Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

hip-hop.pl »

Kont(r)wywiad: Koras odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl

Kont(r)wywiad: Koras odpowiada na pytania czytelników Hip-Hop.pl

Autor: Redakcja

Dowiedz się więcej o: Zipera, ZIP Skład, Pokój Z Widokiem Na Wojnę.
Celem albumu nie było nawracanie, tylko wyjęcie spod kurzu zalegających tam tematów, to wszystko prostymi słowami jest drukowane na samplowanych bitach o analogicznym brzmieniu.

Na początku czerwca ukazał się trzeci album Pokoju z Widokiem na Wojnę zatytułowany "Grawitacja" (czytaj recenzję). I tak jak "Droga wojownika" była albumem nadzorowanym przez Jurasa, tak w przypadku "Grawitacji" za całokształt płyty odpowiada Koras. I to właśnie reprezentant Zipery jest bohaterem najnowszej odsłony cyklu Kont(r)wywiad. Koras sumiennie i szczegółowo odpowiedział na Wasze pytania, czym jeszcze bardziej zachęcamy do lektury wywiadu.

Jak opisałbyś płytę "Grawitacja" osobie, która jeszcze nie zdążyła się z nią zapoznać?
Koras: Nie chcę recenzować własnej płyty. Polecam ją przesłuchać w całości najlepiej w nocy głośno na słuchawkach, bo właśnie o tej porze powstawał ten album. Poza tym w nocy jakoś inaczej czas płynie i mało rzeczy rozprasza. Po takim przesłuchaniu z przyjemnością posłucham każdej konstruktywnej krytyki.

Miałeś jakieś założenie przy wybieraniu podkładów do albumu?
Koras: Oczywiście, chodziło mi o głębokie, pełne brzmienia bębnów, a w efekcie ogólnym chciałem słyszeć funk, ale bez ograniczeń i zamykania się w sztywnych ramach konkretnych gatunków. Jednocześnie założeniem było, aby cały album był spójny więc już na samym początku projektowania wiedziałem, że płyta będzie koncentrowała jednego producenta. Pod koniec 2011 roku podczas przesłuchiwania bitów na kolejny Mixtape Prosto DJ Kebs (Hifi Banda) puścił mi bit młodego producenta, którym się okazał Kuba Perełkiewicz - Pereł. Spotkaliśmy się, opowiedziałem mu jakich brzmień potrzebuje z naciskiem na mnóstwo przejść perkusyjnych. Pereł wysłał mi kilka świeżych pozycji i tak zaczęła się współpraca, której owocem jest spójny, ale często nazywany "muzyczny" a nie hip-hopowy krążek pt. "Grawitacja".

Fizyczne wydania płyt PZWNW zawsze cieszą oko. Trzeci krążek to już w ogóle dzieło. Kto je zaprojektował, kto jest pomysłodawcą?
Koras: Tym razem skoncentrowałem się na tematyce, muzyce i ogólnej produkcji płyty, a projekt okładki zleciłem Grzegorzowi Piwnickiemu - Forinowi, który zaprojektował już ponad 90 okładek płyt muzycznych. Ten utalentowany grafik jest autorem między innymi takich projektów jak "63 dni z życia Warszawy" czy "Projekt Wolność". Forin jest również współzałożycielem Truest - pierwszego międzynarodowego stowarzyszenia twórców sztuki ulicznej graffiti, street-art. W środku niestandardowego opakowania znajduje się 12 ilustrowanych interpretacji refrenów oraz ich tekst. Okładka jest kontrowersyjna i daje do myślenia, mówiąc wprost zwraca na siebie uwagę - robi robotę.

Minęły prawie 3 lata od wydania płyty "Droga wojownika". Jak osobiście odbierasz nowy materiał?
Koras: Trudno mi odbierać/oceniać tym bardziej na świeżo coś nad czym pracowałem przez ostatni rok, bo tyle trwało faktyczne nagranie albumu, to ja go oddaje do odbioru. "Grawitacja" to zupełnie inny album niż "Droga Wojownika", różni się pod względem muzycznym jak treścią. "Droga Wojownika" to mobilizujący, wskazujący drogę młodym ludziom (mówiący o systematycznym, konsekwentnym dążeniu do celu) przekaz skupiający uwagę na przykładzie, którym jest sam autor, to wszystko na tle syntetycznych, rytmicznych i energicznych bitów. "Grawitacja" raczej przypomina o problemach bieżących/przyziemnych takich jak konsumpcjonizm i znieczulica, ale też o znaczeniu pasji, wpływ przekazu i znaczenie osobistych nieszczęść w porównaniu do utopii naszej planety. Celem albumu nie było nawracanie, tylko wyjęcie spod kurzu zalegających tam tematów, to wszystko prostymi słowami jest drukowane na samplowanych bitach o analogicznym brzmieniu.

