Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Rap to przede wszystkim ekspresja - wywiad z Rezpektz

Rap to przede wszystkim ekspresja - wywiad z Rezpektz

Autor: hankchinaski

Rezpektz to słubicka ekipa szeregi której zapełnia Expe oraz Kodi. Już jakiś czas temu wypuścili swój drugi po "Serce Miasta LP" album pt. "120 uderzeń na minutę". Mieliśmy okazję porozmawiać tuż po premierze płyty. Dowiedzcie się co oznacza tytuł materiału, gdzie można dostać ostatnie egzemplarze płyty oraz jak wyglądają plany chłopaków na przyszłość... Zapraszamy do lektury wywiadu!

"120 uderzeń na minutę" wyszło już jakiś czas temu. Powiedzcie na początek, z jakimi komentarzami spotkaliście się po jej wydaniu, jak ludzie odebrali ta płytę oraz czy jesteście zadowoleni z tego, jaką formę przybrała w fazie końcowej czy może chcielibyście dokonać jakiś poprawek w numerach, coś inaczej nawinąć?
Emrat:
Siema, ja jestem zadowolony z płyty i z tego, co zrobili chłopaki. Pokazali jak młodzi ludzie mogą nagrać fajny ziomalski album, bez spięć i w fajnej atmosferze. Wiadomo, że jak słuchasz czegoś i słuchasz to masz ochotę poprawić wiele rzeczy i takie tam, każdy chce żeby to było jak najlepsze i ja też tak chcę (śmiech). Powiem tak, szkoda, że Emer nie oddał aranżacji na czas, bo nagraliśmy pod jego bit kozaka i jak tylko będzie skończony to pewno gdzieś tam w sieci będzie można go posłuchać.
Kodi: Wiadomo, mamy ten progres. Co do opinii to było trochę propsów od kumatych ludzi, płyta pewnie nie podobała się wszystkim, ale wierze, że jesteśmy na dobrej drodze. Raczej nie patrzę na to tak, że chciałbym dokonywać jakieś zmiany w płycie, raczej staram się wyłapywać rzeczy, które są fajne i te, które są chujowe i wyciągać jakieś wnioski. Generalnie jestem zadowolony, chociaż wiem, że następna płyta będzie lepsza.
Expe: Komentarze są różne i skrajne, od bardziej na plus do bardziej na minus, dla niektórych jest przeciętne albo średnie, ale to każdego indywidualne podejście. Osobiście dostałem dużo propsów od lokalnych odbiorców. Kto kupił album, nie żałował wydania tych kilku złotych. Ja jestem zadowolony z formy wydania płyty, chociaż mogliśmy zrobić to w digipackach. Ja jeszcze na spokojnie nie przesłuchałem tej płyty, ponieważ znam ją na pamięć i od podszewki. Kiedyś spizgam sobie blanta i usiądę przy niej. Dziś mogę powiedzieć, że zmieniłem dużo w swoim sposobie nawijania, przekonacie się sami.

Płytę nazwaliście Rezpektz Feat. Emrat, który znalazł się na większości numerów na Waszej płycie. Chciałem zapytać czy nie łatwiej byłoby zwerbować Emrata jako nowego członka Waszego składu?
Emrat:
Pewnie, że łatwiej byłoby mnie zwerbować, tylko ja się tak łatwo nie dam (śmiech). Nie no ogólnie powiem tak, już w początkowej fazie nagrywania chłopaki nawinęli mi, że chcieliby ze mną coś zrobić na tą płytę i dopiero po czasie wyszło, że znalazłem się na kilku numerach. To ich album, Rezpektz to marka sama w sobie i ja wierze, że chłopaki dojdą naprawdę daleko. Jeżeli chodzi o mnie to po różnych miłych i mniej miłych zajściach przez te 7 lat, kiedy jestem na scenie nauczyłem się tego, że najlepiej pracuje mi się z Big Up Crew i to tak naprawdę jest moja jedyna i najbliższa sercu ekipa, która już niebawem będzie pobrzmiewać w waszych domach. Pozdro Karol i Wojti!
Kodi: Emrat jest Emrat, Rezpektz jest Rezpektz. Wiesz to tak trochę jak byś zapytał, czemu Snoopa nie ma w Dogg Pound. Po prostu tak ja jest, że nagraliśmy razem płytę i pewnie jeszcze nie jeden track nagramy razem, ale Rezpektz to Kodi i Expe.
Expe: Nigdy jakoś nie wyszliśmy z taką propozycją, po prostu dobrze się nam robi kawałki, dużo przebywamy razem na swoich oldschoolowych miejscówkach, gramy koncerty w takim składzie i dlatego Emrat jest jako stały uczestnik na naszej płycie.

