Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Gramy tylko pomysłami - wywiad z Dreamland

Gramy tylko pomysłami - wywiad z Dreamland

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Dreamland.
To jest Polska - tu młody zespół mógłby stanąć na rzęsach na jednej ręce i przejść niezauważonym. Wg nas najważniejsza jest obecność blisko słuchaczy. Tych lojalnych.

Styl zespołu Dreamland opisywany jest jako bujające kobiece wokale, rap z ciekawym przekazem oraz siła żywych instrumentów. Dziś, mając już w ręku ich najnowsza płytę zatytułowana "Hipop", możemy zweryfikować powyższą opinię. Jak się okazuje nie ma tu mowy o pomyłce, i co więcej, wszystko nabiera jeszcze większej wyrazistości gdy się słucha zespołu na żywo. Zapraszamy na wywiad z grupą, w którym opowiedzą m.in. o swoim żywiole czyli właśnie o koncertach.

"Te 14 utworów dosłownie tętni życiem!"
- często zdarza się, że przedpremierowe zapewnienia nie mają później przełożenia na faktyczny stan. W tym przypadku jest inaczej, te słowa trafnie opisują materiał. Opowiedzcie zatem na początek jak przebiegały prace nad płytą, bo z tego co mówiliście nie było łatwo.

Dreamland: Prace trwały ponad dwa lata. Dziś już wiemy gdzie popełniliśmy jakieś błędy, ale zaczynając nikt z nas tak naprawdę nie wiedział jak ugryźć materiał, jak oddać to, co siedzi w całym zespole. Na starce mieliśmy większość kawałków przygotowanych w formie koncertowej - dziś wiemy, że nie zawsze to, co sprawdza się w sytuacjach live, łatwo przenieść na studyjny album. Z tygodnia na tydzień wszystko nabierało kształtu, ale cały ten proces był bardzo powolny. My byliśmy bardzo niecierpliwi, chcieliśmy szybko usłyszeć finalny efekt. Nasz producent - Marcin Górny - zawsze powtarzał nam, że będzie si, tylko musimy dać sobie czas. Prawda jest taka, że dopiero po masteringu płyty na początku maja tego roku do naszych uszu dotarła ostateczna wersja. Jesteśmy zadowoleni z efektu finalnego. Zaczynając nawet nie byliśmy go sobie w stanie wyobrazić. Poza tym w zespole wszyscy mają głos, każdy ma jakąś często trochę inną wizję. To bardzo trudno połączyć, usatysfakcjonować całą ekipę, przekonać, że będzie dobrze. Doliczmy do tego jeszcze kwestie techniczne, nagrywanie w domu po nocach, ciśnienia z pracą, szkołami itd. i wyjdzie nam obraz tych naszych dwóch lat. To wszystko zawarte jest na tej płycie. "Hipop" był dla nas wielkim eksperymentem, podczas wspólnej pracy "docieraliśmy" się uczyliśmy się kompromisu, dialogu i wytrwałości. Cieszymy się, że ten etap już za nami, choć z drugiej strony czujemy taką pewną pustkę. Pewnie pora zabrać się za kolejny projekt.

Skąd pomysł na to aby głównymi bohaterami okładki były resoraki?
Dreamland: To pomysł Zed Zed'a - naszego bębniarza i grafika w jednej osobie. Wszystkie pochodzą z jego kolekcji. Nikt nie ma nakładce takich samochodów - tylko my hehe. I nie lansujemy się "przy pożyczonych furach". Myśleliśmy o tym, by okładka była charakterystyczna, by oddawała charakter naszej muzyki. To przy okazji też taka nasza metoda - całe życie uczymy robić się coś z niczego. Z małych resoraków robimy duże auta, bez pieniędzy, gramy tylko pomysłami.

Braliście udział w kilku konkursach / festiwalach m.in. Top Trendy i Vena Festival, czy odczuliście po nich, że nazwa Dreamland stała się bardziej rozpoznawalna?
Dreamland: Tak, na pewno to wpłynęło na fakt, że coraz więcej ludzi nas kojarzy. Takie festiwale właśnie temu służą. Co prawda nie było szału, nadal nawet w Poznaniu jest wielu ludzi, którzy nie mają pojęcia o naszym istnieniu. Mamy jeszcze wiele do zrobienia. Najważniejsze, że ten, kto chce, to i tak się o nas dowie, zdobędzie płytę, przyjdzie na koncert. Może te słowa zabrzmią tu jak herezja, ale w brew pozorom gramy niszową muzykę. Po prostu nie chcemy być wyłącznie lokalni - nie mamy jazdy na jakąś masową popularność, po prostu pragniemy z naszą muzyką dotrzeć do grona jej odbiorców całym kraju.

