Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Trzeba stawiać sobie wysoko poprzeczkę - wywiad z Muflonem

Trzeba stawiać sobie wysoko poprzeczkę - wywiad z Muflonem

Autor: Tymczasem

Dowiedz się więcej o: Microphone Masters.
Śmieszy mnie postawa ludzi, którzy nigdy nie byli na żadnej bitwie, a silą się na porównywanie klimatu z różnych bitew na podstawie mp3.

Jest jednym z najlepszych wolonostylowców młodego pokolenia. Błysnął podczas Bitwy o Harendę w 2005 roku gdzie przegrał dopiero w finale z Tetrisem, jednak większość usłyszała o nim dopiero po zwycięstwie w finale Wielkiej Bitwy Warszawskiej w 2006 roku. Przeszedł jak burza przez eliminacje i półfinały zapewniając sobie start w finale WBW 2007, zarazem udowadniając, że nie jest gwiazdką jednego turnieju. Jeden z faworytów do końcowego zwycięstwa w tegorocznej Wielkiej Bitwie Warszawskiej. SerdeQ§

To jest właśnie stylistyka, w której czuje się najlepiej. A co do początków mojego, freestylu to wiesz, akcja jest taka, ze każdy dobry freestylowiec powie ci, ze zabawa słowem i rymy siedziały w nim na długo za nim usłyszał o czymś takim jak 'freestyle' wiec trudno mi mówić o jakimś konkretnym momencie przełomowym. W 2003 roku można powiedzieć, że świadomie próbowałem swych sił we freestylu i zajmowałem się tym trochę poważniej.Jednak po roku ćwiczeń w 2004 stwierdziłem, że to jeszcze nie jest poziom na publiczne bitwy takie jak WBW.

Jakich wskazówek udzieliłbyś młodym zawodnikom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z Freestylem?
Muflon: Takich wskazówek jest parę. Po pierwsze - trening. To najważniejsze. Nie myślcie o żadnych słownikach, encyklopediach i tego typu bzdetach. Przede wszystkim liczy się trening, to żeby freestylować jak najwięcej. Trening czyni mistrza. Najlepiej freestylować publicznie, nawet jeden odbiorca wystarczy do tego żeby ten Freestyle stal się większym wyzwaniem. No, i wiadomo, że warto mieć zawsze, z kim ponawijać, najlepiej z kimś lepszym od siebie, jak w każdej dziedzinie rozwój jest szybszy przy lepszych. Wiadomo, ze Ameryki Tymi stwierdzeniami nie odkryłem, ale a nuż ktoś to uzna za pomocne. Co do porad o nieco innym charakterze to radze wszystkim 'młodym zawodnikom' żeby nie myśleć o freestylu tylko pod kątem jakiś bitew, nie traktować tego wyczynowo, ze tylko 30 sekund, punche, punche i punche. Dla mnie to jest zajebisty disrespekt dla rapera, jeżeli nie potrafi sobie na luzie ponawijać w kółku pod klubem, czy gdzieś tam przy piwko o byle czym.

Kto Twoim zdaniem jest w Polsce najlepszy na Free?
Muflon: Hmm...Nie wiem sam. Chyba nie ma jednej osoby, która by jakoś tak bardzo wystawała ponad resztę. Prędzej juz jest grupa takich osób. Na pewno Pe, Tetris, Pogo to są osoby, dla których umiejętności mam duży respekt. Zależy tez, na jakiej płaszczyźnie to oceniamy. Bo dla mnie, Rufin jest absolutna legenda i tez umieściłbym go gdzieś w czołówce, ale nie wiem jak jego freestyle prezentuje się teraz. Pe i Tet tez dużo mniej ćwiczą, ale potencjał wiadomo, jaki mają. Trudno tez porównać np. Pogo do Ostrego - ten pierwszy jest kozakiem jak trzeba nawijać szybkie wymiany po 30 sekund, ten drugi jak trzeba nawijać 10 minut. Ostry to na bank mistrz swojej konwencji - koncertowy freestyle zmiana flow, przyspieszenia - klasa. Osobiście nie sadze, żeby na dzień dzisiejszy mógł wygrywać bitwy, ale w tym, co robi jest zajebisty. Inna sprawa, ze mimo, ze sam podkreśla, ze nie czuje się odpowiednią osobą na bitwy i się od tego dystansuje, to jednocześnie często jakoś tam dezawuuje to, co się dzieje na bitwach, co moim zdaniem jest niepotrzebne... No, ale podsumowując to na bank do tej "czołówki wszechczasów" zaliczyłbym Dużego Pe, Teta, Rufina, Ostrego i Pogo. Każdy inny, każdy bardzo dobry

Jest jakiś punchline, który szczególnie utkwił Ci pamięci? Dużo jest takich punchline'ów.
Muflon: Nie przypominam sobie jakiegoś konkretnego jednego najlepszego.

