Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje

hip-hop.pl ť

Kont(r)wywiad: Massey odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl cz. 2.

Kont(r)wywiad: Massey odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl cz. 2.

Autor: Redakcja

Dowiedz się więcej o: Massey, Massey & Kubix.
Być raperem to zajebista sprawa. Ty nagrywasz a ludzie cię słuchają i przychodząc na koncerty, znają każdy tekst twojego utworu i to jest bezcenne.

Jakiś czas temu daliśmy Wam możliwość zadania pytania Masseyowi. Okazją do tego była premiera płyty "Rapem oddycham", czyli trzeciego solowego albumu w dyskografii rapera. Na krążku usłyszymy klasyczne bity, trochę chilloutu, spokojne, przemyśleniowe numery, a także kilka bengerów. Pytań dotarło sporo, a Massey nie oszczędzał słów. Dlatego też będziecie mogli sprawdzić wywiad w dwóch odsłonach. Dziś prezentujemy drugą część wywiadu z Masseyem. Miłej lektury.

Mateusz Kowalczuk
: Co sądzisz, o Drużynie Mistrzów? Jeśli będzie druga część, masz zamiar się dograć?
Massey: Kilka kawałków z Drużyny Mistrzów znam i podoba mi się ten projekt. Jeśli dostanę zaproszenie, to oczywiście skorzystam i dogram się na drugą część.

Orlando: Niedawno ukazała się druga część Twojego kawałka "Basketball 2". Pojawił się także klip "Na zajawie", traktujący o pasji do snowboardu. Raz na jakiś czas ktoś wypuszcza kawałek mniej lub bardziej związany ze sztukami walki (boks, mma), Hip-Hop łączy się footbagiem, deskorolką itd. Czy Hip-Hop to dobre miejsce na promocje sportu?
Massey: Nie ważne czy jesteś raperem czy rockmanem, jeśli uprawiasz jakiś sport, to jasne że możesz wyrazić swoją drugą pasję poprzez muzykę i nagrać numer o tym. Nie widzę w tym nic dziwnego, żeby w kawałku opisać sport, który uprawiasz. Każdy jara się czymś innym i to jest właśnie fajne więc jak najbardziej popieram, aby każdy miał wolność słowa i robił z muzyka to co chce. Poprzez Hip-Hop można także promować dowolnie wybraną dyscyplinę sportu, nagrywając o tym kawałek.

Orlando: Co sądzisz o inicjatywie Stoprocent - Ćpaj sport (jedno życie jedna pasja jeden nałóg - sport!)?
Massey: Szczerze to ja o tym nie słyszałem więc nie wypowiem się, bo nie znam w ogóle tego tematu.

Sebastian Jesion: Czy w przyszłości możemy się spodziewać kontynuacji współpracy z raperami z Poznania?
Massey: Jak wiecie nagrywałem już wcześniej z Peją, Guralem, Shellerem, Qlopem, Dj Soiną i Dj Henem. Obecnie moje zaproszenia na gościnne zwrotki przyjęli: Śliwa, Kobra i Ramona 23. Myślę że jeszcze nie raz będę kooperował z raperami z Poznania, bo bardzo podoba mi się ich styl, który prezentują i wpadają mi w ucho projekty poznańskich artystów. Czuję się bardzo dobrze w towarzystwie tych ludzi, bo darzymy się wzajemnym szacunkiem.

Sebastian Jesion: Jak oceniasz z perspektywy czasu swoją drogę rapową? Miałeś więcej powodów do radości czy raczej więcej było tych negatywnych uczuć?
Massey: Na pewno więcej było dobrych rzeczy niż tych złych. Gdybym mógł coś zmienić to nie zmieniłbym nic w swojej drodze muzycznej. To jest przygoda na całe życie i chcę aby trwała jak najdłużej. Koncerty, teledyski, sesje studyjne, wyjazdy i kontakt z publiką, to są rzeczy, które przyćmią zawsze, te kilka nieprzyjemnych momentów. Być raperem to zajebista sprawa. Ty nagrywasz a ludzie cię słuchają i przychodząc na koncerty, znają każdy tekst twojego utworu i to jest bezcenne. Współpracowałem z wieloma raperami z czołówki polskiej sceny, grałem koncerty przez raperami ze Stanów, na których się wychowałem czego chcieć więcej? Każdy na moim miejscu byłby zadowolony i poniekąd spełniony.

