Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl »

Dokąd idzie Hemikrenia? - wywiad

Dokąd idzie Hemikrenia? - wywiad

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Hemikrenia.
Nie wiadomo dokąd prowadzi nas droga, gdybyśmy wiedzieli, to pewnie wszystko straciło by dla nas sens.

Projekt Hemikrenia powstał jesienią 2002 r. Początkowo była to czysta rozrywka i spędzenie wolnego czasu na robieniu muzyki i pisaniu tekstów. Zespół zaczął ćwiczyć własne style i sporo nagrywać na domowym sprzęcie. Grupa przygotowuje się do wydania pierwszej legalnej płyty. Niedawno ukazał się singiel pt. "Tam dokąd idę..." promujący to wydawnictwo. Rozmawialiśmy z zespołem po jego premierze na Hip-Hop.pl. Przeczytajcie co powiedzieli nam Mait i Bajob na temat tworzenia płyty i jej zawartości.

"Technika to coś co nie przychodzi od razu". Od jak dawna ją szlifujecie i skąd wziął się pomysł na robienie muzyki?
Mait:
W siódmej klasie podstawówki zagrałem swój pierwszy koncert, to była punk - rockowa kapela, nie pamiętam skąd się wziął pomysł na robienie muzyki. Z Bajobem nagrywać zaczęliśmy około 2002 roku, pierwsze nagrania powstawały "po kątach", to znaczy wszędzie tam, gdzie dało się podłączyć kompa.
Bajob: Ja pamiętam, że od kiedy poznałem Maita, to wkręciła mi się faza na nagrywanie wspólnie kawałków. Cóż sprzedałem swój saksofon, Mait nie miał już żadnej struny w gitarze, komputer stał się podstawowym instrumentem (śmiech.).

Mówicie, że "błędy dajecie do zmian", co więc zmieniło się od debiutu na "Kanonadzie słów"?
M:
Sporo się zmieniło. Przede wszystkim umiejętności i sprzęt. Od tamtego czasu nasze studio uległo przebudowie. Najważniejszą jednak zmianą był początek współpracy ze studiem Haos, co bardzo rozwinęło nasze możliwości. Z tego miejsca wielka piona dla Wodzika, który nas gdzieś zauważył i postanowił nam pomóc, niemniej jesteśmy wdzięczni Rafikowi za warunki jakie mamy w jego studio.
B: Bez tych dwóch postaci pewnie nie udałoby nam się nagrać tej płyty. Jeśli chodzi "błędy dawane do zmian" mam na myśli takie, które odnoszą się nie tyle do techniki rymowania czy nawet treści naszych zwrotek oraz wszelkich technicznych kwestii. Bardziej chodziło nam tutaj o błędy, które popełniamy na co dzień, które wpływają na nas. Warto jest zdawać sobie z tego sprawę i wyciągać odpowiednie wnioski, nie jesteśmy nieomylni.

Czy "Radiotehnika" to naprawdę "dobry towar"? I nad jakimi podziałami został stworzony?
M:
Jasne, że dobry, ale tylko dla dobrych serc (śmiech). Dużo się pozmieniało podczas nagrywania tego materiału. Kontakty i relacje z niektórymi, kiedyś bliskimi ludźmi, uległy zmianie, dlatego poniekąd te słowa kierujemy do bliskich osób.
B: Występowanie ponad podziałami to jest nasze podejście do konfliktów i różnych "krzywych" sytuacji jakie rodziły się podczas nagrywania tego materiału.

Słychać, że dużo czasu poświęcacie dopracowaniu stylu i techniki. Na co zwracacie większa uwagę podczas tworzenia, na czyste i płynne brzmienie kawałków, czy na przekaz w nich zawarty?
B:
Na początku liczyła się głównie treść. To nigdy się diametralnie nie zmieniło, ale dla nas w tym momencie forma jest nie mniej ważna i jej na pewno też poświęcamy uwagę. Musi być zachowana równowaga.
M: Chodzi o to, że przekaz ubrany w odpowiednią formę nadaje treści większą moc. Z jednej strony zabawa słowem z drugiej płynący przekaz, najważniejsze, żeby nie popaść w skrajności. To coś jak połączenie ducha i ciała.

