Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Zajmuję się wszystkim sam - Maciora

Zajmuję się wszystkim sam - Maciora

Autor: Wilku

Dowiedz się więcej o: Maciora.
może niektórym przypominam świnie, bo mam zadarty nos (śmiech)

Na debiutancki krążek Maciory czekaliśmy długo. Kiedy się doczekaliśmy, zaskoczył on nas wszystkich albumem wydanym we własnej wytwórni, dzięki dotacjom z Urzędu Pracy. Jak tego dokonał? Czy każdy może liczyć na dofinansowanie? Ile potrzeba pieniędzy na wydanie płyty? Między innymi te informacje znajdziecie w poniższym wywiadzie.

Zapewne wiele osób Ciebie o to pyta, więc wyjaśnij wszystkim skąd masz taką ksywę?
Maciora:
Tak dokładnie nie wiem skąd moja ksywa się wzięła? Mogę podejrzewać, że od imienia Maciej, chociaż może niektórym przypominam świnie, bo mam zadarty nos (śmiech).

Swoją debiutancką płytę zacząłeś promować już w kwietniu singlem "DHL Queen", następnie w sierpniu poinformowałeś o zakończeniu prac nad krążkiem, premierę przewidziałeś na 26 września, w ten sam dzień przesunąłeś premierę na 10 października. Dlaczego to tak długo trwało?
Maciora:
To nie był celowy zabieg marketingowy. Pewnych rzeczy nie da się przewidzieć i przeskoczyć. W wydawnictwie praktycznie zajmuje się wszystkim sam. Musiałem wszystkiego dopilnować, a wydanie płyty pochłania dużo czasu. Poza tym równocześnie jestem wykonawcą. W pewnym momencie, kiedy miałem już gotowy materiał do masteringu okazało się, że brzmienie nie jest wystarczającej jakości. Musiałem nagrać na nowo większość wokali, a grupa producencka Tresperros poprawiła podkłady.

Podobno dostałeś 8000 zł. jako dotacje z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, jaką było otwarcie wytwórni Saport Nagrania. Przybliż naszym czytelnikom jak udało Ci się zdobyć tę dotację, z jakimi problemami się spotkałeś?
Maciora:
Tak, to prawda, dostałem 8 tys. O bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej na własny rachunek może się starać każdy zarejestrowany w Urzędzie Pracy bezrobotny. Spełniałem te warunki i postanowiłem spróbować. Szczerze, to nie wierzyłem, że dostanę te pieniądze. Znając naszą polską biurokrację i opieszałość urzędników podchodziłem do tego sceptycznie, ale spróbowałem i udało mi się. Wypełniłem wniosek o dotację, w którym musiałem przedstawić biznes plan, czyli na co wydam pieniądze i przewidywane zyski. Poza tym napisałem "list motywacyjny", w którym napisałem, że wcześniej wydałem płytę, organizowałem koncert i ta znajomość branży muzycznej pozwala mi na zalegalizowanie mojej działalności. Myślę, że to przekonało komisję rozpatrującą wnioski. Teraz muszę prowadzić działalność gospodarczą przez min. dwa lata i płacić ZUS. Nie jest problemem wydać płytę, ale utrzymać wydawnictwo i wypromować muzykę tak aby zarabiała na siebie. Na promocję dodatkowo musiałem przeznaczyć własne środki.

Planujesz wydać jeszcze jakieś inne projekty pod szyldem Saport Nagrania?
Maciora:
Z góry założyłem sobie, że chciałbym wydawać i promować inne niezależne zespoły. Wszystko to uzależnione jest od tego ile płyt się sprzeda. Jak zwrócą mi się koszty i zarobię odrobinę to na pewno będę działał. Pierwszy etap mojego planu został zrealizowany, teraz czas na drugi, czyli promocja i trasa koncertowa. Szukam chętne firmy, które chciałyby wesprzeć trasę koncertową.

W jakim nakładzie wydałeś płytę "I tak Ci to ukradną"? Jaki to był koszt?
Maciora:
8 tys., które dostałem przeznaczyłem na 2 tys. płyt oraz na plakaty i ulotki promocyjne.

