z tego co widzę to raczej unikacie konfliktów. Onar, Ty na przykład nie reagujesz na prowokacje innych artystów, np. krytykę bouncu?

Onar: ?

No np. czytałem wywiad z Ascetoholix, oni tak ostro krytykowali Ciebie za bounce.

Onar: Ale wiesz co, mnie to pierdoli, co oni na mnie mówią. Nie obchodzą mnie disy. Nie chce mi się disów nagrywać, mnie to w ogóle nie obchodzi. Nie będę wchodził w jakieś chujowe konflikty z których i tak chuj wyniknie.

Dużo gracie koncertów?

Onar: Nie, na razie nie.

O$ka widziałem, że na kawałki z singla wyciągają Ciebie za konsolety. Z tego co widziałem choćby na Nike Freestyle to chyba niebyt pewnie czujesz się w tej roli?

O$ka: (śmiech) Moja rola była taka, że mam puścić muzykę i koniec.

Onar: Wiadomo, że O$ka nie jest jakimś turntablistą. Jego udział za adapterami, czy tam za kompaktem będzie się ograniczał do tego, że połączy dwa bity i puści je, czy najdą na siebie w jakiś tam sposób, ale nie będzie tam uprawiał jakiejś wolnej stylistyki.

O$ka: To był jeden kawałek, zresztą to był kawałek, na którego instrumentalu były już nagrane skratche, więc trochę głupio jak bym skratchował.

Onar: Jeżeli już przypomniałeś o tym Niku, to od razu chcę powiedzieć w tym wywiadzie, że była to najgorsza impreza w jakiej w życiu uczestniczyłem i chcę pozdrowić ziomów z Nike'a i z MTV, ale wiem, że dźwiękowiec co tam był jest najgorszy, niech nie robi nic takiego, niech nie robi nic, bo wyszedł nasz kawałek najgorzej i nie chcemy go już nigdzie. To była najgorsza rzecz. Nigdy takich imprez! Mówimy trzy razy nie! NIE! NIE! I JESZCZE RAZ NIE! Sam przebieg imprezy był jak najbardziej spoko, chodzi mi najbardziej o telewizję, że w telewizji wyszło to najgorzej. I to nie było wcale z naszej winy, bo my sobie ustawialiśmy mikrofony sześć godzin przed tą imprezą, a w efekcie mieliśmy zmienione mikrofony, ze zmienioną głośnością.

Widziałem reakcję Pezeta na to.

Onar: Proste, Pezet też powiedział, że pierdoli.

Możemy się spodziewać Waszej trzeciej wspólnej płyty?

Onar: Myślę, że tak.

O$ka: Za dwa lata.

Na jakich projektach będzie można Was w najbliższym czasie usłyszeć? Można się spodziewać waszych rewizyt na płytach osób gościnnie u Was występujących?

Onar: Rewizyty. No, na Żądle pewnie będę, tam chłopaki mnie zapraszali jeszcze nie do jakiegoś konkretnego kawałka, ale pewnie coś zrobimy. Planujemy teraz też jakąś nielegalną opcję ze Stasiakiem z 247 do amerykańskich, skurwysyńskich bitów. A tak to nie wiem, na pewno gdzieś się pojawimy. Nagrałem również kawałek na nową płytę Volta.

O$ka, a Twoje bity?

O$ka: Nie wiem. Na pewno na nowej płycie TDF'a. Produkuję dwie śpiewające dziewczyny: Selmę i... no i drugą.

O$ka mówiłeś, że strasznie jarasz się r'n'b. Jak oceniasz jakby debiut na polskim rynku tego rodzaju muzyki, czyli płytę... (tu wystąpiło małe zaćmienie umysłu i skomplikowany pseudonim stylizowany na anglojęzyczny wyleciał mi z głowy - przyp. V)

O$ka: Evah? Może nie mówmy o Evah, bo to nie jest r'n'b, nie wiem co to jest.

A np. jakby Ci zapłaciła 2000 to sprzedał byś jej bit?

O$ka: 2000? Jeden. Nie no jeden za 2000 spoko.

Onar: O$ka by się sprzedał! (śmiech) Sprzedał by się dla takiej szeleszczącej dziewczyny, szy szy szy... Gwiżdże na zębach.

Na jej płycie jest przecież sporo uznanych producentów.

Onar: Kwestia podejścia. Tak samo różne featuringi można spotkać na różnych płytach, na których byś się tego całkowicie nie spodziewał. Kwestia podejścia i finansów na pewno, które teraz właśnie odgrywają coraz większą rolę.

O$ka: Ja bym to zrobił tylko i wyłącznie dla pieniędzy. Nie dlatego, że akurat lubię jej śpiew, bo dla mnie ona nie śpiewa.

Onar: Na szczęście na razie O$ka nie miał propozycji od niej. Od opolskiej gwiazdy muzyki r'n'b.

Słowo do czytelników, pozdrowienia.

Onar: Pozdrawiam wszystkich czytelników Hip-Hop.pl, pozdrawiam moją kochaną dziewczynę, pozdrawiam wszystkich ziomów prosto z rejonów - Ursynów i wszystkich którzy kochają hip-hop. Jołł!

O$ka: A ja pozdrawiam moją dziewczynę i wszystkich. I koniec. Z wyjątkami, ale nie wiem kto jest wyjątkiem (śmiech).

Red.: Dzięki za wywiad.

Dowiedz się więcej o: Onar.


Informacje o artykule
Data dodania:2003-11-04
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
V1   rap graffiti breakdanceV1

Ostatnie artykuły tego autora:
Być Albo Nie Być Endefisu
Ciepły listopad - wywiad z Masło
Onar - Dissuje uniwersalnie
Smutne rzeczy są za proste - wywiad z Klimatem
Nadal bezkompromisowi - wywiad z Mor W.A.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: Łuki eSCe   Link do posta
13:30:30, 19-07-06
lajt

anonim
Autor: jazdaaaaaaaaa   Link do posta
23:05:25, 05-08-06
jestem drugi!!! ONAR szacunek za PLOMIEN 81 !!i kilka innych dojebanych nutek!!yo!!

LYGRYS TO KLASYKA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
05:46:43, 05-01-15
STARE

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-204-183-113.compute-1.amazonaws.com (34.204.183.113). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.