Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: Wilku

Dowiedz się więcej o: BlaBla.
Polacy są zbyt spięci, więcej luzu by się przydało, przymrużyć lekko lewe oko.

BlaBla to liczna koszalińska grupa, w której skład wchodzi: Mroku, Wonz, Burza, Em, Jajco i Mahyn. Zespół niedawno zadebiutował legalnie płytą "W pracowni słowa i dźwięku", jednak mają na swoim koncie lata koncertów i kilka dobrych nielagali. Sprawdźcie, co w wywiadzie, mówią o drodze jaką do tej pory pokonali.

Na Pomorzu Zachodnim istniejecie już bardzo długo, graliście sporo koncertów, od lat jesteście kojarzeni ze sceną w Koszalinie. Jak teraz wspominacie taI0

Chciałbym pociągnąć trochę temat wspomnień, żeby pokazać ludziom, że nie znaleźliście się wczoraj. Jak myślicie - dlaczego już tak mało jest spontaniczności w polskim Hip-Hop'ie i jego imprezach?
Mroku:
Polacy są zbyt spięci, więcej luzu by się przydało, przymrużyć lekko lewe oko.
Em: To przez pogodę - 4 słoneczne miesiące, reszta roku albo leje albo pada śnieg, no i jak tu być spontanicznym (śmiech).
Wonz: Spontaniczność jest na naszych melanżach, zapytaj Jajca, on wie co to prawdziwy spontan (śmiech).
Jajco: Zachciało się lansować na imprezach. Młodzi są w większości zapatrzeni zbytnio na to co dzieje się za oceanem lub są zajarani ulicą, choć nie mają o niej zielonego pojęcia. Chcą być albo twardzi, albo świecić na całą salę, albo jedno i drugie. Zobacz na ilu demach mówi się o lojalności, sile przyjaźni, ale w większości to tak samo puste słowa jak w kampanii wyborczej.
Burza: Teraz człowiek nie musi się wysilać aby dotrzeć do muzy, to raczej muzyka musi szukać odbiorcy. Tak jak wspomniałem wcześniej, kiedyś trzeba było jeździć za imprezami i to było fajne, bo z reguły wszystko działo się spontanicznie, koncerty, jamy różnego rodzaju. Walczyliśmy o dobra zabawę, a teraz młodzież ma to w du..., bo to my musimy zapewnić im rozrywkę.

Czasy niezobowiązujących jam'ów graffiti w Szczecinie lub Koszalinie, na których często się udzielaliście, minęły już bezpowrotnie, czy raczej chwilowo?
Burza:
Jak to bezpowrotnie? Chwilowo się taki zastój zrobił, ale na pewno będą jeszcze jamy. Z tego słynie Szczecin, Koszalin jak i całe wybrzeże. Szczecin działa jak zawsze, u nas też będzie coś na majówkę. Są jeszcze ludzie, którzy mają na to czas i chęci.

Jednak mało o tym znalazłem na płycie. Czemu nie nawiązujecie do tamtych czasów?
Mroku:
"...przeszłość jest ważna, lecz to przyszłość jest bliższa..."
Em: "...przyszłość jest ważna, lecz to przeszłość jest bliższa..." (śmiech).
Burza: Nawiązywaliśmy w innych utworach i będziemy nawiązywać. Trudno zerwać z przeszłością, tym bardziej z taką wypasiona, ale jak powiedział Mroku - przyszłość jest bliższa.

Koszalin do tej pory słynął w Polsce z bardzo dobrej ekipy VHS, b-boy'i z NASA. Czy teraz będzie się o Was mówić tak samo jak o wymienionych ekipach?
BlaBla:
Byłby to dla nas zaszczyt.

Jak Wam się układają stosunki z innym reprezentantem Waszego miasta - Onilem. Mimo, że jesteście z jednego miasta to nie ma go na płycie.
Mroku:
Dobrze, czasem na jakiejś imprezie się spotkamy, pogada się, piwko wypije.
Burza: Z Onilem zawsze byłem blisko. Mieliśmy kiedyś wspólny zespół, a teraz robi nowy, wypasiony projekt z 4PMC. Jestem zachwycony tym materiałem i na pewno coś z chłopakami niedługo zrobię - już o tym rozmawialiśmy.
Mahyn: To, że nie ma go na płycie, nie oznacza oczywiście, że nie utrzymujemy kontaktu. Onil wraz z 4P nagrywają u mnie, w studiu Real Playaz, już od dawna. Robią dobry rap i mają ciekawe plany co do swojego materiału. Myślę, że ten właśnie duet ma wielką szansę w najbliższym czasie wydać płytę.

