Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: Comeout-Label

Siemasz, przejdę od razu do tematu twojej płyty "Osiem kroków dalej" nie myślałeś żeby nagrać jeszcze parę kawałków i zrobić z tego LP ?
Enson: Ta płyta jest zbiorem starych tekstów, pomysłów, które moim zdaniem nie były na tyle dobre, żeby znaleźć się na właściwej płycie (nad którą już powoli pracuje) i numerów napisanych zupełnie spontanicznie. Kawałek z Roką był nagrany już w ubiegłym roku. Został dograny tylko refren i Roka jeszcze raz nawinął swoją zwrotkę. Moja s 

Cały materiał został nagrany na domowym sprzęcie jest to pierwsza płyta dlatego tez postanowiłeś nagrać ja w domowym studio?
Enson: Ogólnie to jest moja szósta płyta, w tym trzy projekty freestylowe. Wszystko zawsze było nagrywane w domowych warunkach. "Osiem kroków dalej" było zgrywane na najlepszym sprzęcie (biorąc pod uwagę moje wszystkie projekty), cały materiał jest nagrany na mikrofonie pojemnościowym, dokładnie MXL + Soundcraft + przyzwoita karta dźwiękowa. Do tej pory wszystkie kawałki nagrywałem gdzieś u kolegów na mikrofonie dynamicznym. To jest pierwszy projekt zrobiony w całości w moim własnym "studio". Poza tym w moim mieście nie ma chyba w pełni profesjonalnego miejsca do nagrań. W takiej sytuacji jestem zmuszony dalej rozwijać swoje studio.

W komentarzach płyty na portalach można wyczytać ze w kawałku "To nie oni" zaczepiasz Mes'a, zgadza się ?
Enson: Nie, nie zaczepiam Mesa, Mes jest zresztą jednym z nielicznych raperów, którego twórczości nie mam chyba nic do zarzucenia. Te dwa wersy, o których mówisz to forma nawiązania. Adresuje je do ludzi spisujących z Internetu złote myśli, aforyzmy, nawijających to w każdym numerze i liczących na to, że jeden z drugim powiedzą: "wow, jak on to wymyślił, ale on mądry". Takich ludzi jest bardzo dużo, w moim środowisku również, nieświadomie z takimi ludźmi nagrywałem kawałki, czego dziś się wstydzę. To nic innego jak forma oszustwa, kradzieży i zabijania kreatywnego myślenia. No, ale niektórzy ludzie po prostu nie są w stanie nic wymyślić.

Płyta nosi nazwę "Osiem kroków dalej" czyli osiem kroków w stronę twojego lp ?
Enson: "Te osiem kroków dalej to osiem kroków bliżej". To na pewno obranie kierunku w jakim idzie moja twórczość. Zreszta to widać, płyta zaczyna się od luźnego numeru, a kończy na ciężkim kawałku "Kain i Abel". To miało być w miarę płynne przejście z klimatów rapowych do klimatów bardziej osobistych. Chociaż dla mnie kawałki takie jak "To nie oni" czy "Nie nagram na ciebie dissu" to bardzo osobiste rzeczy. Zdaję sobie jednak sprawę, że niewielu zna rap, z którym ja się stykam bezpośrednio i dla takich ludzi kawałek "To nie oni" to tylko zabawa słowem, zlepek panczlajnów. Nie do końca tak jest.

Twoja płyta "Osiem kroków dalej" ukazała się niedawno i to w formie zupełnie za darmo, ale stwierdziłeś ze wypuścisz tez w formie fizycznej, czyli jesteś zadowolony z zainteresowania płyta?
Enson: Jestem ogólnie zadowolony z odbioru płyty. Recenzje są bardzo dobre jak na tak spontaniczny materiał. Płytę pobrało z Internetu grubo ponad 5000 osób, więc myślę, że to ładny wynik. Sporo słuchaczy przekonało się do mnie po tej płycie. To na pewno udana zapowiedź oficjalnego projektu. Wersja fizyczna na razie istnieje tylko w planach. Informacje pojawią się pewnie dopiero pod koniec wakacji. Wersja namacalna na 90% będzie, więc tak jak mówię - pozostaje czekać na informacje.

Odłóżmy temat płyty na bok, jesteś bardziej rozpoznawany z walk freestyle'owych opowiedz jakimi sukcesami możesz się pochwalić?
Enson: Trochę miejsc na podium mam na koncie, ale brakuje sukcesów na dużych bitwach, więc wolę nic nie wypisywać.

Freestyle to trudna sztuka, ale jest duże zainteresowanie jest coraz więcej organizowanych walk freestyle'owych, jak długo już się tym zajmujesz?
Enson: Na pierwszej bitwie byłem w roku 2006, ale freestyluję znacznie dłużej. Nie od razu był to Freestyle bitewny.

