Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

"Piąta strona świata" - wywiad z Miuoshem

"Piąta strona świata" - wywiad z Miuoshem

Autor: Mateusz Jędrzejewicz

Dowiedz się więcej o: FandangoRecords, Miuosh.
"Piąta strona świata" to określenie Śląska - miejsca w którym się urodziłem, wychowałem, którym się interesuje.

Przed wami przedpremierowy wywiad z Miuoshem, w którym artysta uchylił nieco rąbka tajemnicy dotyczącej nadchodzącego albumu "Piąta strona świata". O swoim stosunku do szufladkowania muzyki, różnicach pomiędzy każdą produkcją sygnowaną własną ksywą, konflikcie z Bob One'm oraz o kierunku w jakim zmierza jego muzyczna ewolucja - mówi reprezentant Fandango Gangu. Ogólnopolska premiera płyty przewidziana jest na 15 kwietnia. Zapraszamy do przedpremierowego składania zamówień poprzez stronę www.miuosh.com.

Premiera Twojej najnowszej płyty zapowiadana jest na pierwszą połowę kwietnia. Na początek powiedz może jak długo powstawał ten materiał oraz czym jest tytułowa "Piąta strona świata"? Kiedy dokładnie płyta ujrzy światło dzienne?
Miuosh:
"Piąta strona świata" to określenie Śląska - miejsca w którym się urodziłem, wychowałem, którym się interesuje. Kutz zatytułował tak swoją debiutancką powieść (nawiasem mówiąc polecam ją wszystkim, którzy cenią dobre książki i choć trochę interesują się Śląskiem). Taki tytuł nosi też tytułowy numer, w którym za zgodą Jana Skrzeka mogliśmy wykorzystać fragment jego utworu "O mój Śląsku". Nad albumem zacząłem pracować krótko po premierze "Pogrzebu", jednak po paru miesiącach, chyba w kwietniu zeszłego roku, dopiero na dobrą sprawę wiedziałem jak ta płyta ma wyglądać - i od tego czasu prace ruszyły na dobre. Planowana data premiery to 15 kwietnia.  

Dlaczego akurat teraz postanowiłeś powrócić? Nie obawiasz się konkurencji i natłoku premier przypadających na przełom kwietnia i maja? Właśnie w tym okresie mają ukazać się płyty Pariasów, Hemp Gru, Dioxa czy też Mesa. Trudno dziś znaleźć dla siebie odpowiednią lukę wydawniczą na rynku?
Miuosh:
W obecnych czasach, w których polski rap działa najprężniej w swojej historii już chyba nie istnieje coś takiego jak luka wydawnicza. To dobrze - nam nie zależy na wypuszczaniu płyt, które trafią do ludzi, bo akurat w tym momencie żadne inne nie trafiają na rynek. Chodzi o to by dawać ludziom muzykę, która trafi do docelowych słuchaczy mimo wszystko. Co do powrotu - to nie żaden powrót. Od początku 2009 roku ciągle koncertuje, siedzę w studiu, pracuję nad paroma projektami równocześnie, próbuję ogarniać jak najlepiej tylko mogę kwestie wydawnicze Fandango Records. Siedzę w tym ciągle, ciągle tym żyję. Gdy zrobię sobie kiedyś dwa, trzy lata przerwy i po nich wydam płytę, wtedy będzie można mówić o powrocie.  

"Pogrzeb" był bez wątpienia bardzo mrocznym albumem, na którym poruszałeś wiele niewygodnych tematów, a momentami wnikałeś w najciemniejsze zakamarki ludzkiej psychiki. Śledząc Twoje poczynania na polu artystycznym śmiało mogę stwierdzić, że każda Twoja płyta jest inna od poprzedniej. Czym zatem będzie różniła się "Piąta Strona Świata" od projektów, w których uczestniczyłeś w przeszłości?
Miuosh
: Chyba wszystkim... Poruszam na niej inne tematy, jest zupełnie inna muzycznie. Ostatnio rozmawiałem z Joteste, który akurat miał okazję posłuchać przedpremierowo tego albumu, bo parę godzin wcześniej dostałem mastery ostatnich numerów. Wojtek, jak na mądrego chłopaka przystało, powiedział mądrą rzecz - gdybym nagrał "drugi Pogrzeb" musiałbym już nagrywać takie albumy do końca mojej obecności na scenie. Zostałbym zaszufladkowany. A ja tego nie lubię. Jestem zwolennikiem poruszania się po różnych klimatach, a zamykanie albumów właśnie w konceptach klimatycznych mi odpowiada - to odzwierciedla to co czuje, przeżywam i o czym myślę podczas pracy nad płytą.  

