Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Legalna szesnastka #3: Kreda (Wiele CT, ART Crew) (Szczecin)

Legalna szesnastka #3: Kreda (Wiele CT, ART Crew) (Szczecin)

Autor: se3a

Kreda (Wiele CT, ART Crew) [Eko Graffiti Jam, Szczecin 2009]

Mijamy ich prace codziennie, choć często nie poświęcamy im większej uwagi. Są artystami, choć ich dzieła rzadko możemy oglądać w galeriach. Swoim działaniem wzbudzają kontrowersje, swoimi umiejętnościami podziw. Zapraszamy do lektury cyklu wywiadów, w którym przedstawimy osoby zazwyczaj wolące pozostać w cieniu. Legalna Szesnastka to ukłon w stronę twórców i miłośników graffiti. Bohaterem trzeciej odsłony jest reprezentant Szczecina - Kreda (Wiele CT, ART Crew).

Pamiętasz swój pierwszy wrzut, z którego byłeś w pełni usatysfakcjonowany? Ile miałeś wtedy lat? W jakich okolicznościach powstał?
Kreda:
Oczywiście, że pamiętam, to było na mojej ulicy na ścianie nad garażami w 1997 r.. Było to pierwsze srebro, które miało już swój charakter i styl. A co do okoliczności, miejscówka była i nadal jest nielegalna, ale i tak z tego co pamiętam malowałem w dzień :)

W jakich ekipach działasz? Wolisz większe projekty czy solówki?
Kreda:
Wiele CT i ART Crew. Z tej pierwszej zostałem jedyny, który przetrwał na placu boju. Reszta ekipy niestety się posypała, życie. W ART Crew jestem Ja, Ponk i Destro. Osobiście wolę większe projekty, można wtedy stworzyć naprawdę fajna przemyślaną produkcję, z ziomkami. Oczywiście zdarza mi się malować w pojedynkę, ma to swoje uroki, można się wyciszyć i skupić na projekcie.

Czy masz jakieś projekty, które bardzo chciałbyś namalować, ale z jakiegoś względu nie jest to wykonalne?
Kreda:
Projekty nie, choć wiem co chciałbym namalować jako ostatnia pracę w życiu, ale nie powiem bo ktoś to podchwyci. Powiem za to, że moim marzeniem jest pomalować w Nowym Yorku z FX Crew na jednej z kultowych miejscówek na Bronxsie. Poznać całą ekipę: Per One, Pose II, Cope II, King Bee, Nomad, Serve, T-Kid. To by było coś :)

Co preferujesz: legale czy nielegale? Chrom czy fullcolour? Ściany czy panele? Wildstyle, 3D, charaktery? Dlaczego?
Kreda:
Zdecydowanie preferuję charaktery, robię je praktycznie od samego początku z małymi przerwami na litery. Pierwszy charakter jaki widziałem był namalowany przez Dugiego z UC, wywarł on na mnie bardzo duży wpływ i na pewno on ukierunkował mnie w stronę malowania postaci. Maluję przez całe życie, ale zawsze szukałem odpowiedniej techniki dla siebie. Próbowałem praktycznie wszystkiego. Wtedy w moim życiu pojawiło się Graffiti. Farba daje nieograniczone praktycznie możliwości wyrażenia siebie na ścianie i przełożenie nawet najtrudniejszego pomysłu czy projektu. Raz się podjąłem namalowania 3D, przyznam, że zawsze mi się podobały tego typu produkcje na chodnikach. Niestety w Polsce, to wielka rzadkość zobaczyć tego typu prace.

Największy przypał jaki Ci się przydarzył podczas malowania...
Kreda:
Hehe nie powiem.