W Waszych podkładach słychać regga'owe bity. Sami zresztą mówiliście, że od tego się zaczęło. Czy na płycie będzie dużo podobnych klimatów?
M:
Na tej płycie będzie mniej takich klimatów, niż na poprzednich nielegalach, aczkolwiek coś się znajdzie - jest nawet perełka, na której gościnnie udziela się Begiet. W przyszłości najprawdopodobniej również będzie u nas słychać fascynacje jamajską muzyką. Musimy się troszkę odmulić.
B: Nasza płyta jeśli chodzi o treść zawiera wiele osobistych faz, do których lepiej pasowały nie regga'owe bity, jest nawet kilka całkiem mrocznych produkcji Pwk, większość bitów wyprodukował Mait.

Jak to jest, że coraz więcej raperów twierdzi, że lata ponad problemami, a już w następnym kawałku mówią, że "dusza niespokojna" i nawijają o braku pieniędzy, podziałach, zawiści?
M:
Staramy się myśleć pozytywnie, nawet gdy w życiu nie brakuje górek i nizin, szczególnie tu w krainie biesów i czadów, ale nie bylibyśmy sobą gdybyśmy troszkę nie ponarzekali hehe.
B: Jak to w życiu bywa raz jesteś na wozie, a raz pod nim.

Staramy się myśleć pozytywnie, nawet gdy w życiu nie brakuje górek i nizin.

Jesteście z Bieszczad, na co dzień obcujecie z łonem natury. W jednym kawałku mówicie nawet: "moje szczęście tu, gdzie dookoła lasy". Jaki zatem macie stosunek do twierdzenia, że "Hip-Hop jest muzyką miasta i powinien się rodzić w typowo miejskim klimacie"?
B:
Gdybyśmy uważali, że Hip-Hop to muzyka tylko miast, to równie dobrze moglibyśmy sądzić, że blues powinno robić się jedynie na polu bawełny.
M: Dla mnie Hip-Hop to forma wyrazu. Czy tylko dlatego, że pochodzę z takich a nie innych stron ma oznaczać, że pozostaje mi tworzyć pieśni Łemkowskie hehe? Nie są wcale najgorsze, ale mnie bardzo nie kręcą. Muzyka miast trafiła na krańce południowo - wschodniej Polski, a tutaj nie ma wielkich miast, jest tu sporo ekip, które nie powinny mieć kompleksów z tego powodu, tylko robić swoje.

Powiedzcie coś więcej o Waszym studio Grająca Szafa?
B:
Można powiedzieć, że studio Grająca Szafa pochłonął ogień.
M: Można również powiedzieć, że na dzień dzisiejszy nie istnieje, ale trwają pracę nad jego reaktywacją. To będzie typowo treningowe studyjko.

"Idziecie własną drogą". Dokąd ona prowadzi jeśli chodzi o Waszą muzykę
M:
Nie wiadomo dokąd prowadzi nas droga, gdybyśmy wiedzieli, to pewnie wszystko straciło by dla nas sens. Na pewno konsekwentnie będziemy się chcieli rozwijać, nagrać kolejny materiał.

Radiotenika" to Wasz drugi nielegal. Będzie trzeci, czy przygotowujecie się w ten sposób do wydania legalnego krążka?
M:
Coś mi się zdaje, że masz nieco błędne informacje o naszych poprzednich produkcjach. Drugim nielegalem był krążek "Dwa zero ka em" z 2004 roku. Do tej pory nagraliśmy singiel "Tam dokąd idę" (2006), który promuje nadchodzący na legalu album "Radiotehnika".

Zdradźcie na koniec jakie są Wasze plany promocyjne Waszego najnowszego albumu.
M: Właśnie kręcimy nasz pierwszy klip do kawałka "Wołaj wołaj". Będzie on utrzymany w wakacyjnym klimacie, akcja rozegra się nad naszym jeziorkieme.
B: Z tego co mi wiadomo, nasza płyta ma się ukazać nietypowo jeszcze na tych wakacjach.