Pieniądze z UP przeznaczyłeś na wytłoczenie płyt, a co z promocją i dystrybucją?
Maciora:
Tak jak wcześniej mówiłem, poza sianem z UP zainwestowałem własną kasę. Część poświeciłem na produkcję teledysków, własną stronę www.maciora.pl itp. Wspiera mnie firma Bottle i tu przy okazji chce im bardzo podziękować. Z patronatami medialnymi dogaduje się na zasadzie barterowej. Staram się w miarę możliwości robić promocje profesjonalnie, cały czas się uczę nowych rzeczy. Mam nadzieję, że moje starania nie pójdą na marne. Jeśli chodzi o dystrybucję to współpracuje z Isound Labels, która ma dystrybucję poprzez Sony BMG. Płyty są dostępne w całym kraju oraz można je zamówić w internecie wchodząc np. na moją stronę.

za dużo poświęciłem kasy, czasu i energii żeby dawać komuś gotowy produkt na talerzu

Wykazujesz dużą awersję wobec systemu politycznego w Polsce, z drugiej strony korzystasz z dotacji od państwa. Czy nie ma tu jakiejś sprzeczności?
Maciora:
Nie widzę tu sprzeczności. Każdy czerpie z tego korzyści. Wy macie materiał do publikacji na waszym portalu, słuchacze mają muzykę, a ja mam nadzieję, że będę mógł z tego żyć. To, że komentuję w swoich tekstach między innymi patologię polityczną, to chyba nic złego? Pewnie każdy z nas chciałby żyć godnie, w normalnym kraju? Nie walczę poprzez moją muzykę z Babilonem, bo to utopia. Chciałbym żeby było lepiej w Polsce, żeby mieć warunki do rozwoju, a to, że państwo daje nam taką szansę, jaką jest dotacja na rozpoczęcie działalności dla bezrobotnych, to chyba ok?

Z jakimi problemami się napotkałeś jako wydawca?
Maciora:
Problemów jest wiele. Wychodzę z założenia, że bez problemów byłoby nudno. Jeden z moich tekstów na płycie mówi o tym. Głównym problemem jest siano (śmiech), jakbym dysponował większymi środkami pewnie byłoby łatwiej wszystko załatwić.

Punkt Widzenia był wydany w dużym majorsie (Universal Music). Dlaczego chciałeś uniknąć wydawania w takiej firmie swojego solowego materiału?
Maciora:
Dlatego, że zawiodłem się na współpracy. Firma ta nie zapewniła nam praktycznie żadnej promocji. Poza tym w pewnym momencie stwierdziłem, że za dużo poświęciłem kasy, czasu i energii żeby dawać komuś gotowy produkt na talerzu.

Jak sprzedaję się materiał?
Maciora:
Rewelacyjnie, z czego jestem pozytywnie zaskoczony. Dlatego śpieszcie się z zakupem mojej płyty, bo może się okazać, że już jej nie będzie.

Tytuł "I tak Ci to ukradną" jest hasłem dotyczącym popularności płyty, ściągania materiału z Internetu, czy może hasłem o zupełnie innym, społecznym znaczeniu?
Maciora:
Tytuł ten nie jest żadnym manifestem społecznym. Mówi o tym, że w pewnym momencie stajemy się "produktem" na sprzedaż. Kiedy przychodzi moda i jesteśmy na topie to ludzie nas szanują i doceniają. Kiedy to wszystko mija potraktują nas jak niepotrzebny przedmiot i wyrzucą do kosza. Z drugiej strony to paradoks, bo chcąc utrzymać się z tego co robię muszę sprzedać własną gębę.

Skąd pomysł na utwór "Baby"? Czy to jakiś przejaw walki ze steoretypami dotyczącymi kobiet?
Maciora:
Żaden z moich tekstów nie jest formą walki. Jestem obserwatorem i mówię o tym co zaobserwuję. Tekst ten jest pastiszem profili kobiet widzianych przez mężczyzn. Zauważyłem, że dobieramy swoje partnerki według wspólnych upodobań i sposobu bycia.

