Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: Kada

Dowiedz się więcej o: O.S.T.R..

Czy i w jaki sposób, zmieniło się Twoje spojrzenie na Twój rap od czasu pierwszej płyty (niekoniecznie mówię o "Masz tu jak w banku", patrz: "Saturator")?

Zmieniło się właściwie wszystko, chociaż tak naprawdę w niektórych sprawach wróciłem do myślenia sprzed ośmiu lat. Po pierwsze, kiedy wszystko zaczęło się przekształcać w komercyjny biznes, coraz bardziej zacząłem tęsknić za latami 95/97- klimatami SMAK B.E.A.T. Records, a w Stanach BCC, CNN, O.C., AC Milkbone

Co takiego daje Ci produkcja, czego nie daje rap i odwrotnie?
Produkcja daje mi możliwość wyżycia się emocjonalnie, wyrzucenia tego, co siedzi w duszy, w samym jej środku. Rap daje mi możliwość ujęcia spraw, które wypływają z serca, w rapie nie ma tabu- tabu to Twój słaby punkt. Serce i dusza tworzą Hip-Hop.

Ostrość w bitach? Co jest w nich takiego, że można je rozpoznać, coś charakterystycznego, coś OSTRowego?
Pozwól, że poddam to ocenie innych, ale przytoczę starą zasadę, że producenta poznaje się po bębnach. Zobacz Prima, Timbalanda, Pete Rocka, Prince Paula, RZA - odpowiedź jest uniwersalna. Rzecz jasna, rozpoznać można też po sampalch i innych pierdołach, ale bębny są podstawą, np. werbel The Neptunes pozna każdy, zresztą Red zna te werble najlepiej.

Początkowo Twoja płyta nie miała być w całości produkowana przez Ciebie...
Owszem, nie miało być też dwóch CD. Materiał miał trwać 60 min, miał być zupełnie inaczej zatytułowany i wyjść w czerwcu. Miały być skrecze z Anglii, ale Kostek z Haemem zrobili mistrzostwo, więc nie było takiej potrzeby. Miało nie być komiksu, miał być singiel, który jednak nie wyszedł, ale nie z naszej winy. Teledyski miały być na rotacji, ale z powodu konfliktów z TV nie ma ich. Zresztą, ja wolę Hip-Hop prawdziwy, podziemny, dlatego wszystko robię samemu, jak na pierwsze demo. Samemu i dużo, bo to kocham.

Co Cię utwierdza w robieniu Hip-Hop'u politycznego? Uważasz, że coś zmienisz? Zdążyłeś już chyba zwrócić uwagę na różne kwestie i sytuacje? Co dalej?
Wydaje mi się, że ostatnią rzeczą, jakiej ludzie chcą słuchać, jest chłam, jaki dają nam politycy. Po prostu, wyrażam własne opinie: jestem za legalizacją, staramy się z ziomkami ze stosunków stworzyć ustawę. Na razie zbieramy 100 000 podpisów i wchodzimy do Sejmu. Korzyści są wymierne- zniknie dziura w budżecie, włókiennictwo się odrodzi. Nie wiem, czy coś zmienię. Ja na pewno nie, ale Ci, co się znają, z pewnością tak. Jak tylko będę mógł- pomogę. Chciałbym żyć w normalnym państwie, jak każdy.

Zgodziłbyś się z określeniem Ciebie jako muzycznego fotografa, który utrwala w kawałkach to, co zaobserwuje?
Zgodziłbym się z określeniem, że Hip-Hop jest taką muzyką.

Co takiego jest na klipie promującym Twoją płytę, że "konkurencyjna telewizja raczej go nie puści"?
Moja morda chyba. He, he.

W wywiadzie przeprowadzonym przez Dobrego Piotrka, przy konfrontacji skrzypiec i Hip-Hop'u, powiedziałeś: "Po prostu się nie nadaję, nerwy mi zawodzą, trema mnie niszczy." Jak to jest, skrzypce- trema, a rap nie?
To jest bardzo proste. Rap zrobiłem sam, to są moje teksty i moja muza, a na skrzypcach wymagano, bym grał tak zwane klasyki. Zresztą, na koncercie masz adrenalinę, a na egzaminie masz cztery przysypiające baby w komisji i liżących im dupę asystentów, którzy są starsi od Ciebie o dwa lata, ale pierwsi do oceny. Nieraz taki gra gorzej niż niejeden zły skrzypek, ale ma długi i wilgotny język.