Dziękuje za rozmowę.
M,B:
Dzięki i pozdrowienia!

Jeżeli jeszcze nie słyszeliście singla "Tam dokąd idę", to możecie go przesłuchać na Hip-Hop.pl.

Dowiedz się więcej o: Hemikrenia.


Informacje o artykule
Data dodania:2006-07-10
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:8.00 (3)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 37 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: zainteresowany tematem   Link do posta
15:00:46, 10-07-06
jaka wytwornia ich wydaje?

wojtas_wariat
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:11:52, 10-07-06
dobry wywiad nawet

anonim
Autor: marianoz   Link do posta
15:24:59, 10-07-06
o o 3 o o

anonim
Autor: bieszczady   Link do posta
16:44:14, 10-07-06
teraz bedzie glosno o bieszczadch pokazemy ze w bieszczadch mozna robi rap a wydaje ich Haos w Rzeszowie ten material uderzy w dobre serca i nie tylko hehe plecam singiel piona dla chlopakow

anonim
Autor: Ronsky   Link do posta
16:52:15, 10-07-06
Zajebiscie że w koncu wyjdzie coś z rejonu bieszczad.Niech cała polska poczuje moc tego \"zielonego\"rejonu.

anonim
Autor: borys-rdm   Link do posta
18:50:16, 10-07-06
po huj ta ciota wyżej zamieszcza ten link tego zjeh niech cie huj zwącha frajerze wąchaj pałe cwelu

wojtas_wariat
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:35:14, 10-07-06
przesluchalem kawalek Tam dokąd ide ;/ słabiutko bardzo słabo


 \"Słychać, że dużo czasu poświęcacie dopracowaniu stylu i techniki. Na co zwracacie większa uwagę podczas tworzenia, na czyste i płynne brzmienie kawałków, czy na przekaz w nich zawarty?
B:
Na początku liczyła się głównie treść. To nigdy się diametralnie nie zmieniło, ale dla nas w tym momencie forma jest nie mniej ważna i jej na pewno też poświęcamy uwagę. Musi być zachowana równowaga.
M: Chodzi o to, że przekaz ubrany w odpowiednią formę nadaje treści większą moc. Z jednej strony zabawa słowem z drugiej płynący przekaz, najważniejsze, żeby nie popaść w skrajności. To coś jak połączenie ducha i ciała.\"

Nie powiedziałbym że tresc jest dopracowana  w skali  1-10 to [4]

pewnie jak nastepny raz wejde to zobacze mase komentarzy ze jestem glupi i sie nie znam ale co mi tam to moje zdanie i tyle
Pozdro dla prawdziwych

anonim
Autor: ja mysle tak   Link do posta
23:02:21, 10-07-06
chlopaki trzymaja wysoki poziom muzycznie i tekstowo

anonim
Autor: paluchowy   Link do posta
23:51:58, 10-07-06
zdjecie 1 z lewej rycerz Jedi obok master Joda... dla dobrych wszechswiatów dobry towar

anonim
Autor: GjN tererere   Link do posta
07:55:52, 11-07-06
Te czlowiek to wez przesluchaj caly singiel co menciu ??

anonim
Autor: GjN tererere   Link do posta
07:57:01, 11-07-06
Host: ---.eranet.pl - heheheheheh

anonim
Autor: oki   Link do posta
21:29:14, 14-07-06
full wypas

anonim
Autor: faasdf   Link do posta
14:19:37, 01-08-06
asf

anonim
Autor: maro-\"L   Link do posta
14:22:54, 01-08-06
Gratulacje :-) :-) Wspaniałe klimaty- coż moge więcej dodać- POWODZENIA !!!!! :-)
//ps. sory za to asf =] cos nie wyszlo =D

SzklAnka
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:43:50, 09-09-06
Dwa Zero Ka Em... tego posłuchajcie.. ;> a nowości coraz lepsze! pozdrowienia chłopaki!

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-54-224-108-238.compute-1.amazonaws.com (54.224.108.238). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2018 • kontakt • redakcjareklamamateriały promocyjneFAQ, pomoc i zasadyPolityka Cookies