Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Formacja Cmentarz - wywiad

Formacja Cmentarz - wywiad

Autor: grogra

Dowiedz się więcej o: Formacja Cmentarz.

Kontrowersyna grupa odkrywa przed nami swoje plany I wyjaśnia kwestie które wiele razy były na językach wtajemniczonych w twórczość tej grupy. "Dlaczego na albumie mają być 2-3 szlagiery, skoro może być ich 18?" - wywiad z Formacją Cmentarz

Yo koks, Osiedlowy Boss, Morderca, Zboczeniec, Nie ma radości, ... Płyta "W Obliczu Śmierci" zawiera praktycznie same "hity". Tylko, że większość z nich od kilku lat można ściągnąć ze strony www.grogra.com. Nie baliście się, że płyta nie wzbudzi zainteresowania, skoro 2/3 mataţ

Są jednak na płytce także unikaty. Agresywny kawałek pt. "Szwadrony Śmierci 1" nie był nigdzie dostępny, pomimo, że druga i trzecia część od dawna hula po necie. Nie jest to jednak taki anonimowy utwór, gdyż każdy zainteresowany mógł domyśleć się czego może się spodziewać, ponieważ manifest zawierający streszczenie utworu opublikowaliście już w roku 2003. Wywołał on zresztą burzliwą dyskusję na forum Hip-Hop.pl.
Reprezentant Śmierci: Faktycznie, kawałek powstał na początku 2003 roku, a wszystko przedłużyło się trochę z mojej winy. Wersja wstępna trwała chyba ze 12 minut i nie dało rady zostawić tego w takiej formie. Trzeba więc było pójść na kompromis i skrócić troszkę zwrotki. Wszystko, co zmuszeni byliśmy wyciąć, wykorzystane zostanie w innych utworach. Kilka patentów wykorzystam na płycie Formacji Holocaust pt. "Historia Kar i Tortur", na której zresztą można będzie usłyszeć bity i zwrotki Radiotechnika, a także innych przedstawicieli GROGRA.

Podczas pracy nad płytą nie zabrakło jednak przykrych momentów. Konflikty wewnętrzne w Formacji doprowadziły do zawieszenia współpracy pomiędzy Wami (Reprezentantem Śmierci - Emsi Emsi). Tu i ówdzie pojawiły się nawet pogłoski o rozpadzie grupy. Czy tak musiało być i jak wygląda sytuacja obecnie?
Reprezentant Śmierci: Nie pierwszy raz pokłóciliśmy się i nie ostatni. Emsi Emsi jest indywidualistą nie uznającym jakichkolwiek kompromisów. Ja z kolei może czasem zbyt emocjonalnie podchodzę do niektórych spraw, toteż musieliśmy na kilka miesięcy od siebie odpocząć. Nie ma jednak złego, co by na dobre nie wyszło. Wyjaśniliśmy sobie wszystko i ruszyliśmy ze zdwojoną siłą. Prace nad drugą płytą FC trwają.
Maro: Oni tak czasem mają, jak dobre wino, muszą poleżakować z daleka od siebie aby potem wrócić z jeszcze lepszym duchem pracy.
Emsi Emsi: To nie tak, że nie uznaje kompromisów. Codziennie idę na kompromis i nie rozpierdalam komuś głowy. Odpuszczam. To już jest kompromis. Chodzi o to, że żeby się rozwijać trzeba umiejętnie to kontrolować. Stwarzać nieprzewidziane sytuacje, potrafić z nich wyjść z twarzą, a czasami z życiem. To rozwija, kształtuje osobowość i kreuje wizerunek. Nikt nie chce się zadawać z kretynem, który tylko przytakuje...przynajmniej nie Ja, kiciu...

Czemu nie ma klipów Formacji Cmentarz? Kilka kawałków z płyty w formie wizualnej znakomicie mogłoby ukazać grobowy klimat.
Reprezentant Śmierci: Ja to nie mam czasu myśleć o klipach. Tyle kawałków leży na warsztacie, a cały czas pisuję sobie nowe teksty, że chcę się skoncentrować na jednej rzeczy, a porządnie. Możliwe jednak, że pierwszym klipem powstałym w grogra.com będzie jeden z utworów z solówki Radiotechnika.
Maro: Tak, problemem jest wieczny brak czasu. Nic nie poradzę na to. Choć jeśli jest jakiś fascynat który chciałby nakręcić klip do jakiegoś naszego kawałka, zapraszamy. Narazie w projekcie jest teledysk do kawałka "Krzysiek" z długo nadchodzącej mojej solowej płyty.
Emsi Emsi: Teledysk? Z przyjemnością, tylko kiedy...ogólnie dobrze czuje się przed kamerą, nie Mam z tym problemów. Wprost przeciwnie. Największym problemem jest chyba to że nie ma się tym kto zająć. Na początku naszej muzycznej współpracy zajął się tym tematem Cała Szara i nagrał parę wstępnych ujęć i na tym się skończyło. Zabrakło mu, powiedzmy, cierpliwości, kiciu... Jak tam nasze Video Szara?

