Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Chcieliśmy by płyta była w 100% nasza - wywiad z Cehą

Chcieliśmy by płyta była w 100% nasza - wywiad z Cehą

Autor: se3a

Dowiedz się więcej o: 2na2 Studio.
Najważniejsze jest to, że dla nas ta płyta to sukces, bo pracowaliśmy nad nią bardzo długo i brzmi dokładnie tak, jak sobie to założyliśmy.

Pod koniec kwietnia ukazała się druga płyta zespołu Ceha zatytułowana "Bilet". Album został napisany, skomponowany, nagrany i wydany przez samych chłopaków. O tym czy ciężko jest samemu wydawać płytę, o procesie jej tworzenia oraz nieco o piłce nożnej w rozmowie z Hesikiem i Cezetem. Zapraszamy do lektury wywiadu.

Zacznijmy tak... Poszedłem do sklepu, kupiłem bilet na Wasz pociąg i gdzie nim dojadę?
Hesik: To zależy już tylko od Ciebie i Twojej oceny albumu. Możesz dojechać do kolejnej stacji, a możesz wysiąść przy pierwszej lepszej okazji. W Polsce niektórzy nawet potrafią wysiąść zanim wsiedli.
Cezet: Jak już kupiłeś Bilet to czeka cie 21 stacji czas podróży: 57min. 12sek. a prawda jest taka, że każdy tym pociągiem dojedzie do niejednej sytuacji w życiu która go spotkała.

Wasza debiutancka płyta ukazała się w 2006 roku. Co porabialiście przez ostatnie cztery lata?
Hesik: Generalnie pracowaliśmy nad płytą "Bilet" z małymi (lub nie koniecznie małymi) przerwami np. na zmianę stanu cywilnego :) Cezet w tych małych przerwach nagrał chyba z trzy mixtapy, ja w 2007 roku po kilku latach nagrałem solówkę. Zaczęliśmy też współpracę z bandem i stworzyliśmy PROJEKT CEHA, czyli grupę która gra koncerty z Live Bandem. Wszystko to działo się w domowym zaciszu, z dala od wszelakiej promocji.
Cezet: Mikstejp2006, mikstejp2007, mikstejp2009, Zimna Crew, Zimna Crew II, Mazi&Cezet - Na Spokojnie Ep, Cezet.a.n.a - Styl Nastukanego Konia, kilka wygranych konkursów, kilka luźnych kawałków to mało? Ważne by nie spać - zwiedzać!

Początkowo "Bilet" miał być legalem w klasycznym tego słowa znaczeniu. Nie udało się jednak do końca zrealizować tych planów. Dlaczego
?
Hesik: Wszystko to przyczyny finansowo-prawne. Zabił nas obowiązek posiadania kasy fiskalnej, którą trzeba posiadać by sprzedawać płyty. Postanowiliśmy więc zrobić nie-legala w ładnym opakowaniu, zafoliowanego. Oczywiście gdyby okazało się że sprzedamy cały nakład w stosunkowo krótkim terminie ciągle mamy na uwadze założenia wydawnictwa w pełnym tego słowa znaczeniu.

Koniec końców krążek można zamówić przez Waszą stronę. Jeżeli możecie zdradzić to w jakim nakładzie wytłoczyliście krążek, no i jakie jest zainteresowanie?
Hesik: Nakład albumu to 500 sztuk. O zainteresowaniu będziemy mogli powiedzieć więcej za kilka miesięcy. Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że jest takie jak się spodziewałem, czyli średnie. Najważniejsze jest to, że dla nas ta płyta to sukces, bo pracowaliśmy nad nią bardzo długo i brzmi dokładnie tak, jak sobie to założyliśmy. I jak dotąd wszystkie opinie które otrzymałem od osób które zdecydowały się na zakup są zaskakująco pozytywne, co mnie bardzo cieszy. W Polsce jednak obecnie raczej trudno dotrzeć do słuchacza z muzyką którą my proponujemy. Tutaj trzeba iść albo w prawo, albo w lewo. My jesteśmy po środku.
Cezet: Co ja mam więcej powiedzieć? Trochę osób płytę kupiło, zapewne dużo więcej ściągnęło, i do tej pory tylko jedna osoba mi wprost powiedziała ze starsze kawałki jej się bardziej podobały. Reszta rzuca mi same pozytywy.  Tak jak dla Hesika tak i dla mnie ta płyta jest spełnieniem marzeń  kolejny "Cel Osiągnięty" .

Zrobiliście akcje "Nie kupuj kota w worku", dzięki której słuchacze mogli przesłuchać album za darmo i jak im się spodoba to zamówić krążek na cd. Takie akcje pojawiają się coraz częściej. Ale czy to naprawdę działa? Czy single, klipu już nie wystarczą?

Hesik: Myślę, że takie akcje są uczciwe. Jak idziesz do empiku kupić płytę, zazwyczaj masz możliwość najpierw ją przesłuchać. Dlaczego sprzedając materiał w sieci mamy pozbawiać potencjalnego klienta tej możliwości? Druga sprawa jest taka, że praktycznie w dniu premiery płyta i tak jest już  na rapidzie, więc i tak ten kto chce sobie ją ściągnie. My dajemy możliwość odsłuchania płyty i zdecydowania - kupujesz albo nie kupujesz. To jest osobisty wybór każdego słuchacza.

