Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: .
"W hołdzie każdemu, kto padł i nie wstał/ dziś zwolnię, jak zawsze pierwszego dnia sierpnia."

W 2004 roku Kwadratura Koła wydał swoją debiutancką płytę pt. "Siły Woli". Niedawno, po trzech latach ciszy, panowie powrócili kawałkiem upamiętniającym rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozmawialiśmy z ekipą o tym skąd wziął się pomysł na ten utwór oraz o ich najbliższych planach. Zapraszamy na wywiad.

Powiedzcie na początek co się u Was działo przez ostatnie miesiące, bo od wydania "Siły Woli" minęło już przecież trzy lata?
Finta:
Cały czas coś się u nas dzieje. Nagrywamy, koncertujemy. Powoli pracujemy nad materiałem na drugą płytę.
Hugo:
No, może nawet nie powoli, bo materiału mamy już sporo.

Nagraliście kawałek upamiętniający rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Skąd taki pomysł? Hugo: Ten pomysł od jakiegoś czasu w nas kiełkował. Pochodzimy z Warszawy, mieszkamy na Woli, historia naszego miasta jest nam bardzo bliska. A Powstanie Warszawskie to jeden z najważniejszych i najbardziej symbolicznych momentów w jego historii. I to chyba ta symbolika do nas przemówiła.
Finta:
Na każdym rogu widać ślady tamtych wydarzeń. Musimy pamiętać, że 63 lata temu ludzie tak samo jak my dziś żyli, bawili się, kochali i cierpieli. Chodzili po tych samych ulicach.
Hugo:
Czytając o Powstaniu Warszawskim zwróciłem uwagę na liczby. Oszałamiające. 200 tysięcy osób, które zginęły w ciągu dwóch miesięcy to coś niewyobrażalnego! Na samej Woli zginęło około 50 tysięcy, zaś kilkanaście tysięcy z nich zginęło w ciągu dwóch dni kilkaset metrów od miejsca, w którym mieszkam. Dzisiejsza Warszawa ma blizny pozostałe z tamtych czasów, ale podniosła się, odrodziła. Żyje swoim życiem, rozwija się - choć może niekoniecznie tak, jak byśmy chcieli. Ale możemy żyć bez obawy o swoje życie, rozmawiać o tak przyziemnych rzeczach, jak nasza muzyka. Między innymi dzięki temu, że ktoś kiedyś przelewał krew za naszą wolność.

To nie pierwsza taka akcja w wykonaniu artystów hip-hopowych. W ubiegłym roku Mezo i Owal nagrali kawałek "Czerwiec", a w tym oprócz Was, także WWO uczestniczyło w podobnym projekcie. Czy to dobra droga, aby uczyć młodych ludzi patriotyzmu i historii przez Hip-Hop?
Hugo:
Szczerze mówiąc nie znam żadnego z tych kawałków. O projekcie WWO słyszałem, ale nie znam tego numeru. Mogę się wypowiadać na temat naszego kawałka. Wiesz, my nikogo niczego nie chcemy uczyć. Ten kawałek wynika z emocji, które w nas się skumulowały i dzięki "63" mogliśmy te emocje wylać na zewnątrz. Mogliśmy oddać hołd naszemu miastu i ludziom, którzy o nie walczyli. Ale nie nazywałbym naszego kawałka lekcją historii, bo młody człowiek wiele by się z niego nie nauczył. W nim nie ma historii, ta historia była tylko punktem odniesienia, inspiracją do jego napisania. Jeśli jednak w kimś wzbudzi uczucia patriotyczne bądź zachęci kogoś do zainteresowania się tematem, to super. Młodzi ludzie powinni pielęgnować swój patriotyzm, interesować się historią choćby w minimalnym stopniu. Jeśli ktoś będzie do nich przemawiał ich językiem, to może jest taka szansa. Ale tak jak mówiłem, nie taka była idea naszego numeru.
Finta:
Zgadzam się z tym, że ten kawałek nie miał na celu kogokolwiek uczyć. Natomiast co do historii... Pasjonuję się starą Warszawą i na każdym kroku widzę ślady jej historii, wciąż żywe. I to chcieliśmy oddać w naszym numerze.