Co myślicie o podobnych akcjach, na których mogą zaprezentować się młode talenty. Czy jest to dobra drogą do zaistnienie, no i czy w ogóle skuteczna?
Dreamland: Wokół tych sytuacji kręci się wiele grubych ryb z tzw. "branży" i wiele zespołów ma nadzieję że udział w takich imprezach zmieni ich los, da szansę. Często te oczekiwania w zderzeniu z rzeczywistością okazują się zbytnio wygórowane - przećwiczyliśmy to na własnej skórze. Warto brać udział, ale nie ma co nastawiać się na sukces i zmianę losu o 180 stopni. To jest Polska - tu młody zespół mógłby stanąć na rzęsach na jednej ręce i przejść niezauważonym. Wg nas najważniejsza jest obecność blisko słuchaczy. Tych lojalnych. Trochę pozbyliśmy się złudzeń, nie jaramy się już wszystkim, co nam się obiecuje. I najważniejsze - na festiwalach itp. liczą się tylko wygrani - nr 1. Reszta walczy o przetrwanie. Grunt, to się nie poddawać. Jeśli zespół nie ma oparcia w słuchaczach to taki wyjazd do np. Sopotu może się skończyć depresją.

"Jako pierwsi zaserwowali poznaniakom energetyczną mieszankę stylów Hip-Hop, pop, soul, r'n'b i funk" - ale są na płycie i ostrzejsze momenty. Można się podziewać w przyszłości podobnych klimatów, czy pozostaniecie w chilloutowo-funkowych rytmach?
Dreamland: Można się spodziewać wszystkiego. Myślimy już o drugiej płycie, na pewno postaramy się, by była inna niż "Hipop". Nie mamy jeszcze 100% pewności, w którą stronę pójdziemy, ale "ostrzejszy" kierunek jest poważnie brany pod uwagę. Bywamy sfrustrowani, może więc czas uwolnić drzemiącą w nas złą energię i dać ludziom "wkurwiony" album? W sumie to jeszcze za wcześnie, by cokolwiek obiecywać.

Dzięki temu twórczemu egoizmowi zachowaliśmy spójność całości. Nie było niespodzianek. Nie myśleliśmy nigdy o gościnnym udziale jakiegoś innego mc w projekcie.

Na płycie nie ma żadnych featuringów. Można powiedzieć, że dla fanów Hip-Hopu to niecodzienna sytuacja. Ponadto rap i 'żywe instrumenty' to nie nowość na naszej scenie. Czy jest zatem w Polsce jakiś raper, z którym chcielibyście nagrać wspólny kawałek.
Dreamland: Wiesz, bardzo różnimy się od zespołów hip-hopowych. O 5 osób. W szóstkę mieliśmy tyle do powiedzenia, że każdy głos spoza naszej hermetycznej grupy mógłby coś namieszać. Mamy jedynie gościnny udział w warstwie instrumentalnej - na saksofonie Kocin, szanowany jazzman uwielbiający Hip-Hop. Dzięki temu twórczemu egoizmowi zachowaliśmy spójność całości. Nie było niespodzianek. Nie myśleliśmy nigdy o gościnnym udziale jakiegoś innego mc w projekcie. Może na drugiej płycie? Nie mamy faworyta, ale skoro byśmy teraz musieli decydować, to może zaprosilibyśmy OSTR'a, może Eldo, może Gurala. Nigdy się nad tym nie skupialiśmy. Nie każdy umiałby się chyba wpasować w naszą jazdę.

Zdradźcie kilka szczegółów co będziemy mogli zobaczyć w klipie promującym płytę.
Dreamland: Powiem ci, że to tajemnica. Nawet dla nas. Sprawy nie potoczyły się po naszej myśli i zerwaliśmy współpracę z reżyserem, na którego jeszcze tak niedawno liczyliśmy. Może zdradzimy, czego nie będzie... ani dziewczyn, ani też pewnie obiecanych samochodów. Jesteśmy porządnie wkurwieni, powstało długie opóźnienie. Klip już od trzech tygodni miał śmigać w TiVi, a tu nic. Jak zwykle w takich sytuacjach ratuje nas nasz dobry ziom Albert i walczy w domowym zaciszu z nagranym materiałem by cokolwiek z niego uratować. Mamy pecha jeśli chodzi o szklany ekran. Naszą drogą ewidentnie jest scena, nie "otoczka".