Na Twoim krążku można znaleźć elementy muzyki Hip-Hop, dancehall, ragga, do którego stylu jest Ci najbliżej?
Maciora:
Jak najbardziej Hip-Hop. Interesuję się tą kulturą od samego początku jak tylko zawitała do naszej ojczyzny. Pamiętam, że pierwsze próby pisania tekstów miałem w okresie, kiedy w Polsce jeszcze nikt nie wydał płyty w języku polskim. Rapowanie jest elementem, który łączy te wszystkie rodzaje muzyki. Zawsze Hip-Hop mieszał się z reggae, czy to wykonawcy z Jamajki śpiewali do HH bitów i na odwrót, raperzy zapodawali do riddim'ów. Tak się złożyło, że dancehall staje się u nas popularny.

śpieszcie się z zakupem mojej płyty, bo może się okazać, że już jej nie będzie

Czy nie jarasz się już starymi brzmieniami, skąd tak wiele poszukiwań i elektroniki?
Maciora:
Zawsze będę wracał do starej szkoły Rapu. Dawniej wykonawcy i producenci poza samplami korzystali z brzmień i sprzętu jakie były dostępne w tamtych czasach. Teraz mamy inne możliwości i nie widzę sensu w powielaniu tego co już było. Jestem jak najbardziej za eksperymentami i rozwojem. Próbowałem grać z "żywym" składem, ale nie udało mi się zmobilizować i zebrać do kupy całego zespołu. Im więcej osób wchodzi w dany projekt, tym trudniej jest się dogadać i go zrealizować.

Może cofnijmy się na chwilę do przeszłości. Co się stało z zespołem Punkt Widzenia, który tworzyłeś razem z Brekiem oraz eRAeFI'em?
Maciora:
Działalność PW jest zawieszona. Breku poza Komercyjna Zbrodnią wspiera mnie na scenie, to tak jakby grał Punkt Widzenia (śmiech). Nie wiadomo, może jeszcze Saport Ngrania wyda kiedyś wspólna płytę?

Jaką rolę ma dla Ciebie beatbox? Czy sam również się w to bawisz?
Maciora:
Pamiętam jak usłyszałem pierwszy raz beatbox na płytach Fat Boys. Było to bardzo dawno temu i próbowałem nieudolnie naśladować tych poczciwych grubasów. Wiem, że zaraziłem tymi próbami Rzepę, a on z kolei Bladego Krisa. Czyli znacząco przyczyniłem się do rozwoju polskiej sceny beatbox'owej (śmiech).

Promowałeś swoją płytę 16 minutowym PromoMIX'em, przyznam, że byłem zaskoczony. Jak na jednopłytowy album to bardzo długi promo. Nie obawiałeś się, że część osób zadowoli się samym materiałem promocyjnym?
Maciora:
Jakby mi się spodobała cześć utworu to na pewno chciałbym usłyszeć cały kawałek. Pewnie tak jak ja w podobny sposób myśli wiele osób. Uważam, że parosekundowy fragment nie jest w stanie zainteresować, dlatego jest taki długi.

U boku Donia czy DJ Kostka należysz do teamu firmy Bottle, co daje Ci, jako artyście, takowa współpraca?
Maciora:
Współpracuję z nim od niedawna i jestem zadowolony, a co będzie w przyszłości to się okaże. BTl wspierają mnie w promocji płyty. Przygotowali nalepki promocyjne, które zostały dołączone jako wkładka do płyty oraz jako dodatek do ich produktów. Poza tym dogadaliśmy się już co do teledysku który będą finansować. Zdjęcia zostaną nagrane do utworu "Ciągle mało", a producentem będzie Zgolus. W zamian mam obowiązek promować ich produkty przy okazji koncertów, wywiadów itp.

Czy nagrywając płytę czułeś presję nie tylko fanów, ale też wszystkich podatników?
Maciora:
He, nie zastanawiałem się nad tym.

Autorzy: Wilku i Seba

Dowiedz się więcej o: Maciora.


Informacje o artykule
Data dodania:2006-01-25
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:6.00 (3)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Wilku, 34 lata

Ostatnie artykuły tego autora:
Pozdro dla hejterów - wywiad z Siedem Łez
Reggae od Natural Dread Killaz
Ogólne tematy Mleka
Nie robimy muzyki po to by być gwiazdami - 18L
Uczę się od bezimiennych muzyków - IGS

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
udufaka
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:08:30, 25-01-06
boze jak qsywa!!!!!!!!!!