Jak oceniasz poziom polskiej sceny freestyle'owej?
Enson: Nie jest źle, ale dobrze też nie jest. Ze sceny schodzą indywidualności, a w ich miejsce pojawiają się młodzi MC, najczęściej bez sprecyzowanej drogi swojego rozwoju. Freestylowcy chyba za wcześnie decydują się na swoją pierwszą bitwę, zazwyczaj na początku kończą na eliminacjach. Po swojej dwudziestej bitwie dopiero zaczynają walczyć i stwarzać problemy swoim bardziej doświadczonym przeciwnikom. Teraz w polskim Freestylu jest zastój, brakuje świeżości, która by poruszyła coś w polskim wolnym stylu.

Jeżeli chodzi o polski Freestyle to jakiego gracza podziwiasz?
Enson: Nie mam tak, że jaram się jakimś freestylowcem bezgranicznie. Raczej doceniam u niektórych zawodników pewne elementy.

Kiedy ponownie będzie można usłyszeć Cie na żywo na Bitwie Freestyle'owiej ?
Enson: Tego sam nie wiem, ale zajawka na wolne słowo rośnie w czasie tych wakacji. Tyle, że to zajawka niekoniecznie na bitwy. Zobaczymy jak to będzie, ale jak gdzieś się pojawię, to pewnie w Szczecinie, bo w sumie mam najbliżej i to najlepsze miejsce na freestylowy renesans.

W tym roku już wyszło parę debiutów fonograficznych, niby media nie chcą promować rapu, a coraz więcej płyt jest młodych debiutantów. Wiesz na co cie stać, czy przy następnej płycie będziesz wysyłał materiał do wytworni muzycznych czy jednak jesteś za tym żeby podszlifować flow rozwinąć się i wtedy próbować wydać płytę legalnie.
Enson: Nie, na sto procent nigdzie nie będę wysyłał materiału. Znam swój rap i wiem jakie ma wady. Przede mną jeszcze dużo pracy, trzeba znacznie poprawić warsztat i przede wszystkim wyrobić sobie dobrą markę w podziemiu. Dla mnie legal powinien być wyznacznikiem umiejętności, tak jednak nie jest. Może pomyślę o takim wydaniu płyty, kiedy mój rap będzie mi dawał pełną satysfakcję. Jeśli chodzi o te debiuty, to raczej nic naprawdę mocnego nie wyszło (chociaż Zeus był fajny- ale to nie był przypadkowy legal). Dawno nie pojawił się ktoś, kto wyszedł z podziemia i przyniósł na oficjalną scenę jakąś świeżość, coś zupełnie nowego. Zresztą legal jest po to, żeby ktoś go kupił, a wątpię czy ludzie to zrobią, jeśli ostatnio wahania formy raperów są tak duże, że słuchacz nie kupi w ciemno płyty swojego ulubionego MC. Ogólnie legalne wydawnictwo to powinno być coś nieprzypadkowego, od pierwszej do ostatniej sekundy, coś z czego raper będzie w pełni dumny .(po4 rym w wywiadzie)

A tak na koniec bardziej standardowe pytanie, na jakich produkcjach będzie można Cie w najbliższym czasie usłyszeć?
Enson: Pojawię się na bank na płycie producenckiej Moskwy i na solowych projektach Junesa i Orła. Wszystkich panów pozdrawiam i sam jestem bardzo ciekawy efektów tej współpracy.

Dzięki za wywiad, Pozdrowienia? Słowo do słuchaczy?
Enson: Jak udzielacie gdzieś wywiadu, to w takim miejscu jak to, nigdy nie piszcie głupich żartów i śmiesznych rad typu: "nie jedzcie chipsów i nie palcie papierosów". Ja klasycznie już pozdrawiam swoją dziewczynę, bo jednak spędzając ze mną znaczną część swoich dni, sporo zdrowia się traci. Pozdrawiam posiadaczy dobrego gustu. Jeśli kochacie hip hop to nie tolerujcie głupoty w nim, bo nie od dziś wiadomo jak niewyobrażalnie dużo jej mieści się w sześciu literach. Pozdrawiam wszystkich, którzy w tym momencie liczyli na pozdrowienia.Informacje o artykule
Data dodania:2009-07-29
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.50 (2)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Comeout-Label, 30 lat
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Uważam że takie czasy nie powrócą - wywiad z Siódmym
Wywiad z SumaStyli
Nowy porządek świata - wywiad z duetem Dezinte/Capish
Wywiad z Emratem i Expe
"Pysk w Pysk" - Wywiad z Pyskatym

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 2 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-233-111-242.compute-1.amazonaws.com (18.233.111.242). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.