Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Wywiad z b-boy'em Cetowym

Wywiad z b-boy'em Cetowym

Autor: plej

Zapraszamy do lektury wywiadu z bboyem Cetowym (Agencja Sick Step/Polskee Flavour/Zulu Kingz). A w nim przede wszystkim dowiecie się wielu ciekawych rzeczy o zbliżających się historycznych zawodach na polskiej scenie b-boy'ingu - Freestyle Session Europe, a także m.in. o planach Agencji Sick Step w bieżącym roku, czy o Zulu Kingz i Polskee Flavour. Miłej lektury.

Od ostatniego wywiadu z Tobą na tym portalu minęło wiele czasu, prawie dwa lata. Jak w tym okresie zmieniło się Twoje żyań

Właśnie... Jak postrzegasz polską scenę bboyingu w zestawieniu z resztą Europy? W rozmowie z zagranicznymi tancerzami często słyszę wielkie pochwały i nawet słowa zazdrości odnoszące się do polskiej sceny.
Cetowym: Nie no, z tą zazdrością to nie przesadzaj. Myślę, że jeśli chodzi o świadomość tego, co robimy jesteśmy na samym czubie Europy, a jeśli chodzi o umiejętności i wygrywanie turniejów to obok Rosji, Ukrainy, Skandynawii i Holandii. Jesteśmy tymi, którzy jak wpadają to zawsze coś się dzieje. Tyle jeśli chodzi o krajowe sceny. Ale warto też wspomnieć o wielu innych utalentowanych b-boyach, którzy niestety nie mają takiego wsparcia w swoich krajach jak Mouse z UK, Fuego z Bułgarii, czy ekipa Def Dogz we Francji. Wiesz na to można wszystko różnie spojrzeć, mówiąc o spojrzeniu przez pryzmat Europy jako kontynentu, bo np. uważam, że Rosjanie są od nas lepsi umiejętnościami, ale nie uważam żeby mieli lepsze lokalne sceny, czy jamy i turnieje, którymi obecnie po prostu wymiatamy i to nie tylko na skalę europejską. Zresztą nie ważne to kto jest lepszy, kto gorszy, bo od razu rodzą się podziały. W 2009 r. jest wszędzie dobrze - jak się potrafisz dobrze bawić - haha.

Wspominasz o naszych lokalnych scenach. Ponownie zamieszkałeś w swoim rodzinnym mieście Gdańsku. Jak postrzegasz swoją lokalną trójmiejską scenę?
Cetowym: Kiedyś czułem się tutaj tysiąc razy lepiej. Może dlatego, że byłem młody i nie miałem skrupułów, nie myślałem tyle. Ale zdecydowanie lepiej się bawiłem na jamach, imprezach, treningach, gdziekolwiek gdzie był hip hop. Teraz jest inaczej. Nie ma już takich klubów jak kiedyś - brakuje mi dobrego hip-hopu. Czasami coś się dzieje, ale nie są to częste akcje. Jaram się, że widzę kilka osób, które chcą kontynuować to, co zaczęło parę osób dawno temu i co ważniejsze chcą to robić w lepszym stylu, z lepszym smakiem i dystansem. Tu pozdrawiam młodą ekipę Young Flava i ich starszych ziomków Prezydentów. No i to jest na tyle, jeśli mówimy o poważnym podejściu do tematu, prawdziwym zaangażowaniu dla tej kultury. Nie ma opcji żebym nie powiedział o malarzach, bo wielu z nich, szczególnie tych starszych jak EWC, USH, FMS, wciąż działa, nie powiem że za to szacunek dla nich, bo ich obrażę, o to chodzi. Po za tym słyszałem, że ekipa z EWC otworzyła swój sklep przy studiu tańca Smoot Moves na gdyńskim Orłowie, niedługo się wybiorę. Podoba mi się to, ale jak widzę lokalnych dj'i grających 50 centa w jednym klubie przez 10 lat, którzy myślą, że pana boga za nogi złapali to mnie szlag trafia czasem.