Skąd pomysł na elektryczne bity?
Koras: Co? Elektrycznych bitów nie ma na tym albumie chyba, że to literówka i chodzi o eklektyczne. To pewnie kwestia inspiracji producenta różnymi latami świetności gatunku, ale to pytanie do Pereła.

Wyszedł krążek, czas na koncerty promujące. Gdzie w najbliższym czasie będzie można Was usłyszeć, zobaczyć?
Koras: Nowy materiał zaczniemy promować na przełomie wrzesień/październik, a póki co będzie można zobaczyć nasz koncert 30 sierpnia we Wrocławiu i 6 września w Londynie. Jeśli jesteś zainteresowany organizacją naszego koncertu pisz na koras@prosto.pl.

Jeżeli byłaby możliwość stworzenia materiału w całkiem innym klimacie niż Hip-Hop, w jakim chciałbyś się sprawdzić?
Koras: W każdym, następna moja produkcja solowa z Hip-Hopem będzie miała wspólny mój rap, cuty i scratche, poza tym będzie kompletnie wolna od jakiegokolwiek gatunku muzycznego, tak ją sobie wyobrażam i taka będzie.

Kim inspiruje się Koras? Czy raperzy powinni inspirować się innym raperem czy jednak jakąś postacią niezwiązana z muzyką, która jest większym autorytetem niż ten autorytet co uprawia tę samą muzykę?
Koras: To sprawa osobista każdego artysty, sportowca, rzemieślnika, polityka, rolnika, nauczyciela czy każdego innego człowieka. Myślę, że jeśli mówimy o autorytetach, to nie koniecznie więżę ich z inspiracją, gdyż w równym stopniu może mnie zainspirować antonim autorytetu. Inspiracja w moim mniemaniu to przeszukiwanie, odnajdowanie i poznawanie jak największej ilości bibliotek wiadomości każdej dziedziny inspiracja, to wiedza i świadomość. Inspiruje mnie wszystko, ale nie o wszystkim się mówi.

Z czego czerpałeś inspirację podczas tworzenia krążka?
Koras: Patrz pytanie wyżej.

Czy Juras przez te lata swojej przygody ze sportami walki nie namówił Cię by dołączyć do niego i trenować razem z nim?
Koras:
Proponował mi kilka razy, ale nogę podnoszę jedynie na wysokość schodka ;) natomiast swojego czasu trenowałem boks u Zbyszka Raubo do czasu kontuzji kolan. Obecnie staram się utrzymać w nienagannej kondycji fizycznej, odżywiać racjonalnie nie wlewać w siebie hektolitrów alkoholu i nie ładować w siebie prochów jak młode miejskie koty. Od 11 lat nie pale również jontów, no może bardzo okazjonalnie. Nałogowo walczę z nikotyną w ubiegłym roku nie paliłem 10 miesięcy w tym od trzech nie palę. Był czas, że biegałem razem Jurkiem dwa/trzy razy w tyg. Na dystansie 7-8 km.

Czy jest nadzieja na powstanie albumu duetu Ko1Fu czyli Koras & Fu? Czy Twoje drogi z Fusznikiem przetną się jeszcze kiedyś czy jednak ten temat jest martwy?
Koras: Nigdy nic nie wiadomo, ale na dzień dzisiejszy nie ma takich planów, natomiast swoim niezobowiązującym tempem powstaje trzeci album ZIPERA.

W nawiązaniu do poprzedniego pytania, chciałem też zapytać o to jakie relacje panują obecnie w ZIP Składzie? Najpierw wywalony Jędker, swoją ostatnią solową płytę Pono wydaje poza Prosto, czy wszystko gra? Czy to początek końca najlepszej hip-hopowej "super grupy" w Polsce?
Koras: Po pierwsze Jędkera nigdy nikt z nas nie "wywalił" z Zip Składu, on sam się wywalił. Po drugie Pono od kilku lat wydaje swoje produkcje własnym sumptem, już w 2009 trzeci album T.P.W.C był wydany przez niejaki 3Label, który należał m.in. do Pona, więc to nie ma nic wspólnego z czegoś początkiem, albo pytanie jest nie na czasie. Po trzecie faktem jest, że to chyba najdłużej trzymająca się w zgodzie tak liczna hip-hopowa ekipa - "super grupa".

Inspiruje mnie wszystko, ale nie o wszystkim się mówi.

