Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: DedoeN

Dowiedz się więcej o: EastWest Rockers.
Wartości, które staram się wkładać w moje życie i muzykę to Bóg, Rodzina, Jedność, Miłość, Honor, Lojalność, Uczciwość.

W ramach zadość uczynienia wszystkim, którzy czekali na wywiad tyle czasu, postanowiliśmy już dziś dać pierwszą cześć wywiadu. Pierwsza część składa się z pytań od internautów, natomiast druga część już niebawem więc miejcie oczy szeroko otwarte. Korzystając z okazji chcielibyśmy zaprosić wszystkich głodnych wiedzy o szeroko pojętej muzyce reggae zapraszamy na eastwest.fm

Ras Luta napisałĄ˘

Jak postrzegasz poziom reggae/dancehall w Polsce? Gdzie w najbliższym czasie będziemy mogli usłyszeć twój głos? Czy są szykowane jakiekolwiek featuringi lub większe projekty?
Ras Luta: Po pierwsze, trudno powiedzieć. Jest kilka składów, kilku solistów i producentów, którzy reprezentują wysoki poziom, rzec można nawet: europejski. Mam na myśli chociażby Boba 1, Juniora Stressa, Grubsona i 3K, MZD i KCZ, VavaMuffin i JuniorBwoy, Jamala, EWR i innych. Natomiast Jeśli chodzi o scenę soundsystemową, to jest bardzo różnie. Mam nawet ostatnio wrażenie, ze ilość i jakość imprez dancehall'owych w Polsce spada na rzecz koncertów szeroko rozumianej muzyki reggae. Na uwagę zasługują Dancehall Masakrrah, czyli Junior i 27 Pablo, Splendid i Eastwest sound oraz ich biba Plan Bashment, Jahdas, Dj Wojna i Dj Agata z Ready for War. Po drugie, w najbliższym czasie pokażę się solo lub z EWR w Chodzierzy, Częstochowie, Gryfinie, Warszawie, Poznaniu (to w czerwcu). W lipcu gramy w Rydułtowach, Płocku i Sławie. Po trzecie, w nadchodzących miesiącach będzie mnie można usłyszeć w towarzystwie PTP, Bracha, Pilsa, ViceVersa i jeszcze paru innych składów na ich solowych projektach lub mikstejpach. Powolutku zaczynamy pracę nad trzecim albumem EastWest Rockers, w planach mam tez mikstejp i drugi album solowy.

Skąd się wzięła Twoja ksywka?
Ras Luta: Moje imię wymyślił Globus z poznania, właściwie podsunął mi pomysł. Spotkałem go na jakimś koncercie, chyba wszystkich wschodów słońca. Był mocno skacowany i mówił ciągle, ze niezła luta wczoraj była, czyli czad, strzał, uderzenie, dobra sesja. Miałem pierwszą bibę i musiałem dać coś na plakat. Pomyślałem, że Luta brzmi fajnie, a że jestem rastafarianinem - stąd Ras.

Jakie przedmioty w szkole lubiłeś najbardziej?
Ras Luta: Rower, lufkę i ławkę. A poważnie to nigdy nie miałem problemów z historią i językami, więc chyba to.

Czym inspirujesz się pisząc piosenki?
Ras Luta: Moim życiem, Biblią, muzyką z Karaibów. Ogromną inspiracją jest dla mnie Jego Cesarska Mość Haile Selassie I.

Masz jakąś ulubioną odmianę sensi?
Ras Luta: Lubię bardzo Amnezję, ogólnie odmiany bardziej pobudzające niż te, które uspokajają. Poza tym fajny i smaczny jest Cheese, Bubble Gum, K2, AK-47, różne fiolety, Orange Bud, Shiva. W Polsce jednak nadal raczej mamy podział na dobrą i złą trawkę. Dla mnie musi być dobrze wysuszona, z zachowaną strukturą celulozową kwiatów, nie sprasowana. Musi mieć dobry smak, najlepiej czarnej ziemi po deszczu (mój ulubiony), lub lekko owocowy. No i oczywiście bez dodatków! Mordeczki mam apel do wszystkich - nie kupujcie żenionego palenia, olewajcie dilerów którzy to sprowadzają, bo to jest zło i Babilon. Żadnej posypki, żadnego piasku, cukru, szkła i Bóg jeden wie czego. Jak popiół się nie strzepuje i jest tłusty to nie palcie tego gówna, lepiej kupić sobie fajną płytę.