Ok. Przejdźmy do pytania na które na pewno czekało wiele osób. Czy mógłbyś opowiedzieć coś o przygotowaniach do Freestyle Session Europe? Jak to się stało, iż to akurat Polska dostąpi zaszczytu organizacji tej legendarnej imprezy? Czy mógłbyś czytelnikom uchylić rąbka tajemnicy, i zdradzić co nas czeka w maju w Katowicach?
Cetowym: Po kolei. Może najpierw o tym jak to się stało, bo to chyba najważniejszy element dzięki, któremu mogę w ogóle tą imprezę zorganizować. Już rok temu próbowałem podjąć rozmowy z Cros1 na ten temat, ale niestety napotkałem się na brak odzewu. Dopiero po tym jak podjąłem kontakt z Paulskeem, odpowiedzialnym za Mighty4 i przekonałem go do organizacji jego imprezy u nas w Polsce, powstał temat Freestyle Session. Dodam, że jeszcze przed Mighty4, kiedy trwały negocjacje nad organizacją tej imprezy w Gdyni - zaprosiłem do Polski Bionic Man z MGF, który sędziował moje zawody w Warszawie. Pamiętam, że bardzo mnie badał, starał się dowiedzieć o mnie jak najwięcej o moim stylu pracy itd., żeby zdać raport Paulskeemu jak wróci do LA. Wrócił, po dwóch dniach skontaktowali się ze mną ludzie od Mighty4 i od razu zażądali, by robić u nas imprezę haha. Zrobiliśmy Mighty4 w Gdyni wraz z Agencją PLEJ, zebraliśmy dobre recenzję i to otworzyło mi drogę do rozmów nad Freestyle Session. Po pół roku rozmów wspólnie z Cros1 ustaliliśmy, że imprezę robimy i to edycję europejską właśnie w Polsce! Przez wiele miesięcy szukałem na tą imprezę pieniędzy, bo to przecież ogromny budżet. Kiedy praktycznie zwątpiłem i skupiłem się na innych projektach, zadzwonił Łukasz Ostaszewski z PLEJ'a z propozycją podjęcia współpracy przy jednym z moich dużych projektów, powiedziałem o Freestyle Session Europe - chociaż z początku i tak brakowało nam pieniędzy, udało nam się zebrać odpowiednie środki i to się wydarzy na prawdę, tutaj w Polsce haha!

W tym samym terminie odbywają się europejskie eliminację Evolution, czy nie obawiasz się, iż "nasza" impreza jakościowo ucierpi na tym?
Cetowym: Niestety to prawda, ale nie mam na to wpływu. Terminu nie mogę zmienić, chociaż chłopaki info o Evolution wypuścili kilka dni przed nami. Jeśli chodzi o jakość to absolutnie się nie obawiam, bo nasza impreza wygląda dużo, dużo lepiej. Przede wszystkim widać kto to robi, bo o tym świadczą zaproszeni artyści, którzy w Niemczech są po prostu słabi i nie wzbudzający większych emocji w przeciwieństwie do Freestyle Session Europe....Zaprosiłem Machine z Rock Force Crew, który przez 4 lata nie przegrał chyba żadnej poważnej walki na dużej imprezie, a jeśli przegrywał to byli za to odpowiedzialni słabi sędziowie. Mam trzech kozackich dj - Przeplaha, Woo-D ze Słowenii i Screama z Ukrainy, którzy są świeżsi niż poranne bułki z piekarni. Na mikrofonie po raz kolejny Ness4, który wymiata. Jeśli chodzi o ekipy, które przyjadą do Katowic to wystarczy wymienić Top9 - Rosyjską ekipę - najlepszą w europie i jedną z lepszych świecie, robiących ostatnio furorę Ruffneck Attack z Ukrainy albo ich rodaków East Side B-boys, czy naszych ludzi z Funky Masons i....to chyba wystarczy? Dodając do tego największą wygraną w historii naszej sceny otrzymamy najlepsze bitwy ekip jakie kiedykolwiek odbyły się w Polsce!

FSE ma odbyć się w jednym z największych centrów handlowych w Polsce "Silesia City Center". Jak wyobrażasz sobie przebieg głównego eventu, jeśli zauważymy że wstęp jest na niego darmowy? Czy nie będzie za dużego zamieszania?
Cetowym: To prawda, wszystko dziać będzie się na terenie Silesia City Center. Ale o wszystko zadbaliśmy. Na dużym placu przed centrum stanie namiot w którym znajdzie się scena główna, trybuny, sklep dla b-boys i b-girls oraz backstage dla startujących. Tuż obok, ale na terenie samego centrum w miejscu tzw. Placu Śląskiego zostanie zaaranżowany Freestyle Session Jam. Wielkie koło z matą, z zajebistymi dj'ami będzie grało calutki dzień. Dodatkowo wokół miejsca imprezy kilka punktów gastronomicznych, szatnie i toalety oraz wiele innych udogodnień.