Co z płytą ZIP Skład 2? Wiem że jest nie łatwo się Wam zebrać w kupę i nagrać, bo każdy ma własne życie, ale czy wyjdzie ta płyta? Czy mógłbyś potwierdzić, że wyjdzie, sporo osób czeka. Jeżeli tak to czy w tym roku, następnym czy dłużej?
Koras: W kupę to na pewno ciężko ;) W tak licznym składzie, gdzie każdy rozwiną się w innym kierunku jest naprawdę ciężko. Prawda jest taka, że ta płyta mogła by powstać jedynie w 100% czysto-zajawkowo jak "Powszedni Chleb" z jednej prostej przyczyny - nie jesteśmy w stanie pocisnąć w takim składzie w trasę koncertową (ponieważ każdy z nas ma inne obowiązki, inną pracę, rodzinę, a nawet ideologię i hierarchie wartości, niestety tak działa czas) i nie każdy może poświęcić czas tylko dla funu na coś co nie daje profitu. To nie oznacza, że takowy album się nigdy nie ukarze. Wierzę że kiedyś gdzieś... AVE ZIP!

Z jakiego kawałka w którym brałeś udział jesteś najbardziej dumny?
Koras: Trudno wyselekcjonować jeden numer. Ogólnie jestem bardzo samokrytyczny, ale rzeczywiście bywa, że roznosi mnie duma i jest to najzdrowsze uczucie ludzkie jakie znam. Studzę to gdy tylko sobie przypomnę filozofie Sokratesa: "im więcej wiem tym mniej wiem" i znów chylę czoła, by z pokorą zrealizować kolejny cel.

Zip Skład od początku porównywany był z Wu-Tang Clanem. Powiedz co myślisz o ostatniej akcji Wu z wydaniem płyty tylko w jednym egzemplarzu?
Koras:
Chciał bym zobaczyć aukcję. Jeśli album będzie rzeczywiście krążyć po wystawach to spoko, każdy pomysł udostępnienia sztuki jest ok. Tym bardziej mi się to podoba jeśli ma być to manifestacją tego, jak w ostatnich latach muzyka jest nisko cenioną formą przesłania.

Sam jestem kolekcjonerem płyt z polskim Hip-Hopem. Mam wiele perełek, naprawdę bezcennych unikatów. Ale gdybym chciał je sprzedać, to prawdopodobnie nie znalazłbym nikogo, kto byłby w stanie zapłacić za nie tyle ile są warte. Z drugiej strony płyty z autografami raperów chodzą za śmieszne pieniądze. Myślisz, że to się zmieni, czy po prostu Polska to nie Stany...?
Koras: Nie bardzo rozumiem pytanie. Może powinno brzmieć: po co kolekcjonowałeś płyty z podpisami? By je sprzedać? Mam nadzieje, że to się nigdy nie zmieni przynajmniej w Polsce. W stanach jakiś baron na Ebay-u wystawił aukcję, na której były majtki królowej Elżbiety II - cena wywoławcza 4049 $. Prawdopodobnie poszły pod młotek za kilkadziesiąt tysięcy. Cenie pracę i pomysłowość, ale nie uważam by podpis chociażby Elvisa P. był cenniejszy niż 8 godz. pracy na budowie czy w polu. Mam świadomość, że Polska na tle chociażby Europy, to jeszcze mało cywilizowany kraj, ale jeśli miał by się rozwinąć tak jak w Stanach, to wolałbym by się raczej zwijał.

Co dla Ciebie jest najważniejsze w życiu? Czy muzyka jest dla Ciebie najważniejsza i nie wyobrażasz sobie życia bez niej czy jednak to tylko dodatek? Taka wisienka na torcie?
Koras: Jaka wisienka? Na jakim torcie? Filozof się znalazł - hehe, no dobra. Najważniejszy jest czas i nie wiem czemu nie był czczony przez żadne plemię (przynajmniej nic nie wiadomo na ten temat). Wierzę, że jeśli posiadasz umiejętność gospodarowania nim, możesz być panem swego losu. Niestety większość ludzi ma trudności ze spojrzeniem w przyszłość dalej niż rok. Też z daleko terminowym planowaniem mam tyle wspólnego, co nie dopuszczenie do siebie myśli, że mógłbym stać się zgnuśniałym starcem, który rzuca kartoflami w dzieciaków grających w piłkę na podwórku. Naprawdę najważniejsze jest wszystko, pozostaje tylko kwestia położenia w czasoprzestrzeni sytuacji, rzeczy, uczuć, a przede wszystkim ludzi. Wiadomo, że rodzina jest ważniejsza niż gra w badmintona z kolegą czy muzyka, ale spójrzmy na problem z innej strony...

Poznaje się chłopak z dziewczyną, on gra w piłkę w klubie od 10 lat z czystej pasji, czasem trafi się mecz o stawkę w innym mieście. Ona lubi gotować więc większość czasu przebywa w domu. Po jakimś czasie ją uwiera jego gra w klubie i wyjazdy, co staje się głównym problemem ich nieporozumień. Chłopak rezygnuję z pasji dla swojej dziewczyny, którą bardzo kocha i jest dla niego najważniejsza. Czasem kopnie na boisku szkolnym, obok którego wraca po z pracy, ale nawet nie całą połówkę meczu - nie ma czasu bo resztę dnia spędza na gotowaniu razem z ukochaną... Może to egoistyczne stwierdzenie, ale jeśli chcesz dać komuś szczęście, musisz je posiadać, musisz pierw uszczęśliwić siebie, a opowiadanie sobie sami spuentujcie.