Na krążku pojawią się żywe instrumenty. Bas, gitara, klawisze, skrzypce... jeszcze ktoś od bębnów i macie pełen live band. Macie w planach granie koncertów w takim składzie?
Hesik: Tak jak wyżej wspominałem - to nie plany, to fakt. Jako PROJEKT CEHA zagraliśmy już ok 10 koncertów. Natomiast w przypadku grania z live bandem sytuacja jest bardzie złożona, bo lokal musi dysponować dobrym nagłośnieniem i akustykiem. A w większości polskich klubów wystawione sa 2 JBL'ki podpięte pod wzmacniacz i to wszystko.
Cezet: Dodam tylko, że jakby to było możliwe to pewnie całkowicie oddalibyśmy się graniu z live bandem. Żywe instrumenty to coś co lepiej przemawia do słuchaczy i cudownie brzmi.
Jasne, że trzeba poświecić temu znacznie więcej czasu, ale pod każdym warunkiem to się opłaca. Ja już wiem co znaczy poczuć się na scenie jak prawdziwy zespół i życzę tego każdemu kto kocha tą muzykę.

Jak idziesz do empiku kupić płytę, zazwyczaj masz możliwość najpierw ją przesłuchać. Dlaczego sprzedając materiał w sieci mamy pozbawiać potencjalnego klienta tej możliwości?

Muzykę ma "Oryginał" przygotowało czterech producentów. Teraz wszystkie tracki wyprodukował Hesik. Chcieliście aby płyta była jeszcze bardziej autorska...?
Hesik: Dokładnie tak. Chcieliśmy by płyta była w 100% nasza. Dlatego też na płycie praktycznie nie ma gości (Za wyjątkiem CLEO oraz BARBARY BRODA-MALON).
Cezet: Niech nikt mi tu nie zapomina o kozackim producencie BRAK PRĄDU który zrobił bit do
kawałka "Zwariowali ludzie".

Mieliśmy już przyjemność oglądać pierwszy klip do kawałka "Dzień: Zły". Z zapowiedzi wiemy, że niebawem ukaże się klip do "Dzień: Dobry". Kiedy zatem możemy się go spodziewać i skąd pomysł na takie kawałki i na to aby to właśnie te dwa zekranizować klipami.
Hesik: Generalnie mieliśmy pomysł zrealizować coś, czego jeszcze nikt w Polsce nie zrealizował. Jak zwykle przyczyną odłożenia naszych planów na dalszy termin były kwestie finansowe. Nie mieliśmy kłopotu z wyborem kawałka na klip. Słuchając już gotowego utworu "dzień: zły" od razu do głowy przyszedł mi scenariusz. Spisałem pomysły na kartkę, Cezet zaakceptował i gotowe. Identyczna sytuacja była z "dzień: dobry" - tylko tym razem Cezet wpadł na scenariusz.
Cezet: No Hesiu zamulił, a ja odmule!!!. To jeden z najbardziej porytych klipów, a już na pewno najbardziej poryty z 10 które do tej pory już zrealizowaliśmy. Ja myślę, że pozwolimy sobie jeszcze na jeden do kawałka "Po To" Tyle, że musimy od kogoś pożyczyć kamerkę FULL HD (ktoś pomoże?), miejsce pomysł i oświetlenie już załatwione.

W komentarzach do "Dzień: Zły" czytamy "ja bym rozjebał frajera co mi panienkę posuwa". Tymczasem 'załamany' bohater teledysku popełnia samobójstwo. Skoro po dniu złym nastanie dzień dobry to czemu sięga po ostateczność...

Hesik: Porządek chronologiczny tym razem nie zostanie zachowany. Są to dwa oddzielne klipy, nie mające ze sobą nic wspólnego. Są jak życie - raz masz dobry dzień, innym razem zastanawiasz się "jak by to było gdyby mnie nie było".
Cezet: Ja chciałem zioma podpalić miotaczem ognia, ale nie mieliśmy skąd miotacza załatwić. Potem chciałem go zabić przez strzał w głowę, ale scenarzysta koniecznie się uparł, żebym to ja sobie w głowę strzelił. Nic dziwnego tyle lat go już denerwuje, to chciał się odegrać (śmiech!!!).

W kawałku "Zajawka" poruszacie temat piłki nożnej. Odejdźmy zatem na chwile do tematu muzyki. Za miesiąc rozpoczną się Mistrzostwa Świata w RPA. Może skusicie się na jakieś typowania... Kto ma największe szanse na puchar?
Hesik: Mogę wytypować że PZPN pojedzie z rodzinkami na miesiąc ekskluzywnych wakacji do Afryki. Tylko to jest pewne. Co do samych rozgrywek ja jak zawsze będe kibicował Holandii, bo pamiętam jeszcze grę Marco Van Bastena i Gullita. Mam sentyment. Zresztą dzięki nim jestem po dziś dzień kibicem AC Milanu. Realne szanse na tytuł mają jak zawsze: Brazylia, Argentyna, Hiszpania, Niemcy. Do tego grona dodałbym jeszcze Anglię, która moim zdaniem po latach niepowodzeń sięgnie po tytuł.
Cezet: To Hesik ten temat porusza, a mnie to kompletnie nie interesuje, nie lubię piłki nożnej,  zupełnie się na tym nie znam!