Dwa lata temu byliście gośćmi w programie Kuby Wojewódzkiego. Zagraliście tam jeden ze swoich kawałków. To chyba dobre miejsce na promocję, gdyż program na wielu widzów. Jak tam trafiliście i co możecie powiedzieć o prowadzącym?
Dreamland: Tak, to chyba faktycznie dobre miejsce na promocję, bo wszyscy o to się nas pytają. Nie jesteśmy raczej zagorzałymi telewidzami, ale na wielu ludziach fakt naszego udziału w programie Kuby zrobił duże wrażenie. Trafiliśmy tam dzięki wsparciu naszego ówczesnego managera - Grzegorza Stabeusza. To był promocyjne strzał w 10. Naprawdę zaskakiwały nas czasem konsekwencje tego 5 minutowego występu. Telewizja ma moc w Polsce... to niesamowite. Zwłaszcza, że o Kubie możemy powiedzieć pewnie tyle co Ty, albo i mniej - cześć cześć i to wszystko. Podobno lubi naszą muzykę, ale nie mieliśmy okazji zamienić z nim więcej słów niż 2. Co do jego osoby to nie oceniamy. To dziennikarz, showman, robi swoją robotę. Chyba frekwencja jest tu wyznacznikiem sukcesu i wystawia mu opinię.

Wasza muzyka jest pełna energii, z pewnością świetnie czujecie się grając na żywo. Powiedzcie jak odbierana jest muzyka Dreamlandu na koncertach? Wielu artystów mówi, że publiczność różnie reaguje w zależności od miasta. Jak jest w Waszym przypadku?
Dreamland: Uwielbiamy koncerty. Dopiero na nich jesteśmy w stanie pokazać 100% siebie. Wielu ludzi dopiero po koncercie kuma nasz "Hipop". A co do publiki? Jeśli pan akustyk ma 2 ręce, parę sprawnych uszu i sprzęt - to publika zawsze przyjmuje nas zajebiście. Wtedy nie ma różnicy, czy to Poznań, czy to Gądki. Bardzo dużo zależy od warunków scenicznych. Oczywiście w rodzinnym Poznaniu jest chyba najgłośniej, ale to chyba zasługa naszej intensywnej działalności na lokalnym gruncie. Świetny koncert i publika była w Szczecinie na Dniach Morza, rok temu. Przyjęli nas jak znany zespół, dali nam energię, dzięki czemu my mogliśmy im ją oddać w spotęgowanej formie. Jak zwykle więc pozdrawiamy Szczecin. Zdarzają się sytuacje, w których ludzie pod sceną są przypadkowi i wieje chłodem, ale nauczyliśmy już sobie z tym radzić. To nie my mamy wymagać imprezowego nastroju od publiki. Ich dobry nastrój jest w naszych rękach i dźwiękach. My musimy ich rozbujać.

Coraz bardziej popularne jest wydawanie DVD z występami na żywo. Wydawać by się mogło, że to coś w sam raz dla Was. Myśleliście o czymś takim, no i czy to jest w ogóle możliwe?
Dreamland: Bardzo byśmy chcieli wydać takie DVD. Oczywiście to dużo pracy, ale zawsze marzyliśmy o takiej formie utrwalenia naszej twórczości. Jeśli będzie możliwość, na pewno to zrobimy.

Jeśli pan akustyk ma 2 ręce, parę sprawnych uszu i sprzęt - to publika zawsze przyjmuje nas zajebiście. Wtedy nie ma różnicy, czy to Poznań, czy to Gądki.

"Mimo wszytko nie wyjechaliśmy do Londynu czy Irlandii, nie uciekliśmy stąd. Jesteśmy strasznie uparci i postanowiliśmy wydać tę płytę", Wy nie, ale za to wielu się skusiło i pojechali, a teraz jeżdżą do nich polscy wykonawcy. Jakie macie plany koncertowe, w szczególności pytam o te poza granicami kraju.
Dreamland: Trwa ustalanie terminów, więc nie potrafimy jeszcze nic sensownego odpowiedzieć. Oczywiście mamy ochotę odwiedzić naszych ludzi poza granicami kraju - wszystko przed nami. teraz jest chwila odprężenia, pewnie od sierpnia ruszymy. Będzie głośno.

Dzięki za rozmowę.
Dreamland: Dzięki, do usłyszenia.

Foto: www.dreamland.pl

Dowiedz się więcej o: Dreamland.


