Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Albumy i kobiety są dla mnie tajemnicą - wywiad z donGuralesko

Albumy i kobiety są dla mnie tajemnicą - wywiad z donGuralesko

Autor: D.S.

Dowiedz się więcej o: donGURALesko.
Każda płyta w dniu premiery i tak jest na YouTube, na kanałach ludzi, którzy z jej tworzeniem nic wspólnego nie mieli. Lepiej zatem, dla ogółu, jak możliwość odsłuchu udostępnia sam artysta, dźwięk wgrany jest w dobrej jakości, okraszony oficjalną grafiką, na oficjalnym kanale.

Na początku czerwca odbyła się premiera najnowszej solowej płyty donGuralesko pt. "Totem leśnych ludzi". Tydzień później mogliśmy już przeczytać: "z ogromną satysfakcją i radością informujemy, iż nowa płyta donGuralesko "TLL" została sprzedażowym numerem jeden na polskim rynku fonograficznym!" O tym jak się nagrywa i wydaje taki materiał oraz czy udostępnienie go do odsłuchu za darmo wpływa pozytywnie na sprzedaż krążka przeczytacie w wywiadzie z Guralem.

"Totem Leśnych Ludzi" to zaledwie trzecia płyta w wytwórni Szpadyzor Records i już możecie pochwalić się pierwszym miejscem na liście OLIS, co w historii polskiego Hip-Hopu zdarza się niezwykle rzadko. Jak odebrałeś tą informacje?
donGURALesko: Oficjalna lista informacji sprzedażowej jest wyznacznikiem najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Nie jest jednak miernikiem ich jakości, w związku z tym, informacje tego typu mogą cieszyć pod względem handlowym i coś może z nich wynikać, natomiast w sensie formalnym nie wynika z nich nic. Nasza wytwórnia działa po swojemu, według własnych reguł i pierdoli wszystko i wszystkich.

W czym tkwi sukces "Totemu Leśnych Ludzi"? To zasługa wieloletniego istnienie na scenie i siedmiu płyt na koncie czy sprawnie przeprowadzonej promocji; z wykorzystaniem cenionej Grupy 13 w zrealizowaniu zdjęć do dwóch klipów i premiery w Multikinie?
donGURALesko: Wydanie albumu to mechanizm kół zębatych, które muszą ze sobą współgrać. W tym sensie, że nawet w pałacu cenna jest sprzątaczka, bo dzięki niej jest czysto. MC rapuje, producent robi bit, DJ scratchuje, fotograf robi zdjęcia, grafik projektuje okładkę, programista kreuje oficjalne strony internetowe, organizator robi koncert, natomiast realizator dba o jakość nagrań w studiu. Wszystko jest odpowiednio miksowane, masterowane, tłoczone, opakowywane, reklamowane i gotowe do dystrybucji. Do tego masa innych kół i kółek, które razem tworzą całość jakim jest gotowy album na półce. Wszystko to musi współgrać i każde koło jest ważne.

Zaciekawił mnie na Twojej płycie logotyp magazynu PSX EXTREME. Jesteś fanem gier komputerowych?
donGURALesko: Owszem, lubię sobie pograć jak jest wolna chwila, szczególnie chętnie sięgam po gry wojenne, strategiczne i symulacje, oraz ostatnio w związku z mundialem w piłkę nożną. PSX EXTREME to magazyn, który pracuje z nami od dawna, wielki pozdro dla całej redakcji z Katowic!

Jako jedni z pierwszych postanowiliście wrzucić płytę przed premierą do odsłuchu na oficjalny kanał YouTube. W pewnym sensie jest to przełom; wytwórnia zdała sobie sprawę, że walka z piractwem jest bezcelowa. Idąc dalej tym tropem: dlaczego nie wprowadziliście możliwości zakupu "Totemu Leśnych Ludzi" w formacie mp3?
donGURALesko: Po pierwsze, wychodząc z założenia "dżentelmeni o faktach nie dyskutują", stwierdzić musimy, iż każda płyta w dniu premiery i tak jest na YouTube, na kanałach ludzi, którzy z jej tworzeniem nic wspólnego nie mieli. Lepiej zatem, dla ogółu, jak możliwość odsłuchu udostępnia sam artysta, dźwięk wgrany jest w dobrej jakości, okraszony oficjalną grafiką, na oficjalnym kanale DZIADZIOR TV. Myślę, że chcąc nie chcąc inni pójdą naszym tropem. Serwis YouTube w obecnym okresie jest głównym weryfikatorem słuchalności, jako demokratyczna telewizja.