Oglądałeś Yo! MTV Raps Fab 5 Freddy'ego? Miałeś jakąś koncepcję na ten program, stworzenie jakiejś konkretnej pozycji dla konkretnych ludzi? Może Red dał Ci jakieś wskazówki?
Red jest najmądrzejszy, wszystko wie najlepiej, ma super bity i wielkie kompleksy wobec Polaków. Dzięki temu, że go poznałem, wiem jaki nie chcę być. Tak, to dobra wskazówka. Koncepcja była prosta: prawdziwy rap- takie hasło, trochę już zapomniane, ale warte przypomnienia.

Przejdźmy do tematu koncertów: Czy polscy raperzy robią dobre show?
Sam jestem raperem, więc nie będę oceniał.

Jak w takim razie wyglądałby Twój wymarzony koncert? Może już taki miałeś?
Jestem fanem BCC, więc cieszyłem się jak dziecko, gdy Smif-N-Wessun grali w Łodzi. Co chwilę słyszę o koncertach, na których chciałbym być. Cóż, może kiedyś te marzenia się spełnią, ale najbardziej chciałbym zobaczyć koncert Kool G Rap'a z płytą "4, 5, 6". Tak, to jest moje marzenie. Już nierealne, gdyż owe koncerty były rarytasem lat 95/96. Ach, piękne lata.

Czy zdarzyło Ci się jeszcze kiedyś tak poświęcić na scenie, że doznałeś uszczerbku na zdrowiu (jak np. podczas konfliktu mikrofonu z uzębieniem w Poznaniu)?
Wybiłem sobie pół jedynki mikrofonem. No i raz w Kolorze we Wrocławiu było tak duszno i gorąco, że straciłem przytomność. Zarymowałem kawałek do końca a najlepsze, że nawet nie wiem jak, bo chwilę wcześniej straciłem film. Oj, śmiesznie było, jak Wally cucił mnie wodą. Pozdrowienia dla kuzynów z Kasty!

Jak wspominasz występ u Hołdysa w MTV Classic?
Było bardzo miło- szybko, konkretnie i do domu. Tak jak lubię, bez marnowania czasu na pierdoły telewizyjne.

Nie miałeś ochoty zagadać z Ewą Bem albo z Hołdysem o wspólny kawałek? Czy właśnie wtedy nawiązał się ten kontakt ze Sweet Noise, który zaowocował kawałkiem na Revolcie? Co możesz powiedzieć na temat tego utworu i współpracy z Glacą?
A, mówisz o Wigilii. Hm, na razie raczej nic nie nagram z Ewą Bem, za wysokie progi na moje nogi. Nie jestem aż tak dobrym jazzmanem, by mieć coś do zaproponowania. Chyba spaliłbym się ze wstydu. Ze Sweet Noise znamy się już trochę dłużej i współpraca, mimo, że nie lubię gitarowej muzyki, była ciekawa. Zresztą fragment, na którym nawinąłem szesnastkę, był bardzo hip-hop'owy- po prostu kolejne wyzwanie, by się sprawdzić. Mimo, że nie słucham takiej muzyki, wiem, że SN to bardzo dobry zespół z bogatą historią. Zawsze chciałem nagrać kawałek z kimś z show-biznesu, z kimś naprawdę znanym, a ponieważ nie jestem fanem skrajnej komercji, więc to był jedyny zespół, jaki wchodził w grę. Tak poza tym, znamy się już trochę prywatnie, darzę ich szacunkiem, więc była to tak zwana koleżeńska współpraca, czyli to, o co w Hip-Hop'ie chodzi. To coś, jak Cypress Hill.

W nawiązaniu do "Rozmów na czasie", w których wystąpiłeś obok Peji i Hołdysa i dyskusji na temat muzyki z gotowców: Czy można ujednolicić definicję artysty? Mówi się, że to hip-hop'owcy są wtórni, ale to oni piszą teksty, interpretują je, aranżują muzycznie, czego nie można powiedzieć o gwiazdach pop, którym tekst, melodia, muzyka a nawet wizerunek sceniczny, są podane na tacy? Co Ty myślisz na ten temat?
Myślę dokładnie tak samo. Sam wielki Davis powiedział, że Hip-Hop jest muzyką przyszłości, że Hip-Hop sprawi, że jazz nie zginie, po czym nagrał klasyka hip-hop'owo-jazzowego "Boo dop". Gwiazdy pop są ustawione: koncerty z playbacku, teksty kolegi, melodia ze Stanów i jedziem z kurwą.

