Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Przegląd Polskich Teledysków odc. 10 seria:3

Przegląd Polskich Teledysków odc. 10 seria:3

Autor: flaco666

Dowiedz się więcej o: Lerek, Tymi/Żółty, Aura, L.U.C..

Nadszedł czas, aby ponownie zaprezentować dorobek polskiego hip-hop'u w teledyskach. Czy nadal odbiegami poziomem tworzenia produkcji krótkometrażowych od twórców zza Oceanu??? Odpowiedź w opisach dzisiejszych clip'ów. Na początek L.U.C. feat. RAH w "2 Pokoje", później Aura w "Ten Styl", a pod koniec Lerek z Tymi/Żółty w "Czy wiedziałaś?".

Clip 1: L.U.C. feat. RAH - "2 Pokoje"

Cenię clipy mające w sobie tzw. y

Kiedyś Edyta Bartosiewicz i Kazik Staszewski wypuścili na rynek muzyczny utwór "Cztery Pokoje", który niósł ze sobą przesłanie o otaczającym nas świecie. Podobnie jest z przedstawionym "2 Pokoje". Clip może nie zachwyca efektami i ogólnym obrazem, ale daje do myślenia. Przedstawione w nim zostają marionetki na sznurkach, które zostają wprawione w ruch poprzez ręce ludzi. Kiedy wstają rano z łóżka, jedna z nich puszcza na starym gramofonie L.U.C. feat. RAH. Właściwie przez okres ponad pięciu minut na ekranie nie wydarzyło się nic, co mogłoby przyciągnąć odbiorcę. Jednak jest jedna rzecz zwracająca uwagę. Przenośnia jaką zastosowali twórcy teledysku da wielu osobom oglądającym ten clip, dużo do myślenia. L.U.C. feat. RAH umiejętnie przedstawia marionetki w normalnym życiu, niczym ludzi w swoich codziennych czynnościach. Wg chłopaków jesteśmy manipulowani na każdym kroku w społeczeństwie. Na nasze zachowanie wpływają nie tylko politycy rządzący krajem, ale przede wszystkim media - telewizja, radio, gazety i internet. Z biegiem lat, im stajemy się coraz starsi, stajemy się niewolnikami panującej demokracji i własnego umysłu.

Osobiście podobają mi się dwa efekty zastosowane w "2 Pokoje". Pierwszy, to forma przedstawienia obrazu jako negatywu przez sekundę. Rozwiązanie widoczne jest m.in. w scenie, gdy marionetki zaczynają latać. Drugim natomiast ciekawym dla mnie momentem są zwrotki i ujęcia na siedzące lalki. Ich gestykulacja jest naprawdę na wysokim poziomie. Niesamowicie przypominają raperów, jednak brakuje im tylko ruszających ust w rytm wypowiadanych słów.

"2 Pokoje" jak wspomniałem technicznie wypadają blado, natomiast pod względem przekazywanej treści, morałów i przenośni plasują się w czołówce polskiego hip-hop'u. Polecam wszystkim pragnących czegoś więcej niż tańczących 'pustych' panienek i 'śpiewających raperów'. Ocena końcowa, to cztery.

Clip 2: Aura - "Ten Styl"

Na polskim rynku hip-hop'owym coraz więcej można znaleźć produkcji, które w nawet najmniejszym stopniu nie są godne uwagi. Z pewnością do tego typu obrazów należy "Ten Styl" Aury.

Clip właściwie nie ma żadnego scenariusza. Akcja teledysku stoi w miejscu, a na ekranie co chwile widzimy te same obrazy. Raper do udziału w obrazie zaprosił dj'a i kilka panienek, które w rytm muzyki zgrabnie ruszają tyłeczkami. Wytrawnemu widzowi takie rozwiązanie z pewnością się już dawno przejadło. Chcąc być oryginalnym, artysta występuje na trudnym do opisania tle. Na jej części składa się grafika zupełnie surrealistyczna. Jedynym realnym elementem jest ekran za plecami chłopaka. To, co pojawiło się już w kilkuset innych videoclipach, to zwrot kamery na głośniki wybijające rytm w tętent basów.