Sebastian Jesion: Na jakich projektach będzie Cię można usłyszeć gościnnie w najbliższym czasie?
Massey: Nagrałem kawałek na "Kręci mnie winyl 2" DJa Soiny. Jest też w planach klip do tego numeru a sam kawałek ma być jednym z singli promujących cały album. Jest to dla mnie zajebista sprawa ponieważ akurat mój numer został wybrany jako jeden z singli promujących, a nie zapominajmy, że na tej płycie będzie sporo graczy z czołówki naszej sceny.

Nagrałem też numer na bicie OSTRa na projekt Skazani na rugby! Do mojego kawałka został zrealizowany teledysk i będzie to promowało ten album, na którym udzieliło się mnóstwo zawodników z pierwszej ligi. Całość ogarnia i produkuje ekipa Grube Jointy. Pozdrowienia wariaty.

Nagrałem także ostatnio chyba z 12 zwrotek gościnnych na albumy różnych raperów.

Dograłem się na płytę TheRaPia banda z Jarosławia, dograłem się Enesowi z Augustowa, dograłem się do projektu Syn tej ziemi & WBU, dograłem się mojemu ziomkowi Sowie z Gdyni do dwóch numerów na jego pierwsza solową płytę. Nagrałem też wspólny kawałek z Sową na producencką płytę Płotka, dograłem się ekipie Freez Off, dograłem się Bartasowi z Bydgoszczy ze składu WMW. Nagrałem też z Tadziorem z Krakowa, a także zostałem zaproszony przez Dominika z krakowskiej ekipy 3Y i będę dogrywał zwrotkę na jego projekt. Jeśli chodzi o featy to ostatnio po płycie rapem oddycham miałem pracowity okres, ale zawsze dogrywam się do ciekawych rzeczy. Na brak zaproszeń nie mogę narzekać ale wybieram tylko te featy którymi się jaram i wiem, że wyjdzie z tego dobry numer. Natomiast nie mam nawyku dogrywania się tylko do ludzi, którzy wydają legal. Jeśli coś mi się podoba to nie interesuje mnie czy to legal czy nielegal. Jeśli uważam, że ktoś ma styl i jest dobry to dogrywam się po prostu z szacunku dla jego osoby i twórczości.

Myślę, że nagram jeszcze lepsze rzeczy niż na ostatniej płycie, gdyż cały czas się rozwijam.

Paweł: Czy możesz podać orientacyjną datę wydania legalnego krążka Twojego ojca? Skąd taka zwłoka w związku z wydaniem tego materiału? Czy zdajecie sobie sprawę, że jeśli ta płyta wyszłaby w najbliższym to mogłaby być sporym ewenementem? W mojej opinii Twój ojciec naprawdę umie rapować, wychodzi mu to bardzo dobrze, a co najważniejsze - słychać, że robi to całkiem naturalnie i sprawia mu to frajdę. Pozdrowienia dla Twojego ojca. Życzę mu dużo zdrowia i wytrwałości w nagraniu tego krążka.
Massey: Edas napisał już kilka tekstów na swój album, ale robi to powoli bez ciśnienia na spokojnie. On nie ma w ogóle parcia na szkło na prawdę. Wiem, że gdyby wydał solo to mogło to by być ewenementem oraz jego album mógłby się dobrze sprzedać, ale nie traktuje Ojca jak produkt marketingowy i on sam siebie także nie lubi wyprowadzać na afisz więc nic na siłę. Czasem wkurwia mnie jego podejście, gdy mówię że sporo ludzi mi się pyta i czeka na jego płytę, a on się śmieje i mówi żebym go nie wkręcał. On jest bardzo skromnym człowiekiem i chyba nawet nie wie do końca ilu ma odbiorców i ile osób kupiłoby jego płytę. Nie traktuje muzyki w żadnym wypadku zarobkowo i za to go szanuje najbardziej. Ostatnio też Edas miał trochę kłopotów zdrowotnych dlatego płyta stanęła w miejscu, nie zagrał też razem ze mną na kilku koncertach ze względu na zdrowie. Nie wiem czy uda mu się zrobić cały album solowy czy coś w duecie ze mną, ale na pewno coś wyda i mogę jedynie powiedzieć ze będą to fajne przemyślane kawałki.

