Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Granatowo-bordowy Szczecin, czyli graffiti dedykowane Pogoni Szczecin

Granatowo-bordowy Szczecin, czyli graffiti dedykowane Pogoni Szczecin

Autor: se3a

W 2008 roku Stowarzyszenie Kibiców Portowcy z okazji 60-lecia Pogoni Szczecin zainicjowało akcję "granatowo-bordowy Szczecin". Głównym założeniem akcji jest wykonanie rysunków na ścianach budynków, szkołach, murach, wiaduktach drogowych, kolejowych, oraz wszelkich miejscach, które nadają się na wykonanie malowideł o dużych rozmiarach. Powstające graffiti nawiązują tematyką do klubu, jego barw i kibiców. Zapraszamy do lektury wywiadu z Szymonem Zielińskim ze Stowarzyszenia Kibiców Portowcy.

Celem Stowarzyszenia Kibiców Pogoni Szczecin "Portowcy" jest "organizacja inicjatyw poświęconych promocji regionu oraz budowaniu i kreowaniu pozytywnego wizerunku granatowo-bordowych fanów". Oprawa meczów Pogoni Szczecin jest zawsze starannie przygotowana. Skąd pomysł na to, aby wyjść z promocją klubu poza granice stadionu w formie graffiti?
Szymon Zieliński: Na stadion przychodzi średnio od ośmiu do dziesięciu tysięcy ludzi. Dzięki graffiti w mieście promujemy nasz klub i zwracamy uwagę mieszkańców na to, że Pogoń dla większości mieszkańców, to nie tylko kilka godzin spędzonych na stadionie czy na wyjeździe a styl życia. Wyjście poza stadion daje o wiele większe możliwości dotarcia do większej ilości mieszkańców. 

Jesteś w stanie powiedzieć ile prac powstało już w ramach akcji?
Szymon Zieliński: Nikt nie prowadzi dokładnego spisu prac. Ciągle powstają nowe, stare są odnawiane. Uważam, że aktualnie mamy ponad 200 prac na swoim koncie.

Kto i w jaki sposób może się do Was zgłosić? Czy musi przyjść z gotowym projektem i wybranym miejscem?
Szymon Zieliński: Skontaktować może się każdy, kto wyraża chęć aby na jego nieruchomości powstało graffiti Pogoni, albo ten, kto zdobędzie zgodę od właściciela jakiegoś obiektu na wykonanie takiej pracy. Projekt nie jest konieczny. Mamy swoich grafików, którzy dopasują idealnie to co miałoby być namalowane w danym miejscu. Kontaktować można się z nami za pośrednictwem maila: stowarzyszenie@portowcy.org

Czy ingerujecie w projekty? Czy wystarczy, że będą one związane z klubem lub akcją, w którą jesteście zaangażowani jak np. mural w hołdzie Żołnierzom Wyklętym?
Szymon Zieliński: Nie ingerujemy. Zazwyczaj osoby, które się do nas zgłaszają, mają swoją wizję na graffiti, która jest trafna.

Rozumiem, że Wy załatwiacie pozwolenie, a reszta (np. farby) leży w gestii malujących?
Szymon Zieliński: Zależy od sytuacji. Są osoby, które zgłaszają się do nas z pozwoleniem albo bez. Ze swojej strony zawsze pomożemy uzyskać pozwolenie i oferujemy pomoc osób, które wykonają takie graffiti. Farby leżą w gestii malujących, ale niejednokrotnie jak pozwalają nam na to środki to dofinansowujemy takie inicjatywy.

Czy są miejsce gdzie właściciel odmówił udzielenia pozwolenia? Ciężko jest ich przekonać?
Szymon Zieliński: Takich miejsc jest dość sporo. Najczęściej są to ściany należące do większych korporacji, gdzie zgoda na wykonanie pracy nie leży w gestii osób znajdujących się tutaj na miejscu. Czy ciężko?wszystko zależy od osoby i jej podejścia do sprawy.

Czy wszystkie "granatowo-bordowy" prace jakie pojawiły się w mieście, są zrobione pod Waszym patronatem? Co myślisz, gdy ktoś robi coś na własną rękę?

Szymon Zieliński: Nie wszystkie prace są objęte naszym patronatem. Powstaje coraz więcej prac związanych z Pogonią w naszym mieście i co najważniejsze w regionie, o których dowiadujemy się dopiero, gdy autor prześle nam zdjęcia takowej pracy ;)

Najtrudniejsze do zrobienia graffiti, z tych które już powstały, to...? Dlaczego?
Szymon Zieliński: Nie można jednogłośnie określić, które graffiti z już powstałych było najtrudniejsze do zrobienia. Do wykonania każdego z nich potrzeba ogromnych nakładów sił i cierpliwości. Najcięższymi można określić te, które zajmują największą powierzchnię (Pogoń Szczecin), albo dużą ilość szczegółów jak mural Żołnierzy Wyklętych.

Na jednym z forów pojawiła się prośba do osób, które zamieszczają zdjęcia gotowych prac w internecie, aby je kadrowali i nie pisali gdzie zostały zrobione. Prośba ta jest spowodowana tym, że niektóre z prac (np. vis-a-vis Manhattanu, czy wspomniany mural Żołnierzy Wyklętych) są niszczone przez fanów innych klubów (piłkarskich i politycznych). Jak poważny jest to proceder?
Szymon Zieliński: Zdarzają się sytuację, kiedy ktoś zamarzę pracę, poprzez swoje poglądy polityczne. Od razu reagujemy i naprawiamy takie zniszczenia. Takie akcje mobilizują nas jeszcze bardziej do działania :)

Kibicowskie graffiti powstaje także w innych miastach. Czy spotkaliście się z ich dewastacją ze strony szczecińskich kibiców?
Szymon Zieliński: Niedoszły nas słuchy o takich incydentach.

