Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Fabryka Zespołów: Wywiad z Hadesem

Fabryka Zespołów: Wywiad z Hadesem

Autor: FabrykaZespolow

Dowiedz się więcej o: HiFi Banda, Hades (HiFi Banda).

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z członkiem zespołu HiFi Banda - Hadesem. Jego ostatnim krążkiem jest solowy debiut, nagrany w całości na bitach Galusa, wzbogacony o skrecze Dj'a Kebsa - "Nowe Dobro To Zło". Album zbiera dobre recenzje, debiutował na 20 miejscu listy Olis. Z rozmowy dowiecie się między innymi co Hades chciał osiągnąć nagrywając krótkie kawałki, co sądzi o wrzucaniu płyt na YouTube przez samych artystów, jakie są jego plany po "NDTZ". Zapraszamy do lektury!

Nagrałeś zwrotkę do kawałka "A pamiętasz jak?" Jak bardzo różniła się scena z tamtych lat od tej dzisiejszej?
Hades: Kiedyś rapu było więcej w mediach i mniej na ulicach. Teraz sytuacja się odwróciła. W tej chwili wszystko dzieje się w internecie. Jeśli chodzi o samą scenę to wydaje mi się że jest coraz lepiej. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Powstają nowe nurty. Można się pokusić o stwierdzenie, że HH to najbardziej rozwijający się gatunek w historii muzyki. Wybacz, że nie pisze bezpośrednio o polskiej scenie, ale odpowiadałem na to pytanie już kilka razy, a każdy kto się interesuje chyba doskonale zna sytuacje.

Jak doszło do współpracy z Gaulusem? Nie jest to szerzej znany w Polsce producent, jednak na "Nowe Dobro To Zło" zaprezentował się bardzo dobrze.
Hades: Dorwałem go na myspace.com. Zapytałem czy nie chciałby czegoś podrzucić. On się zgodził, spotkaliśmy się, zrobiliśmy wspólnie parę rzeczy. Tak doszło do współpracy.

Twoja solówka wyróżnia się wśród innych polskich płyt hiphopowych pod względem długości trwania kawałków. Cała płyta jest dość długa, ale możemy znaleźć na niej utwory, które składają się na przykład tylko z jednej zwrotki i refrenu. Dlaczego?
Hades: Dlatego, że dany temat został wyczerpany. Poza tym nie wiem co jest ciekawego w słuchaniu kolejnej płyty która ma taką samą konstrukcję. Chciałem połamać panujące schematy i pootwierać ludziom głowy. Punkowe numery trwają po 40 sek i nikt nie narzeka, że są krótkie. Czasami lepiej zostawić niedosyt niż przesycić.

Z Twojej płyty bije "klasyczny" klimat - skrecze, bity... Czy uważasz, że żeby być dobrym raperem, niezbędne jest poznanie podstaw Hip-Hopu?
Hades: Nie jest niezbędne ale myślę, że jak już coś robisz to miej o tym pojęcie. Kto nie zna historii ten będzie ją powtarzał a to raczej nic dobrego. Zwłaszcza gdy jest się twórcą a nie odtwórcą.

W jednym z kawałków narzekasz na "Hip-Hop z You Can Dance". Jak podchodzisz do tego, co często media proponują jako Hip-Hop?
Hades: Przełączam kanał.

Rapujesz "przesłuchałeś raz to nie przesłuchałeś wcale". Sam znajdujesz czas na to żeby przesłuchiwać dokładnie każdą płytę, która wpada Tobie w dłonie?
Hades: Jeśli mnie coś zainteresuje to słucham dokładnie po kilka razy, wchodzę głęboko w świat jakim jest każdy album i jeśli płyta jest dobra, zawsze do niej wrócę. Jeśli nie jestem do czegoś na początku przekonany to też w 90% przypadków wracam a 30% z nich w końcu zaczyna mi się to podobać. Jeśli uważam, że coś jest gównem to wyrzucam płytę przez okno i nie mam wtedy ani grama współczucia dla środowiska naturalnego.

