Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Wolę walczyć z bboyami - Bgirl Zofia, Lion Kingz

Wolę walczyć z bboyami - Bgirl Zofia, Lion Kingz

Autor: SICKSTEP

Południowo-wschodni kraniec naszego kraju, a dokładnie miasto Mielec. To właśnie tam swoje pierwsze kroki breakowe stawiała Bgirl Zofia, obecnie jedna z najlepszych bgirls w Polsce. Reprezentantka dobrze wszystkim znanej grupy Lion Kingz. Półfinalistka Outbreak Hip Hop Festival Bgirl contest w Orlando (Floryda). O tożsamości bgirl, o tym czy dziewczynom jest naprawdę trudniej tańczyć, o swojej podróży do Stanów Zjednoczonych oraz wreszcie o udziale w jednym z niewielu obozów dla dzieci i młodzieży prowadzonych przez faktycznie wyróżniających się bboys i bgirls - Catch The Flava. Zapraszam do rozmowy!

Tak się zastanawiam, czy mogłabyś zdefiniować znaczenie słowa bgirl?
Bgirl Zofia: Dla mnie bgirl to dziewczyna, czy kobieta reprezentująca tańcem kulturę hip hop, a tak fundamentalnie to słowo to pochodzi od "breaking girl".

Doczytałem się gdzieś, że Twoim zdaniem dziewczyny mają trudniejszy start od chłopaków, i w ogóle jest im dużo trudniej tańczyć bboying.
Bgirl Zofia: Wiesz, im więcej tańczę i zbieram doświadczeń podczas treningów, zawodów, czy jamów tym trudniej mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony - My kobiety mamy inną budowę ciała niż mężczyźni, inny rozkład mięśni. Mniej siły i trudniej nam uczyć się pewnych ruchów. Z drugiej strony natomiast uważam, iż bgirls mają w sobie więcej taneczności, która odgrywa z całą pewnością podstawową rolę w tańcu. Niejednokrotnie, gdy trenuje z chłopakami zaczynam uczyć się tych samych ruchów co oni. I widzę, że na następnym treningu oni już to potrafią, a Ja pewnie jeszcze kilka tygodni poświęcę, aby opanować ten ruch. Mimo wszystko chcę się tego uczyć bo naprawdę daje mi to ogromną satysfakcję.

Od jak dawna zajmujesz się breakingiem?
Bgirl Zofia: Od 2003 roku.

Nie jesteś jedyną bgirl z Mielca i okolic.
Bgirl Zofia: Jasne, że nie. Obecnie bgirls, które pochodzą z Mielca to również bgirl Młoda i bgirl Aga z Raw Bgirls Crew. One zaczęły tańczyć jakoś trochę później niż Ja. Kiedyś była też bgirl Pati, która tańczyła jeszcze przede mną ale już niestety nie tańczy. Pamiętam jak na samym początku rywalizowałam z nią na treningach i zawodach. W Mielcu do dziś jest sporo bboys i bgirls zawsze jak tam wpadam to wiem, że mam z kim potrenować.

Jak to się stało, że one dołączyły do Raw Bgrils, a Ciebie tam zabrakło?
Bgirl Zofia: Pierwszy raz tym składem wystartowałyśmy w 2007 roku na Warsaw Challenge. Wtedy był to jeszcze projekt na zawody. Nie pamiętam już dokładnie ile, ale chyba ze dwa razy startowałam też z samą Młodą i Agą na zawodach pod nazwą Raw Bgirls. Na początku 2008 roku ja dołączyłam do ekipy LION KINGZ CREW. Jakoś w połowie tego samego roku dziewczyny postanowiły zrobić z tego projektu ekipę no i mnie już w niej nie było.

Jak doszło do tego, że znalazłaś się w ekipie Lion Kingz?
Bgirl Zofia: Pamiętam, że jednym z pierwszych bboys jakiego poznałam spoza Mielca był bboy Jezior. To był bodajże 2005 rok. Wtedy on zalazł do mnie kontakt i sporo rozmawialiśmy na temat bboyingu. Dużo wtedy od niego czerpałam wiedzy. Pamiętam też sporo uwag od niego, które dużo mnie nauczyły. W końcu Jezior zaproponował mi, czy nie chciałabym wystartować z ekipa Lajony Kingz (obecnie LION KINGZ) na zawodach najpierw w Katowicach, a później na pierwszej edycji "Bez Spiny" w Rybniku. Czułam, że dla mnie to była ogromna szansa i wystartowałam, ale nie było mowy o tym żebym została członkiem ekipy, choć nie ukrywam miałam taką nadzieję. W 2006 roku przeprowadziłam się do Krakowa na studia, gdzie sporo trenowałam z bboyem Yarko. No i dokładnie 1 stycznia 2008 roku chłopaki zaproponowali mi żebym dołączyła do ekipy. Nie ukrywam, że było to dla mnie jedno ze spełnionych już teraz marzeń.

W jaki sposób trenuje bgirl. Masz jakiś plan, którego się trzymasz w ciągu tygodnia, miesiąca?
Bgirl Zofia: Trenuję bardzo różnie. Przede wszystkim staram się trenować tak żeby cały czas zwiększać możliwości mojego ciała, polepszać dynamikę i kontrolę. Czasem wpadam na trening i przez cały czas trenuję power moves. Innym razem freestyle na ruchach, które już potrafię, a czasem wymyślam przez pół treningu same ruchy footwork. Zależy na co mam ochotę. Nigdy nie trenuję mniej niż bboye. Od niedawna chodzę też raz w tygodniu na akrobatykę i żałuję, że wcześniej tego nie robiłam bo naprawdę to nieźle rozwija, polecam! Był okres, że chodziłam na siłownie, basen i biegałam żeby polepszyć kondycję. Obecnie też od czasu do czasu robię ćwiczenia, które pokazywał Flomaster (Footwork Fanatix) na warsztatach.