Czy będziesz brał udział w przyszłym Marszu Wyzwolenia Konopi i czy wierzysz, że kiedyś do legalizacji w Polsce dojdzie?
Ras Luta: Tego jeszcze nie wiem. Ogólnie popieram akcję i jestem orędownikiem legalizacji, ale jednak nie lubię zbytnio wielkich spędów, manifestacji itd. Wolę wspierać sprawę swoją muzyką. Myślę, że jest to możliwe, ale raczej nie prędzej niż za 10 - 15 lat.

Lubię bardzo Amnezję, ogólnie odmiany bardziej pobudzające niż te, które uspokajają. Poza tym fajny i smaczny jest Cheese, Bubble Gum, K2, AK-47, różne fiolety, Orange Bud, Shiva. W Polsce jednak nadal raczej mamy podział na dobrą i złą trawkę.

Co, oprócz muzyki, Cię interesuje?
Ras Luta: Bardzo lubię kino, jestem filmowym pożeraczem. Uwielbiam kino awangardowe, dobrą sensację, stare westerny i kino czeskie. Mam w domu sporą kolekcję DVD. Uwielbiam tez konsole, frisbee, jeździć na rowerze, chodzić po miejscówkach i patrzeć się na świat. Lubię dobre książki, szczególnie stare science fiction.

Czy ktoś z Twojej Rodziny jest związany z muzyką czy to Ty jesteś "tym pierwszym"?
Ras Luta: Mój tata jest zagorzałym fanem Jazzu, bluesa i czarnego rocka. Jest bodaj jedyną osobą na świecie, która zestawiła pełną dyskografię Sonny'ego Rollins'a, bardzo uznanego, wręcz legendarnego amerykańskiego saksofonisty. Poza tym, że moja mama ładnie śpiewa, a brat ojca potrafi zagrać na gitarze chyba wszystkie piosenki ogniskowe, jestem podaj jedynym członkiem rodziny o zdolnościach muzycznych wykraczających poza biwak i prysznic.

Co w życiu jest najważniejsze według Ciebie?
Ras Luta: Przede wszystkim bycie szczęśliwym i w zgodzie ze sobą i światem. Wartości, które staram się wkładać w moje życie i muzykę to Bóg, Rodzina, Jedność, Miłość, Honor, Lojalność, Uczciwość.

Jak wygląda przeciętny dzień w życiu Rastamana?
Ras Luta: Tak jak każdego człowieka, z tym, że rano zawsze witam się z Bogiem i Światem. Uważam na to, co jem i piję, staram się pracować nad sobą i muzyką. Robię to co Ty.

Kochasz Polskę?
Ras Luta: Polska jest pięknym krajem, naprawdę pięknym miejscem. Nie chciałbym zmieniać miejsca zamieszkania. Mamy niestety pecha do przywódców i sami jesteśmy obciążeni wieloma wadami, ale uważam ze Polacy wrażliwością na piękno, kreatywnością i pomysłowością wybijają się spośród narodów słowiańskich. Mamy przebogatą kulturę i historię pełną pięknych, ale i tez smutnych, a nawet wstydliwych momentów. Podoba mi się to, ze potrafimy się jednoczyć, jednak tylko w obliczu wspólnego wroga.

Kto jest dla Ciebie największym autorytetem?
Ras Luta: Jego Cesarska Mość Haile Selassie I Zwycięski Lew Z Pokolenia Judy. Jest kolejnym wcieleniem Jezusa Chrystusa na ziemi. Jest dla mnie symbolem walki o własną tożsamość, indywidualność i kulturę w erze kulturowego podboju i ekonomicznego zniewolenia świata przez USA i powiązane z nimi międzynarodowe instytucje finansowe - współczesny Rzym, Babilon.

Kiedy będzie kolejna wspólna płyta EastWest Rockers?
Ras Luta: Myślę, ze już dosyć niedługo, może na przełomie 2010/2011 roku. Jesteśmy teraz w fazie przygotowywania materiału, bardzo możliwe, że w wakacje wejdziemy do studia.