W Szczecinie pojawiają się graffiti, na których obok siebie mamy Pogoń i Legię. Czy w innych miastach (przede wszystkim w Warszawie), ma murach pojawiają się motywy szczecińskiego klubu?

Szymon Zieliński: Oczywiście, że tak.

Zapewne jesteś świadomi, że nie wszystkim to się podoba. Nie każdy jest kibicem i nie każdy identyfikuje miasto tylko z Pogonią Szczecin. Czy myślicie może o poszerzenie tematyki wrzutów o inne typowo szczecińskie motywy?
Szymon Zieliński: Motywy graffiti z naszej akcji nie są skierowane stricte na Pogoń Szczecin. Niejednokrotnie nawiązują do regionu, miasta czy dzielnicy na, której znajduje się dana praca.

Wyobraźmy sobie sytuację jaka ma miejsce np. w Krakowie. Dwa duże kluby: Wisła i Cracovia. Czy malowanie graffiti byłby wtedy możliwe? Czy obawa, granicząca z pewnością, że prace zostaną szybko zniszczone, odbierałaby sens w poświęcanie temu czasu i pieniędzy?
Szymon Zieliński: Oczywiście, że byłoby możliwe, a fakt zamalowania go przez drużynę przeciwną pokazałby, że nasza praca odniosła oczekiwany przez nas efekt.

Jakie plany macie jeśli chodzi dalsze malowanie miasta? Gdzie w tym roku powstaną jeszcze nowe malowidła?
Szymon Zieliński: Planów jest sporo. Nie zdradzamy planów zanim nie zostaną zrealizowane ;)

Dlaczego część z nich jest tak poukrywana (np. podwórza kamienic), że gdyby nie czysty przypadek, nigdy bym ich nie widział, a zdaję sobie sprawę, że jest jeszcze wiele których nie znalazłem...
Szymon Zieliński: Lokalizacja graffiti zależy od osób, które je wykonują. A może na tym podwórzu między kamienicami mieszka kilkunastu fanatyków Pogoni, którzy chcieli mieć jej akcenty jak najbliżej siebie?:)

Czy obserwujecie szczecińską scenę graffiti? Czy jest wystarczająco prężna?
Szymon Zieliński: Powiem szczerze, że skupiamy się tylko na własnej akcji.

Jakieś dwa lata temu miał ukazać się singiel pewnego szczecińskiego rapera pt. "1948", traktujący, jak łatwo się domyśleć, o Pogoni Szczecin. Ponieważ jesteśmy portalem hip-hopowym, nie mogę nie spytać o to czy obok graffiti interesuje Cię inny element tej kultury, czyli rap?
Szymon Zieliński: Każda dziedzina w, której znajdują się elementy związane z Pogonią czy kibicami Pogoni jest dla nas ważna. Cieszymy się, że nasza drużyna cieszy się coraz większą popularnością w różnych elementach kultury.

Szczecińscy artyście Matheo i Sobota współpracują przy oprawie muzycznej sportów walki (ten pierwszy przy KSW, drugi nagrał hymn dla Michała Materli). A czy Hip-Hop i piłka nożna to dobre połączenie?
Szymon Zieliński: Wiele z osób chodzących na Pogonią nagrywa Hip-Hop m.in. szczeciński zespół "Sprzymierzeni". Każde połączenie jest dobre, kiedy ze sobą współgra.

Runda wiosenna w wykonaniu Pogoni nie była zachwycająca. Na koniec powiedźcie proszę jakie są Wasze prognozy na nadchodzący sezon?
Szymon Zieliński: "oby życie ujrzeć mistrza dało" :)Informacje o artykule
Data dodania:2013-07-26
Dział / Kategoria: graffiti / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: portowiecPS   Link do posta
11:25:29, 26-07-13
Sporo tego jest na mieście. Dobra akcja, ale faktycznie nieco to już wtórne.

sz-n
Autor: sz-n   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
11:26:55, 26-07-13
Więcej Szczecina mniej Pogoni ;)

psssyt
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
12:18:09, 26-07-13
PS - jedna miłość.

My Portowcy, My Portowcy
Granatowo-bordowa krew
W naszych sercach zawsze Pogoń jest
POGOŃ SZCZECIN MKS


anonim
Autor: Slejd   Link do posta
14:25:08, 26-07-13
Zrobiłem kiedyś ciekawy eksperyment, w kilku większych miastach Polski spytałem przypadkowo spotkanych ludzi (kobiet oraz mężczyzn) z czym kojarzy się Wam Szczecin. Ponad połowa odpowiedziała że z Pogonią Szczecin, a kilka osób że z Marketami ;)
:)

anonim
Autor: FCWK   Link do posta
14:54:06, 26-07-13
TYLKO POGOŃ !

anonim
Autor:    Link do posta
17:25:15, 26-07-13
http://www.youtube.com/watch?v=SlC5iqkRFO 8 beka na majku

anonim
Autor: brony_textylia   Link do posta
23:50:20, 26-07-13
CZEŚĆ I CHWAŁA ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 3 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-228-10-34.compute-1.amazonaws.com (3.228.10.34). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.