Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Muzyka mojej duszy - wywiad z Aby

Muzyka mojej duszy - wywiad z Aby

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Aby.
Noon dla mnie jest wspaniałym producentem, w dużej mierze z jego bitów czerpię fascynację.

Aby ze sceną związany jest od 5 lat. Zajmuje się głównie produkcją. Podczas swojej pracy nad muzyka stworzył mnóstwo podkładów. Ma za sobą dwa solowe krążki i dwa albumy ze składami: Hologram oraz MSCP. Jego styl charakteryzuje się tym, że nie używa sampli melodyjnych, gdyż sam jest autorem i kompozytorem wszystkich melodii i dźwięków. Niedawno stworzył instrumentalną płytę pt. "Beat'z Em - BitMix". Sprawdźcie co nam powiedział po premierze na Hip-Hop.pl jego najnowszej płyty.

Jest "autorem i kompozytorem wszystkich melodii począwszy od basów, padów, skrzypiec, perkusji, pianin". Czy masz jakieś wykształcenie muzyczne? Jak nagrywasz te wszystkie dźwięki?
Aby:
Wykształcenie? Bardzo chciałbym je zdobyć, ale niestety jest już dla mnie na to za późno. Kiedyś próbowałem dostać się do szkoły muzycznej drugiego stopnia, która potem umożliwia dostanie się na studia związane z muzyką, ale przeważnie słyszałem odpowiedź, że do szkoły muzycznej przyjmują dzieci w wieku 7 lat. Kiedyś uczyłem się gry na keyboardzie, ale w sumie nie wyniosłem z tego zbyt wiele. Potrafię tylko grać proste melodie jedna ręką (śmiech). Obecnie jako instrumentów używam wtyczek vst, bo oferują duże możliwości. Chciałbym w przyszłości nawiązać współpracę z muzykami, którzy grają na "żywych" instrumentach, ale nagranie takich sesji wiąże się z wynajęciem studia, a koszty pracy w studiu i czas potrzebny na nagranie np. linii perkusji są zbyt duże i bez pomocy z zewnątrz nie ma na nie szans.

Masz na swoim koncie 150 podkładów. Na jakim sprzęcie obecnie nagrywasz?
Aby:
Odkąd zacząłem numerować bity naliczyłem już dokładnie 184, ale było jeszcze trochę ułożonych wcześniej. Sprzęt jaki posiadam: serce studia komputer Sempron 2800, 1Gb ram, karta Audiotrak Maya 1010 (10in,10out), następnie klawisz midi (marki ****), odsłuchy Alesis M1 Active MK2, mikser Yamaha MG12/4. W wolnych chwilach uczę się skeczu i tu pracuję na 2 x Numark TT500, Reloop Scratch2, systemy: Ortofon QBert, Stanton. Mam jeszcze słuchawki AKG K66. Choruję na jakiś automat perkusyjny, ale to w tej chwili odległe marzenia.

Powiedziałeś, że album powstał w miesiąc. Uważasz, że to wystarczająco, aby stworzyć naprawdę dopracowany materiał?
Aby:
Czytałem kiedyś wywiad z Pihem, mówił, że wg niego album trzeba robić szybko. Podzielam jego zdanie, jeśli akurat w tej chwili czuję, że takie a nie inne bity mi pasują to staram się zrobić je w miarę szybko, akurat ze mną jest tak, że miewam fascynacje różnymi gatunkami Hip-Hop'u i szybko je zmieniam więc muszę się spieszyć, aby zachować spójność materiału. Gdybym dłużej posiedział przy bicie na pewno byłby on bardziej rozmaity, ale z reguły jest tak, że kiedy robię bit gdzieś tam przychodzi pomysł na kolejny i czasem szybko kończę jeden, żeby zająć się drugim. To mój duży błąd, ale taki już jestem. Myślę, że jeśli chodzi o dopracowanie to sprawa wygląda różnie, jedni wolą posiedzieć dłużej i bardziej dopracować, a inni wolą zrobić to szybciej i zająć się czymś nowym. Z doświadczenia wiem, że niekiedy lepiej pozostawić w pewnym momencie bit ponieważ kolejne zabiegi czasem szkodą i niszczą zamysł. Dla mnie Hip-Hop jest muzyka prostą i w tym tkwi jej piękno, dlatego czasem po prostu pozostawiam coś w pierwotnej formie.