Zawsze jak startuje w bitwie to po to żeby ja wygrać. Trzeba sobie poprzeczkę stawiać wysoko.

Jak obecnie wygląda klimat na bitwach? Rok temu SKOW w jednym z wywiadów stwierdził, że gdy zaczynał jeździć panowała świetna atmosfera, a obecnie jest klimat "sztuczny i pozbawiony zajawki i pełen głupich spinek".
Muflon: Najlepiej przyjść i samemu zobaczyć, sprawdzić jak to jest. Śmieszy mnie postawa ludzi, którzy nigdy nie byli na żadnej bitwie, a silą się na porównywanie klimatu z różnych bitew na podstawie mp3. Wiadomo, ze rok, dajmy na to, 2004 był magiczny, bitwy dla wielu ludzi były czymś nowym, Nawet słabsze wersy robiły wrażenie, ale ja bym nie dramatyzował. Klimat nadal jest. Raz lepszy jak np. na 2 rundzie eliminacyjnej WBW 2007, raz gorszy. Nie ma, co tak tego rozkminiać i rozkładać na części. Co do różnic to na pewno publika stała się bardziej fachowa - bardziej wymagająca, juz coraz rzadziej, przynajmniej w Warszawie ludzie jarają się wersami typu 'chuj ci w dupę' i o to chodzi. To daje satysfakcje jak widzisz, ze wymyślasz cos zajebiście trudnego do rozkminienia a jara się tym 50 osób, a nie 4

Jak byś odniósł się do wypowiedzi Ostrego, który krytykuje obecny Freestyle twierdząc, że to nie jest to samo, co kiedyś, że teraz chodzi głównie oto, aby przez chwilę komuś pocisnąć?

Muflon: Już do tego ustosunkowałem nieco wcześniej jak za pewne widzisz. Wiesz, nie chciałbym wchodzić z Ostrym w polemikę, ale tak jak mowie - wydaje mi się to niepotrzebne. On ma juz swój pomnik i umniejszanie zasług innych jest jakieś takie, nie wiem, mało klasowe. Niech każdy robi to, co potrafi i koniec. Poza tym myślę, ze to niesprawiedliwa ocena, ze bitwy są tylko bezsensownych jechaniem. Chciałbym na polskich legalach słyszeć, choć cześć takich linijek, jakie słyszę na bitwach, a rzadko się to zdarza.

Jest coś, co szczególnie irytuję Cię podczas walk?

Muflon: Wiadomo, powtarzane schematy są nudne, ale specjalnie mnie to nie irytuje jak z kimś, walcze. Typ szkodzi tylko sobie w takie sytuacji. Nie lubię populistycznych zagrań. Wiadomo, freestyle jest dla ludzi, wiec w jakiś sposób trzeba się dostosowywać do tego, czego oczekuje publika i być elastycznym, aby moc do niej dotrzeć, ale akcje typu pojazd po tym, ze ktoś jest z Warszawy żeby podjudzić antywarszawskie nastroje to już moim zdaniem przekraczanie tej granicy. Zwłaszcza, jeżeli potem się przyjeżdża do Warszawy i na bitwie pozdrawia to miasto.

Biorąc udział w Wielkiej Bitwie Warszawskiej w 2006 roku, wiedząc, że nie będzie na niej chociażby. Dużego Pe czy Tetrisa spodziewałeś się wygranej?

Muflon: Zawsze jak startuje w bitwie to po to żeby ja wygrać. Liczyłem się z tym, że mogę wygrać, że mam szanse i myślę, że tak powinno być. Trzeba sobie stawiać poprzeczkę wysoko.

Twoje inne osiągnięcia poza WBW 2006?
Muflon: Nie będę się chwalił jakimiś tam osiągnięciami. Parę bitew udało się wygrać, może dojdzie to tego jeszcze parę w przyszłości i tyle.