Zachciałbyś scharakteryzować nam zakres tematyczny, o którym wspominasz wcześniej? Na czym skupiłeś się pisząc tę płytę? Czego możemy się po niej spodziewać?
Miuosh
: Wkrótce wszyscy będą mogli jej posłuchać na naszym kanale YouTube gdzie zawsze około tygodnia przed premierą albumu będziemy publikować materiał w całości. Samemu trochę dziwnie mi opowiadać o tym co na niej mówię. To co mogę powiedzieć na pewno to to, że jest bardziej osobista niż "Pogrzeb".

W singlowym numerze "Patos", do którego powstał także teledysk (sprawdź) otwarcie starasz się uświadomić słuchacza, że nie należy szufladkować Miuosha jako artysty. Jak sam mówisz, jesteś przeciwny nadawaniu etykietek i przypisywaniu konkretnych osób do poszczególnych "podgatunków" w muzyce. To dlatego aż tak bardzo stawiasz na różnorodność swoich projektów?

Miuosh:
Dokładnie tak... Kategoryzowanie muzyki w zbyt dużym stopniu może jej tylko szkodzić - to konkretni słuchacze w swojej głowie powinni sobie to podzielić i jakoś poukładać - media, recenzenci i cała reszta, która im w tym niechcący może pomóc, może jednocześnie zaszkodzić i artystom i słuchaczom. Oczywiście - podziały na główne nurty są konieczne, ale dzielenie rapu na podgatunki jest moim zdaniem mało potrzebne.

Rapujesz, że zależy Ci na tym, by Twoi słuchacze dorastali razem z Tobą. Uważasz że są oni w stanie nadążyć za kolejnymi "wcieleniami" Miuosha? W jakim kierunku zmierza Twoja ewolucja?

Miuosh
: Chodzi o to, że moim celem nie jest trafianie wiecznie do osób w przedziale np. 16-19 lat. Podejrzewam, że kiedyś do nich trafiłem i trafiam ciągle, ale zależy mi na tym, żeby te osoby za parę lat dalej chciały mnie słuchać. Chcę żeby czuli, że mówię na bieżąco o tym wszystkim co dookoła się zmienia, mówię w sposób, który też się zmienia... Nie mam nic przeciwko młodym słuchaczom, wręcz przeciwnie, ale staram się, aby za parę lat nie pierdolnęli moją najnowszą płytą w kąt, ponieważ uznają, że już "wyrośli z Miuosha". Co do ewolucji - nie mam pojęcia. To zależy od tego co będzie się dziać obok mnie, z kim będę robić tę muzykę i o czym, i czy w ogóle, będę chciał opowiadać.  

Kategoryzowanie muzyki w zbyt dużym stopniu może jej tylko szkodzić - to konkretni słuchacze w swojej głowie powinni sobie to podzielić i jakoś poukładać - media, recenzenci i cała reszta, która im w tym niechcący może pomóc, może jednocześnie zaszkodzić i artystom i słuchaczom.

Podałeś infomację że za jednym zamachem zrealizowaliście aż trzy klipy, pierwszy już hula na YouTube. Zdradzisz do jakich kawałków powstały jeszcze obrazy?
Miuosh: Na pewno nie... Chcę, żeby klipy to były swego rodzaju zaskoczeniem, za każdym razem gdy się ukazują. Dla mnie to ważny element każdego albumu. Słyszałem kiedyś, że w związku z tym, iż rap rzadko trafia do mediów, era klipów w muzyce rap się skończy - bo w sumie po co płacić ekipie od realizacji video za produkowanie czegoś, co można zastąpić zwykłą mp3ójką.. Całe szczęście jest inaczej - dla mnie kawałek wzbogacony o dobry obraz to coś bardzo istotnego.  