CHINAS
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:08:45, 25-01-06
Wywiad w porządku. Napewno nie żadna rewelka, ale przejdzie. Co do Maciory to jak dla mnie to za dobry to on nie jest. Nie podoba mi się po żadnym kontem ten styl rapu. Wole raczej tradycyjny rap. Peace!

CHINAS
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:17:45, 25-01-06
Przepraszam powinno być \"kątem\".

anonim
Autor: gorgorgorgogrogo   Link do posta
20:18:21, 25-01-06
wow ;d jestem 3 hehe ;d no maciory jakos nie trafie ;d

anonim
Autor: kwasny   Link do posta
22:01:02, 25-01-06
hmmm maciora zajebiosty koles a plytka tez zajebista warto kupic pozdro dla kz jol

anonim
Autor: b real   Link do posta
22:22:37, 25-01-06
teraz wiecie pracujące osoby na co idą wasze pieniądze z podatkow, 22% vat, 100% akcyza na benzyne alkohol i fajki zeby taki pajac mogl wydac plyte


brawoo tak Polska to chory kraj
Leszek-Żory
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:23:50, 25-01-06
dobry pomysł miał z tą kasą z urzędu. więcej takiech pomysłów. szkdoa tylko, że jest słabym raperem.

Diabel@krkrap.com
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:56:29, 25-01-06
No cóż...;)

anonim
Autor: knur   Link do posta
09:17:55, 26-01-06
nie no nie kupujcie jego plyty sciagnelem z netu i jest slaba w huj a z reszta czego mozna bylo sie spodziewac po takim wiesniaku jak maciora

anonim
Autor: hallo   Link do posta
12:00:53, 26-01-06
>>> Autor: b real
Dodany: 2006-01-25 22:22:37 Host: ---.tvtom.plteraz wiecie pracujące osoby na co idą wasze pieniądze z podatkow, 22% vat, 100% akcyza na benzyne alkohol i fajki zeby taki pajac mogl wydac plyte


brawoo tak Polska to chory kraj <<<
Tak człowieku, jesteś geniuszem. Oczywiscie w/g ciebie te hajsy z naszych podatkow powinny pojsc raczej na stacje naszego ukochanego Ojca Dyrektora albo na fajna fure dla Kaczora.. No ale coz przeciez mama z tata ci daje na internet, na zarcie, a ty myslisz ze swiat to tylko jointy na lawce i serwer.. Zal mi takich jak ty..

Real DKN
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:13:16, 26-01-06
serwer na ławce i jointy

anonim
Autor: b real   Link do posta
12:33:06, 26-01-06
ojciec dyryktor nie utrzymuje sie z podatkow tylko z darowizn, kaczor powinien sobie sam kupowac samochod tu sie zgodze... ale moze mi ktos wytlumaczyc co zyskamy jako spoleczenstwo zrzucajac sie na wydanie tego plyty tego \'slabego rapera\'

a hajsy z naszych podatkow powinny wrocic do naszych kieszeni albo nigdy z nich nie wychodzic

anonim
Autor: marceliii szpak   Link do posta
13:14:57, 26-01-06
uwazam ze ta dotacja to bardzo dobry plan. zamiast siedziec na dupie i biadolic ze nie ma sie pracy i kasy mozna spiac zwieracze i samemu cos zalatwic. czy to bedzie zalozenie labela czy produkcja nocnikow. wszystko jedno. wazne ze chociaz raz panstwo wspiera swoich obywateli.

sam staralem sie o ta dotacje ale juz na samym wstepie mnie zdyskfalifikowali poniewaz bedac studentem utrzymujacym sie w 100% samemu dostaje 500zl renty rodzinnej. w zwiazku z tym wedlug UP nie jestem bezrobotnym tylko poszukujacym pracy. chore. bo za 500 zl o moge oplacic mieszkanie i telefon. ale za rok mam zamiar znowu sprobowac.


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-226-122-74.compute-1.amazonaws.com (3.226.122.74). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.