200 tysięcy osób, które zginęły w ciągu dwóch miesięcy to coś niewyobrażalnego! Na samej Woli zginęło około 50 tysięcy, zaś kilkanaście tysięcy z nich zginęło w ciągu dwóch dni kilkaset metrów od miejsca, w którym mieszkam.

Jak odnosicie się do opinii niektórych historyków, że powstanie warszawskie było niepotrzebne i przyniosło tylko śmierć i zniszczenie?
Finta:
Było niepotrzebne patrząc z perspektywy tego, że przyniosło śmierć tysięcy osób, inteligencji i zrównanie z ziemią całego miasta. Natomiast wydaje mi się, że było nieuniknione. W młodych ludziach już od dawna burzyła się krew do walki. A to wykorzystali politycy...
Hugo: Nie podejmuję się osądzić, czy było potrzebne, czy nie. Było z góry skazane na klęskę - to pewne. Biorąc pod uwagę dysproporcję sił, to było oczywiste. Z założenia powstanie miało trwać kilka dni, a nie 63, jak ostatecznie miało to miejsce. Jeśli brać pod uwagę tylko ten aspekt, to tak - było niepotrzebne. Ale z drugiej strony, co innego pozostawało tym ludziom? Stawili opór okupantowi. Ktoś mi ostatnio zwrócił uwagę na ciekawą rzecz. Jeśli przejrzymy fotografie z okresu powstania, ci młodzi ludzie, którzy walczyli - często dużo młodsi od nas - szli na pewną śmierć. Ale na zdjęciach są weseli, uśmiechnięci. Byli pogodzeni z tym, że mogą zginąć, ale nie widać na ich twarzach przygnębienia. Finta: Ten numer nie jest apoteozą Powstania Warszawskiego, opisuje jedynie te wydarzenia. Jest hołdem mieszkańcom Warszawy.

Mówicie: "jak mam określać, jak nie przez zdradę/ że zachód milczał, widząc upadek", a jednak dzisiaj większość Polaków jest przeciwna, kiedy wysyła się nasze wojska na akcję stabilizacyjne do Iraku czy Afganistanu, nie wspominając już o tym co mówią cywile w tamtych krajach...
Finta:
Te słowa odnoszą się do wydarzeń z września 1939 roku, kiedy nasi sojusznicy, Francja i Wielka Brytania, wypowiedzieli wojnę Niemcom, nie podejmując jednak żadnych działań. Sytuacja była inna niż teraz w Afganistanie. Wiadomo było, że będzie to wojna światowa, a nie tylko wojna z Polską. Hitler miał aspiracje opanowania całego świata. Teraz należymy do Paktu Północnoatlantyckiego. W ramach tego wysyłamy wojska na różne akcje militarne, ale to inna sytuacja, ponieważ nie jest to konflikt ogólnoświatowy. Polacy jadą tam w celach zarobkowych. Natomiast w sierpniu 1944 roku powtórzyła się sytuacja z września, kiedy nie otrzymaliśmy pomocy ze strony zachodu, chociaż takie próby były, ale Churchill wstrzymał loty samolotów nad Polskę. Z drugiej strony Rosjanie nie pozwolili lądować samolotom alianckim na prawym brzegu Wisły. Wstrzymali ofensywę, nie udzielając pomocy powstańcom - stąd "na prawym brzegu zimny paraliż".
Hugo: Nie jestem mocny, jeśli chodzi o politykę. Trudno mi się do tego odnieść i porównać do obecnej sytuacji. Nasz kawałek wynikł z uczuć patriotycznych, z historii nie tylko naszego kraju, ale i Warszawy. A co do twojego pytania - na Westerplatte, czyli w miejscu, które jest symbolem wybuchu II Wojny Światowej, miejscu, które przez siedem dni stawiało opór dużo silniejszemu wrogowi, dziś jest wielki napis: "Nigdy więcej wojny". I pod tym chciałbym się podpisać. Niezależnie, czy miałoby to dotyczyć wydarzeń sprzed lat, czy tych obecnych, w Iraku czy Afganistanie. Finta: Pamiętajmy też, że Polacy zawsze walczyli, na wszystkich frontach. Ale nie zawsze otrzymywali pomoc z drugiej strony.

