Aby zapewnić prawidłowe działanie strony oraz żeby hajs się zgadzał używamy ciasteczek.
Szczegółowe informacje
button_zwin_rozwin

Autor: Redakcja

Dowiedz się więcej o: .
Foto: F. Szawarski

"Lubię działać poza schematem, bo mam większe pole manewru" - tak o sobie mówi Ńemy, autor jednej z ciekawszych płyt tego roku. 2014 jest rokiem bogatym w nieszablonowe produkcje. "Ń" ze swoją eklektycznością paradoksalnie wpisało się w ten nurt, jednocześnie wyraźnie zaznaczając swoją obecność na playliście AD 2014. Niedawno poprosiliśmy Was o przesyłanie pytań do Ńemego, dziś prezentujemy Jego odpowiedzi.

Bartek Pławecki: Otwierasz Hip-Hop na inne gatunki. Elektronika to już stare dzieje, bo z rapem działa od dłuższego czasu. Ale co z rockiem, jazzem? Nie uważasz, że Hip-Hop jako muzyka powinien być bardziej hermetyczny, tworzyć w konwencji, która z tym gatunkiem się kojarzy? Co chcesz dać światu przez takie miksy?
Ń: Jazz, czy rock łączono z rapem już dawno. Sam też jest wypadkową innych stylów. Lubię działać poza schematem, bo mam większe pole manewru. Zresztą piszę tu bardziej w kontekście "Ń" - wizja drugiej płyty dopiero się krystalizuje. Nie jest wykluczone, że będzie mniej eklektyczna i bardziej osadzona gatunkowo.

Dominik Rym: Chciałbym zapytać czym kierujesz się w tworzeniu swojej muzyki, ponieważ robisz tekst i bity. Dosłownie chodzi mi o to co jest dla Ciebie ważniejsze, tekst który coś dla Ciebie znaczy, czy bardziej dobre bity które według mnie dominują w Twoich kawałkach.
Ń: Pracując nad bitem, tekstem czy nagrywając wokal, staram się angażować jednakowo. Najlepiej jak wszystko jest ważne i tego się trzymam. W przypadku "Ń" myślałem "całymi utworami". Kiedy nagrywam na bity innych producentów, skupiam się wyłącznie na tekście i flow.

Michał Rojek: Czy uważasz, że jako Młody Wilk miałeś łatwiej dostać się do ogólnopojętego mainstreamu czy raczej ciężka praca i dążenie do swego?
Ń: Mainstreamowi raperzy to Peja, czy Sokół - których odbiorców policzysz w setkach tysięcy. Bycie "Młodym Wilkiem" Popkillera też jest konsekwencją ciężkiej pracy. Gdybym nie przykładał się do działania, nie zasłużyłbym na żadną z laurek.

Michał Rojek: Czemu wydałeś płytę w Prosto Label? Czy był to jedyny wybór czy raczej czekałeś na poważną wytwórnię, z która byś się utożsamiał i pasował do niej?
Ń: Miałem dwie propozycje z kategorii "major" i kilka od mniej znanych graczy. Z debiutem zawsze wiąże się ryzyko, za którego podjęcie bardzo szanuję mojego wydawcę. Cenię ich dorobek i pozycję na rynku muzycznym. Owoce tej kolaboracji będziemy w stanie ocenić dopiero za jakiś czas, myślę.

Norbert Ptak: Czemu na płycie "Ń" jest tak niewielka (2?) ilość gości? Czy uważasz, że w Polsce nie ma nikogo z kim mógłbyś nawiązać owocną współpracę?
Ń: Nie, nie uważam tak Norbert. Jeśli działam w pojedynkę, to nie ma miejsca na kompromisy. Daje mi to swobodę. Jest mnóstwo osób w Polsce, z którymi chciałbym nagrać - nie wykluczam nawet, że zrobię z kimś cały album - ale bez ciśnień w temacie, póki co. Zobaczymy.

Norbert Ptak: W utworze "Na 'P'" większość słów zaczyna się na rzeczoną literę. Czy planowałeś stworzenie takiego utworu, czy wynikło to w trakcie tworzenia jednego z tekstów? Używałeś słowników, czy wykorzystałeś tylko ze swojego zasobu słów, czyniąc to większym wyzwaniem dla siebie?
Ń: W rapie stosowano już podobne zabiegi. Zależało mi jednak, żeby wpleść w to jeszcze jakąś historię, co myślę, że jest pchnięciem koncepcji o krok dalej. Traktuję ten numer jako zabawę formą, głównie.

Przemek Berdys: Wnioskując z kawałków dokładnie z "Żyć wietrznie" jesteś osobą religijną. Więc wierzysz w Boga, jakie miejsce zajmuje on w Twoim życiu i czy wiąże się z nim (Bogiem) jakaś historia przy powstawaniu płyty?
Ń: Zostałem wychowany w wierze Chrześcijańskiej i szanuję jej wartości, symbolikę itd. Jednak traktuję tę sferę życia jako bardzo prywatną i nie sądzę, że moje wyobrażenie kogoś, lub czegoś wszechpotężnego mogłoby znaczyć to samo dla każdego. Podchodzę do tematu bardzo indywidualnie, czego przykładem jest choćby "Żyć wietrznie".