Możesz powiedzieć coś o eliminacjach i bitwie półfinałowej? Da się zauważyć progres względem WBW 2006 i 2005 w, których brałeś udział.Czy może jest zupełnie odwrotnie?

Muflon: Poziom jest wyższy niż rok temu. W ogóle uważam, że poziom z roku na rok jest wyższy. Wiem, że dużo osób twierdzi zupełnie inaczej, ale ja odnoszę się do samych skillsów - techniki, szybkiego kojarzenia faktów, szybkich ripost, głębi rozkminiania tematów itd. Wierzcie mi, że w tej materii jest coraz lepiej. I nie przejmuje się coraz bardziej powszechnymi opiniami, że ten 'polski freestyle to lipa', bo ja wiem, co robie i co chce robić. A wszystkich krytykantów zachęcam do zapoznania się z tym jak to wygląda w Stanach - Scribble Jam czy inne bitwy. To jest dokładnie taki sam sposób freestylowania. Co do samej tegorocznej edycji i wczorajszego półfinału to pomysł jednego półfinału nie był trafiony, za dużo walk, tylko grupowe, wiec bez dramaturgii... Przełożyło się to na lekka zmułę. No, ale myślę, ze na finale już będzie znacznie ciekawiej

A jak oceniasz obecne imprezy chodzi mi tu głównie o DJ'ów, organizacje, sędziów, itp.? Swego czasu Pogo narzekał na DJ'ów twierdząc, że czasem dają bity, które w ogóle do bitwy się nie nadają. Może jest coś, czego brakuje? Coś, co byś zmienił?
Muflon: "Obecne imprezy" to tak mocno uogólniając, bo to w różnych miejscach rożnie wygląda. Myślę, że system z zasłużonymi freestylowcami w jury jest najlepszy z możliwych. Nawet jak się nie zgadzasz z jakimś werdyktem, to wiesz, że nie zdecydował człowiek, który jest pierwszy raz na bitwie, a siedzi w jury, bo jego sąsiad wymyślił, że zrobimy taka imprezę, tylko ludzie, którzy wiedza, o co chodzi i ich decyzje zawsze maja, jakie sensowne uzasadnienie.Na pewno czymś, co bym zmienił jest podejście do freestylowców ze strony organizatorów. Ale nie będę się tu produkował, generalnie wszystko napisaliśmy swego czasu w naszym 'apelu' i nie będę się powtarzał. [link: http://hip-hop.pl/news/projector.php?id=1176842956]. Ale wydaje mi się, że i to się zmienia na lepsze - czego przykładem jest to, że w tym roku na WBW jest do zgarnięcia 3000 złotych

Jeździsz na battle po całej Polsce, jaką imprezę poza WBW wspominasz najlepiej? Lub, z, której jesteś szczególnie zadowolony bądź czujesz jakiś niedosyt?
Muflon: Bitwa o Harendę. To bitwa, która wspominam ze sporą nostalgia, bo tam w sumie odniosłem jakiś pierwszy większy sukces i to na bitwie obsadzonej bardzo mocno (Tetris, Filip, Pogo, Skow, Gres, Dolar itd.). Przyszedłem tam jako człowiek znikąd i udało mi się zawalczyć (2 miejsce). Niedosyt natomiast czuje w związku z Wojna o Śląsk. Odpadłem w grupie i nie pokazałem się z najlepszej strony...

Może parę słów na temat Freestyle Palace?

Muflon: Ekipa melanżowo-fristajlowo-rapowa (kolejność nieprzypadkowa), która narodziła się na ustawach freestylowych pod Pałacem Kultury. Oficjalnie 8 członków (możliwe ze dojdzie do "redukcji", do 7, ale nie chciałbym tu spraw osobisto-ekipowych poruszać): Ja, Flint, Puoć, Goły, Skajsdelimit (znany jako Diablo Diablik), Klasiik, Nieuk, Theodor.

Jak wygląda sprawa konfliktu między Dioxem a Tobą i Tetrisem?Coś się zmieniło w tej kwestii od ostatniej akcji w New Deepie?
Muflon: Miedzy Tetrisem i Dioxem to nie wiem jak sprawa wygląda. Natomiast miedzy mną i Dioxem juz można powiedzieć, że wszystko wyjaśnione, i nasze relacje są unormowane.