Jak przebiegał sam proces tworzenia płyty, czyli gdzie ją realizowaliście oraz jak długo ta realizacja dokładnie trwała?
Expe:
Realizacja płyty trwała około roku. Ep Studio oczywiście, natomiast końcowy etap płyty powstawał już u mnie w domu: mixy masteringi i te takie tam zabiegi. Sam proces powstawania krążka na pewno na długo zostanie w mojej pamięci, bo była to niepowtarzalna atmosfera: kraty piwa, awarie prądu, 10 osób w studio, dużo zieleni, śmiech i przede wszystkim luz - takie elementy to jest dla mnie rap, a nie jakieś z dupy wczutki: "klimat jest zajebisty zawsze chcemy go robić".
Kodi: No właśnie.
Emrat:
Jak dla mnie Bomba! Miło było patrzeć jak Kodi i Expe rozwijają się z kawałka na kawałek, atmosfera jak dla mnie była zajebista. Litry wypitego piwa i zajebisty klimat u mojego ziomka Efjota, z którym można się zajebiście pośmiać i ponagrywać w naprawdę rodzinnej atmosferze. Pozdro EP Studio!

Wasz nowy materiał nosi tytuł "120 uderzeń na minutę". Powiedzcie, dlaczego tak nazwaliście swoją płytę, dlaczego np. 120 uderzeń a nie 150?
Emrat:
Rafał powiedz im....Expe: Jest to kontynuacja po naszej poprzedniej płycie, a mianowicie nasz drugi album pod szyldem Rezpektz zwał się "Serce Miasta", więc poszliśmy za ciosem i postanowiliśmy jakoś połączyć ten wątek - 120 uderzeń na minutę, jako przyspieszony rytm bicia serca, co składa się na pojęcia takie jak: kochamy to mocniej, większy wkład serca w to, co robimy, resztę niech dopowie Tomek...
Kodi: Dobre pytanie. Expe kiedyś rzucił 120 uderzeń, ja się zajarałem, że wiesz płyta podnosi tętno (śmiech) i tak zostało. Poza tym poprzednia płyta nazywała się "Serce Miasta", więc jest to w jakimś tam stopniu połączone. Następną nazwiemy... nie wiem kurwa "Wypierdalaj do Kardiologa"?

Którymś z kolei numerem na Waszej płycie jest kawałek "Zbrodnia Stulecia", w którym nawijacie o opcji, w której rap miałby być karany. Pamiętam kiedyś w Rap Pakamerze był program na temat cenzury klipów, kawałków, pojawiających się w mediach. Jak postrzegacie ten temat? Jak walczylibyście z cenzurą gdyby (odpukać) naprawdę weszła w codzienne życie?
Expe
: Rap to przede wszystkim ekspresja i nie powinno się cenzurować słów i emocji, które wykonawca chce Ci przekazać w danym momencie, pisałem o tym pracę maturalną i co nieco pamiętam z tego, wulgaryzmy coraz bardziej wchodzą w życie codzienne i zaczynamy się do nich przyzwyczajać. Walka z cenzurą? To jak walka z wiatrakami, mało wiem o tej branży, ale chyba trudno się przebić przez opcje typu wydawnictwo i telewizja czy jakieś tam krajowe rady radiofonii i telewizji. Chyba siła jest w Internecie i manifeście, który musimy nieść.
Kodi: Ja bym robił tak jak nawinęliśmy w tym kawałku. Hardcore dla idei, coś jak graffiti.
Emrat:
Jak każdy raper lubię sobie pogadać, dlatego nie widzę sensu żebym gadał coś do moich słuchaczy (czytaj moich ziomków) w jakiś ograniczony i zaszufladkowany sposób. Ja gadam po swojemu i koniec! Cenzura nie ma prawa bytu, jak przeklinam to przeklinam we właściwym miejscu, ale kolegą po fachu polecałbym, aby dbali o Nasz piękny Polski język i używali raczej tych ciekawszych słów a nie tylko te oklepane. Najlepszą bronią przeciwko cenzurze jest jej brak, bo czym była by nasza muzyka i nasze gadanie bez wolności słowa?