Informacje o artykule
Data dodania:2007-06-29
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: 1000MAHUF   Link do posta
21:50:15, 26-06-07
muzyki ocenić nie moge bo nie mam pojęcia co to za towar ale co do tego co mogłem przeczytać w wywiadzie, to nie zbyt to wszystko klienci nastawieni na komercje a to kurewsko źle uuuuuu hip hop ma wrócić na ulice do klatek na winkle ziomki i tyle

anonim
Autor: jouuuuuu   Link do posta
12:14:05, 29-06-07
hip hop i instrumenty to nowość na naszej scenie? poyebało was hyba

anonim
Autor: hmmmmm   Link do posta
12:21:31, 29-06-07
no nie wiem muza na ich stronce brzmi bardzo komercyjnie, oni sa z castingu?

anonim
Autor: sdgbdhgery   Link do posta
12:21:32, 29-06-07
poeabo was? jaka nowosc? sistars, sofa i sto innych skladow-z tym ze tych promuje sie troche bardziej...na hh.pl
pozdro

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:43:01, 29-06-07
dobry wywiad zespół i dobrą płytke nagrali

łącząca różne gatunki


anonim
Autor: hmmm...   Link do posta
12:59:26, 29-06-07
A mi to w ogóle nie podchodzi, nie zaklasyfikowałbym tego do HipHopu tylko do popu... HipHop i żywe instrumenty to zajebisty pomysł, ale nie w takim wydaniu.

I proponowałbym się głęboko zastanowić dlaczego media tak chętnie promują taki wizerunek HipHopu ? Na czym im zależy ?

Pozdro

anonim
Autor: hmmm...   Link do posta
12:59:31, 29-06-07
A mi to w ogóle nie podchodzi, nie zaklasyfikowałbym tego do HipHopu tylko do popu... HipHop i żywe instrumenty to zajebisty pomysł, ale nie w takim wydaniu.

I proponowałbym się głęboko zastanowić dlaczego media tak chętnie promują taki wizerunek HipHopu ? Na czym im zależy ?

Pozdro

anonim
Autor: bbk   Link do posta
14:16:33, 29-06-07
truskawa to cwel

Jaś Fasola
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:18:18, 29-06-07
Autor: hmmmmm
Dodany: 2007-06-29 12:21:31 Host: ---.aster.pl
no nie wiem muza na ich stronce brzmi bardzo komercyjnie, oni sa z castingu?

Ty wogule kurwa znasz pojęcie komercja ? otusz ci wytłumacze. Artysci komercyjni robią muzyke zeby sie przypodobac słuchaczą jak np. Mezo, Jeden osiem l, i verba, a ci co robia to z serca jest jak najbardziej wporządku. twoje zdanie jest błędne.

P.S Wkurwiaja mnie ludzie ktorzy pierdolą o komercji a nie znają jego znaczenia.

anonim
Autor: ououoo   Link do posta
14:36:35, 29-06-07
masz rację. Tylko intencji te dzieciaki nie zobaczą, a szkoda. Znam ekipę osobiście i dla nich się liczy to, że ja ich szanuję. W dupie mają resztę. tak się nauczyli. Inaczej by zwariowali. elo.

Gorąca-Fanka-Fanta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:41:19, 29-06-07
Fantastyczna jest ich płyta! Bardzo dobry zespół i dobrze gra zespół ten!

anonim
Autor: DRREAMLAND   Link do posta
16:46:16, 29-06-07
http://www.myspace.com/aifamklika

anonim
Autor: Hernan Wwa   Link do posta
17:07:12, 29-06-07
http://pl.youtube.com/watch?v=7ph1bdE7ud0

Nigdy nie widziałem tak dobrej produkcji z podziemia !!

anonim
Autor: sadsadasdasasd   Link do posta
18:31:03, 29-06-07
Bity mają dobre, jednak flow mi nie odpowiada. Za mało energii to takiej muzyki ma ten raper  

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:20:12, 29-06-07
Autor: bbk
Dodany: 2007-06-29 14:16:33 Host: ---.160.190.61cwel to ty jesteś hejterze prowokacyjny

anonim
Autor: prawdziwy rap nie umrzea!   Link do posta
19:22:15, 29-06-07
jebac leszczy!!!!komercja!!!HIPPOP Kurwa jaka nazwa:///

sztuciec
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:26:05, 29-06-07
Autor: Jaś Fasola
Dodany: 2007-06-29 14:18:18 Host: [ukryty - użytkownik zarejestrowany] Autor: hmmmmm
Dodany: 2007-06-29 12:21:31 Host: ---.aster.pl
no nie wiem muza na ich stronce brzmi bardzo komercyjnie, oni sa z castingu?

Ty wogule kurwa znasz pojęcie komercja ? otusz ci wytłumacze. Artysci komercyjni robią muzyke zeby sie przypodobac słuchaczą jak np. Mezo, Jeden osiem l, i verba, a ci co robia to z serca jest jak najbardziej wporządku. twoje zdanie jest błędne.