Ok, a jak wyglądają Twoje plany organizacyjne na najbliższy rok oprócz organizacji FSE? Czy ponownie możemy się spodziewać wielu konkretnych eventów jak w ostatnim roku, czy dodatkowo zaskoczysz polską scenę innowacyjnym projektem, czymś czego w Polsce jeszcze nie było?
Cetowym: Ziom, jak zawsze sam wiesz, robię tyle rzeczy ile da się zrobić w dobrym stylu i na tym koniec. W tym roku mały jam w Pruszczu Gdańskim, później Mighty4 East Europe w Gdynii, następnie Circle Prinz Poland 2009, no i z tych "innowacyjnych" haha - The Octogon Poland po raz kolejny w Białymstoku, a dzień później Over The Top 4, czyli razem z Blachą szykujemy dla naszej sceny kolejną dawkę walk 1na1 z gośćmi z całego świata. Pomiędzy tym wiele innych też konkretnych, ale już nie z takim rozmachem akcji.

Rozumiem.... Wiele osób pewnie by zapytało czemu bboy'a Cetowego co raz rzadziej możemy zobaczyć startującego szczególnie na polskich zawodach, czym jest to spowodowane? Czy to znaczy, że powoli wycofujesz się z czynnego uczestnictwa i cały czas i energię poświęcasz sprawom organizacyjnym?
Cetowym: Dużo osób mnie o to pyta, ale się im nie dziwię, bo przez kilka lat nie opuszczałem żadnej, nawet najmniejszej imprezy - teraz po prostu nie mam na to tyle czasu i energii. Po za tym nie, że mi się contesty znudziły, ale denerwuje mnie to całe ciśnienie na wygrywanie, bo uważam, że gubimy się gdzieś w tym wszystkim i nie do końca mi to pasuje. Wolę pojechać na imprezę, gdzie spędzę ją cały dzień w kołach i mało kto będzie wiedział, że tam byłem. Chyba doceniłem to jak ważny jest dla mnie bboying, ta kultura. Jak bardzo ma to wpływ na moje życie i trochę te swoje turniejowe zapędy ostudziłem haha. Z drugiej strony to prawda, sprawy organizacyjne zajmują sporą część mojego życia i niestety w tym okresie, gdzie organizuje się tak duże jamy pozostać na takim samym dobrym poziomie na parkiecie jest bardzo ciężko. W sumie ostatnio trochę podróżowałem, brałem udział w turniejach, i czułem się na nich bardzo dobrze. Szczególnie w Rydze, chociaż tam przegraliśmy w drugiej rundzie haha.

Czyli ucinamy wszelkie spekulacje o Twoim wycofaniu się z tańca, i będziesz machał przynajmniej tak długo jak Alien Ness czy Ken Swift? ;)
Cetowym: Ktoś coś takiego na prawdę powiedział? Eis'em nie jestem. Nie rzucę tego wszystkiego bo za bardzo jestem tym zajarany. Szkoda tylko, że w zimę czasami nie ma złotówki przychodu, ale w sezonie umówmy się, że odpracowuję haha. Poważnie mówiąc, nigdy o tym nie myślałem i nie sądzę, żebym pomyślał. Postawiłem pieczątkę na czole tej kultury wiele lat temu i ona nigdy już z tego czoła nie zejdzie. Nie w moim stylu zwalniać tempo, więc co bym nie robił, zawsze będę starał się rozwijać swoje życie, bo tego nauczył mnie i wciąż uczy hip hop. Powiem więcej, mieszkam z powrotem na swojej dzielnicy. Chcę tutaj zamieszkać już na stałe, szukam mieszkania. Chcę się tutaj rozwijać, działać na konto tego, co mnie wychowało. Czuję, że jestem na dobrej drodze.

