Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Słuchając kawałków zawsze zwracam uwagę na podkłady - wywiad z Beatowsky

Słuchając kawałków zawsze zwracam uwagę na podkłady - wywiad z Beatowsky

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: Beatowsky.
Często jest też tak, że kawałek brzmi zajebiście jako instrumental, a po dodaniu wokalu trzeba go modyfikować, bądź modyfikacja następuje z czystej chęci dopracowania utworu i wtedy razem mówimy sobie co tam pozmieniać.

Niedawno swoją premierę miał debiutancki albumu tria producenckiego Beatowsky, w którego skład wchodzą Capish, Kubix i Wodzu. Kompilacja pod tym samym tytułem wydana została przez wytwórnię Polskiego Radia. Zapraszamy na wywiad z chłopakami, przeprowadzony tuż po premierze płyty.

Na początku powiedźcie co było przyczyną kilkukrotnego przekładania daty premiery Waszej płyty?

Kubix: Po drugim razie już mieliśmy tak nerwy zszarpane, że później się tym nie przejmowaliśmy, szczególnie że z naszej strony to wszystko było gotowe w czerwcu, a te opóźnienia to tylko biurokracja i brak ogarnięcia ze strony radia.
Wodzu
: Na pewno wiele osób to denerwowało i przez to straciliśmy sporo słuchaczy, niestety wina przekładania nie leżała po naszej.
Capish:
Ja musiałem latać w umowami do wszystkich wykonawców i ogarniać patronaty. Mieliśmy nadzieję, że płytę uda się wydać jeszcze przed wakacjami. Później data wyznaczona była na 6 sierpnia, ale były jakieś problemy z masterem, a później z dystrybucją no ale w końcu płyta jest dostępna w sklepach w całej Polsce.

Staram się nigdy nie zaczynać wywiadu od pytania typu: powiedzcie coś o sobie, swoich osiągnięciach itp. Niemniej jednak debiutujecie płytą "Beatowsky", a zgromadziliście na niej wielu czołowych reprezentantów sceny. A więc... ?
Capish:
Każdy z nas działał osobno, a dopiero przed rokiem zdecydowaliśmy żeby połączyć siły i zrobić skład Beatowsky. Wcześniej można było nas usłyszeć na mixtapach Efetu Działania czy projektach Echo.
Kubix: Generalnie kręcimy się po mieście, mamy dużo znajomych i tak część bezpośrednio, część przez kolegę kolegi udało się zgromadzić niezłą śmietankę. Oczywiście jest jeszcze wiele osób, z którymi chcielibyśmy współpracować w przyszłości. Przed wydaniem tej płyty działaliśmy, z raperami z podziemia. Mamy nadzieje ze teraz posypią się oferty współpracy, a poza tym mogę powiedzieć że coś już się nawet zaczęło.

Wydawcą płyty jest Polskie Radio. Jest to dla nich pierwszy album z gatunku Hip-Hop. Jak doszło do tej współpracy i jak Wam się udało ich namówić na wydanie hip-hopowej płyty?
Wodzu: Pytanie do Capisha.
Capish: Przez znajomego nasze produkcje i cały pomysł na składankę trafił do dyrekcji Polskiego Radia, a oni teraz otworzyli się na nowe, młode zespoły no i się udało.
Kubix:
Było bardzo ciężko, ale w końcu się udało, umowa nie była dla nas za bardzo korzystna, ale ponieważ to nasz pierwszy projekt niejako musieliśmy się zgodzić. Mam nadzieję, że radio nie będzie żałować i będziemy mogli współpracować w przyszłości na lepszych warunkach.

