Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Dowiedz Się Więcej #12: Webster - wywiad

Dowiedz Się Więcej #12: Webster - wywiad

Autor: ZION Rec.

Dowiedz się więcej o: Jahbestin, ZION Rec., Rasta Squad.

Zapraszamy do kolejnego wywiadu z cyklu "Dowiedz się więcej#12". Tym razem spotkaliśmy się z Websterem z składu Jahbestin i Rasta Squad. Okazja była naprawdę niepowtarzalna, mianowicie koncert Drużyny Mistrzów w krakowskiej Rotundzie. Porozmawialiśmy z Tomaszem (Websterem) o jego nowej płycie o tytule - "Nawiedzony". Zapraszamy do lektury!

Na scenie reggae/hh jesteś już 12 lat, współtworząc formację Jahbestin. Co skłoniło cię do tworzenia tej muzyki?
Webster: W 1995 r. zacząłem grać na gitarze i pisać teksty w mocno rockowym zespole. Był to też czas ekspansji ogólnodostępnych w Polsce pecetów. Po trzech latach i wielu rozłamach w kapeli, uznałem, że mniej konfliktowe będzie tworzenie własnej muzyki. Umożliwiły to w.w. pecety i programy typu fasttracker. W 2000 r. powstał Jahbestin i tak się wszystko kręci do dziś.

Gdzie został nagrany pierwszy Jahbestin mixtape? Kto zajął się muzyką?
Webster: Jahbestin Mixtape został nagrany w pierwszej siedzibie Zion Studia, w brytyjskim mieście Birmingham. Do części kawałków bity, riddimy "zrobił" Internet a do części ja sam.

Jak doszło do współpracy z DJ Feel-Xem?
Webster: Ogniwem łączącym Feelixa i ogólnie K-44 z nami był Skawa, z którym będąc razem w Anglii zorganizowaliśmy koncert dla tamtejszej Polonii: Jahbestin, Dj Feel-x. To był początek przyjaźni, współpraca była tego następstwem.

Powiedz czemu Jahbestin "dziki" mixtape vol.2 nie został wydany na autorskich bitach/riddimach, skoro sam jesteś kompozytorem i bitmakerem?
Webster: No wlaśnie nie wiem. Może moje nie były dostatecznie dobre, a może po prostu ich nie doceniliśmy ?

Jesteś również członkiem Rasta Squad-u, udzielasz się na projekcie jako MC, ale również jako bitmaker. Czy eR eS vol.3 powstanie w całości na twoich riddimach?

Webster: Tak. Na pewno trzecia płyta RS będzie na autorskich podkładach. Poza tym będzie bardziej przemyślana, niż poprzednie.

Jestem pod bardzo wielkim wrażeniem płyty "Zion SquaDzik vol.1". Jest naprawdę na wysokim poziomie. Jak wyglądała praca nad muzyką, np. czy były dogrywane żywe instrumenty czy też wszystko zrobiłeś sam?
Webster: Jak wspomniałem, przygodę z muzyka zacząłem od gitary, to też w wielu bitach można ja usłyszeć. Przy komponowaniu niektórych utworów pomagał mi zaprzyjaźniony klawiszowiec Radek. Podkłady muzyczne powstawały na przestrzeni dziesięciu lat! Najstarszy kawałek - "Trzymamy tępo" - Wysokiego Lotu i Cala - pochodzi z 2001 roku. Część bitów skomponowana jest na bazie sampla, a część zagrana na instrumentach.

Wszystkie utwory były nagrane w Zion Studio. Jak przebiegała praca z wykonawcami i czemu tacy, a nie inni goście?
Webster: Atmosfera Studia Zion jak wszyscy bywalcy wiedzą, jest bardzo pozytywna, co miało dobry wpływ na pracę nad albumem. Goście dobrali się sami. Tzn. nie mieliśmy żadnego planu, kogo zaprosimy do tego projektu, decyzje były podejmowane spontanicznie. Wszyscy wokaliści, którzy się znaleźli na Zion Sqadziku, to nasi Ziomale i to było główne kryterium doboru.

Kolejna płyta "Zion SquaDzik vol 2" w przygotowaniu, mamy rozumieć ?
Webster: Zapewne tak, ale nie ma jeszcze jakichś konkretnych planów.

Jako kompozytora/bitmejkera, na jakich produkcjach będzie można usłyszeć twoje brzmienia?
Webster: Właśnie ukazała się płyta Kamila - "Nowy etap", gdzie można usłyszeć moje produkcje. Jestem odpowiedzialny również za muzykę na nowym albumie grupy Shoom. Poza tym na longplay'u Pęka udzieliłem się w dwóch utworach. Zapewne będzie też można usłyszeć moje bity na projekcie Drużyna Mistrzów.

Z tego co wiem, to rozpoczęły się prace nad twoją pierwszą płytą solową jako MC. Mało tego! Słyszałem, że sam z skomponowałeś wszystkie riddimy na nią! Możesz coś więcej zdradzić?

Webster: Postanowiłem zrobić płytę od początku do końca sam, począwszy od bitów, skończywszy na mixie i masteringu. Chociaż z technicznego punktu widzenia nie powinno się tak robić, jestem zadowolony z efektu. Jest na niej dużo gitar, trąbek, tłuste bity, jak i lekkie, reggaowe. Generalnie mnóstwo pozytywnej energii! Gościnnie pojawiają się: Pęku, Shoom, Azzja, Wirus, Grochu, Bosski Roman, Dj Suchy oraz Ras P. Plyta nabiera ostatniego szlifu i niebawem powinna się ukazać.

Czy LP Jahbestin będzie w całości wyprodukowany przez ciebie i brata? Nie planujecie jakiś bitów/riddimów od innych bitmejkerów?
Webster: Krążek Jahbestin jest w fazie mixu i jak na razie nie mamy "obcych" riddimów, ale nie wykluczone, że skorzystamy ze wsparcia innych producentów.

Czy twardziele hodują rybki?
Webster: Jeśli tak, to nie jestem prawdziwym twardzielem, ponieważ hoduję rybki ? :) He he he Pozdrawiam wszystkich odwiedzających Hip-Hop.pl Jedna Miłość BIG UP!!!

Dowiedz się więcej o: Jahbestin, ZION Rec., Rasta Squad.


Informacje o artykule
Data dodania:2012-11-08
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
ZION Rec.   rap graffiti breakdanceZION Rec.
mężczyzna, Kraków

Ostatnie artykuły tego autora:
Dowiedz Się Więcej #17: DJ Suchy - wywiad
Dowiedz Się Więcej #16: Wirus GKI Familia - wywiad
Dowiedz Się Więcej #15: Fuzja / JKP Banda - wywiad
Dowiedz Się Więcej #14: SHOOM - wywiad
Dowiedz Się Więcej #13: ATAMA - wywiad

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-34-238-190-122.compute-1.amazonaws.com (34.238.190.122). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.