Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Sampel z flecika - wywiad z Meą

Sampel z flecika - wywiad z Meą

Autor: Alicja

Pierwsze pytanie, to jak zwykle standard obrzydliwy... Jak zaczęła się Twoja kariera w kierunku muzycznym? Twój rap, kiedy to się zaczęło?

Będąc mała dziewczynką pisałam wierszyki, śpiewałam piosenki. Uczęszczałam do różnych kółek teatralnych, występowałam w teatrzykach i temu podobnych rzeczach. W szkole średniej mój kumpel, którego poznałam, zaczął kręcić rapem, a ja wraz z nim. Potem zabrałam się za pisanie tekstów i tak to się wszystko zaczęło. W następnej kolejności zaczęłam robić bitIţ

Ale kiedy zrozumiałaś, że to jest to, że chcesz to robić? Bo chyba chcesz to robić?

Generalnie powiem tak, że ja chcę robić muzykę. W tej chwili bardziej śpiewam, niż rapuję. To nie jest tak, że nagle jest taki moment, kiedy dociera do ciebie, że chcesz to robić. Cały czas się tym zajmujesz i to jest dowodem na to, że to cię w jakiś sposób kręci. W pewnym momencie coś ci tam zaczyna wychodzić i ktoś to zaczyna doceniać.

A muzyka? Co Ci najbardziej podchodzi do gustu?

Powiem tak, ja najbardziej jaram się muzyką klasyczną. Bach jest dla mnie mistrzem. Nie ma dla mnie czegoś konkretnego, to się zmienia z dnia na dzień.

To bardzo specyficzne wśród młodych ludzi. Lubisz muzykę klasyczną, instrumentalną. Grałaś, czy może grasz na jakimś instrumencie. W domyśle chodzi mi o flet?

W podstawówce wszyscy się uczyli (ale śmiesznie się robi wywiad - hehe)... Hip-Hop nie ma tutaj za bardzo z muzyką poważna dużo wspólnego.

Ale sample się jak najbardziej bierze z takiej muzyki...

Oczywiście, ale to zupełnie inna rzecz. A na fleciku... Fleta dostałam na wakacjach od pewnego kolesia...

No właśnie - historia fleta;)?

Historia fleta jest taka, że byłam w zeszłym roku ze Stypą na wakacjach. Taki motyw był, że rano się zbierali ludzie, takie niedobitki. Wszyscy tam grali, śpiewali a my wraz z nimi. Pewien koleś stamtąd miał fleta, zapytałam się, czy mi nie da sobie pograć i dał. Stwierdziłam, że muszę się na nim nauczyć grać i tak się to stało. Stypa później również kupiła sobie fleta i razem sobie przygrywamy.

Lubisz to robić na koncertach? Wg mnie jest, to coś nowego - nagle wychodzisz na scenę i zaczynasz grać? Jak uważasz, jak to odbierają ludzie?

Na pewno będą tacy, którzy powiedzą: "Yo, jakaś dupa wyszła i gra na flecie" - jakieś podteksty i tego typu sprawy, ale są również ludzie, którzy max się cieszą, że im fajną jazdę zrobiłam tym flecikiem. To jest coś innego, jakieś urozmaicenie tego wszystkiego. Nagle nastaje cisza i ze sceny wydobywa się dźwięk tego instrumentu. Mi się to podoba. Są ludzie, którzy to odbiorą zajebiście są tacy, którzy popatrzą się na mnie i powiedzą, że jestem nienormalna.

Masz zamiar kiedyś nagrać tego fleta, np. na swojej płycie (do tego później przejdziemy)?

To jest tak, że ja sobie robię bity i chcę wziąć sampla z tego flecika. To jest fajny motyw. Może w przyszłości nauczę się grać na innym instrumencie i to jakoś dokoptuję.

To w takim razie, na którym instrumencie chciałabyś się najbardziej nauczyć grać?

To nie jest tak... Flet np. jest takim instrumentem, który niewątpliwie ma w sobie duszę. Jak byłam mała to grałam na keyboardach, ale wg mnie flet jest najfajniejszy. Moja kuzynka gra na skrzypcach, które uważam za równie fajne.

Jeżeli chodzi o produkowanie bitów - w przyszłości chciałabyś bardziej być producentem niż raperką?