Ile pracowałeś nad albumem oraz co ma oznaczać gwiazda żydowska na okładce płyty?
Ras Luta: Nad płytą "Jeśli Słyszysz" pracowałem około roku. Same nagrania trwały około dwóch tygodni. Nie wiem co Gwiazda Dawida ma oznaczać, za to wiem co oznacza. Jest symbolem przenikania się tego co Boski i tego co ludzkie (dwa trójkąty, jeden skierowany w górę, drugi w dół), jest symbolem ochronnym, jest w końcu symbolem tych, którzy chwalą Boga Jahwe.

Ogromną inspiracją jest dla mnie Jego Cesarska Mość Haile Selassie I

Co czułeś trzymając swoją solową płytę już w rękach?
Ras Luta: Satysfakcję z dobrze wykonanej roboty. Bardzo chciałem zostawić po sobie ślad dla tych, którzy przyjdą potem, żeby być pamiętany. Bardzo chciałem też zanieść wiadomość Rastafari do ludzi, a solowa płyta jest najlepszym do tego sposobem. Kiedy byłem mały marzyłem o tym, żeby grać w zespole, jeździć po świecie i nagrywać płyty. Teraz to się spełnia.

Jakie masz plany muzyczne na przyszłość?
Ras Luta: Na pewno trzecia płyta EWR, na pewno mój mikstejp i druga solówka. Cały czas gram próby i rzadkie, ale fantastyczne, energetyzujące koncerty z moim riddim bandem. To wspaniali ludzie, świetni muzycy, kochający to, co robią. Z nimi wiążę najbliższą przyszłość jako solista. Chcę grać jak najwięcej solo (nie narażając oczywiście na szwank funkcjonowania EWR) i ciągle rozbudowywać zespół i repertuar. Dla wszystkich, którzy są ciekawi, jak teraz brzmi Luta na żywo zapraszam na tegoroczną Ostródę.

Słuchasz swojej własnej twórczości?
Ras Luta: Teraz już nie tyle, co po wydaniu płyty, ale czasem słucham swoich kawałków, choćby po to, żeby pamiętać teksty;). Ale mam niektóre swoje kawałki, które jak puszczam, to nie mogę uwierzyć, że tak mi się fajnie udało. W końcu jak coś mi się podoba, to mogę posłuchać, nie?

Twoje marzenie związane z muzyką?
Ras Luta: Móc pracować i żyć muzyką i z muzyki aż do naturalnej śmierci.

Co byś zmienił w swojej płycie? Czy wyszła zgodnie z twoimi oczekiwaniami?
Ras Luta: Nic. Gdyby finalny efekt nie był zgodny z moimi oczekiwaniami, to płyta by nie wyszła i tyle. 

Czy według Ciebie beef'y na rodzimej scenie są potrzebne, czy wykorzystywane tylko do promocji? Jakie jest Twoje zdanie na temat tego, co obecnie dzieje się na polskiej scenie hip-hopowej (beef pomiędzy Jackiem a Ryszardem), jak odniesiesz się do sytuacji w Zielonej Górze.
Ras Luta: To już chyba zbyt przebrzmiała sprawa. Ogólnie chcę powiedzieć tylko, że wszystkie konflikty są złe, bo niszczą a nie budują, dzielą, zamiast łączyć. Przemoc także jest zła, szczególnie ta skierowana w stronę słabszych, kobiet, dzieci. Resztę niech każdy dopowie sobie sam.

rozmawiał DedoeN.

Sprawdź również:
EsatWest.fmRas Luta - "Miłość w każdym domu" (teledysk)
Ras Luta "Chodź" (feat. Blasku) (teledysk)

Dowiedz się więcej o: EastWest Rockers.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-05-28
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:7.57 (7)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
DedoeN, 31 lat
mężczyzna, Chróstnik

Ostatnie artykuły tego autora:
Podsumowanie roku 2010
Muzyka jest czymś wolnym i pięknym - wywiad z Flow
Jesteśmy coraz bliżej sprzętu ale dalej od ludzi - Vienio
Społeczeństwo odbiera cię tak jak chcesz, żeby cię odbierało - Ras Luta cz.2
Myślę, że są ludzie w tym kraju, którzy będą mogli się identyfikować z tym materiałem - 4P

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Platty Lorenc
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:03:27, 28-05-10
Ładnie ładnie.