Kto jest odpowiedzialny za sesję zdjęciową do płyty "Totem Leśnych Ludzi"? Komu powierzyłeś opracowanie okładki?
donGURALesko: Sesja zdjęciowa jest autorstwa naszego szalonego szpadyfotografa Jana Pawlaka (takeone.pl), natomiast sama grafika to jak zawsze nasz szpadygrafik Pstryku (Oceangraphics.pl). To dzięki nim album nie tylko cieszy szpadyucho ale i szpadyoko.

Wydanie albumu to mechanizm kół zębatych, które muszą ze sobą współgrać. W tym sensie, że nawet w pałacu cenna jest sprzątaczka, bo dzięki niej jest czysto.

Śledzisz informacje o swojej płycie w Internecie? Czytasz recenzje na portalach muzycznych? Przeglądasz komentarze i opinie ludzi?
donGURALesko: Nie bardzo mnie to interesuje, gdyż czas cenny, a pogoda dla bogaczy.

Na "Totemie Leśnych Ludzi" pojawił się utwór "Goryl", który według spekulacji pierwotnie miał się znaleźć na albumie Super Grupy. Co się stało z tym projektem? Są jeszcze jakieś szanse na wydanie krążka Super Grupy?
donGURALesko: Niestety cały dorobek SUPERGRUPY nagrany w studiu Superwilla spłonął, na początku roku, w gwałtownym pożarze, specjaliści próbują odzyskać cenne dane z czarnych skrzynek. Może dodamy to do grudniowego numeru CKM, kto wie.

Przed każdą swoją płytą wydajesz najpierw mixtape. Czy podobnego działania możemy spodziewać się przed wydaniem kolejnej solowej płycie? Jakie w ogóle masz plany muzyczne na przyszłość?
donGURALesko: Wyjeżdżam na czas nieokreślony, w tylko mi znanym kierunku, gdyż polskie narkotyki to nie to. Co do płyt to nigdy nie wiadomo, albumy i kobiety są dla mnie tajemnicą.

Zauważyłem pewne podobieństwa między "Totemem Leśnych Ludzi" a płytą "Distant Relatvies" Damiana Marleya i Nasa. Słyszałeś ich najnowszy krążek?
donGURALesko: Tak, nagrywaliśmy je razem w studiu, Damian załatwiał jaranie, a Nas dziwki.  A jak jarasz i ruchasz to i porapować nie zawadzi. Pozdrawiam chłopaków.

Obok GrubSona jesteś najczęściej koncertującym artystą w branży. Jak radzisz sobie z graniem 7-8 imprez w miesiącu? Jak wygląda rozpiska Twoich koncertów przez najbliższe lato? Pojawisz się na jakiś większych festiwalach?
donGURALesko: Jakoś sobie radzę, rozpiska jest profeska, GrubSona pozdrawiam, na festiwale nie jestem jakoś super zapraszany, co do szczegółów odsyłam na WWW.DONGURALESKO.PL.

Nie uważasz, że taki mocno imprezowy tryb życia napsuł Ci już trochę krwi? Mam na myśli kompromitujący wywiad w poznańskim Radiu Planeta, gdzie byłeś mocno "nie w formie". Swego czasu branża mocno spekulowała o Twoim uzależnieniu od alkoholu. Takie historie możemy wsadzić między bajki czy rzeczywiście miałeś problem?
donGURALesko: Stary, powiem Ci tak. Po pierwsze to nigdy nie piłem alkoholu, a po drugie wywiad rzeczony uważam za jeden z bardziej udanych w mojej "karierze", słuchalność ma i będzie miał jeszcze bardzo długo, a o całej reszcie zapomną. Ups zdarza się.

To trudny biznes, system dystrybucyjny w Polsce, do doskonałych nie należy. Mimo wszystko jednak staramy się, być osiągalni dla jak najszerszej liczby odbiorców, zarówno za pośrednictwem tradycyjnych sklepów, jak i wirtualnie.

Czym zajmujesz się od poniedziałku do piątku, w przerwie od koncertów? Jak wygląda Twój standardowy dzień?
donGURALesko: To bardziej koncerty są dla mnie przerwą, niż jakieś tam dni tygodnia. Robię całe mnóstwo różnych gówien, biznes, prywata, relaks.