Technicznie "Ten Styl" nie zachwyca. Zdecydowanie przez prawie trzy minuty trwania filmu jest przesadna liczba efektów specjalnych. Wiele w nim najazdów kamery i odjazdów od głównych postaci. Ekran w kilku scenach zmienia swoje ułożenie z poziomego na pionowy. W jednym z momentów nawijki Aury, jego postać zostaje powielona kilka razy z unoszącą się aurą wokół. Na koniec mogę dodać, że w teledysku podczas scretch'owania dj'a zaczyna ruszać się ekran. Wszystkie przedstawione elementy realizacji zostały skopiowane od innych artystów. Aura nie jest oryginalny, a jego styl tworzenia clip'ów pozostawia wiele do życzenia.

Ocena końcowa to jeden. Nie polecam oglądania tej marnej produkcji. Już lepiej poświęcić czas na np. czytanie artykułów na hip-hop.pl

Clip 3: Lerek feat. Tymi/Żółty - "Czy wiedziałaś?"

Jednym z najbardziej oklepanych tematów w polskim hip-hop'ie są imprezy, na których główni bohaterowie nie mogą się otrząsnąć ze sporej ilości dziewczyn dookoła siebie. Po "Weź to poczuj" i "Mojej Panience" oraz jeszcze 'lepszym' "Bo bez Ciebie" - Lerek podjął się współpracy z Tymi/Żółty w utworze i teledysku "Czy wiedziałaś?".

Clip swoją fabułę opiera przede wszystkim na wydarzeniach w klubie. Nie ma tutaj zawiłej opowieści o perypetiach śpiewająco-rapujących panów, raczej na ekranie możemy podziwiać skąpo ubrane cizie. Pierwsze sekundy w teledysku przedstawiają mały problem z dostaniem się chłopaków do klubu. Kiedy już do niego wchodzą, rozpoczyna się melanż. Ujęcia obrazują na zmianę Lerka i tańczące maniurki. Niestety są zbyt szybkie, aby zawiesić oko na jednej z części ciała dziewczyn. Wspomniany bohater rapuje do nas na tle bawiącego się tłumu, w którym przeważa oczywiście płeć piękna. Tymi i Żółty swoje zwrotki wykonują m.in. w niebieskiej scenerii sali dyskotekowej, w której przy suficie wisi duży żyrandol wyglądający jak ze złota, ale pewnie tylko 'wyglądający'. Nawijka raperów jest zupełnie beznamiętna i bezuczuciowa. Panowie sprawiają wrażenie, jakby nie zależało im na efekcie końcowym montażu clip'u. Obraz kończy się ujęciem na ziomków Lerka m.in. stojącego obok niego Wojtasa.

"Czy wiedziałaś?" z technicznej strony nie jest najgorszy, ale też nie należy do najlepszych. Zbyt mała liczba zalet, które są niemalże niezauważalne, pokrywają się z negatywnymi wątkami w tworzywie. Z pewnością podczas bliskich tańców i nawijek przy kamerze, światło padające na twarze bohaterów jest za bardzo jaskrawe. Kolorystyka ludzkiej skóry staje się nienaturalna. Podczas przedstawiania kolegów Lerka na ekranie, następuje spowolnienie tempa akcji, kamera dłużej zatrzymuje się w tych chwilach, a moim zdaniem powinna to robić raczej przy seksownych ruchach koleżanek. Mówiąc o tańcach, muszę wspomnieć o jednej ze scen. Mam na myśli moment, gdzie maniurki prezentuje swoją umiejętności ruchowe na wąskim korytarzu. Jedna z nich, blondynka z czerwoną bluzką, podczas tańca próbuje się chwycić rurki, jednak udaje się jej to zrobić dopiero za drugim razem. To małe niedopatrzenie, jakby nie można było nagrać tej sceny jeszcze raz. Potwierdza to bezuczuciowe podejście do tematu chłopaków i realizatorów.

"Czy wiedziałaś?" nie jest dla wymagającego odbiorcy, który na etapie oglądania roznegliżowanych dziewczyn był kilka lat temu. Lerek prezentuje wysoki poziom...tandety, wraz z kolegami Tymi'm. i Żółtym. Nie Polecam!

Dowiedz się więcej o: Lerek, Tymi/Żółty, Aura, L.U.C..


Informacje o artykule
Data dodania:2009-09-10
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / felieton
Średnia ocena:6.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
flaco666, 30 lat
mężczyzna, Kraków

Ostatnie artykuły tego autora:
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 09 seria:3
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 09 seria:3
Przegląd Zagranicznych Videoclipów odc. 10 seria:3
Przegląd Polskich Teledysków odc. 09 seria:3
Przegląd Polskich Teledysków odc. 11 seria:3

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-234-241-200.compute-1.amazonaws.com (3.234.241.200). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.