Ńemy - Ń

Matini: Co sądzisz o poziomie sierpeckiej sceny rapowej? Jak powszechnie wiadomo, nie jest to duża miejscowość. Ponad to nie słychać stamtąd nikogo ciekawego poza Tobą i Kumosem, którego głos z podziemia wydobywa się dość rzadko i nie dociera do należytej za skille publiki.
Ń: Jest Big_A, która działa. Kumos ma dużo "zamrożonego" materiału, więc jeszcze o nim usłyszysz. Reszta zespołów, to też utalentowani ludzie, ale nie mam pojęcia, czy wydali coś od czasów wspólnej "Wizji Lokalnej Sierpc". Są też zespoły grające poza hip-hopem, ale głównie na szczeblu lokalnym. Jeśli chodzi o poziom, to zdecydowanie jest większy niż wtedy, gdy zaczynałem.

Matini: Czy możemy się spodziewać jakiejś mocnej kolaboracji, np. z Quebonafide? Pisząc "mocnej kolaboracji" mam na myśli taką, którą sam się jarasz, tutaj to akurat moja subiektywna kwestia gustu. Możesz śmiało wymieniać innych graczy.
Ń: Nie myślę dużo o kolaboracjach. Pewnie Fisz, Łona, Gural, Pezet, Wall-e, O.s.t.r., Kaliber 44 itd. Co do Quebo - kto wie?

Matini: Kwestia w drugą stronę - czy będą jakieś featy na numerach innych raperów?
Ń: 21 października wychodzi reedycja producenckiej płyty White House - "Poeci", na której usłyszysz moją interpretację wiersza Marii Konopnickiej - "Braciom Pieśniarzom".

Matini: Odbiór - jakie ma dla Ciebie znaczenie i czy po tej płycie jest satysfakcjonujący? Moim zdaniem zasługuje na dużo większą atencję, ale tak, jak już wiele osób mówiło - to nie ten kraj.
Ń: Odbiór ma znaczenie kluczowe - od niego zależy, czy artysta będzie tworzył okazjonalnie, w dniach wolnych od "zwykłej" pracy, czy zajmował się pisaniem kolejnych numerów i to właśnie one mu ją zastąpią. Czy odbiór był satysfakcjonujący? Na takie podsumowanie jeszcze chyba za wcześnie.

Matini: Jaka jest geneza powstania utworu "Byłaś tą"? Ogromny hit, jakby nie liczyć popularności.
Ń: Kilka epizodów "z życia wziętych" połączonych w jeden.

Matini: Pain to utwór w języku angielskim, zresztą tak samo, jak częściowo "Sick Pro" - będzie więcej takich eksperymentów? Wychodzi Ci to bardzo dobrze, VNM swoją zwrotką z "My Life" daleko z tyłu.
Ń: Na pewno nie są to moje ostatnie numery po angielsku.

Matini: Niewiele wiadomo słuchaczom o Twoich gustach muzycznych, mowa to polskim rapie. Możesz wymienić raperów i producentów, którymi się jarasz?
Ń: Na naszym rynku, obecnie? White House, Spaso, Flamaster, Kaliber 44, Łona, Fisz/Emade, Pezet, DJ Eprom, Maro Music, taktoprawda i wielu, wielu innych, których wymieniłem już w pytaniu dotyczącym kolaboracji.

afrykaghana: Czego nauczyłeś się od Luca? I czy inspirujesz się nim czy swą twórczość zawierzasz już tylko sobie?
Ń: Od początku sobie. L.u.c nauczył mnie wiele od strony zakulisowych przygotowań do koncertów, publikacji, wyjazdów z muzą w Polskę etc. Zawsze jednak tworzyłem na swój sposób, a to że nasze inspiracje przypadkiem się pokrywały, pozwalało działać. Ostatnio jest tego zdecydowanie mniej, ale niewykluczone, że jeszcze coś zmotamy.

Foto: CInefoto

Tomasz Noga: "Ń" to zupełnie coś świeżego, nowego. Czy ta płyta to spełnienie Twoich muzycznych marzeń? Czy jest jeszcze coś, co chciałbyś udoskonalić w sobie na kolejny krążek?
Ń: Udoskonalał będę wszystko, oczywiście.