Jest za to Duże Pe - jedyny mocno znany raper. Czemu nie uderzyliście z pierwszym singlem właśnie z tym utworem?
Mroku:
Po pierwsze dlatego, że nie uważaliśmy by ten utwór nadawał się na singiel, a po drugie Pe nie jest po to by nas promować.

Zobacz na ilu demach mówi się o lojalności, sile przyjaźni, ale w większości to tak samo puste słowa jak w kampanii wyborczej.

Jak w ogóle wyglądała Wasza droga do sukcesu, jakim jest niewątpliwie Wasz oficjalny debiut...? Długo wydawaliście nielegale, więc co Was podkręciło na legal. Pracowaliście nad nim inaczej niż nad nielegalami?
Em:
Nad legalem pracuje się dwa albo trzy razy ciężej, nie można sobie pozwolić na żadne niedopatrzenia. Zresztą każdy kto robi muzykę pragnie aby jego produkcja kiedyś znalazła się na półce sklepowej.
Burza: Właśnie po to były te nielegale, żeby ktoś to usłyszał i wydał. Jednak wygląda to tak, że bez pomocy ludzi z branży to nie da rady zaistnieć. Fakt, że liczą się umiejętności, ale do tego potrzeba wielu lat okupionych wyrzeczeniami. I tak to wyglądało u nas.
Mahyn: Przede wszystkim przy pracy nad legalem staraliśmy się być bardziej zdyscyplinowani, konsekwentni i systematyczni. Podkreślam "staraliśmy się", bo różnie bywało. Podczas produkcji legala trzeba siłą rzeczy być bardziej drobiazgowym niż na nielegalnych produkcjach, tak więc błędy dykcyjne czy nawet intonacyjne były często poprawiane aż do znudzenia. Również muzyka była wielokrotnie miksowana, tak aby na etapie masteringu, nie było problemów np. z pasmem.

Dnia 15 marca 2005 podpisaliście umowę z EMI, jak układa się współpraca?
Em:
Bez komentarza.
Burza: Ciężko, bardzo ciężko.
Jajco: Nie potrafię zrozumieć polityki wytwórni (nazwać ją można "od dupy strony"), która miała np. pomysł, żeby nakręcić klip dopiero, kiedy płyta zacznie się dobrze sprzedawać. Na szczęście chociaż tą chorą sytuację udało nam się zmienić, ale daleko nam ciągle do czegoś co nazwać by można współpracą z prawdziwego zdarzenia.

Dlaczego właśnie wybraliście dużą wytwórnię na wydanie debiutu? Nie woleliście zacząć od mniejszej firmy?
Wonz:
Wybraliśmy? Nie było z czego wybierać, więc zdecydowaliśmy się na najlepszy wariant jaki mieliśmy. Były jeszcze jakieś propozycje, ale nie na tyle poważne, żeby z nich skorzystać.
Jajco: Powiem szczerze, że wydawało mi się, że w dużej wytwórni panuje większy profesjonalizm, a widzę, że raczej większy bałagan.

Jak udało się Wam zainteresować EMI Music?
Wonz:
Muzyka - to jedyne co skłoniło EMI do podpisania z nami kontraktu.
Burza: To się bardziej udało Łyskaczowi (pozdro).

"Peleton pędzi, a my pochłonięci, tak od 2000 lat" - teraz po wydaniu 3 nielegali i legalnego krążka, po tej długiej drodze, powiedzcie, było warto?
BlaBla:
Będzie krótko i na temat - było warto!

Często zdarza Wam się "tańczyć wśród kieliszków"?
Mroku:
Mi coraz rzadziej, zdrowie nie to co kiedyś i na kaca nie można sobie pozwolić jak kiedyś i jeszcze wiele.
Em: Oj kiedyś to był ogień, obecnie ogień podsyca się znacznie rzadziej niż kiedyś (śmiech).
Wonz: Często zdarza się strącać kieliszki ze stołów.
Burza: Ja powiem tak - lubimy.
Jajco: Chyba zbyt często, w końcu lata lecą...
Mahyn: Owszem, "taniec słowiański" wpisany jest w mój genotyp.