Jak wygląda Warszawa na początku XXI wieku? Czy młodzi ludzie są świadomi tego, co się stało? Czy 1 sierpnia 2007 był w stolicy dniem specjalnym, czy odznaczył się czymś wyjątkowym, a może upłynął jak każdy inny dzień zagłuszony codziennymi sprawami?
Hugo:
1. sierpnia w Warszawie czuć atmosferę wielkiego wydarzenia. Ale nie wiem, czy nie odbieram tego tak dlatego, że akurat ja ją czuję. Bo jest to dla mnie coś ważnego, bo o godzinie 17. zatrzymuję się i słucham syren. Ale nie każdy tak reaguje. Dla mnie jest to dzień szczególny. A czy każdy tak to przeżywa? Chyba nie...
Finta: Trzeba podkreślić, że ok. 80% mieszkańców Warszawy to ludzie przyjezdni, dla których 1. sierpnia nie jest dniem szczególnym, znaczącym. Dlatego nie możemy od nich oczekiwać, że zatrzymają się tego dnia o godzinie W.
Hugo:
Moja zwrotka w tym kawałku kończy się wersami "w hołdzie każdemu, kto padł i nie wstał/ dziś zwolnię, jak zawsze pierwszego dnia sierpnia". Dla mnie godzina W to jest chwila refleksji, zadumy. Ale nikogo nie będę do tego nawoływał. To trzeba czuć. W Warszawie faktycznie jest mnóstwo ludności napływowej, ale tak jest chyba w każdym dużym mieście na świecie. Natomiast to, czy identyfikują się z historią tego miasta, to już ich sprawa.

Powiedzcie na koniec o Waszych planach. Szykujecie nowy materiał. Będzie nowa płyta Kwadratury Koła?
Hugo:
Sporo tego materiału mamy gotowego, mamy też sporo nowych pomysłów. Trochę za wcześnie o tym mówić, ale może być ciekawie. Na dzień dzisiejszy jeszcze nie wiemy, gdzie ta płyta będzie wydana. Dlatego trudno coś powiedzieć o terminach czy kształcie płyty. Dziś możemy powiedzieć tylko jedno: będzie zajebista [śmiech].
Finta:
To będzie materiał refleksyjny. Jesteśmy gotowi by wejść do studia i nagrać tę płytę, ale mamy też wciąż nowe pomysły.
Hugo:
Być może niektórzy z was zapomnieli o Kwadraturze, ale Kwadratura na pewno nie zapomniała o was [śmiech].

Sprawdźcie kawałek "63 (Powstanie Warszawskie)".

Dowiedz się więcej o: .


Informacje o artykule
Data dodania:2007-09-04
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
szymciok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:14:29, 04-09-07
uuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu nie lubie kwadratuła Koła    niem oge nigdzie znaleść kawałka bez rmx Poza ma ktoś piszcie.. 4926456 gg

anonim
Autor: Perrson   Link do posta
15:15:51, 04-09-07
Dobry wywiad!!!! Pozdro

anonim
Autor: SWIRRRRRRRR   Link do posta
15:25:55, 04-09-07
TU MACIE ZAJEBISTY KAWALEK O WARSZAWIE I JEJ HISTORII KTORY R OWNIEZ NAWIAZUJE DO POWSTANIA
http://pl.youtube.com/watch?v=c1R6jmfjBMs OGLADAC!

anonim
Autor: PROSTO. SPAD   Link do posta
17:09:38, 04-09-07
WWO WWO  WWO WWO WWO WWO WWO WWO WWO WWO WWO WWO

                         ONI ROBIą PRAWDZIWY RAP

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:45:10, 04-09-07
KWADRATURA KOŁA TO JEST TO

WRESĆIE POWRÓCĄ Z DRUGIM LEGALEM

ROBIĄ SOLIDNY DOBRY RAP WARSZAWSKI

patrol_Tychy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:38:13, 04-09-07
wywiad lajtowy, a kawalina zajebista!