Skąd decyzja o tak małej ilości gości na płycie? Żadnych featuringów, żadnych podkładów innych producentów. Drugie płycie FC nadal możemy spodziewać się "hermetycznej izolacji".
Reprezentant Śmierci:
Przez lata minione współpracowaliśmy z licznymi artystami ze sceny grochowskiej, jednak nagrania firmowane emblematem Cmentarnej Bramy prowadziliśmy indywidualnie, ze względu na wyjątkową specyfikę naszego stylu. Oczywiście działaliśmy wspólnie i w porozumieniu z inną grochowską grupą undergroundową - Radiem G, której założycielem jest obecny w wywiadzie Radiotechnik. Postanowiliśmy jednak nie wykorzystywać na płycie materiału powstałego we współpracy z RG, gdyż możliwe jest, że w wolnej chwili Radiotechnik pomyśli nad limitowanym albumem i tego składu. Na płycie "W Obliczu Śmierci" mamy jednak nagrane gościnne skrecze w wykonaniu zaprzyjaźnionych grochowskich DJ-i znanych jako GRUBATECHNIKA. Mamy także wokal artystki Emilii ALMY w outro, co można odebrać jako moment przełomowy w naszej grupie i otwarcie na różnorodne możliwości wynikające ze współpracy z innymi artystami. Na drugiej płycie gości będzie więcej. Będzie kawałek powstały we współpracy z grającą Jazz Gangsterski grupą SWING THING, udział swój przy powstawaniu płyty mieć będzie także ds/sd-cd (jako producent oraz jako MC). Spodziewać się można także mistrzowskich zwrotek naszych ukochanych raperek, czyli Lady Bondage oraz Jusi, a także featuringi innych podziemnych artystów.
Emsi Emsi: Z nas trzech, to chyba Ja Jestem najbardziej sceptycznie nastawiony na współprace z obcymi ludźmi. Musi ktoś Mnie zainteresować jakimś pomysłem albo ciekawym wykonaniem, żebym zdecydował się na współprace. Inaczej było w projekcie Aleja100. Tam byłem pierwszą osobą nagrywającą pod nowe podkłady SD-CD. To one były podmiotem Mojego zainteresowania. Później dopiero były rejestrowane głosy innych wykonawców i nie miałem większego wpływu na to, co i jak później powstało. Nie Jestem za bardzo zadowolony z efektu końcowego, chociaż początki były obiecujące. Mimo tego bardzo dobrze wspominam współprace z wyżej wymienionym producentem. Niestety to już przeszłość. Z nim też nie potrafię dojść do porozumienia. To pewnie ze Mną jest coś nie tak, kiciu. Na pewno kiciu.
Maro: Zamysłem płyty była esencja Formacij Cmentarz. Ja też nie chętnie współpracowałem z innymi ludźmi. Teraz to się zmieniło, nauczyłem się "robić swoje" I być opowiedzialnym za to co sam tworzę. Nie oceniam zwrotek innych jeżeli występuję u kogoś w kawałku. Liczy się osoba z którą nagrywam, jeśli jest w pożądku, bory est z nią melanż, chętnie nagram kawałek. Oczywiście talent też się przydaje. Liczy się bit, temat utworu i będziecie czekać na moją zwrotkę. W drugiej płycie FC otwieramy się na nowe doświadczenia, będzie to znowu mix starego z nowym 50/50

Lady Bondage będzie w Zboczeńcu 2 i Zboczeńcu 3. Odważna kobieta.
Reprezentant Śmierci: Lady nie boi się poruszać takiej tematyki, a że wiedza jaką posiada na temat rozmaitych dewiacji jest bogata, należy to wykorzystać. Myślę, że na trzeciej części zboczka nie poprzestaniemy.
Emsi Emsi: Ani na czwartej. Kurde, zgłodniałem, kiciu... Dajcie zupy potem dupy...la la la
Maro: Lady Bondage już pokazała co potrafi parę lat tamu gdy w wieku 14 lat wpadła do mnie do studio upita szampanem I nagrała taki kawałek że do te pory byście się obsrali słuchając co to dziecko, już wtedy, miało w głowie. Ma talent, szlifuje w warsztacie resztę.

Czy na nowej płycie można się spodziewać także rewolucji pod względem brzmienia?

Reprezentant Śmierci: Na drugim albumie FC możemy spodziewać się zarówno efektów rewolucji, jak i ewolucji. No, ale tu Maro jest szpeniem od dźwięków, także może lepiej niech on udzieli info w tej sprawie.
Emsi Emsi: Tak. Dawaj Maro. Powiedz, w co ciekawego ostatnio uzbroiłeś FORT11 znany przez niektórych też jako Laboratorium Zła.
Maro: Na nadchodzącej płycie otwieramy się na nowych producentów jak I wyruszamy w podróż po muzyce eksperymentalnej. Będzie dużo nowego brzmienia, może inaczej, brudnego na nowo. W klimat FC wplatamy teraz dużo elektroniki wspartej na ciężkich bitach I grubym powłóczystym basie. Nie będzie lekko. Fani mogą odetchnąć z ulgą, znowu wjeżdżam z butami na łeb. Studio Fort11 z miesiąca na miesiąc rośnie w siłę I stwarza wspaniałe pole do psychoakustycznych manewrów.