Jakie alkohole "operujecie"? Czy też są to "70%" trunki?
Mroku:
Absynt raz, czy dwa zagościł, a tak to czasem operacje na otwartej whisky, żołądkową nie pogardzę, czasem jakieś piwko.
Em: Gustuję w orientalnych smakach, japońskich i chińskich sikaczach, winach ryżowych brrr i winach z liczi, czasem trafi się sake.
Wonz: Absynt rzadko, nieraz spiryt z sokiem winogronowym (śmiech).
Jajco: Mi się zdarzył i 80% absynt z Hiszpanii, ale jest to u nas raczej egzotyczny alkohol z prostego powodu - nie kupisz go w sklepie. Jednak niezbyt często przeprowadzam "operacje" na czymś innym niż czysta i piwko, a jeżeli już to najchętniej whisky.
Mahyn: Podobno absynt leczy reumatyzm.

Krążek zapowiadaliście z 18 utworami, jednak zniknął utwór z Łoną pt. "Mam telewizor", dlaczego?
BlaBla:
Nieistotne teraz dlaczego, istotne jest to, że niedługo się pojawi na pewnym wydawnictwie, ale póki co to tajemnica.
Mahyn: Bo 18 się źle kojarzy (śmiech).

W dzień się pracuje, a w nocy się bawi

Mahyn, czy opisana muzyka miasta w utworze "Ta noc jest nasza" potrafi Ciebie również inspirować muzycznie?
Mahyn:
Jak najbardziej. Inspirują mnie, tak i prozaiczne zdarzenia podczas nocy w mieście, jak i symbole, które mają bardziej mistyczny wyraz. Muzyka to przede wszystkim nastrój kompozytora wzbogacony o rytm i dźwięki.

Mroku, w Internecie można znaleźć Twoje nagrania solowe, planujesz wydać solowy krążek?
Mroku:
Poza tym, że planuję, to nic więcej nie powiem.

Czemu w Waszych tekstach jest tyle nocy. To Wasza ulubiona pora doby?
Mroku:
Oddaje głos mojej ksywie.
Wonz: W dzień siedzę w domu i gram na playaku, albo jestem na uczelni, więc ostatnio już tylko noc pozostała na relaks.
Burza: W dzień się pracuje, a w nocy się bawi (śmiech).

Bity i teksty są bardzo inne niż obecnie panująca moda. Nie ma "plastikowych" podkładów, tematy też zupełnie inne, jakby sprzed tej komercyjnej ery polskiego rapu. Czy macie już jakieś głosy o tym jak ludzie odbierają Waszą płytę?
BlaBla:
Dostajemy dużo e-mail'i, ludzie piszą, że wreszcie coś nowego, że tego brakowało na polskiej scenie, ale są również wypowiedzi typu: "co to jest, jakieś to dziwne, jak tego słuchać?" itd. A nas powinno się słuchać mając uszy otwarte na wszystkie strony świata

Mało jest też Koszalina i Waszych rejonów. Czemu nie odwołujecie się, tak jak na przykład warszawscy raperzy, do swojego miasta?
Mroku:
Bo kto by chciał słuchać o tym, że po 21 ulice wymierają i jedyne co Ci towarzyszy to cień. Utwór "Pustka" to taki Koszalin zimą.
Burza: My jesteśmy przesiąknięci Koszalinem i nie musimy cały czas odwoływać się do tego miasta, aby potwierdzić, że jesteśmy jego częścią. Koszalin to całość, a np. Warszawa ma jeszcze podział na dzielnice, które są niejednokrotnie większe od naszego miasta. Miasto żyje z nami i między naszymi wersami, a my z miastem (pozdro Imielin).

Planujecie następne single?
BlaBla:
My planujemy, ale nie wiemy co planuje wytwórnia, to zależy od sprzedaży, a więc kupujcie BlaBla - "W pracowni słowa i dźwięku", a będą kolejne single.
Wonz: Planujemy zawsze, realizujemy rzadziej (śmiech).