Materiał nagrywany był w legendarnym studiu S4. Ale czemu legendarnym? Co jest w nim takiego wyjątkowego i na jakim sprzęcie mogliście tam pracować?
Kubix: Może pod względem hip-hopowym to nie jest to Hit Faktory, ale jeśli chodzi o polska scenę muzyczną to nagrywało tam wiele zespołów znanych większości słuchaczy. W powietrzu czuje się te stare hity. Po wejściu do studia nawet tacy wyjadacze jak Eldo , Pezet, Eros, byli zajarani sprzętem znajdującym się w studiu. Pro tools w najbogatszej wersji to tylko początek, konsoleta szeroka na 3 metry, pluginy i efekty nie tylko w wersji software ale i hardware. Wszystko wygląda i gra imponująco, głośniki grały zajebiście, ciekawe czy mnie będzie kiedykolwiek stać na takie..? (śmiech)
Wodzu: Legendarne ze względu na płyty jakie tam powstały np. pierwsza płyta Perfektu i wiele innych klasyków. Niewątpliwie jest to zaszczyt dla nas, ze radio dało nam możliwość nagrania w tym studiu. I miejmy nadzieję że jeszcze tam wrócimy.
Capish: W "branży" każdy wie co to jest studio S4 (śmiech). Sprzęt to oni maja naprawdę kozacki, stół SSL plus Protoolsa HD chyba ze wszystkim na pokładzie. Każdy sobie robił fotki.

Z zasadny rozgłośnie radiowe nie puszczają Hip-Hopu (poza pewnymi wyjątkami). Czy z racji waszego wydawcy usłyszymy "Trochę oldschoolu" na falach Polskiego Radia?

Kubix: Nawet nam jest to trudno powiedzieć. Dizky już leci, a jak będzie z tym utworem niewiadomo, ale mam nadzieję, że tak. Jest też taka możliwość, że radiowcy wybiorą inny kawałek niż my jako reprezentacyjny utwór z płyty.
Wodzu
: Niestety nie. Przyczyną jest "fuck" w utworze Pezeta. Radio wybrało na singiel Dizkiego "Atak Klonów" i leci dość często.
Capish:
Płyta oraz single zostały rozesłane po wszystkich rozgłośniach, ale na razie słyszałem tylko w Trójce i w Bis często leci "Atak klonów".

W powietrzu czuje się te stare hity. Po wejściu do studia nawet tacy wyjadacze jak Eldo , Pezet, Eros, byli zajarani sprzętem znajdującym się w studiu.

Płyta reklamowana była jako "powiew świeżości i różnorodności na polskiej scenie". Szczerze mówiąc, to taki oklepany slogan i prawie każdy z nowych albumów (nie tylko hip-hopowych) jest tak opisywany. W czym zatem tkwi świeżość Waszego materiału i czy w takim razie mamy zastój i brak pomysłów na reszcie scenie?
Kubix: Powiedz mi na jakiej płycie znajdziesz utwór Sophie śpiewającej po hiszpańsku do tego wariacką trąbkę dograną przez Ziarka oraz kubański rap Tonego Juniora BIG, a tuż obok znajduje się kawałek Pezeta z legendarnym Chubb Rock'iem, wschodzące gwiazdy ze stanów NuRevolution Camp, kawałki gości wygrywających konkursy młodych talentów oraz zajebiste kawałki czołówki rodzimej sceny hip-hopowej.
Wodzu
: Różnorodność płyty polega na zróżnicowanych utworach, tzn. każdy z gości ma inny styl, przez co wpływa na kształt płyty. Są mocne utwory typu JWP, jak i lekkie Magdy Supeł. Przez co płyta jest różnorodna i świeża.
Capish:
So fresh and so clean.

Jak doszło do współpracy z Chubb Rockiem? Mieliście okazję się z nim spotkać, czy wszystko było załatwiane drogą mailowo-telefoniczną?
Capish:
Mój ziom Wordsmith z Baltimore grał support przed Chubb Rockiem i tak się skumplowali, że mają zamiar nagrać razem płytę. Więc podesłałem mu bit i razem z Wordsmithem nagrali kozacki numer " Hip-hop luv". Później Pezet dowiedział się, że mamy Chubba na płycie to powiedział, że musi z nim mieć numer. Przesłałem więc pomysł na kawałek i bit, który wybrał Pezet, a Chubb Rock od razu się zajarał, że dojdzie do współpracy z jednym z najlepszych raperów ze wschodniej Europy i tak oto powstał numer "Trochę oldschoolu". Więc wiesz fajnie wyszło, że kiedyś oglądało się teledyski Chubb Rocka, szczególnie ten z filmu Spika Lee " Return of the Brooklyn Dodgers", a teraz typ nagrywa u nas na płycie 2 kawałki(!) i robi to kompletnie bez interesownie... jedynie za szacunek.
Kubix:
No niestety się nie widzieliśmy, ale do spotkania być może dojdzie wkrótce, więc póki co wszystko było załatwiane drogą telefoniczną i mailową. Jednak, co warto podkreślić wszystko nagrywał w szybkim tempie, nie jako nieprzygotowany freestyle ale przemyślany, fachowy tekst.