Mateusz Kowalczuk: Czy "Rapem Oddycham" to szczyt Twoich zdolności, czy chcesz nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Massey: Z każdą płytą uczę się czegoś więcej. Robie krok do przodu. Nie sądzę aby to był szczyt możliwości, ale też robię muzykę naturalnie nie siedzę i nie zastanawiam się czym tu teraz wszystkim zaskoczyć. Mam swoich odbiorców i oni dobrze wiedzą na co mogą liczyć ode mnie i jaki rodzaj muzyki tworzę. Myślę, że nagram jeszcze lepsze rzeczy niż na ostatniej płycie, gdyż cały czas się rozwijam.

Dawid Piątkowski: Massey z kim chciałbyś podjąć jeszcze współprace? Tylko z polskimi raperami, czy może z kimś z zagranicy?
Massey: Na pewno chciałbym zrobić kawałek z Pezetem gdyż uważam go za świetnego tekściarza i technika. W dodatku prywatnie ten gość ma klasę, poziom i poukładane w głowie. Pełen szacun

Zawsze też chciałem zrobić wspólny kawałek z Wojtkiem Sokołem. Wychowałem się na wielu jego utworach i wiele jego tekstów w życiu dało mi siłę w trudnych momentach. Jak Wojtek wypierdoli historyjkę, to wiadomo, że szczęki opadają i jest w moim odczuciu chyba najlepszym narratorem na tej scenie - to bardzo mądry kumaty gość.

Waldemar Kasta to także bardzo ciekawa postać. Z Waldkiem chciałbym nagrać wspólny kawałek ponieważ cenie go bardzo jako człowieka i oczywiście jako artystę. Jego wizja na życie, muzykę i na cały świat sprawia, że możesz usiąść i słuchać go dwa dni i uczyć się od niego wielu rzeczy.

To taka moja trojka raperów z którymi chciałbym nagrać, natomiast jeśli chodzi o zagranicę, to mimo wielu nowych artystów na scenie ja wciąż jestem wiernym fanem Alberta Johnsona. Kiedy on wjeżdża na bit to jest istny rozpierdol i uwielbiam go słuchać. On zawsze jest spizgany dlatego wychodzi mu to tak zajebiście. Jakby ktoś nie wiedział mowa oczywiście o Prodigy z Mobb Deep. Jeśli z nim nagrałbym kawałek to na pewno było by to dla mnie coś wielkiego.