Mamy już nowy rok. Jak podsumujecie zeszły, 2005 rok, na naszej polskiej scenie? Idziemy do przodu, czy się cofamy?
Em:
Stoimy w miejscu, jak czarna czapla na środku jeziora.
Burza: W tym roku ukazało się dużo nowych twarzy na polskiej scenie, co oznacza, że trzeba jej czegoś świeżego, lecz nie zawsze się to sprawdziło. Spadek zainteresowania Hip-Hop'em jest widoczny - na koncerty mniej ludzi przychodzi, sprzedaż płyt i gazet spadła. Podsumowując to chyba stoimy w miejscu ze sporadycznymi podskokami w górę i czekamy, że może w tym momencie jakiś podmuch wiatru nas pchnie dalej, ale może też być odwrotnie.

Autorzy: Wilku i Seba
Foto: Joanna Alpop

Dowiedz się więcej o: BlaBla.


Informacje o artykule
Data dodania:2006-01-19
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Wilku, 34 lata

Ostatnie artykuły tego autora:
Pozdro dla hejterów - wywiad z Siedem Łez
Reggae od Natural Dread Killaz
Ogólne tematy Mleka
Nie robimy muzyki po to by być gwiazdami - 18L
Uczę się od bezimiennych muzyków - IGS

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Wnunio
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:54:46, 19-01-06
 I zajebiście...

anonim
Autor: M.   Link do posta
11:01:50, 19-01-06
Propsy dla Bla Bla. Płyta warta przesłuchania, całkiem inna od tego, do czego przyzwyczaiły nas ostatnie wydawnictwa. Polecam. Między innymi dlatego, że to jedna z 4-5 płyt, które trafiły w me gusta w roku ubiegłym. Strzałka

anonim
Autor: TAaaaa   Link do posta
11:05:19, 19-01-06
Wybrzerze beDzie RzadzILo w PL Hip Hopie

VV
Autor: VV   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:32:04, 19-01-06
spoko wywiad:D

sensee
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:34:38, 19-01-06
byłem na sajcie posłuchałem , nawet sie lekko jaram.czekam na kolejne prodakszyns.officjalne pozdrowienia
Sensee-Imielin

anonim
Autor: W...iktas   Link do posta
13:05:55, 19-01-06
bla bla dobre rapu troszkę :)

anonim
Autor: Funkmajsterstiep   Link do posta
13:16:23, 19-01-06
hmmm... mhmmm, sprawdze ;]

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:28:56, 19-01-06
wielka chala z koszalina nie słuchajcie tego nie warto!!!!!

anonim
Autor: klimatycznie   Link do posta
13:43:31, 19-01-06
spoko wywiad, plyta zajebista
a ziom wielkie jol to pewnie jakas cipa

"KaIeL"
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:33:41, 19-01-06
Chłopaki zrobili dobry kawaqlek rapu Bardzo Dobry legal Wydali jaram sie nim Najlepszy Jak Zwykle MROKU Polecam Tez Solo Mroku z 2003 naprawde dobre piSSS

anonim
Autor: skir   Link do posta
15:35:14, 19-01-06
popieram słowa KaIeL....hehe PIsss

anonim
Autor: ucha ucha   Link do posta
15:49:28, 19-01-06
JA też, pozdro

anonim
Autor:    Link do posta
22:12:35, 19-01-06
płytka tylko z niewielkimi wyskokami, jest zbyt monotonna, zbyt duza roznica miedzy raperami, kiepskie teksty slabe rymy, powrot do \"przeszłosci\" udany, bo rymy jak by z pierwszego WYP3, poza wyjatkami pozdro

anonim
Autor:    Link do posta
07:36:49, 20-01-06
Chlopie,chyba pomyliles plyty,hahahahah,\"powrot do przeszlosci\"
Plyta na poziomie!!!

anonim
Autor: Strike   Link do posta
09:27:02, 20-01-06
Teledysk zajebisty, płyta też. Nareszcie jakis porzadny materiał.

anonim
Autor: a.s.i.a   Link do posta
10:28:45, 20-01-06
mnie się  podoba baardzo, dobra muzyczka dobre klimaty:)
pzdr

anonim
Autor: agaciula i madziula   Link do posta
13:25:42, 20-01-06
Jajcuch co Ty gadasz my wiemy ze krajowa albo stargardzka tez niegardzisz!