Przejdźmy do spraw Twojej polskiej ekipy/projektu Polskee Flavour. Większość b-boys uczestniczących w nim odnosi duże sukcesy z Funky Masons, czy można mówić, iż szczególnie na zawodach zagranicznych Funky Masons przejęło schedę po Polskee Flavour?
Cetowym: Projekt Polskee Flavour tak na prawdę więcej zdziałał za nim własne, miejskie ekipy chłopaków jak Funky Masons, czy Kingz of Warsaw zaczęły odnosić prawdziwe sukcesy. Nie dziwię się więc, że chłopaki starają się zdobyć dobre imię i szacunek dla swoich rodzimych ekip niż dla projektu jakim jest Polskee Flavour. Nazwa ta spełniła już swoje zadanie. Zagranicą wie o nas każdy, kto choć trochę interesuje się breakiem. Nie mówię nawet o tym konkretnym projekcie, ale o polskim stylu, który w dużej mierze dzięki temu projektowi stał się rozpoznawalny za granicą. To był nasz cel od samego początku, który jednak osiągnęliśmy nadspodziewanie szybko i naturalnie większość z nas skupiła się później na pracy we własnych ekipach. Wciąż jednak dużo podróżujemy, ostatnio z Klejem wpadliśmy do Belgii gdzie 2on2 zdobyliśmy 2 miejsce. Wciąż wokół tego projektu dzieje się dużo i dziać będzie.

I na koniec jeśli mówimy już o składach....W ostatnim czasie w elitarnej ekipie Zulu Kingz do której należysz, doszło do pewnych zmian. Skład opuścił bboy Machine, a przyjęto kilku kotów za naszej wschodniej granicy. Czy mógłbyś w kilku słowach przybliżyć obecną sytuację ZK i czy możemy się spodziewać się także waszego udziału na Freestyle Session Europe?
Cetowym: Słyszałem o odejściu Machine, który ponoć sam zrezygnował po wielu upomnieniach ze strony prezydenta ekipy, że nie może robić się z Killafornią na zawodach, bo to jeden z największych konkurentów Zulu Kingz w USA. Pomijając fakt, że Machine'owi bliżej do Killafornii niż do Zulusów, bo przecież on mieszka w Kalifornii, a większość członków tej ekipy to jego ziomki. No ale musiał odejść, nie było wyjścia. W Belgii na zawodach dowiedziałem się, że przyjęto kilku członków Top9 do Zulusów, których już przymierzano do nas ze dwa lata temu. Zostali oni przyjęci w podobny sposób do mnie, czyli bez oficjalnej potyczki z członkami Zulu Kingz chociaż takie niejednokrotnie odbyli, tak samo jak i ja.... Jeśli chodzi o udział Zulusów w Freestyle Session to niestety na ten temat nie mogę powiedzieć ani słowa.

Pozdrowienia ?
Cetowym: Pozdrawiam moją byłą dziewczynę, która przeżywa teraz bardzo ciężkie chwile w związku z wypadkiem swojego brata. Życzę Ci Aniu dużo siły i wiary, w to że wszystko się będzie musiało ułożyć, w dodatku ułożyć tak jak sobie to zaplanujesz! Po za tym pozdrawiam ziomeczków z Polskee Flavour, ludzi wspierających mnie przy Sick Step Agencji, Jabbe i Mike Czajke, moją siostrę Olę i wszystkich z którymi ostatnio dobrze się bawię. Jo

Rozmawiał: FliperInformacje o artykule
Data dodania:2009-05-07
Dział / Kategoria: taniec / wywiad
Średnia ocena:5.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
plej, 33 lata
mężczyzna, Warszawa

CHRZANEK PR0ST0
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
08:47:50, 08-05-09
TO JUZ NIE TE WYWIADY CO ZA CZASÓW WFD ALE TROCHE PROPSUJE ZA CHĘCI NIE WIEM NAWET

Bless Ya!
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:57:09, 08-05-09
TO JUZ NIE TE KOMENTARZE CHRZANKA CO NIEGDYŚ ALE TROCHE PROPSUJE CHOCIAŻ NIKOGO NIE ŚMIESZĄ

SSIJ DZIWKO!

NAJLEPSZY KLASYK DOBRY RAPOWY JESTEM
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:52:26, 08-05-09

ZNAM TEGO TYPA JUŻ DAWNO


NECRO CHODZ NA HOTEL
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:00:41, 08-05-09

CHODŹ NA HOTEL


daroziomnewdebiec
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:08:03, 09-05-09
odsiebie.com(...)63067

prosze caly album Eminema Relapse

Tylko na moim Odsiebie ;D

szuwarek17
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
08:58:21, 10-05-09

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-232-188-89.compute-1.amazonaws.com (18.232.188.89). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.