Słuchając "Beat'z Em - BitMix" od razu nasuwa się skojarzenie z "Bleak Output" Noon'a. Czy ten album miał jak wpływ na powstanie twojego mix'u?
Aby:
Noon dla mnie jest wspaniałym producentem, w dużej mierze z jego bitów czerpię fascynację. Jeśli słucham np. "Bleak Output" i ta muzyka wprowadza mnie w pewien klimat to potem siadając przy klawiszu i układając melodie wychodzi to samo z siebie. Po prostu czuję emocje jakie przekazuje album i potem one wychodzą w moim projekcie i idą dalej. To tak jak Noon pokazuje emocje Brian'a Eno. Ale jeśli chodzi konkretnie o albumy Noon'a to nie tylko one miały na mnie wpływ, ale ogólnie muzyka z dawniejszych czasów. Lubię także bardzo muzykę Gorillaz, która czasem też zahacza o taki klimat. Produkcje Noon'a jak np. "Bleak Output" czasem odbiegają dość daleko od klasycznego Hip-Hop'u a ja jednak staram się cały czasy opierać o treść tej muzyki.

Hip-Hop teraz dla wielu jest chwilową fascynacją i oni za dobry rap uważają to, co leci aktualnie w TV.

Czego słuchasz? Co cię inspiruje do tworzenia tego typu produkcji?
Aby:
Tak jak już mówiłem Noon, Gorillaz, The Alchemist, Emade, OSTR, Bitnix, ogólnie słucham dużo muzyki. Oprócz Hip-Hop'u jest electro, breaki, jazz, i wielu innych. A największą inspiracją jest moja dziewczyna, która serwuje mi różne nastroje zamieniane potem na bity (śmiech) no i głębia duszy. Komponowanie pozwala wydobyć w 100% to, co w niej tkwi.

Nagrałeś album instrumentalny. Myślisz, że w Polsce są odbiorcy na tego typu muzykę?
Aby:
Myślę, że tak, chociaż nie jest ich wielu. Hip-Hop teraz dla wielu jest chwilową fascynacją i oni za dobry rap uważają to, co leci aktualnie w TV. Nie twierdzę tu, że ja jestem jakimś super producentem, ale staram się tchnąć życie i dusze w moją muzykę, a to nie wszyscy potrafią odebrać i zrozumieć. W tych czasach człowiek staje się płytki i idzie tam gdzie idzie większość i niestety jeśli będzie tak dalej to odbiorców muzyki, ze słowami czy bez będzie coraz mniej.

Noon wydał swój album w Holandii. Myślisz, że w Polsce któraś z wytwórni wydałaby Twoją płytę?
Aby:
Są wytwórnie pseudo Hip-Hop'owe, które wydają tak dziwne rzeczy, że naprawdę wszystko jest możliwe (śmiech). Bardzo chętnie nawiązałbym współpracę z wytwórnią, oczywiście nie z pierwszą lepszą, ale gdyby dobra wytwórnia zaoferowałaby mi pomoc, możliwe, że bym ja przyjął. Nie ukrywam, że chciałbym mieć jakieś pieniądze z muzyki, nie mówię tutaj o kokosach, ale gdyby mieć średnią krajową z bitów to mógłbym zająć się tylko tym i miałbym z czego utrzymać rodzinę. Poza tym sprzęt kosztuje, programy dużo kosztują, a żyć trzeba. No i jak powszechnie wiadomo wytwórnia to najlepsza droga, aby ludzi mogli poznać moją muzykę, a tym samym mnie.

Opisałeś płytę, że jest "idącą naprzeciw oklepanym procesom produkcyjnym i masteringowym". Jakie produkcje masz na myśli? Przecież płyt typu "Beat'z Em - BitMix" raczej nie znajdziemy na półkach sklepowych.
Aby:
No właśnie nie znajdziemy i to jest pewien fenomen. Tworząc ten album nie starałem się utrzymać perfekcji wykonania. Użyłem dużo przesterów, nie bałem się zniszczyć troszkę dźwięk, aby nadać mu charakter. Wiele produkcji, które obecnie śmigają w radiu i telewizji jest zrobiona super dokładnie, wręcz sterylnie. Beat'z em chciałem pokazać, że muzyka nie musi być idealna aby podobała się ludziom, że zniszczony dźwięk może być równie użyteczny i ma swój charakter, którego nie można zastąpić czystym, zwykłym brzmieniem.

Oddałeś materiał do Internetu, dlaczego? Myślisz, że tak łatwiej dotrzesz do słuchaczy?
Aby:
Na pewno tak, ponieważ dostęp do Internetu jest duży a np. nagranie winyli lub CD, które potem można puścić w kraj jest kosztowne, a niestety żaden sponsor jak na razie nie chce mi w tym pomóc. Jedyny ból jaki tkwi w Internecie to ludzie, którzy nie mają pojęcia o muzyce, a słuchają jej i w dodatku czasem komentują. Chciałbym wypuścić kiedyś swój materiał właśnie na winylu, ale w tej chwili jest to nieosiągalne ze względu na kwestie finansowe i promocyjne.

Album trzeba robić szybko.