Maciej Krzywda: W 2012 roku razem z młodszym o dekadę od siebie raperem Kubixem wydałeś album "Rob Swoje 2", wcześniej w 2010 wydałeś pierwszą cześć "Rob Swoje". Jak oceniasz waszą współprace z Kubą?
Massey: Kubix nie jest młodszy ode mnie o dekadę :) a jedynie starszy o rok :). Nagraliśmy wspólnie dwie płyty jak dotychczas i wielu moim fanom nie podoba się współpraca z Kubixem. Ja wiem natomiast, że wspólne utwory z nim trafiają do zupełnie innego grona odbiorców czym poszerzam horyzonty. Ale nie o to tylko tutaj chodzi. Jest to bardzo ciekawy pozytywny człowiek, a ja lubię nagrywać z ciekawymi ludźmi. Robi on rap dopiero od niedawna, ale wkłada w to całe serce i z każdym kolejnym kawałkiem podnosi swój poziom. Szybko robi też postępy, jak na kogoś kto jeszcze nie dawno nie nagrywał nic w ogóle, a granie koncertów czy rapowanie w studio, to była jakaś abstrakcja w jego przypadku. Często ludzie mówią nie nagrywaj z nim bo on jest słaby. Ja robię rap ponad 10 lat natomiast Kuba niecałe 3 więc siłą rzeczy musi być widać różnicę, ale jeśli byłby on słabym graczem, to na pewno ja nie nagrałbym z nim nic, a już w ogóle Rychu Peja, Bonus czy Dudek nie podjęli by żadnej współpracy. Nasze połączenie oceniam jak najbardziej pozytywnie, bo jest to mieszanka dwóch różnych światów, styli i charakterów, i choć często mamy przestoje, to jak już coś robimy, to zawsze porządnie. Myślę, że wyszło nam razem kilka całkiem ciekawych kawałków. Zdarza się także, że się o coś pokłócimy lub mamy odmienne zdanie, ale nie na tym życie polega żeby komuś tylko przytakiwać. Trzeba mieć swoje zdanie, dlatego uważam, że nasz duet, to dobra mieszanka. Reasumując, Kuba to zajebisty gość od którego wielu rzeczy w życiu się nauczyłem. Nasze wyjazdy, to jest zawsze jedna wielka zwała więc prócz nagrywania mamy pozytywne relacje. Radzę każdemu najpierw poznać, go osobiście, a dopiero potem krytykować, bo jak wiecie można się grubo pomylić, a książki po okładce nigdy się nie ocenia.

Maciej Krzywda: Kto twoim zdaniem wygra play-offy w NBA? Czy byłeś kiedykolwiek na meczu swojej ulubionej drużyny NBA?
Massey: Nie mam pojęcia ponieważ obecnie rzadko śledzę, to co się dzieje w NBA. Oglądam często jakieś skróty, ale całych spotkań już nie. Nie mam faworyta, ale bardzo lubię oglądać w akcji Clippersów, bo robią niesamowite show i zawsze zrobią akcję, która ląduje w top 10 na pierwszym miejscu! Tak, byłem kiedyś na dwóch spotkaniach NBA, w tym jedno to było spotkanie mojej wtedy ulubionej drużyny Philadelphia 76ers z Iversonem na czele. Mogłem na żywo obejrzeć w akcji mojego idola, to było coś niepowtarzalnego. Kilka lat później miałem okazje się z nim spotkać osobiście i to wydarzenie zapamiętam do końca mojego życia.

Maciej Krzywda: Jaki jest twój ulubiony utwór, w którym się udzieliłeś?
Massey: Udzielałem się w tylu kawałkach, że ciężko stwierdzić nie mam jakiegoś faworyta swojego. Zawsze staram się dojebać dobrą zwrotkę, ale jakiegoś ulubionego jednego utworu nie mam. Z ostatnich udziałów, to bardzo dobrze wyszedł Basketball 2 z Nullo i z tego ostatnimi czasy jestem najbardziej zadowolony.

[Edas] nie traktuje muzyki w żadnym wypadku zarobkowo i za to go szanuje najbardziej.

Maciej Krzywda: Jakie plany na rok 2013? Kolejne solo? Jakieś występy gościnne? Spektakularne kolaboracje?
Massey: Na pewno następne moje solo i na pewno coś od Edasa albo jego solówka albo wspólna nasza płyta. Do tego na pewno wypuszczę jakiś szalony mixtape muzyczny i chciałbym także dla moich fanów wypuścić dvd z wszystkimi dotychczasowymi teledyskami a jest ich w tej chwili ponad 40!!! Myślę, że nawet dla siebie fajnie byłoby mieć na jednej płycie wszystkie dotychczasowe klipy. To jest dobra wizytówka - spotykasz kogoś i dajesz mu na jednym krążku cały swój dotychczasowy teledyskowy zbiór.