Kreda (Wiele CT, ART Crew) [Write4Gold, Szczecin 2009]

Czy istnieje coś takiego jak moda w graffiti? Czy można zauważyć, że w jakimś okresie czasu pewne motywy, kolory, patenty są bardziej popularne niż inne, a writerzy świadomie mniej lub bardziej z tego czerpią?
Kreda:
Moda to może zbyt duże słowo. Graffiti ewoluuje jak każda sztuka, która zmienia się wraz ze światem i ludźmi, którzy je tworzą. Tak naprawdę to wszystko zależy od charakteru danej osoby czy się podda pewnym nurtom czy pójdzie wręcz w przeciwnym kierunku. Tak naprawdę, to w swoim czasie każde większe miasto miało swój odrębny styl. Szczecin z naleciałościami z Berlina i wymuskanymi Wildstylami. Warszawa z zajawką na Pragę, czyli ostre bombienie miasta i kolejek prostymi stylami. Teraz wszystko się zatarło ze względu na dostępność Graffiti w necie z całego świata.

Czy powszechna dostępność do farb, zdjęć, filmów, końcówek, a nawet tutoriali wpływa pozytywnie na rozwój graffiti, czy może wręcz przeciwnie zabija zajawkę, która kiedyś była motorem napędowym?
Kreda:
Tutoriali?! Hmm nie wiedziałem o czymś takim. Dostępność tego co się dzieje w innym kraju, kontynencie, gdzie jest inna kultura, a co za tym idzie odmienny styl i charakter malowania, jak najbardziej rozwija. Otwiera oczy na nowe rzeczy i sprawia, że Graffiti, jak każda sztuka, nie stoi w miejscu, tylko nadal poszerza swoje kręgi o nowe style i techniki.

Graffiti jest chyba ostatnim elementem Hip-Hopu, który nie został jeszcze w pełni skomercjalizowany. Rap i breakdance trafiły do telewizji. Wartość djingu już dawno została zdewaluowana. A graffiti nadal pozostaje niszowe. To dobrze...?
Kreda:
Nie zgodzę się. Owszem przy pozostałych elementach najmniej jest skomercjalizowane, to i tak mocno jest widoczne w kulturze masowej. Filmy, klipy, kluby, czy witryny sklepowe, są już dawno zapełnione legalnymi pracami. Na szczęście nie zmieniło to samej idei malowania, która jest bardzo prosta "zajechać wszystko".

Czy nie jest tak, że dla ogółu (laików) street art stał się pozytywną alternatywą w stosunku do graffiti? Często słyszy się opinie: "ja wolę street art, bo street art jest ładny, przemyślany, na pewno legalny, a jak nie, to nie ważne, bo i tak niesie ze sobą jakiś istotny przekaz. A graffiti to te bohomazy na świeżo wyremontowanych kamienicach..."?
Kreda: Street Art vs Graffiti. Odwieczne pytanie. Dla mnie Street art to ugrzeczniona nazwa dla Graffiti, gdzie szary przechodzień jest w stanie zrozumieć i odczytać przekaz autora danej pracy. Jak wiadomo Street art wywodzi się z Graffiti, co prawda występują również naleciałości z murali i szablonów. Ja to uważam jako kolejny odłam czy styl malowania, a nie odrębną dziedzinę sztuki. Przykład? Van Gogh i Picasso - obaj malarze, ta sama technika, a jak różne style.

Galerie, fotoblogi, filmiki na YB, fanpage... Graffiti w internecie to dobry pomysł, czy może powinno ono zostać na ulicy?
Kreda:
Pewnych rzeczy się nie przeskoczy, w dobie internetu wszystko ląduje w nece i tego już nie zmienimy. Graffiti w galeriach czemu nie, niech się ludzie uczą. Nie zapominajmy jednak, że to sztuka ulicy i taką pozostanie. Ja osobiście uwielbiam malować na świeżym powietrzu i nic tego nie przebije.

Co jest ważniejsze w hardcorze: mieć jaja i zrobić numer tam gdzie nikt inny nie zrobi, czy zrobić go stylowo?
Kreda:
Ja osobiście jaram się miejscówkami, lubię oglądać prace tam gdzie ja bałbym się wejść, a niektórzy malują w tych miejscach. Wielki szacun dla takich ludzi. A jak w dodatku będzie to stylówka, to jeszcze lepiej.