To nie jest tak. Chcę i produkować i rapować. Tylko, że na razie dopiero, uczę robić się bitów, na razie sobie to wszystko szlifuję, a później się będę bawiła w jakieś tam duchowe sprawy. Robię sobie te bity, żeby to dobrze brzmiało, żeby jedno z drugim współgrało. Na razie jedno z drugim nie ma za dużo wspólnego - jest sobie mój rap i są sobie moje bity. Być może to się kiedyś ze sobą zejdzie, a może nie bardzo. I to, i to jest zajebiste.

Spotkałam się nieraz z określeniem, iż jesteś królową ciszy, mogłabyś się do tej opinii jakoś ustosunkować?

Drogi czytelniku, flecik jest takim instrumentem, który ma w sobie duszę. Gdy zaczynam grać, to maksymalnie wkręcam się w melodię, która wychodzi z tego plastikowego badyla i wydaje mi się, że na innych to podobnie oddziałuje. Wszyscy się wyciszają, jest tylko ta muzyka i nic więcej.

Ale również, jak zaczynasz śpiewać, to wszyscy cichną...

Wydaję mi się, że chodzi tu o to, żeby w to co robić wkładać duszę. Jeżeli chodzi np. o bity, żeby to nie było zwykłe: "pam, pam", "dupcyk, dupcyk", czy "stopa, werbel, stopa, werbel", tylko, żeby w tym, było coś twojego - twoja dusza, twoje serce. Gdy rapujesz, to nie jest zwykłe "bla, bla, bla", tylko w głowie pojawiają ci się obrazki.

Jak doszło do tego, że współpracujesz współpracujesz Rahimem? W końcu jesteś pierwszą damą PFK Kompany.

Dawno, dawno temu, miałam współpracować z kolesiami z 19 Południka, coś tam miało wyjść i dzięki nim, w Mega Clubie poznałam Fokusa i Magika, dopiero później Rahima. Nagrałam im parę dymówek, zrobiłam jakieś tam piosenki tak się zaczęło.

Sądzisz, że jeszcze coś z nimi nagrasz? Ostatnio na składance Volta mogliśmy Cię usłyszeć, gdy śpiewasz w utworze Rahima.

Na pewno jeszcze coś razem zrobimy, a z Voltem w ogóle jest śmieszna jazda. Fajny jest ten motyw, bardzo mi się podoba ten kawałek. Planuję sama sobie produkować i jakoś coś kręcić, ale jak na razie nie mam odpowiedniego sprzętu.

Masz zamiar w najbliższym czasie wydać swoją własną płytę, czy na razie nie czujesz się na siłach wydawać swoją solówkę?

Dzisiaj byłam nagrywać u pewnych kolesi na Witosa, także niedługo w Chromie, będziecie mogli nabyć tę demówkę. Grupa ta nosi nazwę Silesia. Płyta to jest taka dziwna sprawa, że trzeba na nią mieć dużo materiału, to jest ciężka praca. Dużo ludzi jest zawsze w to zaangażowanych. Ja na razie mam taki plan, żeby tu się pokazać, tam się pokazać po kawałku. Moim zdaniem, płyta jest ogromnym wyczynem. Jak jest skład to jest zupełnie co innego, a gdy jestem sama też inna bajka. Z resztą jest taki motyw, że klimat mi się zmienia z dnia na dzień. Na płycie słychać, że np. piętnasty kawałek jest starszy niż trzynasty.

Kiedyś mówiłaś mi, że masz jakieś swoje techniki w rapowaniu...

To jest tak, że zaczynasz od jakiegoś tekstu a potem zauważasz, że można z nim robić różne, dziwne rzeczy. Do tego dochodzi np. zabawa z głosem.

Mea i narkotyki?

Na temat narkotyków się nie wypowiadam (śmiech).

Skończyłaś studia pedagogiczne. Z tego co wiem, uczysz w szkole. Jaką jest Mea nauczycielką a jaką raperką?

Ja już nie uczę w szkole. Miałam tam tylko przez rok praktyki. To nie jest tak, że ja jestem inna tu i inna tam. Po prostu sobie idę normalnie ubrana do szkoły, jak chodzę ubrana na co dzień. Moja kumpela pokazała mi bardzo fajną rzecz, można puszczać do każdej lekcji muzykę i to jakoś tam rozwija w dodatkowym stopniu umysł. Wszyscy mnie straszyli, że w gimnazjum jest horror, a ja tam poszłam i zajebiście mi się z tymi ludźmi pracowało i pozdrawiam całe II Gimnazjum w Mysłowicach.