Autorem bitu do "Patosu" jest Emdeka - zwycięzca konkursu na remix numeru z Pihem. Świadomie odświeżacie trend opierania kawałków na przyspieszonej wokalnej pętli, spopularyzowany niegdyś mocno przez Kanye Westa? Jak duży będzie udział tego producenta w całości płyty?
Miuosh:
Wydaję mi się, że popularność tego rodzaju produkcji to niekonieczne zasługa Westa... Tak jak mówiłem - lubię zamykać album w jednym klimacie. Chciałem aby ten opierał się na szeroko pojętym samplingu - jak najmniej syntezatorów. Emdeka od momentu rozpoczęcia współpracy ze mną za każdym razem gdy wysyłał mi jakieś produkcję, potrafił mnie zaskoczyć, a nawet rozjebać. Ten koleś to 100% talent. Dla mnie jest geniuszem. A jeśli chodzi o ten album, mogę zdradzić, że wyprodukował go w połowie.  

Kto prócz niego będzie odpowiedzialny za warstwę muzyczną? Zechciałbyś podjąć się tego trudnego zadania i zobrazować nam w postaci słów brzmienie nadchodzącej płyty (śmiech)?
Miuosh: Po nim drugi w kolejności jest katowicki producent Bob Air. Swoje dołożył też Zeus i Christofer Luca. Jeśli chodzi o słowa: sample, stopy, werble i skrecze. No i gdzieś tam pomiędzy tym wszystkim ja i moi goście.  

Odnośnie gości, na płycie pojawią się ludzie z najróżniejszych muzycznych światów. Czym sugerowałeś się dobierając gościnne udziały poszczególnych artystów? Ich wpływ na wydźwięk poszczególnych numerów jest istotny?
Miuosh:
Gdyby nie był istotny to bym ich nie zapraszał... Sugeruję się zawsze poziomem znajomości z nimi i tym jak mogą nawinąć do tematu rozpoczętego przez mnie. Oczywiście poziom ich kunsztu jest też istotny. Nie lubię też zbyt często powielać gości spoza kręgu najbliższych mi osób - chociaż w tym kręgu też doszło do "sensacji" bo postanowiliśmy z Basem nie nagrywać wspólnego numeru na ten album.  

Bardzo ciekawie prezentuje się Twoja kolaboracja z Janem "Kyksem" Skrzekiem, legendarnym śląskim muzykiem bluesowym. Jak doszło do powstania tego numeru? Łatwo było znaleźć Ci wspólny język z artystą reprezentującym już nie tylko inny nurt, ale także i pokolenie? Czym jest dla Ciebie lokalny patriotyzm?
Miuosh:
Po pierwsze - Janek to nie tylko znany śląski artysta bluesowy - to jeden z najlepszych bluesmanów w Polsce i należy o tym jak najczęściej wspominać. Po drugie - wykorzystaliśmy fragmenty jego utworu - za jego zgodą. Oczywiście się spotkaliśmy, poznaliśmy, podyskutowaliśmy - jesteśmy teraz w stałym kontakcie i mamy parę wspólnych pomysłów - mam nadzieję, że dojdzie do ich realizacji. Jeśli chodzi o wspólny język - hanys z hanysem zawsze go znajdzie, niezależnie od wieków i podziałów muzycznych które pomiędzy nimi leżą. Dla mnie Kyks jest swego rodzaju ikoną i współpraca z nim to jedna z ważniejszych rzeczy jakie mnie spotkały podczas mojego "muzycznego życia". Tak samo jak ja jest lokalnym patriotą, kocha Śląsk, widzi co się z nim dzieje i o tym mówi. A mówić trzeba - może komuś w końcu uda się coś zmienić.  