D-Z-K: Czy jest w planach kolabo Ojciec-Syn, chodzi o cały album?
Massey: Tak jak powiedziałem, myślę nad taką płytą i chciałbym taki projekt z ojcem wypuścić.

D-Z-K: Jaka była przyczyna że album "Rapem Oddycham" nie ukazał się na 10-lecie Twojej kariery muzycznej?
Massey: Szczerze to nie wiem nie znam dokładnej daty kiedy mija 10 lat ale na pewno zbyt dużo się nie spóźniłem. Moim zdaniem nie ma większego sensu podkreślać ile lat się robi rap więc nie chciałem robić żadnych hucznych imprez upamiętniających 10cio lecie czy jakiś uroczystości. Inni raperzy na tej scenie robią rap po 15 i więcej lat i nie robią z tej okazji żadnych bankietów. Płyta wyszła w takim, a nie innym terminie bo w tym terminie była gotowa i w pełni skończona. Nadszedł odpowiedni czas i ukazała się po prostu.

D-Z-K: Będzie kolejna płyta z Kubixem?
Massey: Mamy wybrane i po części nagrane utwory na trzeci wspólny krążek. Myślę, że to będzie dokończenie trylogi i później będzie trzeba pomyśleć nad inną formą, aby to się ludziom nie znudziło. Nie wyobrażam sobie znudzenia fanów jak i mojego przy płycie "Rób swoje część 7 czy 8". Jak na razie nagrane mam zwrotki na trzecią płytę i teraz czekam za Kubą, aż dogra swoje sekwencje, a potem już wypuszczamy to. A co będzie później zobaczymy czas pokarze ale na pewno wymyślimy coś ciekawego. Mogę tylko powiedzieć że nasza trzecia płyta zaskoczy wielu.

D-Z-K: Jak oceniasz polską rap scenę? Co Cię jara, a co wkurwia?
Massey: Dużo rzeczy mnie jara i także są tematy, które mnie wkurwiają, ale myślę, że nie ma sensu tracić energii na kogoś kto cię wkurwia. Najlepiej zająć się swoim życiem swoją muzyką nagrywać i pchać ją w eter do ludzi, aby słuchali. Zdarzało mi się powiedzieć kilka razy o tym co mnie wkurwia a co nie lecz w danej chwili powiem, że sytuacja jest stabilna. Jak coś mnie wkurwi to na pewno na ten temat się oficjalnie wypowiem.

Kilka słów na koniec:
Massey: Piszcie teksty i nagrywajcie kawałki niech ta kultura się rozwija. Życzę wszystkim raperom w kraju, aby było jak najmniej nienawiści i jak najmniej dissów. Chciałbym kiedyś zobaczyć wszystkich w jednym miejscu na dużym plenerowym koncercie, gdzie siedzimy i gadamy normalnie każdy z każdym. Męczą mnie już te konflikty raperów, dlatego fajnie jakby każdy nastawił się pozytywnie do ludzi do świata i robił swoją muzykę, szanował innych artystów nawet konkurencje. Dla wszystkich prawdziwych słuchaczy dużo zdrowia, a dla raperów samych złotych i platynowych płyt. Jeśli chcesz zaprosić na koncert Masseya i Edasa lub kupić moją ostatnią płytę rapem oddycham to piszcie na masseypreorder@o2.pl Pozdrawiam wszystkich ludzi którzy mają w życiu pasję i poświęcają się jej w stu procentach.

Zobacz też: Kont(r)wywiad: Massey odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl cz. 1.

Dowiedz się więcej o: Massey, Massey & Kubix.


Informacje o artykule
Data dodania:2013-04-17
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:10.00 (1)
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl
Wywiad: Praktyczna Pani x Hip-Hop.pl
TOP Hip-Hop shows vol 2.
TOP Hip-Hop shows vol. 1
Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 3 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-227-252-66.compute-1.amazonaws.com (3.227.252.66). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.

Hip-Hop.pl © 2000-2019 ? kontakt ? redakcja ? reklama ? materiały promocyjne ? FAQ, pomoc i zasady ? Polityka Cookies ?