P.S Wkurwiaja mnie ludzie ktorzy pierdolą o komercji a nie znają jego znaczenia.AHAHAHAHHHAHAHHAHAHAA!!!

anonim
Autor: ../,.,/.,,.   Link do posta
23:20:40, 29-06-07
klsaycznie gimnazjaliści zaczeli udawać że sie znają na hiphopie mówiąc o komercji hahahaha. Proponuje pozostać przy HG... jesteście chbya zbyt tępi żeby zorzumieć band grający muzyke w stylu lekko r'n'b i docenić jak ciężka ta muza.
I do nauki! A nie siedziec tyle przed komputerem na tibii i czaterii!!

anonim
Autor: Chejt   Link do posta
00:29:28, 30-06-07
"Autor: ../,.,/.,,.    
klsaycznie gimnazjaliści zaczeli udawać że sie znają na hiphopie..."anonim
Autor: Chejt   Link do posta
00:30:12, 30-06-07
"Autor: ../,.,/.,,.    
klsaycznie gimnazjaliści zaczeli udawać że sie znają na hiphopie..."anonim
Autor: Chejt   Link do posta
00:31:00, 30-06-07
"Autor: ../,.,/.,,.    
klsaycznie gimnazjaliści zaczeli udawać że sie znają na hiphopie..."anonim
Autor: Chejt   Link do posta
00:32:13, 30-06-07
SKURWIELE FORUM NAWET POSTA NIE MOGE ZARZUCIC W IECEJ NIE LINIJKA WYRZEJ JAPIERDOEL CO ZA POPA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! WYJEBANE MAM NA WAS

anonim
Autor: Chejt   Link do posta
00:32:59, 30-06-07
"Autor: ../,.,/.,,.    
klsaycznie gimnazjaliści zaczeli udawać że sie znają na hiphopie..."anonim
Autor: Chejt   Link do posta
00:33:28, 30-06-07
FF FPIZDU Z TYM FORUM

anonim
Autor: Pisz chejt przez h   Link do posta
02:24:35, 30-06-07
pajacu:P

KONSTRUKTOR UMYSŁOW
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:35:26, 30-06-07
Scierwo jak skórwysyn!!!!

anonim
Autor: hukoll   Link do posta
12:52:23, 30-06-07
http://myspace.com/edonerap


anonim
Autor: Ruslan Chesonias   Link do posta
14:18:24, 30-06-07
Jak dla mnie lipton. Taka jedna wielka kupa, w ktorej slyszy sie sistars, po itp. Jak mozna nagrac plyte, w ktorej kazdy utwor ma spiewany refren? Moze chcieli byc oryginalnii ale jak dla mnie nie sa. Nie polceam.

anonim
Autor: pytanie do redakcji   Link do posta
14:37:12, 30-06-07
redakcjo czy tu nie ma zadnego moderatora ktory by w koncu dal bana jakiemus pokemonowi truskawie czy innemu zjebowi??to jest najbardziej popularny serwis o hip-hopie a nie ma moderatora,zalosc...Na kazdym szanujacym sie i normalnym forum za takie farmazony juz by dawno wylecieli...niech Droga redakcja zastanowi sie nad tym, bo to naprawde obniza ocene calej strony i zraza wielu normalnych ludzi ktorzy by merytorycznie porozkminiali na rozne tematy zwiazane z hip-hopem...pozdro

Criminal_Tango
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:19:01, 30-06-07
takie sobie, ale moze byc! peace

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:43:05, 01-07-07
Autor: pytanie do redakcji
Dodany: 2007-06-30 14:37:12 Host: ---.spray.net.pl

TOBIE DAĆ BANA POKEMONIE HEJTERZE PROWOKACYJNY 

ZJEBIE ZA TAKIE FARMAZONY POWINIENEŚ WYLECIEĆ 

 BO BIEDA PRZEZ CIEBIE TU JEST

anonim
Autor: xxGOśćxx   Link do posta
23:15:42, 01-07-07
dobra muzyka. nie porównujcie z sistars. to zupełnie co innego, jednak w Polsce jest na tyle mało zespołów mieszających rnb, rap, soul, jazz, funk itp, że ludzie nie widzą istniejącej róznicy.
polecam!

acha jeszcze jedno. Sracie się do gimbusów, a sami pierdolicie takie farmazony. a nawet jeśli to człowieku wiek nie jest wyznacznikiem.
ema.

anonim
Autor: ajfytscrai   Link do posta
02:21:45, 07-05-08
Wow, cool man, big thanks! <a href=http://cwiyohoroc.com >http://cwiyohoroc.com</a>

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-35-173-57-84.compute-1.amazonaws.com (35.173.57.84). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.