Odbyła się niedawno impreza, na której znani artyści rodzimej sceny hip-hopowej zagrali covery albumu "Skandal" legendarnej już Molesty Ewenement. Czy jest jakiś utwór, który chciałbyś zagrać na podobnej imprezie jako hołd dla zespołu, który bardzo szanujesz?
Koras: Jasne, jest ich mnóstwo. Ale jeśli w hołdzie to chyba najbardziej kawałek skomponowany przez Andrzeja Panufnika do słów Stanisława Dobrowolskiego "Warszawskie dzieci" Zawsze gdy to słyszę włosy mi stają dęba i mam ciary - mocnica.

Kto jest Twoim guru w Hip-Hopie?
Koras: Guru ;)

Czym jest dla Ciebie rap
Koras: Narkotykiem.

Czy Pokój z Widokiem na Wojnę to już zamknięty rozdział? Czy macie z Jurasem w planach kolejną część współpracy? Być może za szybko by o tym mówić, ale ciekawość... ;-)
Koras: Na razie w planach jest Jurasa solo, Zipera, moje solo. Uważam, że ten projekt zasługuje na kontynuację, czas pokaże.

Co było powodem takiego pomysłu, aby Sokół z Marysią i Vienio z Włodim byli tylko w refrenach na Grawitacji?
Koras: Zapomniałeś o Kosim i Ero. Od początku powstawania pomysłu na projekt "Grawitacja" było takie założenie, że featuringi wklejają się w refreny po dwie osoby. Niema w tym ukrytego dna, to po prostu taki niekonwencjonalny pomysł. Podobnie jak w tytułowym numerze "Grawitacja" zwrotki grają DJe, a refren należy do mnie. Mało tego chciałem by to oni wymyślili temat i bit pod jaki chcą to zrobić. Deszczu Strugi reprezentując stronę Dj-ów "zlecił" Perełowi jaki instrumental będzie pasował, a kiedy przyszedł mi do głowy tytuł płyty, Deszczu zgarną go i tak powstał numer tytułowy. To tak naprawdę Dj Kebs, Dj Def, Dj B, Dj Deszczu Strugi ft. Koras.

Czym zajmujesz się w wolnym czasie?
Koras: Socjografią a dokładniej diagnostyką społeczną, która dąży do zebrania danych o rozmaitych dziedzinach życia społecznego w sposób intersubiektywnie sprawdzalny i systematyczny, a przy tym subiektywnie rozumiany. Resztę możesz dowiedzieć się śledząc moje profile facebook.com/KORAS.SynNadziei i instagram.com/oldboyzip

Redakcja: Dziękujemy za rozmowę.
Koras: Pozdrawiam naszych słuchaczy, kolekcjonujcie płyty z podpisami, ale nie po to by je sprzedać. Pokój!

Dowiedz się więcej o: Zipera, ZIP Skład, Pokój Z Widokiem Na Wojnę.


Informacje o artykule
Data dodania:2014-08-05
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl
Wywiad: Praktyczna Pani x Hip-Hop.pl
TOP Hip-Hop shows vol 2.
TOP Hip-Hop shows vol. 1
Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: espumiSSan   Link do posta
15:00:05, 05-08-14
PZWNW zawsze na propsie, tu nie ma ściemy.

anonim
Autor: asawgaweg   Link do posta
22:15:32, 05-08-14
Jebać PZPN !!!

anonim
Autor: sdfjuzek   Link do posta
23:18:26, 05-08-14
Kto kurwa?

anonim
Autor: szpik   Link do posta
08:10:03, 06-08-14
Koras od zawsze robi bardzo dobry rap. Grawitacja to naprawdę świetny album. elo zip! POLECAM POLECAM POLECAM POLECAM POLECAM POLECAM POLECAM POLECAM!!!!!!!!

anonim
Autor: ZFFZGJSHJ   Link do posta
09:34:57, 06-08-14
POKÓJ Z WIDOKIEM NA WOJNĘ!!!! KORAS MISTRZ!12123

anonim
Autor: zasyssss   Link do posta
19:48:31, 07-08-14
ściongam

anonim
Autor: zorix   Link do posta
18:12:11, 15-08-14
...diagnostyką społeczną, która dąży do zebrania danych o rozmaitych dziedzinach życia społecznego w sposób intersubiektywnie sprawdzalny i systematyczny, a przy tym subiektywnie rozumiany...

- A PO POLSKU??

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 5 + 4 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-3-85-214-125.compute-1.amazonaws.com (3.85.214.125). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.