Luxair
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:14:34, 04-09-07
Ten kawałek to jest diss na Powstanie Warszawskie!

"Niemiecka okupacja, to było super,
Kamienie na szaniec wsadź sobie w dupę
Jestem czarnuchem a nie Żydem, choć z getta
Przeciw twoim kamyczkom moja złota beretta
Dostaniesz dwa strzały i skończy się gra
Chuj mnie obchodzi że jesteś w AK"

Boss Playa
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:10:00, 05-09-07
Zazdroszczę tym ludziom którzy walczyli w obronie Polski jednego uczucia. Dumy po zabiciu niemca.

kryptonite
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:58:00, 05-09-07
Patetycznie chujowy kawałek - w dodatku flow na poziomie T-Raperow Znad Wisły.

Chyba już wystarczy takich jednorazowych podniet i zdjęć na tle Polski Walczącej. Dojdzie bowiem do tego, że kolejnym młodym pokoleniom PW kojarzyć się będzie z gownem pokroju pedalskiej kapeli o nazwie Kwadratura Koła.

P.S. Są tacy, ktorzy zrobili to na poziomie, np. Zipera - "Patriota" i z niehiphopowych Lao Che "Powstanie Warszawskie" (to jest naprawdę konkret).

Oczywiście - RESPECT dla POWSTANIA ...

anonim
Autor: MC Pornograf   Link do posta
22:40:38, 05-09-07
MC PORNOGRAF SUPER ZBOCZONY TRAK W KTORYM ON JEDZIE SWOICH STARYCH!!    http://www.youtube.com/watch?v=z5ujWyEaAGk

anonim
Autor: do kryptonite   Link do posta
23:07:17, 05-09-07
chujowy to ty jestes pedale, dojdzie do tego ze mlodym hiphopowcom hip hop bedzie kojarzyl sie z gniotami wypisywanymi przez ciebie i innych zalosnych frajerow. krytykujesz - rob to konstruktywnie. ale czego oczekiwac od kogos kto sie jara ziperą...

anonim
Autor: ssnd!   Link do posta
16:41:25, 06-09-07
teledysk kawaliny "poza", żeby nie było:)

http://youtube.com/watch?v=ecQdL8mwYv0


kryptonite
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:43:52, 07-09-07
Widzę, że odezwał się członek ekipy KK ... Napewno nie fan, bo ta ekipa fanow nie ma.

Konstruktywna krytyka? Nie ma sensu rozbijać gowna na atomy. Ale...

1. Temat. Powstanie to piękny i romantyczny zryw, okupiony krwią tysięcy Polakow. Niech młodzież pamięta. OK. Można przeczytać Normana Daviesa, obejrzeć parę filmow, no i oczywiście pojsc do Muzeum PW.

2. Tekst. Na poziomie cienkiego wypracowania, a w kwestii hiphopowej - porażka. Gdybyście nagrali sobie taki bit (dla siebie) - to nie mam nic przeciwko, ale lansować i promować taki chłam? Potem wywiad w portalu i nie mowcie, że się nie lansujecie. A temat nie jest kurwa do lansu.

3. Flow. Tragikomedia. Nie ma zadnego flow. 18L ma lepszy.

4. Bit. Chyba najlepszy, choć zupełnie nie zachwyca. No i cytat na początku, ściągnięty z kawałkow Lao Che.


W sumie mamy chujowy kawałek. Wrzucony w dziale MP3 Użytkownikow czy Nielegale - wywołałby ironiczny uśmiech. Ale po co na stronie głownej portalu?