Rozmawiając z Wami podczas przedmiarowego wywiadu, mówiliście, że macie w planach nakręcić klip, że macie już scenariusz itd. Powiedzcie, co z tym klipem, macie nakręcone już jakieś ujęcia?
Kodi:
(śmiech) Znowu trafne pytanie. Nie mamy nic nakręconego, ale plan dalej jest i będziemy się starać, żeby cos zrobić w tym kierunku.
Expe:
Pomysł dalej jest, ale przez różne zawiłości, takie jak brak wolnych terminów, matury czy studia, nie mogliśmy tego zrealizować. Myślę, że przy odrobinie szczęścia uda się zrobić to w całości, a jeśli nie zrobimy coś sami, żeby się sprawdzić.

Nagraliście kawałek "Progres", który jak sama nazwa wskazuje mówi o tym, że poczyniliście duże postępy. W związku z tym chciałem zapytać czy macie jakieś rady dla młodych kotów, którzy dopiero zaczynają swoją zajawke z rapem, co jest najważniejsze, by poczynić ten tytułowy progres?
Expe:
Mimo, że stłukła mi dwudziestka to dalej czuje się młodym kotem. Progres to każda minuta za minutą, w której wkładasz serce w to, co robisz i umacniasz się w tym przekonaniu. Jeśli czujesz, że to, co robisz jest, zajebiste to trzymaj się tego, prawdy dowiesz się na forum i pamiętaj głowa w górę. Rób swoje, reprezentuj siebie i Swoich ludzi. Pokaż słuchaczom kawałek swojego świata.
Kodi: Ja raczej nie czuje się jak jakiś mentor, tym bardziej, że sam jestem, jak to nazwałeś młodym kotem. Robić jak najwięcej z zajawką. Nie w stylu, że zróbmy "tak", bo ktoś tak zrobił, a nie róbmy "tak", bo ktoś tak nie zrobił. Trzeba realizować swoje filmy i robić to, co nam przyniesie głowa.
Emrat:
Ja mam taka jedna radę, nic odkrywczego i oryginalnego, ale myślę, że najważniejsze w rapie jest to by być sobą, żeby nie ulęgać stereotypom i samemu próbować dojść do stylu, do takiego stylu, który będzie rozpoznawał każdy młody kot, któremu przyjdzie zmagać się na naszej krajowej scenie. Aha, jeszcze jedno, najważniejsze to mieć dystans do siebie i do wszystkich opinii wypisywanych gdzieś tam po forach internetowych, - bo to my panowie tworzymy historie!

Emrat jesteś w trakcie realizacji swojego solowego materiału. Rozmawiając z Tobą już jakiś czas temu mówiłeś, że niebawem wchodzisz do EP Studio. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy?
Emrat:
Jeżeli chodzi o moją solową płytę to mam swój indywidualny tryb pracy i wszystko zaplanowane w głowie. Właśnie teraz siedzimy z Rafałem i aranżujemy bity. Parę dni temu obroniłem się i uzyskałem wyższe wykształcenie, dlatego musiałem się świadomie oderwać na pewien czas od muzyki, ale mam popisane prawie wszystkie kawałki, podgadywane wszystkie opcje i możecie być pewni, że zaraz po wakacjach posłuchacie tego albumu. Ale w zamian szykujemy niespodziankę z chłopakami i zaczęliśmy pełna parą nagrywać drugą płytę Big Up Crew. Będzie na pewno przed moją solówką, mamy już zarejestrowane pierwsze kawałki i cały czas idzie to do przodu. Czekajcie na nowe produkcje ze Słubic!

Nowy materiał został wydany w pudełku wraz okładką... Czy jest jeszcze możliwość nabycia płyty, z tego, co wiem jest to nakład limitowany ile jeszcze sztuk zostało, jak się z Wami skontaktować w tej sprawie oraz jaka jest jego cena?
Expe:
Zostało jeszcze pięć płyt, więc chętnych odsyłam na nasz e-mail rezpektz@poczta.fm , koszt płyty wynosi 13 zł plus 5 wysyłka, więc parę piw mniej i masz zajebisty album z okładką.
Kodi:
No, a najważniejsze jest to, że się zwrócił hajs, który zainwestowaliśmy w wydanie tego na CD. Powiem Ci, że jak ktoś kupuje Twoją płytę, to jest to zajebiście przyjemne, że wydaje hajs, na to co Ty zrobiłeś. Płyty poszły prawie wszystkie, więc jakieś tam zainteresowanie jest i widać, że część ludzi docenia naszą prace.