Piszesz także storytellingi. Jaki jest Twój ulubiony storytelling w historii rapu?
Hades: Cholera... dużo tego. Ciężko się odpowiada na takie pytania bo w zasadzie pytasz o to, który moim zdaniem jest najlepszy, a ja wychodzę z założenia, że każdy był najlepszy w swoim indywidualnym stylu. Nie odnosi się to tylko do storytellingów, ale generalnie do każdego dobrego kawałka. Mam nadzieję, że rozumiesz co mam na myśli.

Jesteś kolejnym artystą ze stajni Prosto, którego cała płyta znalazła się do oficjalnego odsłuchu na YouTube. Uważasz, że to dobre rozwiązanie w związku z promocją?
Hades: Żyjemy w dobie internetu. Tak czy inaczej płyta zawsze zostanie zripowana do mp3, wrzucona na YT etc. Lepiej wyprzedzić wszystkich piratów, zrobić to samemu i dać słuchaczom dobrą jakość w jednym miejscu. To jedyne rozwiązanie biorąc pod uwagę obecną sytuację. Miejmy tylko nadzieję, że Ci którzy po odsłuchu na YT stwierdzą, że to dobra płyta poświęcą zestaw w makdonaldzie + paczkę fajek i kupią tę płytę.

Czy póki co jesteś zadowolony z odbioru swojej pierwszej solówki? Jakie działania promocyjne jeszcze planujesz: koncerty, nowe klipy?
Hades: Trudno powiedzieć. Nie znam jeszcze wyników sprzedaży. Debiut z 20 miejscem na Olisie bez żadnego grubego teledysku to chyba dosyć dobry wynik. Ludzie mówią, że im się podoba i że nie słyszeli jeszcze takiej płyty w PL. Szczerze mówiąc ja też;) Co do ruchów promocyjnych to od nowego roku ruszamy z koncertami. Mamy gruby skład: Hades, Rak, Kebs, Galus + perkusja i bas. Mamy sporo nowatorskich pomysłów na prezentowanie naszej twórczości na  scenie więc zapowiada się naprawdę ciekawie. Do końca roku pojawią się dwa teledyski ale jeszcze nie mogę zdradzić do czego.

Twoja zwrotka w kawałku "Sześciogwiazdkowy skurwiel" kompletnie nie dotyczy Donia, ale mimo to pojawiło się wiele opinii internautów w stylu: "Hifi Banda niepotrzebnie dogrywała się do dissu". W końcu Doniu zdissował Ciebie. Jakbyś się do tego ustosunkował i czy planujesz odpowiedź?
Hades: Pomidor.

Wielu ludzi twierdzi, że dissowanie muzyków w stylu Donia, Meza czy Libera nie ma sensu, ponieważ opinia o nich i tak nie będzie już gorsza, a diss na nich nie jest niczym odkrywczym. Co o tym myślisz?

Hades: Pomidor.

Po "Nowe Dobro To Zło" planujesz odpoczynek od nagrywania nowych kawałków, czy bierzesz się za kolejny projekt? Jeśli tak, to jaki - HiFi Banda, solówka, płyta z Rakiem?

Hades: W tej chwili najważniejsze jest dla mnie zrobienie trzeciej płyty HIFI. Zaczynamy 1 grudnia i już teraz mogę powiedzieć, że będzie to najlepsza płyta tego zespołu. Jesteśmy zmobilizowani i mamy mnóstwo świeżych pomysłów. Będzie się działo. Co do RH- na pewno będziemy robić ale póki co Dwazera robią Dwazera, a HIFI robi HIFI. Priorytety. Solówka? Za jakiś czas... na razie dajmy ludziom czas żeby zrozumieli NDTZ.

Dzięki za wywiad!

Wywiad został opublikowany dzięki uprzejmości portalu www.fabrykazespolow.pl

Dowiedz się więcej o: HiFi Banda, Hades (HiFi Banda).


Informacje o artykule
Data dodania:2012-01-27
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
FabrykaZespolow   rap graffiti breakdanceFabrykaZespolow
mężczyzna, Poznań

Ostatnie artykuły tego autora:
Fabryka Zespołów: Wywiad z B.R.O.
Fabryka Zespołów: Wywiad z Pono
Fabryka Zespołów: Wywiad z Zeusem
Fabryka Zespołów: Przedpremierowy wywiad z VNM
Fabryka Zespołów: Wywiad z Sobotą

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-231-226-13.compute-1.amazonaws.com (3.231.226.13). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.