Kreda (Wiele CT, ART Crew)

Są takie litery, które pasują ze sobą lepiej i takie, których kompletnie nie da się połączyć. Masz lub miałeś z tym kiedyś problem?
Kreda:
Na szczęście w swoich tagach nie miałem takich problematycznych liter, ale gdy robiłem inne napisy, to faktycznie czasem miałem mega problemy z ich połączeniem. "Y" jest dla mnie koszmarną literą.

Malowanie za pieniądze - grzech czy normalna sprawa?
Kreda:
Dla mnie nie jest grzechem. Zarabianie ze swojej zajawki? Przyjemne z pożytecznym.

Jak obecnie wygląda scena graffiti w Twoim mieście?
Kreda:
Obawiam się, że nie jest w najlepszej kondycji. Brakuje mi jamów jak kiedyś na Pleciudze, Redzie i innych miejscówkach. Ludziom zaczyna brakować czasu na malowanie, sporo miejscówek przestało istnieć. Owszem na mieście widzę sporo pojawiających się nowych sreber, ale czegoś mi brakuje.

Jak oceniasz nowe pokolenie grafficiarzy?
Kreda:
Szczerze nie znam wielu młodych writerów, widzę jak się pojawiają i znikają, nie wiem czym to jest spowodowane. Zmieniają tagi? Tracą zajawkę? Nie wiem. Na szczęście widzę ostatnio coraz więcej ciekawych prac na mieście, cieszę się, że u niektórych widzę duży postęp.

Na koniec pytanie z przymrużeniem oka... Trzeba mieć kondycję, żeby malować graffiti? Dużo się wtedy spala kalorii? ;)
Kreda:
Trzeba jeść dużo szpinaku, by móc uciekać przed sokistami i policją hehe.

Zobacz też:
- Legalna szesnastka #1: Kraz 86 (MHS, DOA, ZHHS) (Szczecin)
- Legalna szesnastka #2: Dugi (UC, EWC, TSK, TNB) (Szczecin)Informacje o artykule
Data dodania:2013-07-27
Dział / Kategoria: graffiti / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
se3a, 38 lat

Ostatnie artykuły tego autora:
Shadowplay - Polską Rap Płytą 2015 - wywiad z Kartkym
Pawbeats Orchestra - wywiad przedpremierowy
Widnokrąg - Polskim Rap Singlem 2014 - wywiad z Pawbeatsem
Loco Tranquilo - Polską Rap Płytą 2014 - wywiad z Vixenem
Labirynt Babel - muzyczna, emocjonalna i intelektualna podróż - wywiad z B.O.K

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: looona   Link do posta
09:00:55, 27-07-13
nie wiedziałem ze w wiele ct byli tez writerzy ;)

anonim
Autor: m   Link do posta
10:14:55, 27-07-13
Ten wywiad nie byl przeprowadzony na żywo, ale drogą mejlową, prawda?

sz-n
Autor: sz-n   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
07:46:50, 29-07-13
Kreda dobry zawodnik. Sporo jego prac widziałem i niektóre na prawdę rozwalają ;)

kollekcjoner
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
07:50:09, 29-07-13
'widzę ostatnio coraz więcej ciekawych prac na mieście' - potwierdzam. Mnóstwo sreber (ale nie tylko) pojawiło się w ciągu 2 ostatnich lat w Szczecinie.

anonim
Autor: ciekawski   Link do posta
09:10:11, 29-07-13
a kiedy ostatnio malowales graffiti? rok czy dwa lata temu?

Katedra
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
09:15:26, 29-07-13
'w swoim czasie każde większe miasto miało swój odrębny styl' - tak było. Dzisiaj, to co wszyscy uważają za dobre, czyli globalna wioska, totalny mix, sprawa, że indywidualizm i charakterystyczny styl mocno się zaciera i wszystko się ujednolica.

-----------
Ostatnia edycja: 2013-07-29 09:15:36

Testament
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
04:28:10, 14-03-14
Chujnia chyba co, pytania o jakieś śwaity, żeby z niego dziada zrobić, co to mówi o tym jak było, a jak jest, zamiast o coś, co ostatnio się zdarzyło, wieści z frontu i z tym szpinakiem na ryju biegał, no beka była.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-228-10-34.compute-1.amazonaws.com (3.228.10.34). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.