Jesteśmy świeżo po Marszu Miliona Blantów. W Twoich starszych tekstach można znaleźć sporo odniesień do palenia zioła. Czy jako 30-latek masz już inne zdanie na temat marihuany czy nadal jesteś jej zwolennikiem?
donGURALesko: Po pierwsze powiedziałbym, że w nowszych niż starszych, po drugie zaś uważam, że marihuana jest spoko, niech żyje outdoor, słońce, kobiety i woda.

Album "Totem Leśnych Ludzi" można było zamówić przed premierę w formie preorderu. Nie przeszkodziło to płycie sprzedać się znakomicie w tradycyjnych sklepach. Jednak gdybyś miał wybór; to wolałbyś, aby więcej osób kupowało CD za pośrednictwem Waszej strony internetowej czy w Empiku? Słyszałem, że niektóre sklepy muzyczne biorą ogromne marże za wystawienie towaru.
donGURALesko: To trudny biznes, system dystrybucyjny w Polsce, do doskonałych nie należy. Mimo wszystko jednak staramy się, być osiągalni dla jak najszerszej liczby odbiorców, zarówno za pośrednictwem tradycyjnych sklepów, jak i wirtualnie w naszych szpadysklepach na www.donguralesko.pl i www.el-polako.com. Z przyczyn oczywistych wolimy, żebyście zakupy robili bezpośrednio u nas.

Dzięki za wywiad, SZPADYZOR RECORDS NIE ŚPI NIGDY! Róbcie dzieci, róbcie hajs, bądźcie mili dla sąsiadów!

Dowiedz się więcej o: donGURALesko.


Informacje o artykule
Data dodania:2010-07-05
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:4.25 (24)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
D.S., 30 lat
mężczyzna

Ostatnie artykuły tego autora:
Nieśmiertelny uliczny przekaz - HipoToniA / Nie Dla Wszystkich - wywiad
Mój duch jest wolny i lubi robić to, co chce - wywiad z Cirą
Chada, Pono, Fu, Buszu i inni charytatywnie dla Maćka - wywiad
Życie jest sztuką kompromisu - wywiad z HipoToniĄ
"Ludzie biorą to w ciemno" - wywiad z SMA

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
OgarnijSIe PIĘĆ
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:09:03, 03-07-10
OGÓLNIE PŁYTA SŁABA ZE 2 KAWAŁKI SĄ SŁUCHALNE RESZTA TO STRASZNE GÓWNO WYJAŚNIAM GÓWNO=CHUJOWE BO GURAL MOŻE TO UZNAĆ JAKO PROPS

-----------
Ostatnia edycja: 2010-07-03 12:10:30

WIELEBNY KIP
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:15:42, 03-07-10
NAJCHUJOWSZY PL ALBUM 2010

SkunRecordz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:19:45, 03-07-10
DOBRY WYWIAD, DOBRA PLYTA

japa!
Autor: japa!   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:20:30, 03-07-10
Odpowiedzi dge troche... na odpierdol?

SkunRecordz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:22:56, 03-07-10
Stary, powiem Ci tak. Po pierwsze to nigdy nie piłem alkoholu, a

ALE DLACZEGO KLAMIE TO NIE ROZUMIEM, JAK GRAL W WARSZAWIE TO NAJEBANY PO KLUBIE LATAL JAK SWINIA CO I TAK MU NIE PRZESZKADZALO W DANIU SHOWU, ALE CZEMU SIE WYPIERA?

xstra
Autor: xstra   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:32:42, 03-07-10

Nie no, polewka na maxa- cała Polska ma ubaw po pachy z tego gówna haha. Kolejna płyta o niczym-sam tytuł wiele wyjasnia, nie zdziwie sie jak sam Gural nie wie o czym mialo byc to "cos"....Zenada panie....

W sumie ja tez mysle nagrac płyte pod tytulem "Saga Turkucia Podjadka" a pierwsym snglem bedzie "Kuweta, zaklęcia i z Ciechocinka zdjecia" no i koniecznie przedpremierowo wypuszcze serie słabych jakosciowo koszulek z nadrukiem" Ej stara jestem w piwnicy i licze kartofle".......Na to samo wychodzi, nikt nic nie wie, nie rozumie ale gimbusy sie jaraja debilem pomalowanym farbkami i udajacym szamana a za plecami liczacych hajs zarobiony na pryszczatych łebkach.....


bemq
Autor: bemq   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:33:04, 03-07-10
akurat płyta jest kozak na maksa a Ty nie jesteś pierwszy który ma problem z jej odbiorem czy zrozumieniem a ten wywiad to jakieś kurwa kpiny.  bardzo słaby wywiad.

pudelek.pl
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:36:03, 03-07-10
plyta miernota max

Jaareeek / warszafskideszcz.pl
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:43:40, 03-07-10
CHUJOWA TA PŁYTA.