Myślę, ze to niesprawiedliwa ocena, ze bitwy są tylko bezsensownych jechaniem. Chciałbym na polskich legalach słyszeć, choć cześć takich linijek, jakie słyszę na bitwach.

Udało Ci się zdobyć uznanie jako freestylowiec.Nie myślałeś nigdy nad "tradycyjną karierą" no wiesz, płyty, koncerty i tłumy piszących nastolatek proszących o zdjęcie i autograf (śmiech)?
Muflon: "nie pisałem sobie ścieżki kariery" jak to Kret nawinął. Zajmuje się freestylem, bo mi sprawia frajdę i mam nadzieje, ze jeszcze przez jakiś czas tak będzie. Co do płyt to wiesz - nigdy nie miałem zajawki na studyjny rap i nie wychodzi mi to najlepiej mówiąc delikatnie. Może coś tam będzie powstawać jako Freestyle Palace, także z moim udziałem, ale nie spodziewałbym się piszczących nastolatek.

Jak oceniasz poziom naszej sceny? Idzie do przodu czy raczej wprost przeciwnie cofa się?
Muflon: Ja, jak chyba można wywnioskować na podstawie tej rozmowy, "mimo wszystko jestem hiphopoptymistą" i sadze, że było dobrze, jest lepiej, a będzie jeszcze lepiej. Wiadomo, jest mnóstwo spraw, które mnie wkurwia, żenuje czy śmieszy i można by ponarzekać na prawie wszystko, ale to przede wszystkim kwestia podejścia.

Patrząc na to, co się dzieje w Polsce, na sprzedaż płyt, frekwencje na koncertach. Wydaje Ci się, że w ciągu najbliższych lat będzie można dorobić się na rapie w Polsce? Robiąc cały czas muzykę na poziomie oczywiście, nie stając się idolem gimnazjów.

Muflon: Nie dzieje się znowu tak źle. Moda przeszła, ale wykreowała się grupa oddanych słuchaczy, którzy sprawiają, że trzeba zrobić 2 koncerty, Method Mana zamiast jednego itd. Tegoroczne płyty Eldo, Łony czy Ostrego sprzedały się dobrze. Hip-Hop przestał być jakąś egzotyczna sprawa i stal się normalnym wartościowym współelementem kultury. I sadze, ze tak zostanie. "Nie zarobisz na ten polski sen rapem", ale myślę, ze w kwestii utrzymywania się z rapu nie będzie gorzej niż jest teraz.

Czym się aktualnie się zajmujesz? Praca, studia..?
Muflon: Studiuje na drugim roku politologii na Uniwersytetu Warszawskiego i pracuje w Radiu Kampus.

Jakieś konkretne plany na przyszłość?

Muflon: Chyba nie bardzo. Raczej z dnia na dzień

A hobby?

Muflon: Freestyle, hehe. Nie będę oryginalny - piłka nożna. Ogólnie sport dobra zajawka, ale nie wydaje mi się, aby moje sportowe upodobania wzbudzały ciekawość czytelników Hip-Hop.pl (śmiech)

Jakiś konkretny cel, który musisz zrealizować w tym roku? Może pojawić się Camp Nou?

Muflon: Na Camp Nou juz byłem, choć nie na meczu. Wygrać WBW wypadałoby chyba...

Pozdrowienia, i ostatnie słowa na koniec?
Muflon: Nie głosujcie na PiS (śmiech)

Dzięki za wywiad.

Dowiedz się więcej o: Microphone Masters.


Informacje o artykule
Data dodania:2007-09-20
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:6.25 (4)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Tymczasem Oscar Tymicz rap graffiti breakdanceTymczasem
mężczyzna, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Nie czas na epitafia - wywiad z Tetrisem

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: DON DADDA   Link do posta
11:43:09, 20-09-07
Spoko koleś !! Dobry wywiad. Bardzo podoba mi się jego optymistyczne podejście do hip-hopu. Piona !!!

brdsrc
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:05:26, 20-09-07
Fajnie że przytoczył cytaty z Dinala i Brudnych z Dizkretem ;]

Widać chłopak wie co dobre w rapie ;d

No i mądrze powiedział o Ostrym.

murzynski_ziomek_tekiszy
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:12:45, 20-09-07
KOLES MOZE I SPOKO ALE FREESTYLE'UJE NIEDOSC ZE GDZIES OBOK BITU BEZ FLOW TO JESZCZE JAK PARALITYK PIERDOLNIETY PIORUNEM

goguś
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:35:20, 20-09-07
niekiedy kiepskie pytania autorze wywiadu. tzw. pytanie o "recepte na sukces" jest strasznie płytkie. co do sprzedaży płyt owych 3 wykonawców równie niecelna. wiemy wszyscy jak kuleją płyty w pl. reszta spoko

anonim
Autor: tswreprezaent   Link do posta
15:14:45, 20-09-07
"Mam na imie" - mam kawałek na kompie od dłuzszego czasu :)
mi sie podoba ale jak na Pe to za mało :D
Cisza i Spokój !!!!!