Beatowsky to trio. Jak dzielicie pracę nad kawałkami. Każdy odpowiedzialny jest swoje podkłady czy pracujecie nad każdym bitem wspólnie?
Kubix: Bardzo różnie, najczęściej jednak każdy robi sam, jednak później przechodzi to pewną selekcje i dodatkowe zmiany Capish'a. Bywa też tak, że jeden robi perkę, drugi dodaje sampel, a trzeci dogrywa jakieś dodatkowe dźwięki. Często jest też tak, że kawałek brzmi zajebiście jako instrumental, a po dodaniu wokalu trzeba go modyfikować, bądź modyfikacja następuje z czystej chęci dopracowania utworu i wtedy razem mówimy sobie co tam pozmieniać.
Wodzu
: Pracujemy i tak i tak. Jednak każdy robi bity w swoim studio. Często jest tak, że zrobię utwór bez perkusji i wysyłam to Capishowi, który dorabia do tego beat. Na ogół wysyłam mu kawałki które sam składam, tzn. bez użycia jakiś sampli.
Capish:
Tak, ja jestem kierownikiem i o wszystkim decyduje (śmiech)

Co będzie kolejnym krokiem promocyjnym? Macie w planach kolejny klip? Jeśli tak, to zdradźcie do jakiego utworu.
Kubix: Promocja miała być zajebista, wakacyjna np. piłki plażowe, koszulki otwieracze do napojów, jednak budżet uległ zmianie, a jeszcze te opóźnienia, więc tego póki co niema. Była impreza promocyjna, która wyszła zajebiście. Ma powstać teledysk do utworu Dizky'ego, a co dalej zobaczymy. Wodzu: Na pewno teledysk do utworu Dizky'ego "Atak Klonów".
Capish:
Szukamy sponsora na teledysk do wariackiego numeru Echo "Echooloot".

Było bardzo ciężko, ale w końcu się udało, umowa nie była dla nas za bardzo korzystna, ale ponieważ to nasz pierwszy projekt niejako musieliśmy się zgodzić.

Niebawem do sklepów trafi "Kodex 3". W tym roku pojawił też inne płyty producenckie np. Wavesa i J-Ice. W ciągu ostatniej dekady mieliśmy ich w Polsce całkiem sporo. Czy są jacyś producenci (w Polsce lub poza nią), na których wzorowaliście się szukając własnego stylu i nagrywając Wasz debiutancki krążek?
Kubix: Słuchając kawałków zawsze zwracam uwagę na podkłady, z najbardziej znanych producentów lubię Timbalanda, DJ Premiera, Kanye Westa, J Dille, RJD2, Questlova jednak nigdy nie staram się zrobić kawałka w czyimś stylu, tworze tak jak mi akurat wyjdzie i mam nadzieje że mój styl będzie rozpoznawalny i indywidualny. Często zdarza się natrafić przypadkiem na utwór już zsamplowany przez jakiegoś wykonawcę taki jednak sampel mogę wykorzystać tylko dla zabawy. Fajnie jest jak to ja zrobię kawałek na jakimś, samplu a po mnie wykorzysta go jakiś znany producent. Najbardziej nie lubię producentów, co robią takie podkłady jak ktoś, kto jest w danej chwili popularny dla mnie to głupota. Jeśli chodzi o Polskę to mam respekt dla wielu producentów jednak nie mam ulubionego.
Wodzu
: Jak każdy wzoruje się na kimś i my również. Po paru latach tworzenia, każdy wypracowuje swój styl. Ze znanych producentów lubię: DJ Premier, Timbo, Kanye West, ?estlove, Just Blaze, Hi-Tek i wielu innych.
Capish:
Ja cały czas szukam własnego styl i inspiracji, a co do wzorców to Kanye i Timbo są mistrzami. Kodex też kozackie produkcje robią, to już 3 płyta respekta!

