Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Dowiedz Się Więcej #4: Jahbestin (Zion) - wywiad

Dowiedz Się Więcej #4: Jahbestin (Zion) - wywiad

Autor: ZION Rec.

Zapraszamy do lektury kolejnego z serii wywiadów "Dowiedz Się Więcej" w skrócie "DSW", w którym to przedstawiać Wam będziemy sylwetki ciekawych ludzi. Dlatego też będziemy zderzać wiele różnych, muzycznych światów. Dzisiaj Porozmawiamy z właścicielami krakowskiego studia oraz wytwórni "ZION" na temat wydanej niedawno pierwszej składanki "Zion SquaDzik", zbierającej artystów skupionych wokół Zion Studia. Zapytam Braci również, kiedy ukaże się płyta Jahbestin, jaki stosunek mają artyści na temat polskiej polityki. Sprawdźcie co do powiedzenia mają dwaj bracia Piotr i Tomasz Świderowie.

Na początek gratuluję pierwszej składanki wytwórni Zion! To chyba najlepsza rzecz jaką wyszła spod waszych rąk! Jednak wydawanie składanki z artystami współpracującymi z studiem/wytwórnią nie jest częstym zabiegiem na naszym, polskim rynku muzycznym. Skąd w ogóle taki pomysł?
Ras P: Za gratulacje wielkie dzięki! Bardzo mi to miło słyszeć. Zgadzam się, że takie kompilację nie są zbyt częstym zabiegiem, dlatego stwierdziliśmy że taka płyta to będzie coś naprawdę innego. Prezentujemy na niej bardzo zróżnicowane brzmienia i wielu ciekawych artystów z różnych scen muzycznych. Oprócz tego pojawiają się na niej zagraniczni goście. A już wiemy, że na kolejnej będzie ich jeszcze więcej. A skąd domysł? Sprawa była bardzo prosta: mamy własne studio nagraniowe i pracujemy oraz przyjaźnimy się z wieloma artystami. Po za tym Webster robi kozackie bity i riddimy, więc pomyśleliśmy: czemu nie!? Materiał kompletowany był od 2009 do 2011 roku.
Webster: Działania od początku nie były zamierzone i kawałki po prostu powstawały. Gdy było ich ponad 10 - stwierdziliśmy, że warto wydać je na płycie. Poza tym chciałem się sprawdzić w roli producenta i kompozytora.

Jakie było Wasze kryterium doboru artystów? Kto Was najbardziej zaskoczył?
Ras P: Jak wcześniej wspomniałem jesteśmy zaprzyjaźnieni z wieloma artystami ze sceny rap/reggae/dancehall, więc wybór był oczywisty, zaprosiliśmy tych artystów, których cenimy i z którymi chcieliśmy zrobić płytę. Zaskoczył mnie chyba tylko AbraDab swoim solowym numerem "Niema snu" - bardzo polecam!
Webster: Wszyscy wokaliści, którzy wzięli udział w tym projekcie to nasi przyjaciele. Dla mnie wyjątkowym numerem jest "Im więcej myślę" Shoomu, gdyż był on motorem do powstania tejże grupy.

Mnie osobiście powaliła końcówka albumu z kawałkiem Żusto% i "Prywatki" Mikaela! A tak przy okazji: kto wpadł na pomysł by przerobić ten słynny szlagier?
Ras P: Oj trudne pytanie zadałeś! Co do tego kawałka to prawie się z Mikaelem (gorąco pozdrawiam) pokłóciliśmy, bo zostały nagrane dwie wersje tego kawałka, pierwsza, której refren bardzo przypominał oryginał. Mikael po jakimś czasie odrzucił tamtą wersje i napisał tekst na nowo. Minęło parę miesięcy i wróciliśmy do tego numeru. W rezultacie dołożyliśmy do nowej wersji stary refren (ostatni) oraz ósemkę starej zwrotki (druga część pierwszej nowej zwrotki) i przez to wyniknął ten konflikt, ale już wszystko jest ok! Nam chodziło o to żeby ten kawałek był jak najlepszy!
Webster: Pomysł jest Mikaela.

Kto jest odpowiedzialny za produkcję i beaty?? Jak wyglądał proces tworzenia materiału?
Ras P:
Z pod mojej ręki na "Zion SquaDzik" wyszły dwa bity do kawałka "Poznaj" oraz do numeru "Many many".
Webster: Współproducentem płyty jest Świderek, natomiast warstwa muzyczna prawie w całości jest moim dziełem. Beaty powstawały na przestrzeni dziewięciu lat, najstarszy jest chyba do utworu "Trzymamy tempo", nawiasem mówiąc w 2001-2002 roku był to nasz koncertowy bit na początku występu.