Paweł Piadek: Wielu raperów używa słów "Niebo jest limitem" czy też że nim nie jest. Odnoszę wrażenie, że 99 % mc używając tych słów nie wie co dokładnie one oznaczają i wpychają je do swoich wersów, które nie mają z tym określeniem nic wspólnego. Zawsze chciałem zapytać każdego rapera, który użył tego tekstu o jego filozofię na ten temat. Myślę, że tylko Bigggie wie ocb. Dla mnie to tylko dobrze brzmi, szczególnie w wersji nie polskiej, a może trzeba być raperem żeby to skumać. Więc jaka jest twoja ideologia "sky's the limit" czy też "not limit".
Ń: Polecam częściej pytać raperów o znaczenie ich tekstów, odpowiedzi będą zdumiewające :) Domyślam się, że denerwuje Cię dosłowne przełożenie tego klasycznego wersu, na polski grunt. Szczerze mówiąc, ciężko zaadaptować te słowa w kraju, w którym limitem zbyt często jest niska płaca, albo biurokratyczna patologia. Limitem jest zbyt wiele rzeczy, a niebo umieściłbym na szarym końcu tej listy :)

Sylwia Proszowska: Jak wspominasz swoje pierwsze nagrywki? Czy od tego czasu dużo się zmieniło?
Ń: Raczej, co się nie zmieniło? (śmiech) Zmieniło się wszystko, poza podejściem - tworzyłem i tworzę szczerze, w zgodzie ze sobą.

Sylwia Proszowska: Skąd się wziął Twój pseudonim "Ńemy"?
Ń: Kumpel z osiedla wołał na mnie Niemy - od nazwiska (Niemczyk). Dodałem coś od siebie, bo wydawało mi się, że tak będzie bardziej charakterystycznie.

Sylwia Proszowska: Jakbyś w paru zdaniach mógł opisać to wszystko co się działo wokół Twojego debiutanckiego albumu"? Ile czasu pracowałeś nad stworzeniem płyty?
Ń: Wszystkiego nie da się opisać w paru zdaniach. Bodźcem był utwór z Rahem "Zachęta", w którym po latach produkcji wróciłem do tekstów. "Żyć wietrznie" był jednym z pierwszych numerów jaki powstał na "Ń" - 2011 rok. Ostatnim okazał się "Tatuuję bity", ponieważ nagrałem go dwa miesiące przed premierą. Reszta płyty czekała na publikację od listopada 2013. To były trzy lata przekonywania się, co naprawdę znaczy samodzielna produkcja krążka.

Sylwia Proszowska: Co sądzisz o takich akcjach jak #hot16challenge ? Kto według Ciebie nagrał najlepsze 16?
Ń: Abradab i Łona. Ja z kolei chciałem dać coś świeżego. To bardzo fajna mobilizacja dla mc's. Windowanie poprzeczki i demaskacja "łaków" :)

Damian Węglowski: Czy łączenie różnych gatunków to jest to co chciałbyś robić czy nie wykluczasz w przyszłości zrobienia płyty np. na trueschoolowych bitach?
Ń: Nie wykluczam. Lubię "true school", tak samo jak trap i inne odłamy. To, jak będzie wyglądać następna płyta - której temat powoli drążę - niech pozostanie tajemnicą, na razie.

Dowiedz się więcej o: .


Informacje o artykule
Data dodania:2014-10-10
Dział / Kategoria: muzyka hip-hop / wywiad
Średnia ocena:nieoceniany
Oceń artykuł: Aby ocenić artykuł musisz się zalogować
Autor:
Redakcja, 19 lat
zespół, Szczecin

Ostatnie artykuły tego autora:
Wywiad: Zelo x Hip-Hop.pl
Wywiad: Praktyczna Pani x Hip-Hop.pl
TOP Hip-Hop shows vol 2.
TOP Hip-Hop shows vol. 1
Wywiad: Bronx Hip Hop Festiwal x Hip-hop.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora
anonim
Autor: kasiaprzezK   Link do posta
14:47:11, 10-10-14
Zajebista płyta. Nie znałam wcześniej Ńemego, ale coś mnie podkusiło aby sprawdzić i nie zawiodłam się.

Katedra
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
15:09:54, 10-10-14
MAM :D


anonim
Autor:    Link do posta
16:55:36, 10-10-14
Jakie upozorowane te pytania

anonim
Autor: tchib0   Link do posta
22:21:42, 10-10-14
Propsy,

Dragi
Autor: Dragi   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
22:40:44, 10-10-14
WYPIERDALAĆ Z WACKIEM

Dragi
Autor: Dragi   Link do posta
Wyślij prywatną wiadomoś do użytkownika
16:02:51, 13-10-14
I TYLE

anonim
Autor: odzawszenalogalcie   Link do posta
19:50:18, 13-10-14
REDAKCJO OGARNAC SIE,PRZECIEZ TEN WYWIAD RODEM Z VIVY CZY INNEGO PARTY WYJETY.

Dodaj wypowiedź

Autor: Podaj wynik dodawania: 4 + 1 =

Pozostało znaków: 1250

Uwaga:
Twój host to ec2-18-233-111-242.compute-1.amazonaws.com (18.233.111.242). Informacja ta zostanie zapisana wraz z Twoją wypowiedzią. W przypadku naruszenia czyichkolwiek dóbr osobistych informacja ta zostanie ujawniona tak aby ułatwić ściganie autora.