Napisałeś o gniotach, ktore podobno wypisuję - gniotem jest tekst napisany do tego kawałka. Nie robcie z siebie kurwa wieszczy, głosu narodu Polskiego. Patos, słaby tekst i cała otoczka, powodują że kawałek źle się kojarzy. Mi się kojarzy z 18 L śpiewającym o Powstaniu Warszawskim.

Co do Zipery, to fanem nie jestem, ale kawałek "Patriota" i klip (pewnie pojęcia nie macie) nakręcony m.in. w Muzeum Powstania
wymiata i nie ma tam żadnego patosu. Podniecacie się, bo ruszyliście ważny temat i nikt nie może krytykować Waszych chujowych umiejętności i spierdolonego obrazu (przez Was) PW.

Reasumując, zacytuję Eisa: "kurwa z czym do ludzi"

kryptonite
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:52:43, 07-09-07
Aha i wystarczy przeczytać (konstruktywną) krytykę na stronie z downloadem do tego kawalka. 90% procent uważa, że nagraliście chłam

anonim
Autor: do kryptonite   Link do posta
19:21:09, 07-09-07
ok, to ja jetem z kwadratury, a ty w takim razie z zipery, co wynika z Twojego wpisu tak samo, jak z mojego przynaleznosc do KK:)))

po pierwsze: nie wypowiadalem sie na temat kawalka i kwadratury, tylko na temat Twojego wpisu. I widze ze jestes wszechwiedzacy, skoro wiesz kto ilu ma fanow i z kim piszesz:) Bardziej zwrocila moja uwage Zipera, sorry, ale to jest dla mnie chlam. A Kwadraturaa Kola? nie to zebym sie jaral, ale nie podzielam Twojego zdania. tyle. wkurwiaja mnie tylko pajace ktore zamiast napisac ze im sie podoba (do czego maja prawo) obrazaja.


tak czy inaczej, nie spodziewalem sie polemiki z Toba, ale skoro napisales, to sie do tego odniose:
1. zgadzam sie w pelni. tylko nie widze tam zarzutu - wrecz przeciwnie, to ze kogos zainteresowal tak piekny temat, jest godne uznania. bardziej, niz to, ze komus PW jest obojetne.
2. tekst - mi sie nawet podoba. lansu tu nie widze, ale moze Ty ich znasz albo kojarzysz skads.
3. flow nie ma, ale porownanie do 18L to przegiecie. lepiej nawinac kawalek bez emocji niz z chujowym flow - to roznica miedzy tymi ekipami
4. bit przecietny, ale w porzadku. tekstow Lao Che nie znam na pamiec, wiec sie nie odniose do cytatu

reasumujac: nie jest to najlepszy kawalek jaki slyszalem, ale na pewno nie taki jak piszesz.
tylko nigdzie tu nie widze zeby ktos robil z siebie wieszczy, glosu narodu, podniety. nie wiem o co ci tu chodzi. sam wywiad do ktorego sie odnosisz jest naprawde spoko i niezaleznie od kawalka, chlopaki mowia naprawde ciekawie i widac, ze ich zainteresowanie tematem, to nie lans. sporo wiedza na ten temat, ciekaw jestem, czy tez wiesz tyle na temat PW. jesli tak, pogratulowac. a na koniec dodam, ze zalamuje mnie wiekszosc wywiadow i wypowiedzi polskich raperow. ten nie.

anonim
Autor: sfeff   Link do posta
03:00:43, 22-03-09
Ty krypto..coś tam... co ty pie...sz o cytacie z Lao Che? Pewnie chodzi ci o fragment audycji podziemnej radiostacji "Błyskawica"? No fakt - Lao Che ukradło go, skopiowało, sfaksowało czy coś tam.. tak samo jak Kwadratura :D

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-75-101-173-236.compute-1.amazonaws.com (75.101.173.236). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.