Gdy płyta trafiła na Hip-Hop.pl zebrała pochlebne recenzje od słuchaczy. Pojawiły się nawet propozycje wspólnych nagrywek. Powiedź czy jesteś otwarty na tego typu współpracę, czy raczej wolisz nagrywać ze swoimi ziomkami.
Aby:
Owszem słucham wszystkiego co ludzie do mnie wysyłają i staram się prawie zawsze odpisywać. Ale niestety nie mogę zrobić tylu bitów, aby obdarować wszystkich. Jednak chcę utrzymywać kontakty z ludźmi, których interesuje moja muzyka. Mam swoich ziomów w Częstochowie, Przystajni, Truskolasach, Kłobucku, z którymi staram się trzymać i jeśli jest jakaś opcja to tworzymy, ale mam także kontakty w innych miejscach Polski z ludźmi, którzy mają duże umiejętności.

Co Ci sprawia większa przyjemność robienie produkcji pod rap czy tworzenie samej muzyki?
Aby:
To dość trudne pytanie. Ogólnie radość sprawia mi robienie bitów, niezależnie czy to bity pod rap czy nie. Ale robiąc bity pod rap i instrumentalne muszę kierować się różnymi założeniami. W instrumentach staram się zapewnić słuchaczowi rozmaitość i brak monotonii, choć ze względu na mój narwany charakter czasem jest to trudne. W bitach pod nawijkę dbam o to, aby bit i słowa dobrze ze sobą współgrały. Ogólnie w obu przypadkach tworze to co czuję, komponowanie daje mi możliwości wyciągania na powierzchnię tego, co jest w mojej duszy.

Jakie są Twoje kolejne plany? Będą kolejne płyty instrumentalne? Dla kogo obecnie robisz bity?
Aby:
Instrumentale będą na pewno, choć nie wiem kiedy. Obecnie przymierzam się do albumu producenckiego w pomieszanych klimatach, tzn. nie będzie opierać się na jednej fascynacji tak jak Beat'z em, ale pokaże różne oblicza mojej twórczości. Kiedy wyjdzie i czy wyjdzie czas pokaże. Ogólnie jest ze mną tak, że od zakończenia pracy nad Bitmix miałem już około pięć pomysłów, ale wszystkie po jednym dniu przemyśleń zastępowały kolejne, album producencki to na razie pomysł, który najdłużej tkwi w mojej głowie.

Dziękuje za rozmowę. Chciałbyś na koniec zachęcić czytelników do sięgnięcia po "Beat'z Em - BitMix" czy pozostawiasz im wolna rękę?
Aby:
Pozostawiam wolna rękę, bo to od ludzi zależy czego chcą słuchać a czego nie. Jednak myślę, że warto próbować wszystkiego, ponieważ jest to najlepsza droga do odnalezienia prawdziwego siebie. Dzięki. Jeśli można chciałbym jeszcze pozdrowić moja dziewczynę, rodzinę i przyjaciół. One Love.

Jeżeli jeszcze nie poznaliście twórczości Aby, sprawdźcie jego najnowszy album "Beat'z Em - BitMix" na Hip-Hop.pl.

Dowiedz się więcej o: Aby.


Informacje o artykule
Data dodania:2006-07-10
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (3)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
*B.S.T.O.K*
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:22:01, 10-07-06
Ja uważam,że kozackie bity można klepać bez muzycznego wykształcenia.Jeżeli ktoś ma talent potrafi wszystko...

anonim
Autor: ^^^   Link do posta
11:40:54, 10-07-06
no i do talentu trzeba dolozyc checi i czas

anonim
Autor: bitmajkssss   Link do posta
12:00:20, 10-07-06
tak kozckie bity mozna klepac bez wyksztalcenia muzycznego jesli posiada sie talent ma pomysl itd.. ale nie slyszalem jeszcze by ktos naprszyklad przebil scotta storcha pod wzgledem melodycznym.. skzola muzyczna robi jednak swoje.......

LYGRYS aka Grzeczny Chłopiec
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:18:48, 10-07-06
Polski producent inspirujacy sie polskim producentem ? Bez Komentarza

anonim
Autor: asdf   Link do posta
14:44:50, 10-07-06
fakt, bez wykształcenia muzycznego mozna robić bity, grać na jakimś instrumencie z lepszym lub gorszym skutkiem, ale bedzie to po prostu gra \"po omacku\"  a jeśli talent idzie w parze z wykształceniem (w tym przypadku muzycznym) to wtedy mogą powstać naprawdę kozackie bity

BDZ Beatz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:08:43, 10-07-06
jak koles ma zajawke i robi dobre bity to po huj mu wykształcenie muzyczne? wiadomo zajebista sprawa grac na pianinie itp ale 90% polskich producentow nawet nut nie zna i robi kozackie bity:) Dla chcacego nic trudnego :) Pozdro BDZ Beatz Terror Coming Soon !

anonim
Autor: aby1   Link do posta
19:10:13, 10-07-06
a dlaczego nie inspirowac sie polskim producentem, mnie inspiruje wszystko co jest dobre, nie wazne czy polskie czy nie, dlaczego mamy tylko czerpac z zachodu skoro mamy duzo usiebie, to polska muzyke trzeba promowac, zachód juz o siebie zadba. zreszta tak jak pisałem inspiruje sie nie tylko noonem ale wieloma artystami.