anonim
Autor: emmmil   Link do posta
00:03:22, 21-01-06
ej... to dopiero plytka:):):) polacam....

anonim
Autor: BACHANOS...   Link do posta
10:59:55, 21-01-06
POZDRO DLA WSZYSTKICH BLA BLACZY!!! DO ZOBACZENIA W KOSZALINIE!! EM:CHINSKIE SIKACZE? TYLKO TAK!! WA-WA ELOO

anonim
Autor: Wezyr_NASA   Link do posta
13:44:05, 21-01-06
Płytka dobra w ryj, jeszcze tylko teksty mogłyby być lepiej słyszalne bo od muzy na treningach to już słuch nie ten sam mam. Podkłady kozackie i wkońcu nie śmierdzi komerchą tylko konkretnie prawdziwym hip hopem. A kawałek Bla, Bla...... krzyczy kraj cały- jebaliśmy do niego 2 miesiące w Barcelonie tańcząc na ulicy- to można nazwać dawką energii. Nawet Hiszpanie przegrywali od nas muze, więc nie ma co pierdolić- tylko brać słuchawy na uszy i samemu sprawdzić co Koszalin prezentuje swoim hip hopem jako 100 tysięczne  miasto. Pierdolą ci co zazdroszczą że wszystkie elementu u nas są na wysokim poziomie. Pozdro bla bla.... pozdro Imielin!!

radaz
Autor: radaz   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:34:36, 21-01-06
No no, jestem pod wrazeniem, ale nie plyty (bo wiadomo - jest zajebista), nie wywiadu (chociaz ciesze sie ze w koncu sie ktos zainteresowal BlaBla i K-linem), tylko powyzszej wypowiedzi ! W koncu sa to slowa Goscia, ktory dokonal reczy niesamowitej, bo jak mozna inaczej nazwac wystep specjalnie dla Papieża !!
Pozdro dla Ciebie Wezyr a takze dla Kfiata i Bożka

sheva_7
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:13:13, 22-01-06
Nie wiem czy malo ludzi ja proponuje wpasc do Krosna na podkarpaciu wpasc :) Bo nie za duzo ost jest koncertow HH. Pozdro. dobra muzyka

anonim
Autor: kakalaka   Link do posta
18:26:02, 23-01-06
Dlaczego właśnie wybraliście dużą wytwórnię na wydanie debiutu? Nie woleliście zacząć od mniejszej firmy?     a moze lepiej spytac od razu dlaczego wydaliscie na legalu a nie na nielegalu?

Kolejarz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:43:08, 24-01-06
Bla Bla - zajebisty sklad polecam wszystkim.  plyta kozacka!!!  najlepszy - Mroku  .  jak ktos nie slyszal to Mroka można uslyszec tez na nielegalnym mixtapie ze Ślizgu luty 2005. tam jest jego solo kawalek \"Umrzemy mlodo\"   pozdro
P.S.: kakalaka  lol ale jesteś śmieszny wydali na legalu po to żeby wiecej ludzi moglo zapoznac sie z ich muzyką - co ty byś chcial same nielegale tak? to by bylo max chujowo

Nordberdth Tylwiczny
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:14:46, 24-01-06
slaba plyta 3 kawalki dobre

anonim
Autor: Zajarana :]   Link do posta
17:10:17, 02-02-06
Nic dodac nic ująć jaram się jak młody pelikan :) Płyta warta grzechu ... hihi Pozdro dla chłopców , oby tak dalej !!

anonim
Autor: Rzepa   Link do posta
10:11:52, 18-03-06
zajebista płyta, koszlain wymiata

anonim
Autor: blablablablablablablablablablabla   Link do posta
19:55:25, 20-03-06
ja się jaram!! zajebisty materiał!! zajebiste kawałki i w końcu coś nowego, a nie kserowane gotowce... dla mnie bomba. pozdro dla chłopaków. oby więcej takich legali!! yoo

anonim
Autor: marlenka   Link do posta
22:06:17, 26-03-06
popieram plyta full wypas ...oby tak dalej :D pozdro chlopcy:*..Szacuneczek;)

anonim
Autor: MdoN   Link do posta
03:55:17, 28-03-06
Po prostu solidna produkcja!

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-200-236-68.compute-1.amazonaws.com (34.200.236.68). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.