Czy składanka będzie promowana na koncertach? Raczej ciężko będzie zebrać wszystkich w jednym miejscu i czasie...
Ras P: Tak z pewnością będzie, tak naprawdę już jest. Co do zebrania wszystkich w jednym miejscu to prawie niemożliwe, ale na pewno taki koncert będzie miał miejsce a najprawdopodobniej będzie to 14 lipca na 4 urodzinach ZION, gdzie zaprezentujemy 12 z 19 u utworów z płyty "Zion SquaDzik" z live bandem, oczywiście My (Jahbestin & Dziki band) zaprezentujemy materiał z naszej nadchodzącej płyty! Będzie też gość specjalny legenda sceny jungle, dancehall i d'n'b - General Levy.

Skoro jest Zion Squadzik vol.1 to rozumiem, że będą kolejne części?? Możecie zdradzić, czym planujecie zaskoczyć?
Ras P: Tak trwają prace nad kolejną składanką "Zion SquaDzik vol.2". Mogę jedynie zdradzić, że na płycie pojawią się takie składy oraz artyści jak: Silesian Sound, Pęku, Rasta Squad czy Firma. Planujemy zaskoczyć naszych słuchaczy, paroma ciekawymi gośćmi z zaranicy.
Webster: Beatów, riddimów jest już sporo przygotowanych, ale tak jak w przypadku poprzedniej chcemy, żeby powstawała spontanicznie i bez żadnego ciśnienia.

A co słychać u Jahbestin? Podobno szykujecie się do wydania autorskiego albumu?

Ras P: Nasza płyta jest już prawie gotowa, ciągle myślimy o doborze gości na ten krążek, bo będzie ich naprawdę niewielu, na razie mogę zdradzić tylko że będzie to Żoołv z ex Sponty. Ciągle nie wiemy, gdzie będzie wydana płyta, ale trwają rozmowy z dwiema wytwórniami w Polsce. Jeżeli nic się nie rozstrzygnie do końca czerwca to Jahbestin zostanie wydany w Zion Records.
Webster: Riddimy prawdopodobnie będą wszystkie moje, chociaż w planie są jeszcze dwa utwory, w których o muzykę zadba ktoś inny.

I na koniec - jak Wam się żyje w Krakowie?? Z obecnej sytuacji w mieście i w ogóle kraju mało kto jest raczej zadowolony...
Ras P: Ja nie mieszkam w Krakowie, ale większość czasu spędzam właśnie tam ze względu na prace/studio. Co do sytuacji w kraju to kto śledzi naszą twórczość ten wie że jesteśmy przeciwko systemowi, który zamyka w więzieniach niewinnych ludzi i który niemówi całej prawdy i mydli oczy społeczeństwu. Co do obecnych rządów to jest jakaś masakra!
Webster: Widzisz w tym kraju nie jest najlepiej, ale często najlepsze utwory, płyty powstają w czasie niedoli społecznej czy jakichś uciśnień, a naszą rolą jest mówienie o tym. My pracujemy nad tym żeby zmieniać to co nas otacza. Poza tym nie chce komentować tego cyrku, mam nadzieję, że kiedyś się to skończy. W Krakowie życie płynie trochę wolniej, niż w innych dużych miastach. A dlatego też klimat Krakowa sprzyja twórczym działaniom i inicjatywą!

Teraz czas na nasze "nietypowe pytanie": co preferujecie, krewetki czy śledzie?
Ras P: Ja zdecydowanie wolę śledzie! ;)
Webster: No to ja w takim razie wybieram krewetki!
Jahbestin: Pozdrawiamy wszystkich czytelników Hip-hop.pl oraz wielki big Up dla naszych Fanów! Bless.Informacje o artykule
Data dodania:2012-03-24
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
ZION Rec.   rap graffiti breakdanceZION Rec.
mężczyzna, Kraków

Ostatnie artykuły tego autora:
Dowiedz Się Więcej #17: DJ Suchy - wywiad
Dowiedz Się Więcej #16: Wirus GKI Familia - wywiad
Dowiedz Się Więcej #15: Fuzja / JKP Banda - wywiad
Dowiedz Się Więcej #14: SHOOM - wywiad
Dowiedz Się Więcej #13: ATAMA - wywiad

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 2 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-35-173-57-84.compute-1.amazonaws.com (35.173.57.84). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.