JASZCZOMP_
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:44:40, 03-07-10

namaxa


Cheeraz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:31:04, 03-07-10
kurwa wystarczy popatrzec na te zdjecia, i to ma byc kurwa rap? Gdzie jest kurwa rap?
Teraz to potrafia sie tylko kurwa spinac, co nie spojrze to tu kurwa gural za jakiegos szamana odjebany, tu jakis pedal sie przebierze za rolnika i swiruje ze to innowacja w rapie, a ci którym kłamstwa ani tego że sie sprzedali zarzucic nigdy nie można było teraz nagrywaja jebane disco, płakac sie chce kurwa i tyle, bez kitu

sQnLadY
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:37:16, 03-07-10
co wy gadacie. totem jest zajebisty. i nie sa to tylko 2 kawalki, jak wczesniej ktos dodał. cała płyta jest konkretna. fakt dge odpowiedzi są na odpierdol, wcale mu się nie dziwię, bo wpierdalacie się w jego zycie osobiste też z butami. a co do picia: wszystko jest dla ludzi. to, ze na koncertach lubi wytpić i nie tylko to nie znaczy od razu ze ma jakis problem z alko. AVE DGE!!! wielkie dzięki za cały twój dotychczasowy dorobek!!

RAPRAPRAP
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:52:47, 03-07-10
O ile płyty oceniać nie zamierzam bo jest słaba TO WYWIAD JEST JESZCZE SŁABSZY NIE TYLKO ZE WZGLĘDU NA PYTANIA ALE TE DURNE ODPOWIEDZI KTÓRE TRZEBA ROZSZYFROWYWAĆ .SORY ALE SPECEM OD ENIGMY NIE JESTEM I WOLE CZARNO NA BIAŁYM NIE WIADOMO KIEDY ZART A KIEDY POWAGA JEBAC TAKIE WYWIADU Z NIE ZRÓWNOWAŻONYMI LUDŹMI

Jestem Słoń Skurwysynu
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:16:52, 03-07-10

JAPIERDOLE TO NIE SĄ KAWAŁKI O NICZYM TYLKO BRAGGA. DOKŁADNIE SĄ DWA TAKIE TRACKI: "BRAGGA 30", "TO O TYM JEST MIĘDZY INNYMI". PŁYTA ROKU ZDECYDOWANIE. JEBANI HEJTERZY I FANI TEDEGO


Sobieh
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:06:05, 03-07-10
dobra płyta, a wywiad miejscami nawet bekowy. Propsy Gural

eMCe eMDe
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:31:32, 03-07-10
wypiera się że nie pije alkoholu , odpowiedzi na odpierdol się , pięknie zrymowane teksty niestety puste wersy ... napewno nie najlepsza płyta 2010 , jakby tak było to chyba musiałbym się zgodzić z Nasem że umarł hip-hop

malay
Autor: malay   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:46:10, 03-07-10
Płyta roku? synku ciekawe co napiszesz jak Shelka wyda pod koniec roku albo co najciekawsze po wydaniu płyty Słonia w sierpniu ogarnij się... i wypierdalaj bo pierdolisz straszne głupoty. Na miano płyty roku może zasługiwać Tech N9ne czy Ice Cube a nie taka miernota;]

GJS  ESOBE
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
17:56:54, 03-07-10
to DGE trzeba dojrzeć ,a to że większość hejtów ma po 13 lat wyjaśnia padające stwierdzenia typu " puste wersy " . DGE robi rap a nie gadany pseudprawinny bełkot zwany hip-hopem . Ogarnij się jeden z drugim , skończcie 18-ste urodziny, nauczcie się życia i bierzcie się za komentowanie . DGE zawsze spoko . Nr 1 na polskiej scenie od lat. Propsy Gural . Płyta roku

Mburn4
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:05:47, 03-07-10
PROPSUJE W CIEMNO.

Jestem Słoń Skurwysynu
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:23:55, 03-07-10
NASTĘPNY DEBIL NAPISANE, ŻE PŁYTA ROKU NA ŚWIECIE? NIC NIE POWIEM BO NIE DADZĄ RADY PRZEBIĆ TEGO.