Dlaczego nie rapujesz na nowym materiale Obozu TA? Dałeś tylko dwa bity? Czy ma to coś wspólnego ze słowami: "był pewien zespół, charakter zepsuł sześciu, trzech jest okej, trzech raczej skreśl już"?
Jeżeli są na nowym Obozie dwa moje bity, to bez mojej wiedzy. Owszem, miała być taka ewentualność, ale bity te miały być podpisane Stefan, czy jakoś tak. Prosił mnie o to Bartek, czyli Cezet- bardzo w porządku gość, którego do dziś bardzo cenię, lubię i szanuję. Jeżeli Obóz reklamuje się moimi bitami, od razu mówię, że nic na ten temat nie wiem. Nie mam i nie chcę mieć nic wspólnego z Obozem- to przeszłość. Wers, który przytoczyłaś, jest tajemnicą, ale na pewno bezpośrednio wtajemniczeni wiedzą o co chodzi.

A może będzie jakaś wspólna produkcja z Tede?
Na pewno będzie, ale na razie jeszcze upłynie jakiś czas, zanim wejdziemy do studia. Po prostu, mamy zupełnie inne jazdy w tym momencie: ja na podziemie, on wybrał bardziej komercyjną opcję. Zresztą robi to zajebiście, z humorem, jest szczery. Nagrał zajebistą płytę. Mimo, że sam bym takiej nie nagrał, słucham jej bardzo często, znam ją na pamięć, jaram się nią. Do tego rapu trzeba mieć dystans.

Lubisz francuski styl, Twój remix znalazł się na RapFrancuski EP. W wywiadach wspominałeś o płycie producenckiej wydanej we Francji? Może tym razem powiesz coś więcej na ten temat? Jak dalece odległe są to plany?
Plany umarły wraz z otrzymaniem rachunku telefonicznego. Myślałem, że moja mama mnie za to zabije, pokroi i wyrzuci na Barlickim. Oto cała przygoda. Przestroga: nie gadaj z Francuzami przez telefon.

W takim razie, co będzie dalej z płytą producencką?
Producenckiej nie będzie. Wyżyłem się na "Jazz w wolnych chwilach", poza tym mam swoje różne opcje, o których na razie wolę raczej nie mówić. Sprawdzam się jako producent i to mi wystarczy. Może kiedyś, ale to na pewno nie z polskimi MC's. No, może z dwoma, ale nie więcej. Na razie o tym w ogóle nie myślę. To są spekulacje. Ja kocham muzykę, obojętne czy oficjalną, czy nie. Mnie wystarczy to, co słyszę u siebie w chacie. Nie musi tego słyszeć nikt inny. To mój świat, takie mam podejście- dość antypopowe.

Co robisz w wolnych chwilach?
Jazz.

foto: Joanna Mróz

Dowiedz się więcej o: O.S.T.R..


Informacje o artykule
Data dodania:2004-05-12
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:9.67 (3)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Kada   rap graffiti breakdanceKada

Ostatnie artykuły tego autora:
Prawdziwy rap jest w zwrotkach - wywiad z Owalem/Emcedwa
Hip-hopolo to Funky Filon
Kiedy rymujesz jesteś niesmiertelny - Zack Turner
Jak nagrać słabe demo
Czasem musisz opuścić dom, żeby go docenić - mówi Dave Hollister

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: Ostra:)   Link do posta
09:31:23, 02-07-04
Ostry jest na dzień dzisiejszy w moim odczuciu najmocniejszym raperem i freestyleowcem w Polsce. Choć jak każdy czasem ma kłopot w stylu złe rozeznanie sytuacji (w wywiadzie- obrońca moralności, a na koncercie- "palcie jointy" do 3-latków), ale przynajmniej trzyma poziom. Stylowo, technicznie jest bardzo mocny. Ma dużą charyzmę i wie co robi i dlaczego to robi. Imponuje mnie jego postawa wobec swojej twórczości. Jest za razem pewny siebie i pokorny. Wie, ze wiele potrafi, ale sam do siebie podchodzi krytycznie i nie boi się o tym mówić- tak jak o gafach polskich polityków:) Pokój dla Adasia