Jak wygląda opcja koncertowa po wydaniu płyty? Dostajecie jakieś propozycje grania koncertów? Powiedzcie, co i jak w tej sprawie...
Expe:
Pojawiły się dwie wstępne propozycje, które wymagają jakiś ustaleń, mam nadzieję, że wszystko dojdzie do skutku. Czekamy na ciekawe propozycje. Ciągle w planach mamy zorganizowanie lokalnej imprezy, ale jakoś nie możemy się do tego zabrać. Pozdrawiam Wiktora.
Emrat: Po wydaniu płyty zagraliśmy parę koncertów, a dokładnie dwa, czy trzy (śmiech). Wiadomo, jakie są realia w Polsce i naprawdę ciężko jest o dobry koncert. Ja wiem jedno, mamy ogromny potencjał i poszanowanie dla uszu słuchaczy i jeżeli macie dobry klub i trochę siana dla nas na zwroty i szame to podbijajcie, nie pożałujecie.

Pytanie standardowe, czyli jakie plany na przyszłość, co dalej po wydaniu "120 uderzeń na minutę"?
Expe:
Mam zamiar wypocząć i zebrać siły na dalsze działania. W planach mam dokończenie drugiej sagi Big Up Crew, płytę z Tomkiem, no i w końcu chcę się zabrać za swój album producencki, ale to daleki wybieg w przyszłość. Moje bity poszły na całą Polskę, teraz czekam na wokale, więc na pewno gdzieś będzie słychać moje brzmienia.
Emrat: Planów jest wiele, ale wiem, że w szczególności chodzi o te plany muzyczne. A o moich planach muzycznych pisałem już wyżej (śmiech). Na pewno będzie mnie można usłyszeć na kilku nielegalach, bo jak każdy raper jestem snobem i chcę żeby powiększała się na mojej półce ilość zajebistych nielegali.
Kodi: Smołk łid ewridej.

Dzięki za rozmowę! Chcecie coś dodać na koniec, przekazać coś czytelnikom wywiadu?
Expe:
Chciałem podziękować przede wszystkim ludziom, którzy kupili nasz materiał, którzy poświęcili cenną godzinę, by przesłuchać ten krążek, wiem płacicie rachunki za Internet, więc też wam dziękuje, że macie to na dysku. Dziex za wszelką pomoc, otwórz okładkę, 120UNM i przeczytaj, dalej aktualne. I love music, no matter what the style! jak mawia DJ Wich, Elo! Pozdrawiam Bombkę!
Emrat: Słuchacze nie spinajcie się i postarajcie się o więcej luzu i wyrozumiałości! Polacy to zajebisty naród i powinniśmy się wspierać, a nie dzielić. Pozdrawiam moich wszystkich ziomów, z którymi spędzam dużo czasu przy lolkach i piwie! Czekajcie na moje nowe nagrania i miejcie przez cały czas otwartą głowę! Elooooo!
Kodi: Dziękuję tym, co kupili płytę. Pozdro!Informacje o artykule
Data dodania:2008-09-10
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.50 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
hankchinaski   rap graffiti breakdancehankchinaski

Ostatnie artykuły tego autora:
Muzyka w podwórkowym stylu - SSDI
Miejski Styl Bycia - wywiad z Temate/Henson
Jeśli pragniesz Hip-Hopu Twoim antidotum jest The Jonesz
Samotność, Wolność, Pasja - wywiad z Racą, Stoną i DJ Ike'em
Ważne, żeby to czuć i grać z serca! - wywiad z Pietz'em

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: ddddddddddddd333   Link do posta
15:58:34, 10-09-08
KTO TO DO CHUJA JEST?:(

anonim
Autor: vcbcvbcv   Link do posta
16:01:10, 10-09-08
jaram sie wami

anonim
Autor: legendarny   Link do posta
16:16:55, 10-09-08
jak Ty sie kurwa pytasz kto to jest respektz to ja sie pytam skad Ty sie tutaj kurwa wzieles ha:p respekt dla respektz.nara!!jaram sie wami chlopy

100 %
Autor: 100 %   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:28:08, 10-09-08
znam ich dawno spoko ziomy są

anonim
Autor: .apropo   Link do posta
16:31:50, 10-09-08
dobra ta 2 fota;)

pawlaczyna1
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:51:07, 10-09-08
znam ich moje miasto moje osiedle.