Zamierzasz uczyć w przyszłości?

Na razie idę dalej na jakieś magisterskie studia, coś tam sobie zrobię. A co mi przyniesie życie, to ja nie wiem. Wiem, że jutro się umówiłam ze znajomymi, ale za tydzień już nie wiem, co się stanie. Będzie, co ma być.

Ale jak widzisz swoją przyszłość?

Ja nie widzę jej wcale. Ja mam tyle pomysłów na przyszłość, że nie wiem. Na bank dalej będę robić muzykę. Bardzo lubię to robić.

Nie chciałabyś kiedyś tam zająć się inna muzyką, niż rap? Np. d'n'b czy jungle?

Bardzo lubię reggae. Sama nie wiem, muzyka się cały czas zmienia. W ogóle moja muzyka się nazywa "siup-dup". Bo kiedyś chciałam sobie zrobić daab, ale z tego wyszło mi dup i tak wyszło - "siup, dup".

Chciałabyś nagrać w przyszłości z kimś z Warszawy? Bądź też z innych miast, bo jak na razie trzymasz się bardzo lokalnie.

Nie znam tych ludzi. Jakbyśmy sobie siedli, pogadali, to może wyszłoby coś z tego.

Gdzie będziemy mogli usłyszeć Cię w najbliższej przyszłości?

Na tej demówce, o której wcześniej wspominałam.

A u Szepta?

Jak mnie Kuba zaprosi to jasne.

O czym często myślisz, gdy powstają Twoje teksty?

Jedni sobie myślą o ulicy, a ja o tym, co mi chodzi po głowie. Często, o takich rzeczach, które jakoś tam na mnie wpłynęły, które coś we mnie ruszyły. Ja piszę o sobie, o pozytywach, generalnie, raczej unikam negatywnych emocji.

Czyli te negatywne akcje po Tobie spływają?

Nie tyle spływają, co po prostu mi się życie zajebiście układa. Nie ma się po prostu, czym przejmować. Kocham moje życie. Mam zajebistą koleżankę - Stypę i razem sobie chodzimy i robimy ludziom w głowie errora. Niektórzy nas za to nie lubią.

Który utwór z dotychczasowego Twojego dorobku najbardziej Ci się podoba?

Ten, który dzisiaj zrobiłam - "Kolejna kropla". Opowiada o stanie zamyślenia, kiedy człowiek wgłębia się sam w siebie i w to, co mu w głowie siedzi.

Słowo na koniec?

Dża jest wielki. Kochajcie Dża.

Puzdro: Stypa, Edzia, Molu, Spazik, Ewenement, Roman, Marceli wszyscy...Informacje o artykule
Data dodania:2003-12-30
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Alicja Alicja Zdaniewicz rap graffiti breakdanceAlicja

Ostatnie artykuły tego autora:
Ciężko z nami o kompromis - rozmowa z TEWU
Król samplingu - wywiad z Amonem.
Wywiad z DKA
MCF
Preludium - Nurt. Nadzieja na kolejną dobra produkcję ze Śląska... "Z fasonem wchodzą"

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: Barbara   Link do posta
14:09:26, 02-10-04
Mea jest poprostu pierwszorzedna i tyle!! teksty ma takie cudowne ze az chce Ci sie sluchac co ta kobitka ma do powiedzenia!! a biciory!! poezja!! cmokkkiii dla Ciebie bejbe :p

anonim
Autor: gishoki   Link do posta
18:27:39, 24-11-04
mea kochamy cie i zawsze bedziemy cie kochac!! jestes supcio fokencja z reszta wiesz ajjjjjjjjj pozdro :D:*

anonim
Autor: nie ma mnie ..   Link do posta
23:22:46, 09-02-05
mEA MAGIK W CIELE KOBIETY choc nie do końca;) pozdro

Sequana
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:11:28, 18-12-05
spoko jetsess łoł respect że pracujesz z fokusem i rahimem

Olcia`
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:45:28, 14-01-06
yO ;*
Mea jesteś zajebista :).
Dalej moim zdaniem jednyna prawdziwa raperka z Polski ^.^.
Pozdrawiam b. gorąco ;*
pEace...

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-206-187-81.compute-1.amazonaws.com (18.206.187.81). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.