W obecnych czasach, w których polski rap działa najprężniej w swojej historii już chyba nie istnieje coś takiego jak luka wydawnicza. To dobrze - nam nie zależy na wypuszczaniu płyt, które trafią do ludzi, bo akurat w tym momencie żadne inne nie trafiają na rynek.

Jak będzie wyglądała sprawa dystrybucji płyty? Album będzie dostępny w sklepach na terenie całego kraju? W jaki sposób najlepiej zaopatrzyć się w "Piątą Stronę Świata"?
Miuosh:
Oczywiście, że będzie wszędzie dostępny. Poza tym polecam zakup "Piątej strony świata" przez Internet - poprzez nasz sklep http://sklep.fandangorecords.com, stronę http://miuosh.com, oraz sklepy preorder.pl i unhuman.pl.  

Dosłownie kilkanaście dni temu nakładem Twojej wytwórni ukazała się płyta łódzkiego rapera Joteste. W jaki sposób doszło do Waszej współpracy? Masz w najbliższym czasie zaplanowane jeszcze jakieś ruchy na polu wydawniczym?
Miuosh:
Album Joteste trafił do mnie za sprawą Zeusa, z którym znam się dłużej niż z Wojtkiem. Dał znać, że Joteste kończy płytę, czy nie chcę jej posłuchać, wysłał mi ją, posłuchaliśmy i zaczęliśmy nad nią pracować - w sensie wydawniczym, ponieważ muzycznie odpowiada za nią Zeus, tekstowo Joteste, a całość zrealizował w swoim studiu Klasik z Pesante. Miła, "rodzinna" kolaboracja śląsko-łódzka.  

W przeszłości zapowiadaliście płytę Fandango Gangu realizowaną już jako tercet, wespół z Bob One'm, który dołączył właśnie do stajni MaxFlo. Jest to w dalszym ciągu aktualny plan czy też związanie się Boba z innym labetem uniemożliwi Wam realizację tego projektu? Jak wyglądają obecnie Wasze relacje?
Miuosh:
Źle to rozumiesz - związanie się Bob One'a z inną wytwórnią to wypadkowa tego, że przestaliśmy ze sobą współpracować w lipcu zeszłego roku. Nie utrzymujemy żadnych relacji i też nie planuje o tak owe zabiegać z wielu prywatnych przyczyn. I żeby była jasność -  tu nie chodziło o konflikt muzyczny czy finansowy - to zwykła prywatna kłótnia dwóch facetów, których hierarchie wartości w pewnym momencie mocno się rozjechały. Moim zdaniem dobrze, że do tego doszło, bo po co męczyć się sobą nawzajem. Każdy ma prawo do wybrania sposobu, w który prowadzi swoje sprawy - my je wybraliśmy.

Na jakim etapie znajdują się prace nad albumem Projektora "ReMiraż"? Puq pojawia się na Twojej nadchodzącej płycie, rozumiem więc, że płyta po prostu odwlecze się czasowo?
Miuosh
: "ReMiraż" to album z remxiami utworów z "Mirażu". Prace nad nim dobiegają końca, powinien pojawić się na rynku z okazji dziesiątych urodzin Projektora - czyli w okolicach 19 czerwca tego roku. Jednocześnie zaczęliśmy z Puqiem pracę nad kolejnym albumem Projektora i moim zdaniem idzie nam całkiem dobrze.