Powstająca aktualnie płyta - "Nekropolia W Porze Nocnej"; wzbudza kontrowersje już na wiele miesięcy przed premierą, głównie za sprawą utworu "Ojcze Nasz", którego fragment tekstu opublikowany został na grogra.com w Święta Bożego Narodzenia.
Reprezentant Śmierci:
Zapewniam wszystkich, że nie będzie to jedyny utwór wzbudzający kontrowersje. Wracając do Ojcze Nasz, to naprawdę wielu ludzi przyznało nam racje, po zapoznaniu się z naszymi argumentami. Premiera utworu odbędzie się w Święta Zmartwychwstania Pańskiego w roku bieżącym. Jak tu wielbić imię boga, gdy jest nim skurwiały tyran...
Maro: Tyle samo słyszałem dobrych co I złych opinii na temat tego utworu. Byli ludzie którzy podczas tworzenia jego wychodzili na nerwowego papierosa, a byli też tacy co przytakiwali tym słowom I delikatnie się uśmiechali. Utwór jest bardzo prawdziwy I jest manifestem do ludzi stojących na pograniczu wiary. Dewoci nie zrozumieją, minister Żebro Adama by nas wsadził, na szczęście sam teraz stulił pysk bo był za bardzo hop do przodu.

Może kilka słów o pozostałych projektach w których uczestniczycie.

Reprezentant Śmierci: Radiotechnik pracuje nad solówką, ja działam w Formacji Holocaust, w Formacji Cement, w Formacji Śmierć, w Formacji Egzekutor... Najlepiej zaglądać na grogra.com. Tam na bieżąco informujemy o szczegółach naszej pracy.
Emsi Emsi: Jeżeli chodzi o projekty muzyczne to Aleja100 jeszcze, kiciu. Uczestniczę tez w pracach przy rozbudowie Laboratorium Pomiarowym Grogra, co sprawia Mi ogromną satysfakcje i powód do dumy. No i oczywiście prowadzę wykopy. Nigdy nie wiadomo, co się kryje pod ziemią, kiciu...
Maro: Tak a pracuę nad swoim materiałem. Prace nad przedstawieniem musiałem odłożyć, bo zabrakło mi czasu. Pracuę też nad jednym projektem zza granicy, jak wypali na pewno się dowiecie.

Plany koncertowe?

Reprezentant Śmierci: 22 lutego - koncert w klubie NO MERCY w Warszawie. Będzie ostro! Zapraszamy!
Emsi Emsi: Moje stanowisko w tej sprawie jest znane, kiciu. Zdecydowanie wole prace w studio.

Jakieś pozdrowienia na koniec?

Reprezentant Śmierci: Pozdrawiam wszystkie Formacje w których działam, wszystkich ludzi z którymi współpracuję, pozdrawiam kochaną Lady Bondage, najseksowniejszą polską raperkę.
Emsi Emsi: Pozdrawiam wszystkich z Organizacji Grogra.com i cale Zbrojne Skrzydło Jantar JSC, kiciu... Dziękuję wszystkim, którzy czynnie biorą udział w badaniach dźwiękowych i eksperymentach akustycznych w Laboratorium Zła, kiciu. ''(...) najlepsi jesteśmy my, nieżywi (...)''. Niech Zło Was Chroni...
Maro: Pozdrawiam okrzykiem "Zdrowaś zielona Maryjo!" imperatora Razzinga I jego oddziały krzyżowców z Polskim batalionem czerwonych mord na czele. Pozdrawiam również towarzystwo plewienia stonki ziemniaczanej I koło kolekcjonerów taboretów.

Dowiedz się więcej o: Formacja Cmentarz.


Informacje o artykule
Data dodania:2008-02-08
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
grogra, 23 lata
zespół

Ostatnie artykuły tego autora:
Wizyta w studio Fort11 - wywiad z Maro

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: Wewwevfvreb   Link do posta
19:50:34, 22-02-08
Horror hip-hop w polsce dopiero sie rozkręca ale i tak jest najciekawszą opcją wlaściwie jak w kinie wiadomo ludzie lubia być straszeni też patrz popularnosć piły

anonim
Autor: Wewwevfvreb   Link do posta
20:12:56, 22-02-08
te nagrania mulą wlaściwie z horrorcorem ala necro, gravediggazkryptick to maja mało wspólnego i to naniekorzyść

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-95-131-208.compute-1.amazonaws.com (3.95.131.208). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2019 ? kontakt ? redakcja ? reklama ? materiały promocyjne ? FAQ, pomoc i zasady ? Polityka Cookies ?