LYGRYS aka Grzeczny Chłopiec
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:26:15, 10-07-06
bo jak sie inspirujesz kimś z poza polski to w pewnym sensie przyszyniasz sie rozwoje polskiej sceny

lepiej być polski JayDee niż drugim lub trzecim Noon\'em

pozatym to zle brzmi bo odrazy w pakujesz sie w szufladke \"klon noon-a\"

a zresztą co mnie to obchodzi masz prawo do swojch inspiracji i mi nic do tego
anonim
Autor: aby1   Link do posta
23:18:54, 10-07-06
nie jestem drugim noonem, jestem aby,inspiruję się wieloma artystami, wieloma gatunkami z różnych stron świata, a noonem m.in. chcoc jest wielu producentów którzy mają na mnie większy wpływ, nie znasz innych moich produkcji więc nie wiemsz ze tworze też muzyke w innych klimatach niż Beatz\'em,

anonim
Autor: aby1   Link do posta
23:23:31, 10-07-06
to tak jakbyś zapakował noona i briana eno do jednej szufladki, tak sie nie da bo każdy ma swoje spojrzenie na muzykę i jej tworzenie

LYGRYS aka Grzeczny Chłopiec
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:23:22, 11-07-06
no tak ale brian eno z tego co mi wiadomo nie jest polakiem

3-x-klan też miał swoje spojrzenie na muzyke

a wszyscy go uważali za klon Kalibra 44

zreszta moim zdaniem nie słusznie


gcx/eljot
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:44:58, 11-07-06
Zajaralem się konkretnie bo to jest świeże..jeśli wyczuwam w tym Noon\'a to tylko  w 3% - inspiracje.
Olej to co piszą ludzie na tym forum i w opiniach i rób swoje, bo mało kto tutaj się naprawde zna na muzyce. 3/4, jak nie więcej to błazny nie mające innego zajęcia. Oczywiście szanuję tą 1/4, ale nie polemizuje z resztą bo to nie ma sensu, tak jakbyś chcial się kłucić z czlowiekiem gluchoniemym...
Mnie np. rozwalił koment \"inspirujesz się polakiem! jestes zly!\"...ten czlowiek w tym co robi(cokolwiek robi), nie dojdzie do tego do czego Noon w kwesti masteringu i produkcji.
Się rozpisałem jak nigdy:P
Pozdrawiam!

anonim
Autor: baltazar18   Link do posta
21:36:17, 11-07-06
Ziomek wez lepiej powiedz jak zrobic wlasnego pada?

mustafa alvares
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:43:16, 11-07-06
\"no i głębia duszy. Komponowanie pozwala wydobyć w 100% to, co w niej tkwi\"

Heh, no to koleś sam precyzyjnie wyłożył jak sie rzeczy mają :D
Unikam polskiej muzyki, ale tym się zajarałem bardziej niż niejedna babcia serialem \"M jak miłość\".

Aby -jeśli masz serce pełne dobroci i pokory to nagraj jakieś kawałki do electro boogie! To by było coś :)

anonim
Autor: aby1   Link do posta
22:17:33, 11-07-06
pady?? pobaw się Absynth 3 to zobaczysz, a electro?? lubię tą muzykę, może kiedyś, zobaczymy ,hehe :-))

anonim
Autor: [][][]PRO[][][]   Link do posta
10:55:28, 12-07-06
Siema,bardzo fajne bity,podoba mi się rmx Black_Moon_&_Aby_-_War_Zone fajne bębny takie jak lubie :) z jakich próbek korzystałeś w tym bicie ?? bit jest prosty ale kozak ;] z miłą chęcią bym z Tobą pogadał

anonim
Autor: aby1   Link do posta
18:42:46, 12-07-06
używam duzo Sampletank2, ma duzo fajnych dźwięków, a co do bitów to mam pomieszane różne próbki, jeden wielki bałagan

anonim
Autor: [][][]PRO[][][]   Link do posta
19:03:22, 12-07-06
 wrzucił byś jakieś fajne próbki ? albo podał nazwy

anonim
Autor: bumbambum   Link do posta
19:39:36, 12-07-06
kto to jot ?? teraz kto to aby
moze napiszecie cos o mojej babci??
slucha liroya


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-206-238-176.compute-1.amazonaws.com (18.206.238.176). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.