propsy

anonim
Autor: erelka   Link do posta
16:54:23, 10-09-08
oczywiście w koszulce PLNY :(

anonim
Autor: OlUucha ; ]   Link do posta
16:58:05, 10-09-08
nOo chŁopaki wymiatają ;)) .. Lubie i słucham, bo to dobra muza; D .. pozdrOo dla WAS ; ))

Smerf Przepraszacz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:21:13, 10-09-08
sorry, ale koszulka PLNY zajebista, w końcu kończy się okres jechania na tedzika i już nie wstyd chodzić w ubraniach szytych z logiem WJ i PLNY..on po prostu był pierwszy, który zaczął zarabiać poważny hajs na rapie (może poza liroyem)..a prawilniacy którzy się ze mną nie zgodza niech przesłuchają kawałek płomienia na decksie "jak chcesz oldschoolu to słuchaj starych płyt" po prostu takie czasy..
dla mnie Tede zawsze był zajebisty (jako raper, nie koniecznie jako wzór do naśladowania) i props że ktoś z podziemia nie boi się chodzić w jego ciuchach

anonim
Autor: Wielka_Pustka   Link do posta
17:40:27, 10-09-08
"jak chcesz oldschoolu to słuchaj starych płyt" po prostu takie czasy..

zamiast starych plyt mozna zamowic NOWA PLYTE MOLESTY kto ukarze sie 18.09 na fonografika.pl
i bedzie sie mialo 100% oldschool.

A co do Tede to wole sobie posluchac kogos komu bit nieprzyglusza glosu.

anonim
Autor: słodziaszkoł   Link do posta
17:59:32, 10-09-08
hehe smołk łid ewridej, plany kordasa na przyszłość:) Kiedy idziemy na bonio?? Pozdro. Robimy fejm na hh.pl

anonim
Autor: BoDko   Link do posta
18:00:09, 10-09-08
Zajebisci kolesie !! Płytka tez dobra chociaz jej nie kupilem a żałuje to podziwiam to co robią :) Oby do przodu:):)

anonim
Autor: rezpektz crew fan   Link do posta
18:05:36, 10-09-08
120 UNM to jeden z najlepszych nielegali w całym podziemiu. Świetne bity, Emrat wiadomo klasa, chłopaki też bardzo dobrze. Słucham tej płyty juz mniej, ale był czas kiedy jej słuchałem pare razy dziennie. Na last.fm mam Rezpektz w pierwszej trójce. Propsy z mazowsza.

anonim
Autor: frania   Link do posta
19:16:06, 10-09-08
ale lamusy hehyehe

DORKI aka Dorian !
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:01:53, 10-09-08
Dobra płyta chłopaki! Propsy!

anonim
Autor: Patej   Link do posta
21:07:06, 10-09-08
dobre klimaty, nawet dziś zdarza mi się wkładać płyte do odtwarzacza ;>

wielkie propsy z Gorzowa!
Fokussmok
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:34:02, 10-09-08
propsy chlopaki ale ciuchy z plny sa chujowe, MORO lepsze pozdro

anonim
Autor: dzolobolo   Link do posta
22:03:35, 10-09-08

anonim
Autor: ziemniaczkołłłł   Link do posta
00:00:50, 11-09-08
Moje człowieczki! Płyta zajebista ;d. Do zobaczenia na dzielni! ;p
5 !

anonim
Autor: Ernie   Link do posta
03:07:57, 11-09-08
Spoko wywiad.

Jednak Polak to Polak - jak sie nie przypierdoli do muzyki bo nie ma do czego, to zaraz dojebie sie o koszulke... uwielbiam mentalnosc naszego narodu

OneShot
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
06:54:59, 11-09-08
wypierdalac z tym gownem :(

anonim
Autor: mikj   Link do posta
11:56:12, 11-09-08
szkoda ze sie nazywaja tak jak firma molesty-respekthehe

anonim
Autor: kejsar   Link do posta
16:54:18, 12-09-08
ty kurwa baranie nie widzisz roznice miedzy rezpektz a respekt? I nie pierdolcie bo tacy goscie jak oni beda tworzyc przyszlosc rapu w tym kraju

anonim
Autor: Zuken   Link do posta
13:27:28, 13-09-08
Polecam naprawde Ta Ekipe... Chlopaki Tworza zajebista muze... JAK CHUJ...


anonim
Autor: mexiu   Link do posta
08:43:22, 15-09-08
spoko są

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 5 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-232-188-89.compute-1.amazonaws.com (18.232.188.89). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.