Gdzie w najbliższym czasie będziemy mieli okazję zobaczyć Cię na żywo? Szykujesz trasę promującą "Piątą Stronę Świata"? Kontakt dla potencjalnych organizatorów?
Miuosh:
Trasa na pewno będzie - mamy już pierwsze terminy. Z przyczyn terminu premiery i okresu wzmożonej ilości imprez plenerowych nie jestem teraz w stanie powiedzieć gdzie dokładnie jakiego dnia będziemy grać razem z Booryzem, Bemerem i Tastemanem koncerty promujące ten album, ale na pewno będzie ich sporo, a po wakacjach jeszcze więcej. To co mogę potwierdzić na sto procent to impreza premierowa 15.04 w Chorzowie, w klubie Kocynder gdzie podczas ostatnich eliminacji Wojny O Śląsk 2011, którą prowadzę, zagramy mini koncert premierowy, a dodatkowo będzie można dorwać "Piątą stronę świata" w bardzo dobrej cenie, jeszcze ciepłą (śmiech). Co do organizatorów - zapraszam na http://www.fandangorecords.com - tam znajdziecie dane kontaktowe - maila, GG, numer kom. Wystarczy się odezwać i wyrazić zainteresowanie organizacją koncertu - nie tylko mojego, ale każdego z naszych artystów. Zapraszam!

Planujesz pojawić się w charakterze gościa na płytach innych artystów? Jakieś konkrety?

Miuosh: Z tego co wiem, i co jest pewne, pojawię się na najnowszym albumie Palucha, nad którym właśnie pracuje, na albumie producenckim DNA, moje zwrotki można usłyszeć na niedawno wydanych kompilacjach takich jak Grube Jointy 2 i Chonabibe Mixtape. Poza tym na ukończeniu sa pracę nad wspólnym projektem chłopaków z Textyla, Stabola i moim pod nazwą 19SWC - wydaję mi się, że tan album wielu zaskoczy swoją "westcoastowością".

Polecam zakup "Piątej strony świata" przez Internet - poprzez nasz sklep sklep.fandangorecords.com lub stronę miuosh.com.

Ostatnie słowo dla naszych czytelników?
Miuosh:
Kupujcie polskie rap płyty...

Dzięki za rozmowę!

Rozmawiał: Mateusz Jędrzejewicz

Zdjęcia: Archiwum artysty

Zamów przedpremierowo najnowszy album Miuosha pt. "Piąta strona świata"

Sprawdź klip Miuosha pt. "Patos"
Sprawdź klip Miuosha pt. "Więcej niż możesz"
Przeczytaj biografię artysty
Zorganizuj koncert Miuosha w swoim mieście
Profil Fandango Records na facebooku

Dowiedz się więcej o: FandangoRecords, Miuosh.


Informacje o artykule
Data dodania:2011-04-02
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:5.89 (9)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Mateusz Jędr..., 29 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Jestem gdzieś pomiędzy tym wszystkim - Młody M - wywiad przedpremierowy
Nie interesuje mnie marketing - wywiad z Chadą. Cz 2.
Rap pozwala mi się uwolnić - wywiad z Chadą. Część 1
Nadal mam siłę, by tworzyć Hip-Hop - wywiad z Fu
Przeminęło Z Dymem - Moral/Gano - wywiad

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
MOKOTÓW
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
03:17:59, 01-04-11
./....

Karol Z Eldoką Na Wolno
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:34:45, 02-04-11
Ogólnie czekam na płytkę, "Patos" mnie pozytywnie zaskoczył. Nie mówiłem ze DNA robi płytkę a jakieś kurwy nie wierzyły na pewno jak kiedyś news'a dodałem.

Przeczytałem tylko od :

Planujesz pojawić się w charakterze gościa na płytach innych artystów? Jakieś konkrety?

do końca.

PS. I tak beka

Miuosh >>  assets.starz.com(...).jpg   ??

Pozdro Niżej Spinające Się Gimbusy

Pocholere
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:53:10, 02-04-11
Miuosh zawsze spoko.

SEXPERT
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:31:07, 02-04-11
CO TO ZA HOBBIT? BEKA Z NIEGO.
WYPAD PADALCU GEJOSKI Z POLSKIEJ SCENY.

It_Ain't_Hard_To_Tell
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:32:13, 02-04-11
nie wiem po co SEXPERT wchodzi tutaj
on nadaje sie tylko do ssania fiuta
jakbym go spotkal potraktowalbym z buta
SEXPERT=zakompleksiony mutant.

"Wiecej niz mozesz" zajebista kawalina, czekam na wiecej !


Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-233-217-91.compute-1.amazonaws.com (3.233.217.91). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.