anonim
Autor: Marysia   Link do posta
11:35:19, 19-07-04
O.S.T.R JEST NAJLEPSZY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

anonim
Autor: sba bs2p   Link do posta
12:05:14, 07-08-04
jak do tego doszlo ze robisz hip hop bo ja tez zaczynam pomalu pozdro

anonim
Autor: LoODziKk!   Link do posta
21:30:45, 10-08-04
Jesli chodzi o OstreGo .. poWieM tyLko JednO iz Jest tO NajLepSzy raPer poLski ... a do niEgo podSkoCzyC moZe jedyNie Fisz ... Jego NajnowSza pŁytE mam oD LuTegoO i DzieN w DziEn sLuChaM jA beZ wYtchniEnia ... poZdrO

anonim
Autor:    Link do posta
15:10:48, 06-11-04
Ostr jest po prostu zajebisty.!!!!!!! i tyle no jeszcze ma genialny free:) Pozdrawiam!!!!!!!

anonim
Autor: zajawaa   Link do posta
21:30:04, 12-12-04
O.S.T.R. jest zajebisty O.S.T.R. RULEZZZZZZZ i co tu wiecej gadac:P

anonim
Autor: poZIOMKA68!!!!!!   Link do posta
20:16:07, 04-01-05
OSTR jest najleprzym freestlowcem w Polsce bez kitu!!!! ma swoj styl i wogole po prostu jest najlepszy i nikt mu nie dorowna i kropka.!!!3maj tak dalej Pozdro!

anonim
Autor: rdk   Link do posta
22:15:32, 18-05-05
mam wszystkie kawałki .O.S.T.R.E.G.O.na płytkach cd i czekam jak wyjdzie jakis nowy i pędze do kumpli by podzielic sie tym zajebistym ziomkiem ..chciał bym sie kiedys spodkac z tym ziomkiem i spalic szkliwko i konkretnie pogadac o polskim hip hopie...RDK ...dzieki...

anonim
Autor: Madziulek   Link do posta
11:10:38, 25-05-05
O.S.T.R git jest nie robi nic dla komercji tak jak doniu mezo czy te 1,8 L Pozdrofka

anonim
Autor: lkdhfs   Link do posta
13:02:13, 31-05-06
ndshvidelhbde

anonim
Autor: aa   Link do posta
23:28:41, 25-08-06
OSTR racja... ma swietny fristajl.. pierwszy raz jak sluchalem kawalka nr 2 z plyty 30minut z zycia...myslalem, ze to normalny kawalek z tekstem napisanym przemyslanym.. okazalo sie w trakcie ze to FRISTAJL :)pozatym charyzmai zdecydowanie robia swoje..

anonim
Autor: palec   Link do posta
10:17:45, 11-11-06
o.s.t.r\'a free jest zajebisty nie ma lepszego on tej pizdy:P Nic tu dodac nic tu ująć ,on wszystko potrafi tak rymując.Dobra ja stad spadam powiedz dobre gówno o płomieniu,błagam.

anonim
Autor:    Link do posta
19:12:49, 24-03-07
OSTRY jest poprostu wyjebanym w kosmos raperem !!!!! Pozdro HIP - HOP GÓRĄ !!!!!!!!

anonim
Autor: ...............   Link do posta
14:19:34, 19-06-07
najlepszy raper w Polsce!!!!!!!   czlowiek autorytet!!!!!!!!! jebac wszystkich lamosow ktorzy robia wielka pozere!!!!!! zapraszamy na koncert do Olsztyna!!!!!!!!pzdr dla ŁDZ elooo

anonim
Autor: melka   Link do posta
12:45:53, 13-12-07
jestes  zajebisty

anonim
Autor: 200zl   Link do posta
19:44:11, 31-12-07
Chlopaczyna przegina...najlepszy posrod 3e...nie bata na Jego styl ;]


anonim
Autor:    Link do posta
20:13:40, 25-03-08
to dobre nawinął:) "Co takiego jest na klipie promującym Twoją płytę, że "konkurencyjna telewizja raczej go nie puści"?
Moja morda chyba. He, he."

Nie powiecie ż4e nie ma poczucia humoru i nie czuje sie sobą!
O.S.T.R. na zawsze sztama trzym sie ziom!

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-234-143-26.compute-1.amazonaws.com (3.234.143.26). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.