NOTE2.1
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
18:25:20, 03-07-10

PŁYTA ROKU TO TEDE


sQnLadY
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:06:19, 03-07-10
FUCK TEDE jest dobra, nie powiem, że nie, ale TLL to już inna bajka ;] tak, jak napisał któryś z poprzedników: "do DGE trzeba dojrzeć". jego przekaz trzeba zrozumieć.  nie rozumiesz kawałku "Złoty róg"? proponuję zajrzeć do literatury Wyspiańskiego, konkretniej "Wesele". Najpierw zrozumcie, potem komentujcie.

3+3=7
Autor: 3+3=7   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:26:50, 03-07-10
NA TRZECIEJ FOTCE GURAL ZAPOMNIAŁ WYTRZEĆ SPERMĘ Z JĘZYKA!! I TO MA BYĆ PROFESJONALIZM?

Jestem Słoń Skurwysynu
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
20:34:21, 03-07-10
ZAGRAJ TYLE KONCERTÓW TO POROZMAWIAM Z TOBĄ

RAP_GRACJA
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
21:39:28, 03-07-10
DGE robi rap dla starszych sluchaczy,jak jeden debil z drugim ma pusta makowe i nie kuma nawet lekcji w szkole to jak mialby zrozumiec porownania,metafory,rymy Gurala.TLL jedna z najlepszych plyt Gurala,a hejtuja 14letni sluchacze Ryszarda do ktorych mowic wprost i duzymi literami,nie pozdrawiam Was pizdeczki!

aroaro1993
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:55:43, 03-07-10
Albo Gural często zmienia zdanie, albo wypowiedź
"Owszem, lubię sobie pograć jak jest wolna chwila, szczególnie chętnie sięgam po gry wojenne, strategiczne i symulacje, oraz ostatnio w związku z mundialem w piłkę nożną."

Nie jest prawdziwa, gdyż posiadam nagranie, w którym Gural bardzo, ale to bardzo dobitnie oznajmia wszystkim zgromadzonym na koncercie ludziom, jak bardzo nie lubi piłki nożnej :)

Ale płyta i tak pozamiatała na polskiej scenie:)

Never stop me
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:58:17, 03-07-10
moze nie lubi pilki ogladac ale lubi grac

Chasyd
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:10:39, 03-07-10
Dokładnie tak - album cieszy "SZPADYUCHO" i "SZPADYOKO"

WHAT'S WRONG WITH JA-CENT
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:53:02, 03-07-10
WLASNIE KURWA JAKAS PLYTA Z POLSKI KTORA MOGE SLUCHAC. GURAL PJIONA

Elemente
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:24:06, 04-07-10
FUCK TEDE MIAŻDZY TO MIERNE GÓWNO, A TY GURAL PIERDOLNIJ SIĘ SIEKIERĄ I ZACZNIJ ODPOWIADAĆ NA PYTANIA, A JAK NIE TO OTWIERAJ ZASPERMIONEJ GĘBY.

aroaro1993
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:41:18, 04-07-10
"moze nie lubi pilki ogladac ale lubi grac"

dobre...

Silesian style
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
01:42:11, 04-07-10

Gimbusy - lajt, ogarnijcie się bo szkoda Was.

 

Płyta dobra - Gural wreszcie zawarł na bitach jakiś przekaz, a nie tak jak to miało miejsce jeszcze w "Inwazji Porywaczy Ciał" - propsy DGE.


ŚląskiePierony Crew
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:50:47, 04-07-10
Dobry wywiad Gural wie o co loto , zawsze na luzie...

kubaziomek1923
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
10:10:57, 04-07-10
www.youtube.com(...)0u9Z4  a to jest HIT LATA 2010

SkunRecordz
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:50:32, 04-07-10
Autor: Elemente

HAHAHAHAHAHAHA

CTB
Autor: CTB   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
23:04:56, 04-07-10

ta kurwa strona zeszła na psy, kiedyś to był portal który traktowałem jako źródło rzetelnych informacji a od pewnego czasu to jest takie gówno że wartościowsze newsy były przez pewien moment w donosach teraz tu i tam jest taka lipa że nie mam pytań... na głównej są promowani ludzie którzy nie powinni w ogóle ze swoją twórczością zakładać nawet majspejsa, szkoda słów dosłownie i jestem pewien że każdy normalny ziomek który jara się tą kulturą jaką jest hip hop, jest z nią od lat, stara się pogłębiać wiedzena jej temat itp. przyzna mi rację....

ps. gural zajebista plytka


novril
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
00:21:56, 06-07-10
czasami Gural trochę nie na temat odpowiadał i jakby na odwal

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-235-77-252.compute-1.amazonaws.com (3.235.77.252). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.