Od czasu do czasu pojawiają się także płyty z instrumentalnym hip-hopem? Co myślicie o takich albumach?
Kubix: Osobiście bardzo lubię takie płyty, mam ich w domu całkiem sporo jak np. wspomniany RJD2, Jdilla, Petestrumental, Nightmares on wax... jednak tego typu płyty mogą się sprzedać tylko w Japonii w rozsądnych ilościach. Mam wiele utworów, do których trudno było by rapować, a idealnie nadają się na instrumentalne. Póki co mogę je jednak tylko umieścić je w necie jako instrumentalny mixtape. Jednak chciałbym wydać taką płytę.
Wodzu
: Ja to się jaram instrumentalną płytą Beastie Boys - The Mix Up. To świetna sprawa posłuchać sobie samego podkładu bez wokalu. Tak naprawdę zawsze w ucho wpada najpierw podkład, później się wsłuchuje w wokal, przynajmniej ja tak mam.
Capish:
Też mi się podobają albumy RJD2 czy nowy Beastie. W przyszłości na pewno zrobimy taki megawariacki projekt.

Powiedzcie na koniec czy będzie jakiś koncert promocyjny płyty "Beatowsky", z wszystkimi, bądź znaczną częścią gości z albumu?
Kubix: No Kubixa niestety nie będzie. bo jest w Portugalii. Jednak oprócz mnie mam nadzieję, że uda się wszystkich ogarnąć. Powodzenia w Polsce tu w każdym razie jest zajebiście.
Wodzu
: Trzeba powiedzieć że wszystko idzie w dobrą stronę i niedługo zaczniemy koncertować.
Capish:
Pod koniec listopada mamy koncert w klubie 55, a szczegóły niedługo na WWW.myspace.com/beatowsky ogarniamy, ogarniamy.

Sprawdź też:
- Beatowsky "Trochę oldschoolu - (ft. Pezet, Chubb Rock)"- klip
- Atak klonow (ft. Dizky)- mp3
- To moj apel (ft. Mlodziak) - mp3
- Beatowsky - promomix

Dowiedz się więcej o: Beatowsky.


Informacje o artykule
Data dodania:2007-10-24
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.50 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: gfdyhd   Link do posta
15:20:21, 24-10-07
słabe bity

anonim
Autor: WDW   Link do posta
15:36:09, 24-10-07
Chujnia! Pezet powiedział "fuck" i już go nie puszczają.... co to się narobiło w tym kraju.... Ale bity mają naprawdę słabe! Dla przykładu Kodex3 rozpierdala bitami, tak jak i Kodex I i II....
Pozdro!

anonim
Autor: dsfdfsfd   Link do posta
15:36:10, 24-10-07
co to za kolesie? nie slyszalem o nich

Szócha
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:53:12, 24-10-07
[BRAWO!] DOBRY SHIT ROBIĄ [!OWARB]

Deszcz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:47:00, 24-10-07
gowno robia.

jednakze echooloot top fajny track.

Cobie $$$
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:34:10, 24-10-07
Dobre klip mają z Pezetem to jest klasyk dobrze ze ktos to ogarnia w tym kraju

hanshanys
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:50:09, 24-10-07
Dobre robią bity, takie oldskoolowe , takie jakie lubie.

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:21:21, 24-10-07
zajebiści producenci są

wydali zajebistą płytkę na której zrobili wszystkie dobre bity

a z kawałków to tylko są PEZET i DIZKY oraz ECHO

niech zrobią teledysk do kawałka z DIZKY

WWW.MYSPACE.COM/TRUSKAWAPROSTO
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:26:25, 24-10-07
zajebiści producenci są

wydali zajebistą płytkę na której zrobili wszystkie dobre bity

a z kawałków to tylko są PEZET i DIZKY oraz ECHO

dobrze zrobią teledysk do kawałka z DIZKY

Łypek
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:44:59, 25-10-07
a którykolwiek z was w ogóle słyszał całą płytke ??
Pewnie nie bardzo
Ja słyszałem i powiem tylko że niektóre kawaliny przekozackie .

anonim
Autor: *******   Link do posta
13:46:41, 25-10-07
Ten ich album to dno,przesluchalem raz, potem drugi i juz wiecej nie chce. Mizeria, zero polotu, najgorsza plyta roku zaraz po Jędkerze!!

Grzebyk
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:36:53, 29-10-07
Sprawdzcie moj kawalek o chicago. Reszta bez komentarza. elo

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-94-202-172.compute-1.amazonaws.com (3.94.202.172). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.