A jak podchodzi do Euro 2012? Czy polscy organizatorzy podołają? Czy polska reprezentacje nie da plamy? Czy polscy kibice staną na wysokości zadania?
Hesik: Organizatorzy spokojnie dadzą rady. Reprezentacja? Tego już nie jestem taki pewien. Na szczęście wierzę w cuda Franza, więc jestem optymistą. Nie wierzę w kolei w naszych rozpieszczonych piłkarzy. Pożyjemy, zobaczymy.
Cezet: Polscy kibice na pewno dadzą rade. Słyszałem, że powoli się już zbroją.

Generalnie mieliśmy pomysł zrealizować coś, czego jeszcze nikt w Polsce nie zrealizował.

Na koniec wróćmy do tematu wydawnictwa. Ogarniacie wszystko sami. Co było/ jest najtrudniejsze podczas wydania płyty?
Hesik: Najtrudniejsza jest odpowiednia promocja płyty. Jeżeli nie dysponujesz jakimkolwiek zabezpieczeniem finansowym, a do tego pracujesz prze 9 godzin 5 dni w tygodniu w innej pracy jest ciężko. Pieniądz i czas to najwięksi terroryści.
Cezet: Bez wahania również powiem że promocja - jest najważniejszą i najtrudniejszą rzeczą do ogarnięcia

Coraz częściej wykonawcy nie mogąc się doczekać kontaktu z wytworną sami puszczają materiał w obieg. Część z nich nagrywa kawałki we własnych studiach, z wytłoczeniem krążka też nie ma większego problemu, klip można także nakręcić samemu, ewentualne skorzystać z usług firm, które robią to za coraz mniejsze pieniądze. Czy era majorsów pomału się kończy czy może taki sposób dystrybucji dotyczyć będzie tylko niszowych, andergrandowych gatunków, bo do takich w oczach mediów Hip-Hop się obecnie zalicza?
Hesik: Dopóki radia i telewizje nie zaczną wspierać "niszowych" gatunków, era majorsów nigdy się nie skończy. Niestety większość ludzi w Polsce i na świecie słucha tylko tego, co im jest niezmiennie serwowane. To nie słuchacze kreują media, lecz media słuchaczy. Gdyby miało być inaczej to już dawno media grające muzykę alternatywną, a przecież istnieją takie, wyparły by popularne stacje radiowe. Tak się jednak nie dzieje. Dużej większości nadal nie chce się szukać czegoś innego niż to co na co dzień słyszą w mediach. Prędko to się nie zmieni.
Cezet: Hesik nigdy się to nie zmieni. Nie ma co się oszukiwać nie masz znajomości nie dasz sobie rady w tym biznesie, chyba że masz niewiarygodne szczęście. Ja i tak jestem spełniony jeżeli chodzi o nasze dotychczasowe osiągnięcia. Teraz zaczynam powoli nowy rozdział swojej twórczości który będzie miał bardzo mało wspólnego z muzyką którą robiłem przez 12lat.

Zobacz także:
CeHa - "Bilet" mp3
CeHa - "Dzień: Zły" teledysk

Dowiedz się więcej o: 2na2 Studio.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-05-13
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.50 (6)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Chip-Chop.pl
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:24:45, 13-05-10
CeHa uje

Jacek58
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:12:17, 13-05-10
'gejspert" nie posraj się dzieciaku odejdź od komputera.

Mburn4
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:47:15, 13-05-10
doczytalem do , '' chcielismy by plyta byla w 100% nasza'' dalej nie czytam

Loku
Autor: Loku   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:05:15, 13-05-10
spoko ziomki

Al Dente
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:12:27, 14-05-10
ZABRAKLO NAWAZNIEJSZEGO PYTANIA: JAK TO JEST SPRZEDAC 100 SZTUK PLYTY?

TAKA JEST PRAWDA PANOWIE

Z TAKA PROMOCJA TE 100 KRAZKOW I TAK JEST CUDEM

BO PEWNIE POLOWE ROZDALISCIE

A I TAK JAK WAS NIKT NIE ZNAL KIEDYS TO NIE ZNA I DZIS

NOTE2.1
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:10:38, 14-05-10
DOBRY WYWIAD

SkunRecordz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:51:39, 14-05-10
PIERDOLTA SIE ORYGINAL I BILET DOBRE PLYTY NIEDOROZWINIETE PAROWY

ajs_lajt
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:36:52, 16-05-10
plytka spoko polecam

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 1 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-35-175-201-14.compute-1.amazonaws.com (35.175.201.14). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2020 ? kontakt ? redakcja ? reklama ? materiały promocyjne ? FAQ, pomoc i zasady ? Polityka Cookies ?