DIIL RECORDS
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:54:53, 20-09-07
spoko ziomek jest

M_A_S_T_A
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:56:20, 20-09-07
podro muflon, dobry gracz z Ciebie :)

anonim
Autor: borys-rdm   Link do posta
17:55:25, 20-09-07
wywiad na loozie max jak dla mnie free zajebisty masz 3maj sie ziomek i powodzenia na wbw ema

anonim
Autor: po po poo   Link do posta
19:03:50, 20-09-07
kozak wywiad i dobry typek, pamietam jak w biwie o harende rozpierdolił poga hahah, kocur
pozdro

anonim
Autor: KONKURSIDŁO   Link do posta
19:41:11, 20-09-07
http://tnij.org/wygraj_laptopa

Proste!

anonim
Autor: rbn   Link do posta
08:26:01, 21-09-07
nie glosujcie na pis haha dobry typas dobry free pzdr

anonim
Autor: o samo bin złło   Link do posta
18:47:15, 21-09-07
Pozdro Muflon daj znać jak będzie ustawka pod pałacem. Białas niszczy

esha
Autor: esha   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
03:10:13, 22-09-07
hehehehehe AVE PSR

anonim
Autor: kurwamamkaca   Link do posta
09:03:07, 22-09-07
moze i flow ma slabe i leci gdzies obok bitu ale nie zapominaj ze muflon jest freestylowcem a nie raperem. serdecznie nie pozdrawiam cie.

sraniewbanie, ziom!
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:25:43, 22-09-07
nareszcie wywiad na poziomie.

anonim
Autor: murzyn z wrocławia aka zguba   Link do posta
18:14:34, 22-09-07
Może i wpierdala pietruszkę, ale jak by Truskawa zobaczył ten wywiad to też by powiedział, że to jakaś popelina, a nie rap, hardkor sie liczy i szacunek ludzi ulicy...
A tak serio 5tka Muflon, pozdr. elo!!

Gaara17
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:14:22, 22-09-07
z tym pisem to ladnie pojechal:)

anonim
Autor: Zetoera   Link do posta
23:45:24, 22-09-07
POZDRO MUFLON ! POWODZENIA NA WBW.PisEm rozwalil hahaha:D Spoko typek jak sie czyta

Wibrujący Żołądź
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:50:23, 24-09-07
Szczery wywiad. Przykład czystej pasji do freestyle'u. Piona !

anonim
Autor: Pichal   Link do posta
20:18:55, 26-10-07
jak dla mnie AUTORYTET!

anonim
Autor: to ja za trzymaj mnie   Link do posta
23:16:55, 18-12-07
A ja mam takie pytanie i byla bym szczesliwa jak by ktos potfafil odpowiedziec... Ile ten Muflon na lattt???

Tymczasem
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:03:29, 28-12-07
no jest na drugim roku studiow to policz, on raczej nie kliblował

nowaczek145
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:18:35, 12-05-08
Co wy pierdolicie ze koles nie ma flow i nie jedzie do bitu.... to jeden z najlepszych freestaylowców w Polsce... jedzie na luzie, ma dobre, sensowne pancze, czego więcej chciec, typ wymiata!!! POZDRO...

stefan_dziaslo
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:14:39, 24-09-08
ham i burak strasznie zarozumialy, pancze pisze na kartkach nie ma flow... chyba nie jest czym sie podniecac...

anonim
Autor: kuks   Link do posta
16:10:26, 20-04-09
heh.. jak dla mnie Muflon niszczy obecnie wszystkich :)
nie mowie ze spoko ziomek, nie znam go, ale free ma nie do zniszczenia.

taki mój "idol" we freestyle :)
pjona !

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-204-183-113.compute-1.amazonaws.com (34.204.183.113). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.