Jesteś gościem specjalnym na obozie młodzieżowym Catch The Flava, który odbędzie się w lipcu w Łebie. Po prowadzisz zajęcia wyłącznie dla dziewczyn. Powiedz Nam coś więcej o tym.
Bgirl Zofia: Jasne, bardzo chętnie po raz drugi poprowadzę zajęcia dla bgirls na tym obozie. Będą chciała jak ostatnio przekazać również jak nie zatracić swojej kobiecości w bboyingu i pokazać parę fajnych ruchów, które pomogły mi się rozwinąć. To świetna przygoda dla wszystkich bboys i bgirls. Daje możliwość potrenowania i chillowania z najlepszymi kotami w tym kraju. Więcej info znajdziecie na stronie obozu www.catchtheflava.pl

Właśnie jesteś już po raz drugi na tego typu obozie. Takie obozy raczej należą do rzadkości, szczególnie z kadrą na takim poziomie. Jak taki obóz wyglądał w zimę, bo wtedy odbyła się jego pierwsza edycja?
Bgirl Zofia: Bardzo dobrze, świetna atmosfera i super opcja aktywnie spędzenia wakacji. Przyjechałam tam na trzy ostatnie dni obozu i nie chciałam wracać do domu. Non-stop hiphop, wspólne warsztaty, treningi, basen, freestyle. Pod koniec obozu odbył się contest dla wszystkich uczestników obozu. Super doświadczenie dla młodych bboys i bgirls.

Kilka miesięcy temu wróciłaś ze Stanów Zjednoczonych.
Bgirl Zofia: To była podróż mojego życia! Zwiedziliśmy cztery wielkie miasta - Nowy Jork, Los Angeles, Orlando i Miami. W LA na zawodach Freestyle Session 13 wystartowaliśmy razem z bboys z Polski jako Grey Stones (podziemny polski projekt bboys - przyp.red) w składzie Ja, Yarko, Greku, Macio, Beeski, Fabian, Hokej i w ćwierćfinale odpadliśmy z ekipą Dynamic Rockers z USA. Koła były tam naprawdę na niezłym poziomie, sporo ludzi walczyło ze sobą właśnie w kołach. Miałam tam walkę z trzema bgirls z Mighty Zulu Kingz - w tym również była Asia One i to była niezła waleczka! W Polsce mi się nie zdarzyło walczyć z bgirls w kołach, a tam bgirls wydały się być bardziej waleczne.

Wolisz walczyć przeciwko bgirls, czy bboys?
Bgirl Zofia: Szczerze mówiąc wolę walczyć z bboyami.

Outbreak Hip Hop Festival był kolejnym etapem Twojej podróży?
Bgirl Zofia: W Orlando byliśmy w siedzibie The Bboy Spot i Biggest & Baddest na zajebistej miejscówce, którą stworzył Mex One (bboy, hip hopowy aktywista z Florydy, organizator festiwalu Outbreak - przyp.red), gdzie m.in. znajdują się tam biura jego firmy, sale do treningu i odpoczynku, a to wszystko stworzone z myślą o bboys i bgirls. Na samej imprezie Outbreak i zawodach 2na2 poziom był na prawdę bardzo wysoki. Były m.in. takie duety jak Luigi i Teknyc, Kleju i Nasty Ray, Flexum i Thesis, Intakt i Pluto, Kid David i Roxrite, Keebz Beast Mode, Born i C4, Yarko i Greku. Moja ekipa Lion Kingz przeszła eliminacje i wygrała swoją pierwszą walkę rundy finałowej z ekipą Flipside Kingz (Floryda) z Lego i Dash'em w składzie. Ja wystartowałam na bgirl contest i w 1/2 finału przegrałam z bgirl Nadią z Rosji.

Brzmi to całkiem nieźle, nic tylko życzyć większej ilości takich podróży. Ostatnie słowo dla czytelników portalu Hip-Hop.pl ?
Bgirl Zofia: Najważniejsza w życiu jest wiara. Dziękuje wszystkim tym dzięki którym nigdy mi jej nie brakuje.

Autor: Doktor Ząb

Sprawdź też: 2011-07-20 Rezydencja SATURN: OBÓZ MŁODZIEŻOWY CATCH THE FLAVA: BREAK DANCING & DJINGInformacje o artykule
Data dodania:2011-06-02
Dział / Kategoria: taniec / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
SICKSTEP  Sick Step  rap graffiti breakdanceSICKSTEP
zespół, Gdańsk
Gwiazda Hip-Hop.pl

Ostatnie artykuły tego autora:
Circle Prinz Poland 2011 - wywiad z b-boy Cetowym
To była interesująca walka - Bboy Kleju Polskee Flavour
BBoy Greku, śląski reprezentant grupy Polskee Flavour

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Alex (Fonografika)
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
13:18:42, 02-06-11
ZOFIO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
RESPEKT DZIEWCZYNO !!!!

GBR BEATZ
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
14:57:04, 02-06-11
Mielec to POŁUDNIOWO-wschodni kraniec naszego kraju:]
pozdro!

Pawson
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:17:22, 02-06-11
<3!!!

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-232-188-89.compute-1.amazonaws.com (18.232.188.89). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.