._.
Autor: ._.   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:06:08, 28-05-10
kto to jest?

A8 Salut
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:12:33, 28-05-10
dobrze się czytało

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:53:19, 28-05-10
przeczytałbym to gdybym nie ujrzał logo Prosto

panie artysto jak promować to sztukę a nie sztuczność podobnie się zaczyna i to się wam myli :)

naucz się tej zasady oszuście medialny :)

A8 Salut
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:54:23, 28-05-10
Gwiazda Davida nie jest znakiem żydów,to co teraz widnieje na ich fladze to przywłaszczony (prawdopodobnie pogański)symbol,który oznacza NIEBO,ZIEMIE,WODĘ,OGIEŃ...

TruthZiom
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:02:29, 28-05-10
ras luta zawsze spoko!

wiesz dobra nara
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:47:48, 28-05-10
RAP BIZNES CIE WYDUPCZY I WYCHOWA

SkunRecordz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:17:09, 28-05-10
RASTAMANA KURWA HAHAHAHAHA KTO TO KURWA JEST JA SIE PYTAM JA PIERDOLE

Jak popiół się nie strzepuje i jest tłusty to nie palcie tego gówna, lepiej kupić sobie fajną płytę.

ALE KURWA Z TYM SIE ZGADZAM
-----------
Ostatnia edycja: 2010-05-28 13:18:49

Pocholere
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:54:12, 28-05-10
populista

Radar96
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:34:37, 28-05-10
spoko wywiad pozdro

Mburn4
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:20:41, 28-05-10
nie znam czlenia , nie przepadam za rastafusami i niech wypierdalaja z takimi wywiadami na pudelek.

Nikodem.R.
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:39:54, 28-05-10
jakiś ras kutas a wy sie jaracie jak jakieś niedoruchane dziwki 25-centymetrowym chujem ! spierdalać na balet w pokoju starych !

Liczyhrabia
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:05:44, 29-05-10
Co to kurwa jest za gówno www.hip-hop.pl(...).jpg przecież to jest jakaś komedia haha. Zjarany burak z robakami w niemytych od niepamiętnych czasów dredach mamrocze jakieś bzdury o babilonie a zgraja gimbusów łyka to bez przepity. Trzeba mieć dobrze nakurwione żeby słuchać takiego czegoś.

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:02:35, 29-05-10
To ten konfident co podobno ziomów posprzedawał i miał wyłapać?

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:05:02, 29-05-10
Parias odpowiedział na diss Peji

tinyurl.com/347pkja

polski
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:36:40, 30-05-10
ras luta reegae na poziomie a nikodem pierdoli smuty

kermit^
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:09:52, 30-05-10
Nie lubię typa. Ma przymulaste nuty.

Autor:    Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
19:37:44, 31-05-10
JEBAC RAS LUTE BOO TO ZYD PIERDOLONY! SPALE CIE JAK NIEMCY TWOJA RODZINE KURWO!

fantom.
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:50:49, 02-06-10
oby ci ktos dopierdolil. przegiales. takim jak ty powinni odcinac siec i wytaczac sprawy sadowe.

sp0oky2k10
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:24:56, 02-06-10
To do tych co krytykuja Lute... Jestesci tacy cwani pokazcie co potraficie, a nie piszecie krytycznie i sami nic nie potraficie... WIELKI BIG UP DLA CZUJACYCH ZYCIE

Dyh
Autor: Dyh   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:06:40, 03-06-10
kurwa policja lapie niewinnych palaczy .. powinni tutaj wpasc na ten jebany hip-hop.pl i zamknac jebanego al dante i jego wszystkich przydupasow

rad32
Autor: rad32   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:03:06, 07-06-10

KOZAK W NECIE CIPA W ŚWIECIE

Nie słuchacie go to czego tu szukacie.

Luta jak zawsze mądrze gada.

Niektórzy by odsłuchali całą płyte a i tak by nic nie zrozumieli...

 

Pokój wszystkim kumatym


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-235-107-209.compute-1.amazonaws.com (3.235.107.209). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.